DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Diferente intre vopseaua metalizata si cea nemetal

bif
post 4 Jan 2005, 19:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 7 November 03
From: Cluj Napoca




Am si eu o intrebare...care e diferenta (calitativa) intre vopseaua metalizata si cea nematalizata...daca este?
E corect ce zic unii ca vopseaua metalizata e mai rezistenta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 4 Jan 2005, 19:19
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




Dupa parerea mea vopseaua metalizata este mai greu de intretinut si mai scumpa daca vrei sa vopsesti doar o anumita parte a masinii. Eu am avut pe ultima mea masina vopsea metalizata si de aceea spun asta. In plus iti sare vopseaua imediat la o lovitura cu un obiect mai dur.


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 4 Jan 2005, 19:20
Post #3


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




aia metalizata te ajuta vara, reflecta mai bine caldura...

This post has been edited by maxx: 4 Jan 2005, 23:19


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 4 Jan 2005, 19:22
Post #4


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Aia metalizata are un lac protector pe deasupra : asemanator cu ala de mobila.. Acesta este motivul pt care nu se decoloreaza si rezista mai mult wink.gif ..
Recomand cu toata inima! Arata si mai bine..

Incovenient: in caz de reparatie, vopseaua o sa te coste dublu, manopera la fel sad.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 4 Jan 2005, 19:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




nu exista decat diferente estetice dar cu noile vopsele nemetalizate sa stii ca nu prea mai conteaza...vezi albastru marine


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 4 Jan 2005, 19:39
Post #6


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Da-mi voie sa te contrazic... Nu este asa! Diferente sunt mult mai multe: nemetalizata se matuieste, se decoloreaza, apar zgarieturi urate (priveste Solenzele rosii cat au de suferit de pe urma prafului sad.gif ) ...
La metalizata nu se pun problemele astea.. Lacul e mai rezistent, iar in lumina, pigmentul de culoare se vede clar.. NU apar alte nuante!
Si in plus, peste vreo 2 ani daca vrei sa vopsesti ceva pe masina nemetalizata (ex: aripa) culoarea nu o sa mai fie la fel..

Eu va sfatuiesc sa luati metalizata.. Am avut ambele tipuri si stiu despre ce vorbesc! In plus am un amic f bun care lucreaza la Meridian si face si lucrari in particular si mi-a marturisit : clientii de nemetalizat sunt nemultumiti dupa reparatie.. Vopseau noua nu este la culoare! sad.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 4 Jan 2005, 19:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




nu vreau sa intru in discutii, fie cum zici tu...dar din prisma experientei si studiului imi mentin parerea...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 4 Jan 2005, 19:54
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




Depinde foarte mult si cum intretii vopseaua masinii.


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 4 Jan 2005, 21:13
Post #9


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian_Solenza @ 4 Jan 2005, 20:39)
Da-mi voie sa te contrazic... Nu este asa! Diferente sunt mult mai multe: nemetalizata se matuieste, se decoloreaza, apar zgarieturi urate (priveste Solenzele rosii cat au de suferit de pe urma prafului sad.gif ) ...
La metalizata nu se pun problemele astea.. Lacul e mai rezistent, iar in lumina, pigmentul de culoare se vede clar.. NU apar alte nuante!
Si in plus, peste vreo 2 ani daca vrei sa vopsesti ceva pe masina nemetalizata (ex: aripa) culoarea nu o sa mai fie la fel..

Eu va sfatuiesc sa luati metalizata.. Am avut ambele tipuri si stiu despre ce vorbesc! In plus am un amic f bun care lucreaza la Meridian si face si lucrari in particular si mi-a marturisit : clientii de nemetalizat sunt nemultumiti dupa reparatie.. Vopseau noua nu este la culoare! sad.gif
*


Vopseaua se face la calc!!!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 4 Jan 2005, 22:11
Post #10


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Aste sunt basme... Nu o sa iti iasa culoarea la nemetalizata pentru ca portiunea care o preiei pe calculator nu este culoarea de pe intreaga masina: adica daca tii masina in parcare intr-o singura pozitie unde bate soarele vei avea surpriza sa constati ca pe partea care nu bate lumina puternica, culoarea e mai clara...

Apar diferente... Cel mai distrugator element e lumina solara, care nuanteaza masina! Daca exista garaj sau umbra e mai bine, dar raman celelalte elemente: praf, pete (se iau mai greu la nemetalizata) ...

In fine, daca masina este protejata (garaj, prelata cauciucata) nu apar probleme.. Sfatul meu este sa nu fie spalata masina nici prea des la galeata si burete..


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 5 Jan 2005, 00:19
Post #11


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Stiu pe cineva care si-a luat o masina rosie. De-a lungul timpului a devenit roz. smile.gif
Bineinteles ca NU era metalizata.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 5 Jan 2005, 00:48
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Asta e topic de generalitati, nu de Logan, deci se muta acolo


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 5 Jan 2005, 00:58
Post #13


Gangester


Group: Members
Posts: 4.247
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Daca intretii masina in garaj si ai grija de ea , recomand metalizata .


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
car_maniac
post 5 Jan 2005, 01:04
Post #14


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 8
Joined: 5 November 04
From: Bucuresti




Cea metalizata este de rahat.Am o Super Nova albastru catifea, metalizata bineintes este o pacoste.Trebuie sa o speli in fiecare zi ca sa arate bine.

Pe de alta parte mai am o Dacie Berlina culoare crem care nu este metalizata, daca ploua sau sunt stropit de alti soferi nici nu se observa decat daca stai si te uiti de la 10 cm.

Pentru mine metalizatul este o pacoste.Asta este opinia mea, de aceea suntem o tara libera.


--------------------
DACIA 1310 DACIA 1310 - B 27 AWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jan 2005, 10:42
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cea metalizata este mai estetica, insa cu costuri mai mari.
In rest (rezistenta etc) nu sunt diferente.
Ceea ce lumea zice pe aici cu pierderea mai accentuata a culorii la cele nemetalizate este data de vopsirea improprie si din... economie (ca sa fiu dragut). Vopseaua are o rezistenta la factorii de mediu redusa. Din acest motiv trebuie data la sfarsit cu lac de protectie Fie ca e metalizata au ba.
Pana nu de mult, lumea mai "uita" sa o dea cu lac de protectie pe cea nemetalizata (beneficiarul mai..."scotzian"), insa o dadeau pe ce metalizata.
Va asigur, am avut o masina metalizata vopsita de precedentul proprietar din chitrosenie, fara lac de protectie si s-a decolorat in mai putin de un an de zile. Asa ca asta cu metalizatu' tine mai mult...tinde spre mitologie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 5 Jan 2005, 11:24
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Spre exemplu: La Daciile noi vopseaua metalizata beneficiaza de protectia lacului, pe cand cea nemetalizata nu are lac de protectie.
A primit masina mea (rosie) doia zgarieturi si se vede ca nu are lac. Mi-au confirmat si cei de la service ca nu are lac de protectie.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 5 Jan 2005, 11:31
Post #17


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(Lucian123 @ 5 Jan 2005, 11:24)
A primit masina mea (rosie) doia zgarieturi si se vede ca nu are lac. Mi-au confirmat si cei de la service ca nu are lac de protectie.
*


Eu zic ca totul tine de estetica. Si cu lac de protectie si fara, tot aia este, daca la noi se obisnuieste sa se dea pe masini cu cuiul, cheia si alte obiecte contondente.
Sunt unii, care daca nu trag o cheie pe o masina nu se simt bine in ziua aia. Asta-i civilizatia romaneasca si mergem mai departe.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 Jan 2005, 13:16
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Conteaza cum iti intretii masna. Nu vorbesc de cuie/chei ca la astea nu ai ce le face, indiferent de tipul vopselei. Am in parcarea blocului o Dacie din 96, rosie, care arata jalnic. Vopseaua nemetalizata din rosu a ajuns un fel de portocaliu inchis si, mai rau, se simte si la mana ca e grunjoasa. Dar masinuta aia nu a vazut apa decat cand a plouat sau nins. Eu nu am vazut proprietarul sa o fi spalat vreodata. Pe de alta parte, mai sunt si niste Dacii rosii mai noi (2001/2002) care arata impecabil. E drept ca mai mult stau decat merg, dar vopseaua e ca si noua. Tot rosii, tot nemetalizate.

Eu zic ca daca ai grija de masina (exista ceara si polish speciale pt vopsea metalizata/nemetalizata, plus polish la culoare, plus diverse alte solutii care regenereaza lacul) arata bine indiferent daca este metalizata sau nu. Eu am ales culoarea metalizata fiindca m-a placut nuanta si faptul ca atunci cand este curata are un luciu frumos, superior celor nemetalizate).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 5 Jan 2005, 13:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan_o @ 5 Jan 2005, 14:16)
Conteaza cum iti intretii masna. Nu vorbesc de cuie/chei ca la astea nu ai ce le face, indiferent de tipul vopselei. Am in parcarea blocului o Dacie din 96, rosie, care arata jalnic. Vopseaua nemetalizata din rosu a ajuns un fel de portocaliu inchis si, mai rau, se simte si la mana ca e grunjoasa. Dar masinuta aia nu a vazut apa decat cand a plouat sau nins. Eu nu am vazut proprietarul sa o fi spalat vreodata. Pe de alta parte, mai sunt si niste Dacii rosii mai noi (2001/2002) care arata impecabil. E drept ca mai mult stau decat merg, dar vopseaua e ca si noua. Tot rosii, tot nemetalizate.

Eu zic ca daca ai grija de masina (exista ceara si polish speciale pt vopsea metalizata/nemetalizata, plus polish la culoare, plus diverse alte solutii care regenereaza lacul) arata bine indiferent daca este metalizata sau nu. Eu am ales culoarea metalizata fiindca m-a placut nuanta si faptul ca atunci cand este curata are un luciu frumos, superior celor nemetalizate).
*





Cred si eu ca arata ca noi pe langa cea din 96. Doar sunt 5/6 ani diferenta. Si poate ca intre timp au mai imbunatatit vopseaua.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 Jan 2005, 14:06
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Or fi ei 5 ani dferenta. Dar vopseaua nu se matuieste incepand cu al cincilea an. Daca se matuieste se matuieste treptat si eu zic ca oricum in 3 ani tot vezi diferenta. Astea mai noi, daca le spala si le da cu polish zici ca de-abia au iesit pe poarta fabricii in timp ce la aia din 96 nici mama polish-ului nu mai are ce-i face. Si vopseaua e mai buna, asta e clar insa eu vriam sa subliniez ca o masina arata bine atat timp cat e ingrijta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 5 Jan 2005, 14:58
Post #21


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Asa este Bogdane. Sora-mea o are din 97, si straluceste vopseaua pe ea. Dar a fost ceruita, frecata, dichisita. Alea care sunt matuite, n-au vazut apa si sampon. Motivul, daca o speli rugineste, ca-i Dacie.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 6 Jan 2005, 21:31
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




Eu sunt pentru vopseaua metalizata.Lacul care protejeaza aceasta vopsea este foarte bun, in sensul ca are grija de vopsea efectiv.Din cate Dacii am vazut eu pot spune ca cele care aveau vopsea metalizata nu aveau probleme majore legate de coroziune.
Singurul dezavantaj (dar pana la urma tot avantaj)la aceasta vopsea este ca atunci cand primesti cadou o zgarietura daca incerci sa o repari indiferent ce produs cosmetic folosesti, trebuie sa depui mult mai mult efort.Asta se datoreaza stratului de lac care de obicei este foarte bun, si datorita lui se evita practic ,afectare vopselei propriuzise.


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 6 Jan 2005, 21:49
Post #23


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(bomicabomic @ 5 Jan 2005, 14:58)
Asa este Bogdane. Sora-mea o are din 97, si straluceste vopseaua pe ea. Dar a fost ceruita, frecata, dichisita. Alea care sunt matuite, n-au vazut apa si sampon. Motivul, daca o speli rugineste, ca-i Dacie.
*



Io am avut alb 13 din 93, pe o Berlineza! Avand in vedere ca o spalam mai des decat pe mine (exagerez un pic, dar 1-2 / sapt tot vedea apa biggrin.gif ) masina a inceput sa se decoloreze, vopseaua a inceput sa se stearga ... laugh.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 6 Jan 2005, 21:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




Dupa mine frecventa cu care speli masina nu este foarte importanta,
important e cum si cu ce o speli.
Ce e cel mai rau e ca romani obisnuiesc sa stearga rapid masina plina de praf cu o carpa si pe urma se intreaba de ce li se decoloreaza vopseau sau de ce au asa rapid zgarieturi pe masina.

This post has been edited by bogdan20020: 6 Jan 2005, 21:58


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 6 Jan 2005, 22:01
Post #25


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Daca ai veni la intalnirile din Bucuresti ai vedea cum imi tratez eu masina biggrin.gif .. Am si spray special de pneuri! Am prelata cauciucata, am servetele pentru geamuri.. Investesc o gramada in masina wink.gif .. Da si arata bine tongue.gif
Altu mai maniac decat mine nu am gasit, sincer! Si nici amicii mei nu gasesc unu tongue.gif ...
Crezi ca semnatura aia e pusa aiurea 168.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 6 Jan 2005, 22:04
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




QUOTE(Adrian_Solenza @ 6 Jan 2005, 22:01)
Daca ai veni la intalnirile din Bucuresti ai vedea cum imi tratez eu masina biggrin.gif .. Am si spray special de pneuri! Am prelata cauciucata, am servetele pentru geamuri.. Investesc o gramada in masina wink.gif .. Da si arata bine tongue.gif
Altu mai maniac decat mine nu am gasit, sincer! Si nici amicii mei nu gasesc unu tongue.gif ...
Crezi ca semnatura aia e pusa aiurea  168.gif
*


stai linistit ca nu am pus la indoiala modul in care iti intretii masina eu doar mi-am zis o opinie nu m-am referit in mod special la persoana ta. daca doresti si mai multe sfaturi in ceea ce priveste intretinerea unei masini uite id meu de yahoo:bogdan_20020. Prin urmare eu is destul de pasnic.


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutica
post 28 Feb 2005, 15:08
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 21 January 05




As dori sa va intreb daca o masina vopsita metalizat e mai rezistenta la coroziuni (intemperii) in cazul unei masini tinute afara? Adica una metalizata de ex. tine 3 ani iar una nemetalizata doar 1 an? Pentru ca diferenta de pret de 250 euro e totuis apreciabila la Loggan Preferance de 1,4 mai ales avand in vedere ca le-au si scumpit ca asa au vrut ei cu 150 de euro!!
Cam ce culoare ar fi de ales?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 28 Feb 2005, 16:33
Post #28


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




fiecare va zice culoarea pe care-o are el biggrin.gif
daca nu stiai vopseaua metalizata te ajuta si vara cand reflecta mult mai bine caldura...
yo zic sa-ti iei vopsea metalizata tongue.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 28 Feb 2005, 16:48
Post #29


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Si eu mi-am luat cu vopsea metalizata pentru ca arata mai bine si pentru ca mi s-a spus ca este mai rezistenta (vopseaua metalizata) ... nu pot sa-ti spun "cat" de "mai rezistenta" este ... habar nu am.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 28 Feb 2005, 16:49
Post #30


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




toate rezista destul de mult .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 15:20
Forum Renault