DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme Dacia Solenza, Motorul cald in sarcina

dorinpatriche
post 31 Jul 2016, 16:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 January 06




Buna ziua ! Am o Solenza din 2003 si are umatoarea problema. dupa 2-3 ore de functionare motorul refuza se mai traga.Mai exact cu pedala de acceleratie la fund refuza sa mai traga , opresc din contact cca 10 secunde dupa care isi revine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Problema apare destul de rar si credeam eu doar pe drumuri de munte. Anul trecut pe autostrada defectiunea a recidivat astfel, mers pe banda doi cu 100 km ,intrat in depasirea unui TIR fara sa fortez pe banda trei la mijlocul TIR-ului motorul intra in trepidatii si nu mai are forta necesara nici sa termin depasirea Am verificat de trei ori cu alte masini si exact la mijlocul lor, masina refuza sa mai traga, ba mai mult a existat un moment in care am fost depasit si motorul din nou a inceput sa se balbaie. Pe distante scurte si deci perioade mai mici de functionare merge perfect. Am verificat in service cu testerul si nu prezinta niciun defect de alimentare sau senzor. Am observat ca totusi simptomele descrise apar frecvent la altitudin mai mari,Trans Alpina,Valea Jiului, Rausor (Retezat) etc Pe aceleas trasee cu motorul rece sau ma rog sub o ora de functionare se comporta normal.
Poate totusi are cineva vreo parere!


--------------------
Dacia berlina 2000 injectie - 91 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Jul 2016, 18:20
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu m-as uita pe circuitul de alimentare cu benzina (pompa - pozitie in rezervor, sorb -, furtun, injectoare)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 13:29
Forum Renault