DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Incuietori usi berlina, Altceva decat cele din fabrica

sddragos
post 23 Jun 2006, 11:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Salutare,
Ce solutii ar fi pentru schimbarea incuietorilor de usi? Astea care sunt pe masina mea sunt penibile (mai ales cea de la portbagaj), se deschid cu aproape orice cheie. Exista alte yale mai bune de cumparat sau sa pun inchidere centralizata?
Thanks!


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ksi_id
post 23 Jun 2006, 18:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 16 April 05
From: timisoara




Nu stie nimeni ca si eu sunt foarte interesat... excl.gif


--------------------
vw jetta 1800cmc 90hp 1992 - TM 18 KSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 23 Jun 2006, 18:05
Post #3


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




la portbagaj poti opta pentru deschidere din interior(pe cablu)sau deschidere automata din telecomanda(asta daca ai o alarma cu functia asta),cat despre problema incuietorilor sugerez sa-ti montezi o inchidere centralizata...este cel mai practic...


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 23 Jun 2006, 18:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Inchidere ! Chiar ca se deschid cu orice, am fost placut surprins sa deschid yala dacia 2001 cu cheie dacia 1976. Turned me ON biggrin.gif


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 23 Jun 2006, 23:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Din pacate da, incuietorile de dacie se pot deschide cam cu orice cheie.
Am un prieten cu o dacie din 92 caruia ii deschid ambele usi cu cheitza de la cutia postala, tragic !

Cea mai buna solutie ramane un lant micutz si un lacat, atat la portbagaj cat si la motor.Solutia e adoptata de majoritatea posesorilor de dacie.In privinta deschiderii portbagajului din masina nu e solutie prea buna. Daca fortezi un pic se poate deschide foarte repede. Cunosc pe cineva care a ramas fara boxe, roata de rezerva , baterie si benzina, si nu toate odata, iau fost furate intr-un an de zile
si ia ghiciti ce ... acum are lant cu lacat biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koki
post 24 Jun 2006, 00:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 December 05




o metoda mai sigura dar mai periculoasa in caz ca ramai fara baterie ar fi sa pui inchidere centralizata(eventual cu alarma cu tot) si sa scoti tijele care duc la yale adica sa nu se mai poata descuia masina decat electric din telecomanda. la fel si la portbagaj!mentionez ca prin tragere se deschid doar cele model vechi la care se roteste cheia o tura complet. la cele noi care fac doar click nu se mai deschid asa! spun din testate ca am reusit 2 baieti sa indoim o yala si sa nu reusim sa deschidem prin tragere portbagajul.


--------------------
dacia 1310 - b 31 dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 24 Jun 2006, 20:03
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




" ca am reusit 2 baieti sa indoim o yala si sa nu reusim sa deschidem prin tragere portbagajul." - vbind de lup :|


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexblondul
post 24 Jun 2006, 20:52
Post #8


Membru Nedisciplinat


Group: Members
Posts: 335
Joined: 4 February 06
From: Lizeanu - Stefan Cel Mare




la yala pe spate la portbagaj care face click , adica yalele cele de la daciile noi sunt cele mai periculoase ... se deschid la sfert de cheie ( absolut orice cheie , daca te chinui putin cu unghia de la degetul mic de la mana ,asta aviz manelistilor , se poate deschide ) ... eu am optat la portbagaj pt traditionalul lant cu lacat si la portbagaj si pe roata de rezerva ... si tin sa mentionez ca am deschidere prin telecomanda la portbagaj ... ma gandeam sa tai cuiul care actioneaza yala ... la usi am antifurt pe butoane ...


--------------------
Dacia 1310 1986 TLX - B 12 SVE
Dacia 1310, rosu imperial, si tot tacamul ... Benzina sa fie , motor avem noi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 26 Jun 2006, 13:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Cea mai buna solutie ramane inchiderea centralizata.
Din lipsa de bani eu am desfiintat luminile care se aprindeau cand se deschide usa si le-am conectat la claxon.A fost un pic cam greu pt ca a trebuit in loc de masa a trebuit sa inversez cu plus-ul.

Vreau sa fac chestia asta cu un releu, contacte la fiecare usa si portbagaj (20.000 in magazin bucata) si sa vad unde gasesc un modul de activare. Ma gandeam la un receiver cu o telecomanda mica. Asta e inca o problema.
De deschis se poate deschide dacia dar macar o auzi cum urla in parcare.


Deh ... mi se stricase incuietoare la o usa ... si decat sa dau 500.000 pe un set care oricum nu e bun de nimik am preferat sa fac improvizatia cu claxonul.


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Jun 2006, 13:21
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si cat e usa deschisa urla claxonu'? saracii tai vecini huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 26 Jun 2006, 13:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Cat costa inchiderea centralizata pentru o berlina? Am vazut prin Metro unele foarte ieftine, sunt bune de ceva?


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 26 Jun 2006, 13:45
Post #12


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




se numeste "Type-R" si e pachet cu alarma cu totul...costa 1,5mil...am auzit ca nu ar fii cele mai stralucite...cauta tot in metro eaglemaster kitt inchidere c....pretul undeva pana in 1 mil...astea ar fii mai bune...zic eu...


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexblondul
post 26 Jun 2006, 13:55
Post #13


Membru Nedisciplinat


Group: Members
Posts: 335
Joined: 4 February 06
From: Lizeanu - Stefan Cel Mare




in Cora gasesti ... sunt unele in jur de 1 milion .. sunt super ok .. la mine merg perfect ... nici o problema


--------------------
Dacia 1310 1986 TLX - B 12 SVE
Dacia 1310, rosu imperial, si tot tacamul ... Benzina sa fie , motor avem noi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaby-cta-ro
post 26 Jun 2006, 19:57
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 14 March 06




Degeaba pui inchidere centralizata ca tot cu cheita de la cutia postala o s-o deschizi. O oarescare protectie se face daca scoti yala din sistem si deschizi doar de la telecomanda


--------------------
dacia 1310/1410 1987/1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexblondul
post 26 Jun 2006, 20:13
Post #15


Membru Nedisciplinat


Group: Members
Posts: 335
Joined: 4 February 06
From: Lizeanu - Stefan Cel Mare




asta asa e ... cel mai bine schimbam daca se poate cu yale de papuc ... sunt alea noi la care ai o cheie pt tot , usi , contact , benzina


--------------------
Dacia 1310 1986 TLX - B 12 SVE
Dacia 1310, rosu imperial, si tot tacamul ... Benzina sa fie , motor avem noi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ksi_id
post 27 Jun 2006, 08:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 16 April 05
From: timisoara




QUOTE(alexblondul @ 26 Jun 2006, 21:13)
asta asa e ... cel mai bine schimbam daca se poate cu yale de papuc ... sunt alea noi la care ai o cheie pt tot , usi , contact , benzina
*



Pai asta era ideea daca stie cineva ce al butuc se poate pune la dacie nu sa incepeti iara cu alarme si inchideri ca despre astea sunt alte topicuri deschise


--------------------
vw jetta 1800cmc 90hp 1992 - TM 18 KSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
workarea
post 27 Jun 2006, 12:50
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 10 October 05
From: Drumul Taberei




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=34844&hl=

Incercasem sa obtin acolo niste raspunsuri la problema. A fost descrisa si o solutie de adaptare, pentru cei indeminatici si cu mult timp la dispozitie. Concluzia pe care am tras-o eu: CASCO si doamne-ajuta.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI, 2007 - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 27 Jun 2006, 15:41
Post #18


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




QUOTE(alexblondul @ 26 Jun 2006, 21:13)
asta asa e ... cel mai bine schimbam daca se poate cu yale de papuc ... sunt alea noi la care ai o cheie pt tot , usi , contact , benzina
*



....din cate stiu la papuc diesel este o cheie pentru contact si una pentru busonul de la rezevor...deci sunt 2... smile.gif ...si nu una... biggrin.gif


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexblondul
post 27 Jun 2006, 20:24
Post #19


Membru Nedisciplinat


Group: Members
Posts: 335
Joined: 4 February 06
From: Lizeanu - Stefan Cel Mare




varamiu are papuc si are 1 cheie cu care deschide toata masina si contact ... si am mai vazut la mai multe persoane care aveau papuc ... nu diesel ... pe benzina ...


--------------------
Dacia 1310 1986 TLX - B 12 SVE
Dacia 1310, rosu imperial, si tot tacamul ... Benzina sa fie , motor avem noi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mesagerid
post 28 Jun 2006, 08:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 4 April 06
From: cluj-napoca




eu am alarma eaglemaster 5100T (nu este reclama) cu inchidere centralizata (solutie adoptata dupa ce m-au usurat baieti fara somn de vreo 10mil cdmp3 4*45W si 4 dif JBL ), pe toate 4 usile, urmeaza sa imi pun si pe portbagaj (are aceasta functie) inainte de a monta alarma am schimbat si inchizatorile cu altele noi din mag ( care a dupa vreo 5 inchideri deschideri le-am putut deschide cu cheile vechi sad.gif ) dar am avut grija sa scot tijele care duc de la butuc pana la yala (alea de plastic) daca raman fara curent o sa sparg geamu (e mai ieftin decat sa tot cumpar pe difuzoare si cd-playere), oricum pentru a se deschide masina ai nevoie de foarte putin curent (eu zic ca si cu o baterie care tine sa dai numai o cheie si moare se deschide masina). eu recomand montarea unui sistem de alarma cu modul IC, si asta sa fie facut de cineva care stie (pe mine m-a costat toata treaba 350lei cu montaj in service si garantie ...nu mai stiu cat ) pana acuma (aproximativ 7luni) nu am avut nici cea mai mica problema.
de asemenea recomand schimbarea contactelor de la usi (alea pt lumina din plafon) sunt sensibile (la mine cel putin s-au rupt amandoua).
astfel am ajuns sa am o cheie la masina (cea de la contact ).
aia de la portbagaj o las in masina intr-un loc mai ascuns (se potriveste si la rezervor).

This post has been edited by mesagerid: 28 Jun 2006, 08:26


--------------------
dacia berlina 1310 - cj10ykx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 1 Jul 2006, 01:31
Post #21


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




am vazut la o gramada deposesori de dacii alarma asta...toti au numai cuvinte de lauda...din cate am citit despre ea...are o gramada de functii iar pretul este destul de rezonabil...zic eu...pacat ca nu exista una similara calitativ dar sa fie tip "briceag"...este boala mea... biggrin.gif


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 17 Nov 2007, 19:30
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Sa mai dezgrop putin topicul.
Mi-am cumparat din nou muzica.

Si eu am facut la fel, am rupt tijele care vin de butucul in care intra cheia la broasca. Toata masina se deschide din telecomanda si asta e singura solutie. Cand am montat alarma am schimbat contactele de la usi care declanseaza alarma, ca oricum cele vechi au muncit prea multi ani.

Butucii cu cheie sunt la mijto, bagi cheia si te chinui degeaba, nici macar nu se invart. Singura solutie e spart geamul. Am ramas si fara baterie, dar oricat de consumata e mi se deschid usile.

La portbagaj trebuie schimbat cu tipul de inchidere nou care e mult mai bun. Dar nu recomand sa stea fara lacat.

Prefer sa sparg un geam decat sa raman iar fara muzica.
Incuietorile de dacie sucks. Only IC Rulz.

This post has been edited by KTC: 17 Nov 2007, 19:32


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 17 Nov 2007, 20:34
Post #23


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(KTC @ 17 Nov 2007, 19:30)
Singura solutie e spart geamul.
*




Parerea ta wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 18 Nov 2007, 00:55
Post #24


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




IC eu pana sa trec pe electric am deschis usa cand am uitat cheile in masina cu o cheie de OLTCIT 12 CLUB icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 18 Nov 2007, 09:21
Post #25


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ce curent va trage alarma din baterie ??? cand e pusa pe armat , mie doar 10 mA , deoarece a trebuit sa modific acel releu care se monteaza pe contactul de la cheie. La multi am vazut ca le trage cam 100 mA alrma cand e pusa pe armat. Ori cum daca e sa iti fure masina ti-o fura cu alarma cu tot .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 18 Nov 2007, 21:06
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




la mine consuma 2mA fara alarma iar cu alarma nu am putut sa masor. Ampermetrul nu stia decat pana la 200mA si cand am vrut s-o armez din cauza motoraselor din inchidere a sarit de 200mA.

In mod normal trebuie sa consume mai putin de 20mA. Am masurat un cooler de pc si consuma in jur de 100ma. deci 100 pt o alarma e prea mult.

This post has been edited by KTC: 18 Nov 2007, 21:56


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gino73
post 19 Nov 2007, 14:26
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 18 September 07
From: Galati




curent ia foarte purin la deschidere dar mai este o problema. In usa intra apa pe la chederul de la geam si poate sa faca un scurt mic cam cat sa-ti arda siguranta de la IC . Atunci ce faci? Spargi geamul?


--------------------
Dacia 1410 1989 - GL 29 ADI
[SIZE=7][FONT=Courier][COLOR=red][FONT=Geneva]Tinta: 0 accidente
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Nov 2007, 14:32
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu spargi nici un geam, nici hotii nu vor sparge geamul, si nici nu se mai chinuie cu chei, exista o solutie mult mai simpla.

Singura piedica viabila este alarma, care se declanseaza la deschiderea usii, dar nici asta nu-i mai sperie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 20 Nov 2007, 15:27
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Am facut o schema de alimentare a alarmei separat, in caz ca se ramane fara baterie, asta pentru a scapa de spartul geamului.
M-am lovit de doua probleme:

1. Trebuie calculat cat consuma un motoras de IC astfel incat baterie secundara sa tina macar cateva deschideri de usa. Dupa mintea mea un 4-10Amp ar fi suficient.
Deci repet, nu sunt calculati.

2 si cea mai dificila. In fata bateriei secundare trebuie pusa o electronica care sa-mi controleze curentul de incarcarea, curent care vine de la redresor si e calculat doar pentru bateria mare, ori eu daca am consumatori (faruri, etc) o sa am un curent mare si bateria secundara o sa fiarba ca proasta. O sa caut pe net o schema ceva.

Poate cineva cu mai multa minte ca mine ma poate ajuta cu o schema.

Am gasit un sistem de backup cu tot cu baterie pe ebay: http://cgi.ebay.com/DEI-520T-BACKUP-BATTER...3QQcmdZViewItem

This post has been edited by KTC: 20 Nov 2007, 16:16

Attached thumbnail(s)
Schema_alimentare_alarma.jpg ( Size: 40.73k ) Number of downloads: 284


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 6 Mar 2015, 14:57
Post #30


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Merge montate yale de Logan PH1..luat la pila cam i/2 mm din tabla usii..in rest intra perfect....inclusiv contactul de logan merge, dar fara blocare volan.


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 17:11
Forum Renault