DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Deschidere usa - tija / actuator

don_racom
post 31 Mar 2008, 19:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 06
From: Cluj-Napoca




bunaseara dragii mei colegi de forum si sosea. am o problema. am la solenza inchidere centralizata si alarma pe telecomanda. solenza este varianta europa. cand apasa pe ,,deschis" se dezactiveaza alarma si sar toate tijele acelea in sus. de vreo 2 saptamani cea din stanga spate nu mai sare. 2 intrebari am:
1 ce ar putea sa fie?
2 cum scot eu manivela de deschis geamu pt a putea da jos panoul usii?
cineva mi-a spus ca ar putea fi intrerupt firul. primesc orice sugestii si ajutor [ fizic wink.gif sau verbal]

parafrazez pe alyador: suma respectelor


--------------------
DACIA Solenza 2004 Europa
4 lucruri il definesc pe barbat: casa, masina, sotia si pantofii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 31 Mar 2008, 20:26
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




manivela pentru deschiderea geamului se scoate simplu:tragi de ea.
Cind apesi telecomanda, inchiderea de la usa cu pricina incearca, macar, sa se inchida/deschida? daca da, desfa panoul usii si unge toate mecanismele de pe acolo,
bolturile de la pirghii, articulatiile, locurile unde diferite tije se freaca intre ele.
Verifici si contactele electrice (papucii de la acuator). Dupa aceea manevrezi in mod repetat inchiderea/deschiderea, observind unde mai tine (care parti opun rezistenta), ungi in mod special acele locuri. vaselina de rulmenti e buna pentru asta.

This post has been edited by corbex: 31 Mar 2008, 20:27


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 1 Apr 2008, 07:28
Post #3


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Daca usa se descuie eu zic ca problema e la tija aia care probabil a sarit de la locul ei.

Trebuie dat jos panoul usii si vezi ce e acolo.

Pt manivela de la geam...tragi de ea....da' cu incredere ca nu iese asa usor.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavel_daniel
post 1 Apr 2008, 09:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 16 January 08




Vezi ca in spatele manivelei este o siguranta.Scoate-o cu ceva mai ascutit si cu varf indoit.


--------------------
trabant 601 1970 - sj-02 jan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 1 Apr 2008, 09:39
Post #5


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Mai din cate stiu eu nu exista nici o siguranta.
Practic manivela are 4 petale care formeaza butucul care intra pe axul canelat. Pe acel ax cu caneluri exista un sentulet radial iar petalele au pe interior o buza care intra in acel santulet.

E adevarat ca folosind o surubelnita ingusta in gura poti cracana petalele alea si atunci manivela va iesi mai usor, dar e la fel de adevarat ca folosind surubelnita poti rupe una din petale.

Personal eu folosesc cu atentie doua surubelnite micute (d'alea de mecanica fina) pt a cracana doua petale si manivela iese relativ usurel.

Dar prima data cand am desfacut stiu ca am tras din greu ....oricum manivela are un fel de manson care acopera imbinarea cu axu. Acel manson se poate impinde usor si atunci vei vedea petalele de care vb.


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 1 Apr 2008, 10:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Si eu vreau sa desfac usile spate de verificare si pentru a instala cate ceva prin usi . Si eu stiam ca tot prin forta se desfac , nu stiam nimic de nici o siguranta , dar e adevarat ca , cu ajutor unor surubelnite se desface mult mai usor .
1. daca se aude in usa actuatorul lucrand , adica face tac-tac de inchis-deshis , atunci cu siguranta este doar tija de vina
2. daca nu aude nimic la actionarea telecomenzii , atunci este f posibil ca actuatorul sa fi cedat si trebuie inlocuit . Actuatorul este cu doua fire , se schimba relativ usor , este cam 20-30 ron buc . Sa faceti o proba imediat dupa inlocuire sa vedeti ca actioneaza sensul corect .
Daca nu gasiti sa cumparati actuatorul la 20-30 ron , atunci mai bine luati un kit complet de inchidere centralizata la 45-50 ron ( Cora , Carefura , Auchan ... ) si folositi un singur actuator din 4 disponibile in pachet .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
don_racom
post 3 Apr 2008, 19:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 5 June 06
From: Cluj-Napoca




buna seara dragii mei. am reusit. era ars motorasul . l-am cumparat, a fost 20 de ron. l-am pus si merge. va multumesc de ajutor! va pup pe toti. platonic.


--------------------
DACIA Solenza 2004 Europa
4 lucruri il definesc pe barbat: casa, masina, sotia si pantofii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 07:50
Forum Renault