DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Case cu structura metalica sau din lemn

klaus
post 26 Jul 2013, 11:29
Post #91


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mai tunzi o iarba, mai cureti niste frunze, mai ai gija de un gard, mai faci niste alei mai lungi (cost suplimentar) etc


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 26 Jul 2013, 11:44
Post #92


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Și dacă te pune michiduță sa-ți amplasezi măsuța sub pomu' din fundu' curții, când ți se termină berea, ai ce merge pân' la frigider...


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 26 Jul 2013, 12:26
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(kum @ 26 Jul 2013, 12:23)
Poti explica de ce afirmi asta? De ce o suprafata de 1200 mp e o corvoada? Ma rog, poate deveni...
*

Ma tu stii ceva!...

Presupunand ca nu iti faci casa cu amprenta la sol de 1200 mp, ci una normala P+ E si suprafata utila de max 200 mp, casa cu trotuarele si aleile ocupa in jur de 200 mp. Restul inseamna: gazon, o mica gradina de legume (100-150 mp), copaci, flori, cativa butuci de vita-de-vie etc.etc.. La 1200 mp gazonul are macar 800 mp.. Istoria lui 2012: seceta, irigatii, apa in cantitate neindestulatoare; rezultatul: gazon uscat, buruieni destul de vioaie, cosit la 3-4 saptamani, minim. Istoria gazonului in 2013: apa din belsug, cosit la 10 zile, maxim doua saptamani, buruieni crescute la 50-60 de cm in 10 zile etc.etc.. Ori asta cere timp si disponibiltate la efort! mad.gif



--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 26 Jul 2013, 12:29
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(dacis @ 26 Jul 2013, 12:26)
Ori asta cere timp si disponibiltate la efort!  mad.gif
*



plus bani bagati in scule. la 1200 mp te cam chinui cu masina si trimmerul daca sunt electrice.



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 26 Jul 2013, 12:31
Post #95


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Ma, voi sunteti cu capu'. Sincer!
Deci ai ocazia sa faci putina miscare zilnic (duceți-vă-ți voi la orice doctor vreti sa vedeti ce va spune) si tu o numesti corvoada? blink.gif
Pana mea...


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 26 Jul 2013, 12:43
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




KUM si ei au dreptate si tu ai tongue.gif
Eu lupt cu o suprafata de 5000 mp si as mai putea duce inca 2000 dar ...
nu gazon, multi pomi si se mai gasesc
De citeva saptamini am zilnic o ora si ceva de motocosit, dar asta vreaueu alte persoane nu-si doresc asa ceva.



--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 26 Jul 2013, 12:48
Post #97


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Daca banii nu ar fi deloc o problema mi-as construi un circuit de nascar in jurul casei biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 26 Jul 2013, 12:56
Post #98


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Vijelia zicea acu' cateva zile ca stai in oras si mori de cald sau stai la marginea padurii, la racoare. Chestie de buget. E clar, daca n-ai bani mergi la dracu-n praznic la marginea padurii, te intinzi pe 12 kmp, da' faci o ora pana la munca si inca o ora de la munca pana acasa. Si esti vecin cu lupii si ursii.
O bucata de pamant decenta, in oras, unde ai un asfalt, un trotuar, toate utilitatile, o statie de autobus, o scoala, o gradinita in apropiere si vecini decenti, costa mai mult decat ai lua pe intreaga familie daca i-ai vinde pe bucati, pentru organe. Asa ca, viata-i dura, sunt ok si suprafetele mai mici. 3-4 sute de mp e boierie. Parerea mea. Cei pasionati de agricultura si alte sporturi rurale pot achizitiona ieftin o bucata de pamant la 20 kmp de oras, iar cand simt nevoia, pot da o fuga la mosie sa-si consume energia.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 26 Jul 2013, 13:07
Post #99


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Sau pot lua în arendă câteva hectare.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 26 Jul 2013, 21:00
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(kum @ 26 Jul 2013, 13:31)
Deci ai ocazia sa faci putina miscare zilnic (duceți-vă-ți voi la orice doctor vreti sa vedeti ce va spune) si tu o numesti corvoada?  blink.gif
Pana mea...
*

Daca ai fi mai aproape de mine, te-as invita sa te ingrijesti de gradina mea (1200+), macar vreo luna ori, mai bine, doua. tongue.gif


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 26 Jul 2013, 21:14
Post #101


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(dacis @ 26 Jul 2013, 11:24)
Io de case de locuit pe structura metalica, in Romania, n-am auzit.
*



Nu-i bai. A facut Mazare in Ct, pentru țigani (da, ca sunt țigani, nu rromi... si sper sa moara cat mai rapid), un cartier intreg de blocuri pe structura metalica.

http://www.ziare.com/constanta/stiri-actua...is-nord-3445816

This post has been edited by Iulikk: 26 Jul 2013, 21:16


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 26 Jul 2013, 21:32
Post #102


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(dacis @ 26 Jul 2013, 22:00)
Daca ai fi mai aproape de mine, te-as invita sa te ingrijesti de gradina mea (1200+), macar vreo luna ori, mai bine, doua.  tongue.gif
*


Nu multam. Am la socru-meu si stiu cum e (chiar daca nu stau acolo non-stop) sleep.gif

20130706_183232.jpg ( Size: 3.13mb ) Number of downloads: 607


La 73 de ani arata de 55-60. Da' si sta numai in gradina... Io doar prin uichend-uri si nici alea mereu.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Jul 2013, 22:00
Post #103


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aia din poze nu pare o gradina de 1000 mp, mie mi se pare cam de cel mult 300-400 mp.
Banuiesc ca domnul socru are si o slujba, se duce cel putin 10 ore pe zi (8 acolo vreo 2 pe drum) la munca si seara cand se intoarce (daca pleaca de la ora 8 inseamna ca vine pe la ora 6 pm) se baga direct in gradina, dai cu prasila, da-i cu cositul, dai cu smulsul de buruieni, da-i cu udatul, da-i cu adunatul gunoiului, da-i cu erbicidul sau da-i cu ingrasamantul (o bucurie la cel natural), da-i cu ochiul atent sa nu vina binevoitorii la furat etc.
Din cand in cand mai vopseste gardul, mai are grija de burlane, mai repara o alee, mai repara cate ceva prin casa etc.
Intre timp mai se duce si cu vreun copil la gradinita/scoala (sau face 1-2 ore de lectii cu el), mai frige cate o sedinta-2 pe saptamana si in ziua aia vine de la munca pe la ora 10, mai citeste cate o carte pe saptamana, mai se uita si la televizor un pic
Ce mai, un om activ, fara indoiala.

A, daca e pensionar si nu are 1000mp de curte/gradina ci doar vreo 400, atunci da, poate se ocupa temeinic de gradina. Ca toate alelalte activitati nu exista in programul zilnic


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 26 Jul 2013, 22:15
Post #104


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(kum @ 26 Jul 2013, 22:32)
Nu multam. Am la socru-meu si stiu cum e (chiar daca nu stau acolo non-stop) sleep.gif

20130706_183232.jpg ( Size: 3.13mb ) Number of downloads: 607


La 73 de ani arata de 55-60. Da' si sta numai in gradina... Io doar prin uichend-uri si nici alea mereu.
*




QUOTE(klaus @ 26 Jul 2013, 23:00)
Aia din poze nu pare o gradina de 1000 mp, mie mi se pare cam de cel mult 300-400 mp.
Banuiesc ca domnul socru are si o slujba, se duce cel putin 10 ore pe zi (8 acolo vreo 2 pe drum)  la munca si seara cand se intoarce (daca pleaca de la ora 8 inseamna ca vine pe la ora 6 pm) se baga direct in gradina, dai cu prasila, da-i cu cositul, dai cu smulsul de buruieni, da-i cu udatul, da-i cu adunatul gunoiului, da-i cu erbicidul sau da-i cu ingrasamantul (o bucurie la cel natural), da-i cu ochiul atent sa nu vina binevoitorii la furat etc.
Din cand in cand mai vopseste gardul, mai are grija de burlane, mai repara o alee, mai repara cate ceva prin casa etc.
Intre timp mai se duce si cu vreun copil la gradinita/scoala (sau face 1-2 ore de lectii cu el), mai frige cate o sedinta-2 pe saptamana si in ziua aia vine de la munca pe la ora 10, mai citeste cate o carte pe saptamana, mai se uita si la televizor un pic
Ce mai, un om activ, fara indoiala.

A, daca e pensionar si nu are 1000mp de curte/gradina ci doar vreo 400, atunci da, poate se ocupa temeinic de gradina. Ca toate alelalte activitati nu exista in programul zilnic
*



Ai imbatranit coane dry.gif
E iesit la pensie de 20 de ani.
Poza aia e doar o parte. Gradina are peste 1000 mp.
Mai sunt si niste pomi...
20130706_183216.jpg ( Size: 3.6mb ) Number of downloads: 394

si niste flori...
20130706_183141.jpg ( Size: 3.62mb ) Number of downloads: 416


Cu toate astea se ocupa de gradina aia doar el si soacra-mea (bine, ea mai putin, ca mai venea pe la flacau - care BTW nu mai e demuuult la gradinita).
De asta ziceam ca stiu ce inseamna o gradina: tre' sa stai non-stop in ea. Io am placerea doar prin uicheduri si cand mai pleaca ei prin statiune.

This post has been edited by kum: 26 Jul 2013, 22:16


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 26 Jul 2013, 22:46
Post #105


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Apropo de case, ca nu ma pot abtine: in apropiere de mine, adica la doi pasi de Iulius Mall, s-au apucat niste baieti de lucrari monstruoase, inca de anul trecut. Vilele cu p+e, clar peste 120mp bucata, au inceput sa apara cu zecile. Toate, trase la indigo. Eram oarecum curiosi, si eu si nevasta, zona buna, alea alea, de ce drac nu gasim nici un panou in zona, nici un anunt de vanzare pe tot net-ul ...
Intr-o zi cineva a zis o chestie. Dupa care am gasit si cateva chestii pe net. Deci: armata avea un poligon, intre doua cartiere, vreo 12 sau 16 hectare, nu mai stiu exact. Si intr-o alta zona din oras inca o bucata buna de teren. Au facut o cardasie cu primaria: ei pun la dispozitie terenul, primaria construieste, iar la urma impart prada 40% cu 60%. Ce ramane la armata cica vor fi locuinte pentru angajati, ce ramane la primarie cica vor fi locuinte sociale. Curu' meu. N-a vazut urma de clujean locuinta sociala, nici macar prin anl-uri, la dracu-n praznic, fara sa fie de-a cuiva.
In total se construiesc cica 250 de case si 300 de apartamente cu 2 si 3 camere. Suficient cat sa hraneasca toate neamurile si pilele locale. La prima vedere, tinand cont de suprafata, locatie etc casele alea au pret de piata pe putin 100 mii para, bucata.
In concluzie: mue Boc, smecheri si autoritati locale, armata si toti cei implicati.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Jul 2013, 23:03
Post #106


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Era o ironie la intrebarea "de ce e o corvoada o gradina de 1200 mp", pentru cine intelege mai ardeleneste (incet, incetisor si pi loc).
O curte mai mare de 400-600 m la oras presupune o intretinere pe care un om activ nu o poate face (decat daca are angajati pentru asa ceva)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 26 Jul 2013, 23:05
Post #107


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Mai oameni buni, dar voi o casa cu gradina de 1000 de mp fara agricultura nu va puteti imagina? Asa, doar pomi, alte tufe si iarba care creste imprejur.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Jul 2013, 00:01
Post #108


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(corbex @ 27 Jul 2013, 00:05)
si iarba care creste imprejur.
*


cannabis1.jpg


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 27 Jul 2013, 00:06
Post #109


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati






--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 27 Jul 2013, 00:47
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Ce de experti pe aici ... unu trimite arhitectii sa aiba grija de santier, stie de cat ar trebui placa din ochi, la altu ii trebe 2-3 grinzi ... radmasa.gif
Oare pentru ce mai fac proiectantii calcule ... cand ii totu asa usor? Intri pe forum si gata, ce calcule si alte tampenii? radmasa.gif Placa de 22cm , 2-3 grinzi, un arhitect pe santier si ii gata casa.

This post has been edited by Serje: 27 Jul 2013, 00:47


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 27 Jul 2013, 04:52
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




QUOTE(corbex @ 26 Jul 2013, 23:05)
Mai oameni buni, dar voi o casa cu gradina de 1000 de mp fara agricultura nu va puteti imagina? Asa, doar pomi, alte tufe si iarba care creste imprejur.
*


Se gaseste si asa ceva aici si aici


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 27 Jul 2013, 08:27
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(Serje @ 27 Jul 2013, 01:47)
Ce de experti pe aici ... unu trimite arhitectii sa aiba grija de santier, stie de cat ar trebui placa din ochi, la altu ii trebe 2-3 grinzi ...  radmasa.gif
Oare pentru ce mai fac proiectantii calcule ... cand ii totu asa usor? Intri pe forum si gata, ce calcule si alte tampenii?  radmasa.gif
*

Matale esti structurist?!... radmasa.gif

Opinia mea este ca daca nu iti permiti si arhitect si structurist, trebuie facut un proiect de arhitectura decent. Dar cu calculul structurii nu te joci. Desenele la nivel decent le poate face un inginer constructor, dar calculele structurii un arhitect nu le poate face.

Cat priveste constructia si ... economiile de costuri, istoria ma e simpla. Am tintit sa fac economii la maxim, dar fara compromisuri la materiale. Solutia este ... te faci tu singur achizitor si pe jumate de diriginte de santier.

Cateva date tehnice si comerciale:
- am luat caramida la un pret bun (discount 25%, dupa negocieri la sange, adica vreo 6000 de lei; dar am luat cateva camioane, adica vreo 60 de paleti), adusa la teren;
- cimentul a fost adus in totalitate de la statia de betoane, cu o clasa mai sus decat aia din proiect ( icon_mrgreen.gif )
- lemnul cumparat direct de la munte, adus acasa de catre firma cu gaterul;transportul inclus (doua camioane, aproape 30 mc);
- invelitoarea (tabla tip tigla, ca tigla nu mi-am permis; azi mi-as pune tigla, ca structura de lemn a fost calculata pentru tigla grea) montata de vanzator;
- termopane culoare lemn, cinci camere, trei foi de sticla, coeficient termic bun (0,8)
- sub placa parter polistiren extrudat 5 cm = hidroizolatie
- fier din belsug (dupa proiect) in fundatie, placi, stalpi, centuri etc.
- beci partial sub casa (24 mp)
- placa dintre parter si etaj 18 cm, armata cu doua randuri se fier
- intre pod si etaj grinzi de lemn, izolate cu 20 cm de vata si dulap in pod
- instalatii termice cu centrala pe gaz, calorifere Ferroli cu termostat la toate caloriferele (fara cele din bai), teava pex in copex (cam scumpa, adica spre 10 lei ml), flexibila si cu posibilitate de tragere direct din distribuitoare (fara spart sapa! - treaba excelenta si, din pacate, verificata, gratie parchetarilor!)
- instalatie sanitara cu fosa imensa (24 mc) si camp de dren mare, cu doua tuburi de 35-40 m bucata (avantul e ca in aproape doi ani nu am vidanjat niciodata!), cu hidrofor home-made, dublu ca pret fata de cele din comert, dar ... alte avantaje
- instalatia electrica interioara facuta in sistem trifazat (chiar daca la tablou vine monofazat), ca nu se stie niciodata; aparatura a fost buna, adica ABB, peste 80 de prize si intrerupatoare, basca peste 30 de sigurante P+N, plus 2 diferentiale pentru bai


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Jul 2013, 10:10
Post #113


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(dacis @ 27 Jul 2013, 08:27)
- instalatie sanitara cu fosa imensa (24 mc)
*


Burghezul tot burghez. Are ce minca. Mie-mi trebuie o viata sa umplu una de 2 mc.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 27 Jul 2013, 11:00
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dacis @ 27 Jul 2013, 09:27)
Matale esti structurist?!...  radmasa.gif

*



Nu, da nu-ti tre multa logica sa-ti dai seama ca arhitectu nu se ocupa cu santieru, ca placa si grinzile nu se fac dupa ochi, ci dupa niste calcule, si ca nu orice ii mare ii si bun ... ca o placa mai groasa decat trebuie aduce o incarcare suplimentara total deageaba, si ca mai degraba era problema de armatura si prinderile placii, decat de grosimea ei.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Jul 2013, 11:21
Post #115


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(dacis @ 27 Jul 2013, 09:27)
Matale esti structurist?!...
*


Culturist mandru.gif

27 Jul 2013, 12:22:
QUOTE(dacis @ 27 Jul 2013, 09:27)
- fier din belsug
*


cul up.gif

This post has been edited by Markos: 27 Jul 2013, 11:22


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 27 Jul 2013, 11:25
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




De asemenea nu iti trebuie prea mult logica sa vezi ca o placa facuta conform planului trepideaza cand mergi pe ea si ca e prea subtire.

Cat despre arhitect, nu e de parca l-am trimis la lopata, ci pur si simplu am spus ca este normal sa mai vina din cand in cand sa se uite la cum decurge rdicarea constructiei. Poate constructorul a gresit cu ceva, in mod sigur un arhitect stie mai bine decat clientul ce greseli pot aparea.

Iar acest lucru nu l-am inventat eu, ci doar l-am observat in alte tari si am spus ca ar fi bine daca ar fi si la noi. Dar na, nu e bine, e mai bine sa ia o mie de euro doar pentru 3 zile de desenat in autocad.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 27 Jul 2013, 11:33
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(dacis @ 27 Jul 2013, 08:27)
Opinia mea este ca daca nu iti permiti si arhitect si structurist, trebuie facut un proiect de arhitectura decent.
*


Nu stiu daca am inteles bine dar proiect de arhitectura decent insemna unul facut dupa ureche?! ca in cazul asta si manelele-s muzica decenta...

In plus, as zice ca daca nu-ti permiti un proiect complet (adica cu toate fazele, toate specialitatile) care in conditii normale nu ajunge nici la 5% din costul total al casei, mai bine nu te mai apuci...

Un proiect complet si facut cum trebuie iti ofera garantia ca:

- detaliile de inchidere sunt cum trebuie
- camerele si circulatia prin casa e confortabila
- incalzirea/racirea ofera nu doar temperatura ridicata/coborata ci si confort termic
- materialele sunt cat trebuie, nici prea putin dar nici cu mult mai mult, inutil
- materialele sunt unde trebuie, ca nu mereu e suficient sa pui mult sau bun, daca nu-l pui unde trebuie; un exemplu e colegul Cosstel, care daca avea un calcul minimal pentru planseul ala, nu-si mai spargea capul cu consolidarea... iar daca avea un calcul minimal pentru grinda de consolidare, nu mai platea fie profilul metalic (care acum e pus fix degeaba) si munca pentru montarea lui, fie grinda de beton si munca pentru ea... si exemple d-astea se gasesc al naibi de usor.
- foarte important, un proiect complet ofera liste de cantitati de lucrari si materiale, asa incat e usor de facut un buget pe faze, usor de controlat si greu pentru tiganul-constructor sa fure

Despre ce insemna un proiect bun... in alta emisiune ca deja cred ca am plictisit multa lume...

A, si ca idee, exista pe piata oameni (firme) care vand proiecte gata facute, tip sa zicem, destul de ieftin... dar nu le recomand, casa e investitia vietii, e pacat sa nu beneficiezi de sfatul unor oameni cu experienta (mai multa decat "am vaut eu la vecini cum au construit, acum sunt expert si pot da sfaturi oricui") mai ales ca daca la final privesti in urma chiar nu inseamna nimic pretul proiectului... ma rog, asta-i parerea mea...


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Jul 2013, 11:42
Post #118


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Cum-necum, fier din belșug să fie, restu-s amănunte.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 27 Jul 2013, 11:47
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(mk2 @ 27 Jul 2013, 11:25)
De asemenea nu iti trebuie prea mult logica sa vezi ca o placa facuta conform planului trepideaza cand mergi pe ea si ca e prea subtire.
*


Daca o placa de 15cm e prea subtire pentru o camera de 5x4m ma gandesc ce fac astia prim mall-uri sau cladire de birouri "open space"... cred ca ajung pe la 60-80cm usor...

QUOTE(mk2 @ 27 Jul 2013, 11:25)
Iar acest lucru nu l-am inventat eu, ci doar l-am observat in alte tari si am spus ca ar fi bine daca ar fi si la noi.
*


Exista si la noi... se numeste asistenta de santier si se plateste separat wink.gif

QUOTE(mk2 @ 27 Jul 2013, 11:25)
Dar na, nu e bine, e mai bine sa ia o mie de euro doar pentru 3 zile de desenat in autocad.
*


I-auzi barfule, atat castigi, 300 de euro pe zi?! Te-n coor de puturos, daca ai munci toata luna, in loc s-o freci 3 saptamani din 4 la piscina, m-ai aduce si pe mine cu elicopterul la intalnire.. Si-s convins ca nici nu faci nimic, ii spui atocadului ca vrei o casa si el o face singur, doar e calculator....

QUOTE(Markos @ 27 Jul 2013, 11:42)
Cum-necum, fier din belșug să fie
*


Si doua-trei grinzi din beton triunghiular... asa, de gust

This post has been edited by zax: 27 Jul 2013, 11:49


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Jul 2013, 11:49
Post #120


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Ai găsit și tu exemplul ideal... doh.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 16:10
Forum Renault