DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Planetare, Evitati Tunari-ul

Ivdanyel
post 30 Nov 2009, 21:25
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 13 July 09
From: Bucuresti




Salut,

Scuze pt acest Topic dar trebuie sa-i avertizez si pe alti in legatura cu planetarele reconditionate in Tunari.
Evitati sa va duceti in tunari,am schimbat ambele planetare in Mai si de atunci am mai fost in Iunie si iulie cu ele si ultima oara nu au mai vrut sa le schimbe desi imi bat in curbe si huruie la drum drept, cu tot cu garantia lor.Asea ca imi cumpar de origine.
Cei mai mari tepari si cei mai slabi mecanici ii gasiti in tunari.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 30 Nov 2009, 22:10
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Acum ai aflat si tu? Decat planetare rectificate, mai bine noi turcesti.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Onyx
post 1 Dec 2009, 01:47
Post #3


:)


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 29 June 08




QUOTE(Ivdanyel @ 30 Nov 2009, 22:25)
Salut,

Scuze pt acest Topic dar trebuie sa-i avertizez si pe alti in legatura cu planetarele reconditionate in Tunari.
Evitati sa va duceti in tunari,am schimbat ambele planetare in Mai si de atunci am mai fost in Iunie si iulie cu ele si ultima oara nu au mai vrut sa le schimbe desi imi bat in curbe si huruie la drum drept, cu tot cu garantia lor.Asea ca imi cumpar de origine.
Cei mai mari tepari si cei mai slabi mecanici ii gasiti in tunari.
*


multumim pt info biggrin.gif


--------------------
Opel Astra Bertone 2001 - Bucuresti
EX Supernova Rapsodie
EX NOVA GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eu Alex
post 1 Dec 2009, 11:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.052
Joined: 12 November 07
From: Com. Bucuresti Sat Rahova




Eu am schimbat planetara stanga ca batea,am bagat reconditionata de la astia si la vreo luna in cartierul 23august intr-o curba stransa la dreapta(intram pe o straduta) cu 5-10km/h mi-a plesnit de toata frumusetea,acum bagam de origine biggrin.gif !Dam un ban dar stam in fata! Chestia cu reconditionate ar merge dar pe perioada scurta pana se face rost de bani de planetara noua, parerea mea! Prinde-o cu mana stanga ferm de ax si cu dreapta misca de capatul ei si asa poti vedea daca are joc in tripoda!daca se simte un usor joc sau o bataie, alta!!Am fi tentati sa zicem ca e ok si asa dar in roata se simte mai rau!


--------------------
Dacia Supernova Confort 2001 - IF22ALE/ B25TUT
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 1 Dec 2009, 11:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




pai voi ce credeati ma ca rectificarile de planetare fac planetara sa se comporte ca una noua? eu intamplator ii stiu pe baietii de la tunari si stiu cum lucreaza ... dar...dintr-o planetara rupta nu pot sa faca o planetara perfecta !


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eu Alex
post 1 Dec 2009, 12:39
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.052
Joined: 12 November 07
From: Com. Bucuresti Sat Rahova




Ai dreptate, dar nici dupa o luna sa te lase, sau cum mai cunosc cativa dupa cateva zile sau saptamani! Inteleg ca sunt reconditionate, dar nici asa!


--------------------
Dacia Supernova Confort 2001 - IF22ALE/ B25TUT
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyy23
post 4 Dec 2009, 14:08
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 November 09




inseamna ca eu am avut noroc cu planetarele ma tinut un an si 2-3 luni biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2002 - B-26-jwr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eu Alex
post 5 Dec 2009, 16:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.052
Joined: 12 November 07
From: Com. Bucuresti Sat Rahova




Da! Si eu am avut pe dreapta la Nova si m-a tinut cam 1an!


--------------------
Dacia Supernova Confort 2001 - IF22ALE/ B25TUT
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 5 Dec 2009, 19:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Si asta inseamna ca au fost rectificate bine???????
Duceti-va in continuare!


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyy23
post 14 Dec 2009, 12:31
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 November 09




nu am spus ca ma mai duc dc citeai mai bine intelegeai am spus ca am avut noroc ca ma tinut atit dar lumea mai intra si in crize de bani si nu ai ce face sad.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2002 - B-26-jwr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 14 Dec 2009, 20:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Bine faci ca nu te mai duci! Variante ai....... pui ce se gaseste pe piata la(aproape) pret de rectificare......poloneze, italiene, arabesti sau ce-or mai fi. Zic eu ca tin mai mult decat rectificarea celor din Tunari. Oricum la aproape 1000 ron cele de ,,uzina" ......nu cred ca se merita(parerea mea). Apropo: cat costa 2 planetare de BMW? Chiar sunt curios, sint in jurul a 1000 ron?


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eu Alex
post 14 Dec 2009, 21:10
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.052
Joined: 12 November 07
From: Com. Bucuresti Sat Rahova




Misule p-atunci luam salariul odata pe luna!tocmai ce terminasem salariul cand am cumparat-o si am zis ca daca ma tine pana pe data de 5 a urmatorului salar e tocmai ok sa-mi iau una noua! pe aia de pe stanga daduse-m 350lei acum 3ani cred! a fost ok ca m-a tinut un an ca nu ma asteptam!

This post has been edited by Eu Alex: 14 Dec 2009, 21:11


--------------------
Dacia Supernova Confort 2001 - IF22ALE/ B25TUT
Cand ma opreste Politia, ma simt ca Scufita Rosie: Dar de ce ai rotile asa de mari? Dar de ce ai cauciucurile asa de late? Dar de ce ai folie?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 14 Dec 2009, 23:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Si eu tot bugetar sint si tot odata pe luna iau salariul. Dupa ce m-am intepat si eu cu Tunariul nu vreau sa o mai pateasca si altii. La 180 ron (parca atat e rectificatul la ei) daca mai adaugi 50-70 ron iei alta noua care mai mult ca sigur va tine mai mult decat cele rectificate la ei.
La 1310 le-am rectificat pe ambele si au tinut cam 40000(pana am dat masina, poate mai merg si astazi), + 2 pe alta 1310 care au mers cam 60000 in 2 ani. Astea pentru DSN nu le nimeresc deloc.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marduk8602
post 24 Dec 2009, 21:43
Post #14


4x4 offroad


Group: Members
Posts: 119
Joined: 6 September 07
From: bucuresti




in afara de tunari, unde pot sa mai fac o reconditionare la o pplanetara? si la ce bani..?


--------------------
dacia mcv cheala sep 2011 - B-26-YIR
minsk 125cc 1992 B-90-EAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 24 Dec 2009, 21:49
Post #15


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




cat dai atata tine,... dry.gif


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 28 Dec 2009, 18:49
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Pot sa-i dau dreptate lui misu78, la berline sunt ok, am luat una de acolo si care ma tine si in ziua de azi dupa 20k, plus ca am pulsat cu ceva spaguta la nenea ala, trebuie sa stii la cine sa mergi, e un tip mai invarsa wink.gif

Tot ce se poate, la cele mai sus de berlina sa nu le nimereasca sad.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0905
post 12 Jan 2010, 19:38
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 30 April 08
From: Bucuresti, cartier Berceni




pacat....ca si eu tot acolo leam reconditionat....si am cam 1 luna de atunci...pana acum nici o problema....dar sa sti ca cei de acolo iti reconditioneaza doar o parte din planetara....capatul din spre roata...nu stiu cum se numeste...(offtopic se poate auzi un sunet asemanator din caseta?asa mi sa spus.un nenea mecanic de cartier....)


--------------------
dacia super nova 2003 - B 09 NTE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 25 Jan 2010, 18:46
Post #18


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




cam cati km duce un set de planetare? biggrin.gif de curios tongue.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 25 Jan 2010, 20:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Eu sunt fericitul proprietar a 2 planetare noi turcesti care au functionat fix 10000 km si au costat cu tot cu montaj 900 lei. Factura, tot. Acum merg cu planetarele originale care sunt reconditionate, in curbe nu bat, dar in linie dreapta tremura la acceleratie, ce sa mai se simt. Sincer nu cumparati planetare turcesti. aruncati cu bani pe geam.
La berlina am luat 2 planetare made Italy si sunt oky de 12000 km..


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Jan 2010, 20:39
Post #20


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




cele noi de uzina ar trebui sa tina mai mult de 100 de mii de km sau poate si mai bine daca nu fortezi in demaraje scurte si in curbe .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau_24bcd
post 25 Jan 2010, 20:44
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 12 November 09




se poate sa tremure volanu pe drum drept la peste 100km/h din cauza planetarelor?precizez ca au peste 100.000km si bate una foarte putin in curbe.ms


--------------------
dacia supernova 2001 clima - gj 24 cla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Jan 2010, 20:54
Post #22


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




planetarele defecte sunt atunci cand bat in curbe sau in fine greapta si se aud in gnul troc troc troc in rest tine de bucsi .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Jan 2010, 21:36
Post #23


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Din tot ce am citit pe forum se pare ca "cele mai bune" planetare sunt tot cele originale... in nici un caz cele rectificate, sau cele turcesti care tin cat nu dai pe ele. Si cu banii de pe cele turcesti cumperi unele de uzina. Atentie insa de unde cumparati. Informati-va in cel putin 2-3 locuri despre pret pentru a putea face o medie si a le cumpara din locul cu oferta cea mai buna. Ar fi pacat sa va treziti peste cateva zile, ca ati fi putut face o economie de cateva zeci poate chiar sute de lei.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
COSTANIUC
post 17 Apr 2010, 21:30
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 28 September 09




eu am schimbat la tunari si am fost multumit de preturile lor.....planetara scurta[aceea cu bile,de la ei,noua]cu tot cu manopera 350lei.am deja 4000km si nu da semne....de oboseala.
nu recomand la nimeni planetare reconditionate.sunt bani aruncati pe fereastra.
salutare tuturor.


--------------------
dacia supernova 2002 clima - IF-04-EAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 18 Apr 2010, 07:49
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




eu am fost la ei si le-am schimbat pe amandoua acum 3 zile. Sunt multumit si va tin la curent pe viitor. 360 ron. Am schimbat si un capat de bara 75 ron. Si nu-mi vine sa cred ce problema am avut..era rupt tamponul din stanga la cutia de viteze..motiv ptr care cutia vibra in draci si putea chiar sa si cada! L-am inlocuit de urgenta dar la alt service ca baietii de acolo nu aveau piesa respectiva (25 ron).


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Apr 2010, 08:01
Post #26


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nomal ca esti multumit. Abia au trecut 3 zile. Dupa parerea mea nu ai facut o afacere tocmai buna. Am mai discutat cu un coleg de pe forum problema asta.

Ai dat 360 ron pentru 2 planetare, care cu mult noroc te vor tine ~15-20.000 km. Mergand pe formula asta, va trebui sa le schimbi la fiecare 15-20 mii km. Asta inseamna ca dupa 45-60.000 km le vei fi schimbat de 3 ori (mergand pe premiza ca pui numai reconditionate). In 60 mii km, ramanand cu acelasi pret vei fi dat 1080 ron. Cu toate ca peste 1-2-3 ani cu siguranta se vor scumpi, ajungand la o valoarea de ... poate 400-500 ron pentru 2 planetare reconditionate.

Daca ai fi pus originale ai fi dat sub 950-900 ron, si stiai ca te tin 60-70, poate chiar 100.000 km (depinzand cum mergi cu masina).

Sti vorba aia... sunt prea sarac sa imi cumpar ceva ieftin.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 18 Apr 2010, 08:17
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




QUOTE(Maskatu @ 18 Apr 2010, 08:01)
Nomal ca esti multumit. Abia au trecut 3 zile. Dupa parerea mea nu ai facut o afacere tocmai buna. Am mai discutat cu un coleg de pe forum problema asta.

Ai dat 360 ron pentru 2 planetare, care cu mult noroc te vor tine ~15-20.000 km. Mergand pe formula asta, va trebui sa le schimbi la fiecare 15-20 mii km. Asta inseamna ca dupa 45-60.000 km le vei fi schimbat de 3 ori (mergand pe premiza ca pui numai reconditionate). In 60 mii km, ramanand cu acelasi pret vei fi dat 1080 ron. Cu toate ca peste 1-2-3 ani cu siguranta se vor scumpi, ajungand la o valoarea de ... poate 400-500 ron pentru 2 planetare reconditionate.

Daca ai fi pus originale ai fi dat sub 950-900 ron, si stiai ca te tin 60-70, poate chiar 100.000 km (depinzand cum mergi cu masina).

Sti vorba aia... sunt prea sarac sa imi cumpar ceva ieftin.
*


da..cu mine ai discutat. nu se merita sa bagi 8-9 milioane intr-o masina ca asta; sper sa ma tina mai mult 20.000 km, am garantie 1 an jumate. Era buna o investitie pentru inca 100.000 km...dar nu cred ca mai tin masina pana ajung la 200.000 sau 3 ani cum spui tu si de asta.


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 Apr 2010, 08:30
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




A, tu erai? laugh.gif E bine si asa. Din partea mea, sa te tina si 150.000 km.

Spor!


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 23 Jun 2010, 22:29
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




imi cer scuze ca ma bag peste voi aici, eu avand solenza

am si eu o problema mai veche de 7 luni si nu-i dau de cap: cand plec de pe loc se aude un CLANCK de undeva de sub masina de se si simte in podea, cand schimb vitezele se aude CLANCK, cand dau sa accelerez motorul fiind subturat se aude CLANCK si se misca destul de mult bieleta antibasculare alaturi de cutie alaturi de schimbator

la viraj stanga maxim planetara stanga face pac-pac-pac...semn ca e pe duca...am avut burduful spart la roata si am mers asa cu el acum 1 an vreo 200 km...my bad:(

acuma vine intrebarea: sa aiba joc la tripoda planetara stanga? am pus pe varamiu sa se miste fata-spate cu masina in timp ce eu eram cu capul in motor...tampoanele par ok, cel hidroelastic nu are urme de lichid si e tare, bieleta antibasculare e noua schimbata de mine, tamponul de sub baterie pare ok...totodata am stat sa ascult acel CLANCK si pare a se auzi de la roata stanga dar nu stiu sigur daca dinspre roata sau la intrarea in cutie

inca o data scuze ca am postat aici dar nu-i dau de cap, si sa schimb planetara degeaba e si ieftina rau:(


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wizard5
post 24 Jun 2010, 01:26
Post #30


Wiz


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 October 07
From: Pitesti




fix maine ma duc sa schimb planetarele ! cele care le am acum au mai fost odata reconditionate ! m-au tinut aproximativ 2 ani de zile !

varu'meu care a avut o supernova ...le-a dat jos si le-a schimbat pe banii firmei ..cu toate ca doar cea din dreapta avea o bataie ! am fost astazi cu el la nasu'meu (care tot el mi le=a reconditionat si prima oara ) si mi-a zis ca nu necesita decat cea din dreapta sa fie incarcata !

maine va anunt de rezultat ! smile.gif

p.s : este adevarata treaba ca cele de sollenza ar fii mult mai bune decat cele de supernova ?


--------------------
Dacia Supernova 2003 - AG 85 WIZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 05:53
Forum Renault