DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Instabilitate in mers

Bogdan97x
post 13 Sep 2023, 19:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 September 23




Salutare, nu am gasit un topic asemanator.
Am o problema ciudata la al meu Logan 1.5 dci, 2006. Instabilitate in mers mai ales pe denivelari, parca roata sare de pe asfalt, exact cum face o remorca.
Problema a aparut acum 4 5 luni, am schimbat in ultimul timp tot, ambele bascule, arcuri, bielete anti ruliu si directe, capete bara. Toate service-urile se uita ciudat ca masina arata ok.
Am schimbat si amortizoarele acum cateva luni, flansele acum 1 an. Bucsele barei stabilizatoare arata ok.
In curbe masina la fel, parca ar sari de pe drum si cel mai ciudat, la denivelari nu are balansul sus jos ca la amortizoare uzate, e un balans stanga dreapta. O senzatie urata, si daca se misca cineva in masina se balangane usor stanga dreapta😅
Un mecanic e de parere ca sunt cauciucurile si pur si simplu nu am ce ii face (cauciucuri Kumho noi, jante noi echilibrate tot facut).
Alt mecanic a dat vina pe amortizoarele Ringer (desi sunt noi cica ar fi slabe).

Troncaneli nu se aud, doar la cale ferata sau linii de tramvai tremura cam toata.
Probabil imi scapa ceva, ori bucsele barei sunt uzate desi par bune, ori flanse/amortizoare. O sa merg la un test de amortizoare dar parca vad ca iese bun.
A mai intampinat cineva?


--------------------
Dacia Logan 2006, 1.5 dci - PH 95 RIO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Old Wolf
post 21 Sep 2023, 20:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 1 August 20




Salut!Bucsele de la puntea spate le-ai verificat,sunt în stare bună?,... si da pot fi si amortizoarele de vină dacă sunt de o marcă dubioasă!


--------------------
Dacia Logan,1.4gpl 2007,Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:39
Forum Renault