DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

98 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Centrale termice, sfat achizitionare

Victorine
post 15 Sep 2011, 20:42
Post #421


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am auzit si eu chestia asta de la o vanzatoare de la Euro Instal, dar sincer mi s-a parut o aberatie, din moment ce ele inca se comercializeaza - ce-i drept se gasesc mai greu, se aduc pe comanda, etc. dar se vand inca.

La mine e cam nasol ca nu prea am bani sa modific instalatia, ar fi si mult de lucru fata de configuratia actuala in care am centrala in bucatarie cu evacuarea legata la un cos care e in mijlocul casei, din constructie el deservind doua camere in care au fost sobe. N-as vrea sa ma prinda frigul cu instalatia nefunctionala, ca am doi copii mici...

Faza e ca asta de-acuma merge bine pe partea de incalzire, insa ca sa am si apa calda iarna la baie trebuie sa inchid incalzirea, inclusiv din robineti. Vara nu am probleme cu ea la ACM, insa merg cu robinetele de tur/ retur inchise, chiar daca am oprit partea de incalzire, altfel imi baga apa calda in calorifere. Am ajuns sa bag in ea cam 3-400 de lei pe an si mi se pare ca asta-i capatul. Vreau alta. Mesterul n-a reusit s-o faca ultimele doua dati...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 Sep 2011, 20:44
Post #422


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Daca o ai instalata, ce te mai doare capul? Nu mai ceri autorizarea nimanui. O inlocuiesti si gata.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 15 Sep 2011, 20:49
Post #423


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




smile.gif Pai asta-i clar cel putin, dar nu stiu ce sa iau si daca una cu tiraj fortat se preteaza, ca as avea nevoie de un frumos traseu de evacuare de vreo 3m ...
Apropos, ce stiti de aia cu instalatii neautorizate cu centrale pe gaz? Se fac verificari? Cine - cei de la gaz? ISCIR? Amenzi?

This post has been edited by Victorine: 15 Sep 2011, 20:50


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 Sep 2011, 20:50
Post #424


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




3 m nu e asa mult. Doar sa-i faci iesirea asa incit sa nu-ti impinga vintul gazele arse inapoi. O sa stie mesterul care ti-o monteaza, doar sa tragi putin de el.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 16 Sep 2011, 08:27
Post #425


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




La ce ar trebui sa fiu atent cu iesirea? La lungimea asta ce diametru al kitului ar trebui sa aleg? Banuiesc ca unul mai mare pentru a compensa pierderea de presiune cauzata de lungime, nu?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 16 Sep 2011, 08:45
Post #426


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Victorine @ 15 Sep 2011, 15:06)
Cine stie care este lungimea maxim admisa a kitului de evacuare pentru o centrala termica cu tiraj fortat?

3 [ml]. Orice cot fie de 45 fie de 90 este echivalent cu 1 [ml]
QUOTE(Victorine @ 15 Sep 2011, 21:49)
Apropos, ce stiti de aia cu instalatii neautorizate cu centrale pe gaz? Se fac verificari? Cine - cei de la gaz? ISCIR? Amenzi?
*


Verificarile sunt facute de cei de la gaz care verifica legalitatea consumatorilor montati. Daca nu e autorizatie, se sigileaza contorul. Administratorul are ca obligatie sa aiba de asemenea copii ale autorizatiilor de functionare.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 16 Sep 2011, 21:13
Post #427


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




QUOTE(Victorine @ 16 Sep 2011, 08:27)
La ce ar trebui sa fiu atent cu iesirea? La lungimea asta ce diametru al kitului ar trebui sa aleg? Banuiesc ca unul mai mare pentru a compensa pierderea de presiune cauzata de lungime, nu?
*




nu stiu la ce te referi toate kiturile(cosurile de evacuare) la centralele cu tiraj fortat au cam accelasi stas 100/60 adica teava de exterior are 100 iar teava din intreior prin care se evacueaza gazele arse este de 60 cam asta ie starul la 99% din centrale.
lungimea maxima a cosului de fum (kit evacuare)pt centralele cu tiraj fortat este de maxim 3 metri cu un singur cot in "instalatie".... daca trebuie sa pui mai multe coturi trebuie sa scazi din lungimea cosului de evacuare... oricum in cartea tehnica a fiecarei centrale vei gasi aceste specificati.

despre centralele cu tiraj natural eu stiu ca nu prea se autorizeaza cred ca cei de la firma de gaze(eon, distrigaz sau ce or mai fii) nu iti vor face deschiderea cu centrala cu tiraj natural doar in anumite situati ar trebui sa vb cu ei nu cunosc detali....dar stiu si firme care se ocupa cu iscirizari si PIF-uri (punera in functiune ) nu vreau sa faca deschideri sau verificari la centrale cu tiraj natural pt ca ei nu isi iau in raspundere o astfel de centrala.

sfatul meu i sa mergi pe o centrala cu tiraj fortat model de care vrei tu ca toate sunt bombe cum zicea un prieten:))
de recomandat as recomanda pana in 2000 lei un motan k plus sau eventual immergaz si ariston 24ff bine astea de 24 kw acuma nu stiu cat de mare vrei sa fie.

This post has been edited by quick: 16 Sep 2011, 21:14


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 16 Sep 2011, 21:37
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Merci pentru sfat, quick!

<span class='edit'>17 Sep 2011, 11:51:</span>
Are cineva experienta cu centralele Falke? Am gasit azi la Baumaxx la 1600 lei cu kit de evacuare inclus, 24kW, doua schimbatoare (parca inox), control digital, clasa energetica 3 stele, cica are un consum de gaz redus cu 30% (banuiesc ca fata de altele similare de 24kW), clasa de protectie electrica nu stiu de care (s-ar putea dovedi utila la mine unde impamantarea e deficitara si nici voltajul nu cred ca e prea constant, desi n-am avut probleme pana acum), protectie la inghet, 2 ani garantie, etc. Par a avea o legatura cu BAXI, cred ca Falke e numele pentru cele vandute in retelele de magazine DIY. Oferta e tentanta. As aprecia o parere.

This post has been edited by Victorine: 17 Sep 2011, 10:54


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 17 Sep 2011, 12:10
Post #429


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Eu mi-am luat asta la tara;am auzit ca trebuie un cos mult mai larg decat pentru o soba de teracota .E adevarat?N-am chef sa-mi bubuie casa ...
Putere 29 [kw]
Suprafata de incalzire 110-200 mp


Attached thumbnail(s)
soba_de_gatit.jpg ( Size: 47.82k ) Number of downloads: 2040


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 17 Sep 2011, 12:18
Post #430


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Da mai, dar aia e pe lemne si daca are serpentina in interior poate duce cateva calorifere sau doar ACM, cu automatizarile necesare, pompa, vas de expansiune, etc. La mine nici nu se pune problema de asa ceva in Timisoara... La aia ta iti trebuie un cos care sa asigure un tiraj suficient, cred ca unul care face fata la o soba de teracota deserveste cu succes si soba ta. Doar ca trebuie sa tii cont ca vei avea gazele ceva mai reci datorita serpentinei cu apa si sa cureti serpentina periodic de gudron.

In alta ordine de idei, daca schimb centrala, as vrea sa fac inainte o curatare a instalatiei care are deja cca. 9 ani. Are cineva o recomandare practica? As vrea sa o fac eu, nu sa apelez la o firma.

This post has been edited by Victorine: 17 Sep 2011, 12:22


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 17 Sep 2011, 13:33
Post #431


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Un vecin are aici de doi ani una de 20 kw si ii duce 5 calorifere de 600x1000 fara probleme.Nu are apa calda.Mie imi trebuie pentru 6 calorifere de 600x1200;apa calda e de la boiler.


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 17 Sep 2011, 15:31
Post #432


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Chiar daca sunt putin off topic, ai o schema interna sau poti sa-mi trimiti te rog niste poze ca sa vad cum functioneaza mantocaria? Sau cum se cheama, cine o face, daca exista un link ceva unde se pot afla mai multe. Poate iau una pentru socrii la tara, instalatia o au deja si merge pe o centrala home made de catre subsemnatul, cu serpentina in soba de teracota.

Am luat Falke aia. Stie mai multe decat junghiul meu actual, sper sa fiu multumit de ea. Calitatea materialelor, a asamblarii si finisajelor este in orice caz peste asteptari. Sa vedem cum se comporta in timp. Oricum, am inteles ca modelul asta se vinde sub numele de Baxi Eco Four la preturi intre 2700 si 3000 lei, insa si cu o garantie de 8 ani! Ma intreb unde au facut rabat, ca doar garantia mi se pare ca nu acopera intreaga diferenta de pret.

This post has been edited by Victorine: 17 Sep 2011, 18:27


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 17 Sep 2011, 16:47
Post #433


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Asta e linkul,e soba-centrala,abia alaltaieri am luat-o,a mea e mai puternica decat cea din link,a fost 3700 ron,nu am montat-o inca,trebuie sa iau calorifere,tevaraie,etc.
http://www.diamantcs.ro/pages.php?d=1&&ids=16&idc=98


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 17 Sep 2011, 19:07
Post #434


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Iti recomand sa-ti faci instalatie pe tevi PPP. Cred ca este si cea mai ieftina, in schimb sigur sunt trainice, nu intretin arderea in caz de vreun dezastru casnic, si nu in ultimul rand, daca ai un instalator bun pot fi montate sa arate de-a dreptul estetic (comparativ cu conductele de arama, de exemplu).


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 17 Sep 2011, 19:10
Post #435


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




Multam de sfat,o sa vorbesc cu instalatorul. smile.gif


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 18 Sep 2011, 20:29
Post #436


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




Victorine sa ai noroc de centrala dar eu nu cred ca este cu 2 schimbatoare de caldura, putin probabil la pretul ala si daca ie cu 2 schimbatoare poti sa zici ca ai facut o afacere buna... de calitate nu cunosc.

radian cred ca te referi la tevi PPR, nu PPP
tevile ppr sunt foarte bune si ieftine dar insestetice, degeaba zici tu ca sunt estetice dar nu sunt deloc....ppr are un coeficint mare de dilatare si se indoaie tevile rau prin casa dupa ce le prinzi in coliere daca se pun mai multe coliere cat de cat sta mai bine.... piesele de legatura sunt mari, dar ii ieftin si in zilele noaste conteaza si eu daca ar fi sa imi fac instalatia din nou sau mai ales la o casa as face in ppr bineintels ingropate in pardosea.....la fel ppr nu prea se preteaza la centralele pe lemn pt ca centralele pe lemn genereza o temperatura mare si nu totdeauna controlabila(daca pui mult pe foc) este cat de cat recomandat ca o portiune din instalatie(coloanele) sa o faci cu altceva (cupru),
la ppr daca meseriasul nu a mai lucrat cu asa ceva nu il lasa sa faca experimente pe instalatia ta pt ca o sa regreti, acolo trebuie sa ai o trusa de lipire, ppr se lipseste la cald am auzit de cazuri cand au tinut prea mult aparatu pe tevi/coturi si ppr s-a toopit prea mult incat a facut dop la cate o lipire si omului nu i ajungea apa in calorifere si nu stia de ce:))

daca bani nu sunt problema fa in cupru indiscutabil.

This post has been edited by quick: 18 Sep 2011, 20:39


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 19 Sep 2011, 12:00
Post #437


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




quick, e Baxi EcoFour si pe dinafara si pe dinauntru, atat ca pe a mea scrie Falke acolo unde scrie Baxi pe-alealalte si difera putin panoul frontal. Nu cunosc terminologia, insa daca te uiti aici: http://www.calor.ro/documents/products/666...nt%20tehnic.pdf si respectiv aici http://www.baumax.ro//flyer/2011/RO_0901yv...x.html#/63/poti vedea daca e cu 2 schimbatoare sau nu. E totul exact ca in pliant, ba mai mult, pe colantul aplicat pe modelul de prezentare in magazin era precizat expres lucrul asta. Acuma dupa mintea mea, nu sunt majoritatea cu 2 schimbatoare? unul gaze-apa si unul apa-apa in placi? ... Mie celelate denumiri ca "schimbator bitermic" nu-mi spun nimic, ba chiar consider ca schimbatorul in placi este unul bitermic, intrucat in el circula doua fluide cu temperaturi diferite si se realizeaza transferul de la cald la rece. Chiar mis epare un pleonasm sa spui unui schimbator "bitermic", pentru ca evident in el sunt doua temperaturi... Insa na, io-s doar inginer, iar aia care fac gargara de prezentare au studii de marketing smile.gif

Acum am un dubiu, in documentatia lor nu se spune nimic despre necesitatea unui Kit coaxial captare condens in cazul in care de la centrala si pana la cotul 90 trebuie sa utilizez un tronson vertical (in cazul meu 50 cm sau mai mic). Ce stiti despre piesa asta? e musai s-o pun? Nu de alta, dar costa 270 lei...

This post has been edited by Victorine: 19 Sep 2011, 13:15


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 12 Oct 2011, 14:59
Post #438


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Pana la cati metrii merge jetul de gaze arse, evacuate de o centrala termica de apartament? Intreb, pentru ca un vecin si-a pus cosul orientat spre o fereastra de-a mea si pe langa faptul ca aud de fiecare data cand functioneaza centrala lui, de cateva ori am simtit miros de gaz metan.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 12 Oct 2011, 15:05
Post #439


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




20-30 de cm. Mirosul se raspindeste pe o raza mai mare. Cind se va face frig, vei vedea cu ochii tai, dupa aburul de condens care iese pe cos.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Oct 2011, 15:29
Post #440


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(kikked @ 12 Oct 2011, 14:59)
... de cateva ori am simtit miros de gaz metan.
*


Gazul metan il pot detecta doar cu aparate de masura adecvate, simturile omului nu permit detectarea gazului metan. Cel mult mercaptanul care se baga in gaz. Dar si ala se folsoeste doar in GPLul din butelii. Gazul metan din retea n-are nici miros, nici culoare, nici gust. Iar gazele de ardere elilminate pe cosul de fum, odate ajunse in atmosfera se dilueaza rapid. Chiar daca, cosul de fum ar ajunge pana la 15, 20 cm de fereastra ta (desi ma indoiesc) tie tot nu ti-ar intra pe geam in locuinta nicio molecula din gazul ala.

This post has been edited by Fratzica: 13 Oct 2011, 13:59


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vet
post 12 Oct 2011, 15:36
Post #441


Membrul


Group: Members
Posts: 464
Joined: 9 December 07




Unde ai gasit gaze la retea care sa nu aiba mercaptan bagat in ele? In Bucureti in mod cert au....daca nu....inseamna ca mi-a murit un sobolan in aragaz..... .


--------------------
Dacia Logan 2007 / KissFM 1.5 dCi
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 12 Oct 2011, 16:06
Post #442


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Nu inteleg de ce este Radian atat de acid, dar la mine la geam iti vine rau de la gazele emanate de centrala vecinului. Miros clar a gaz metan, exact cum miroase cel de la aragaz.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Oct 2011, 16:11
Post #443


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Daca ai drum prin Petrosani, iti fac cinste cu o gazare de la argaz. Te asigur ca o sa lesini feiricit fara sa simti niciun miros.

Ma indoiesc ca in Bucuresti gazul metan de la retea are mercaptan. Gandeste-te cate explozii accidentale domestice au avut loc in ultimii ani. Sigur, 99% din ele ar fi fost evitate, daca omul simtea mirosul ala patrunzator de mercaptan nu se mai arunca sa aprinda lumina sau alte chestii din astea care pot initia explozia unei acumulari de gaz metan.

L.E. kikked, da, am fost mai acid decat ar fi fost necesar, scuze. Dar, gazul metan este inodor, incolor, insipid. Simturile umane nu te ajuta sa simti gazul metan.

This post has been edited by radian: 12 Oct 2011, 16:13


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 12 Oct 2011, 16:16
Post #444


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Exista vreun normativ de instalare a cosurilor de evacuare, vreo reglementare sau fiecare face cum il taie capul?


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Oct 2011, 16:25
Post #445


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Vecinul de care te plangi are vreo instalatie mai speciala, sau doar banala teava de evacuare a gazelor de la centrala termica care iese in exteriorul blocului, perpendicular pe perete, cu cca. 15/20 cm?

Normative exista destule. Ca fapt divers, la cosurile de evacuare a gazelor potential explozive, zona cu risc de explozie este considerata (conform standardelor in vigoare) o sfera cu raza de 1,5 m cu centrul la capatul cosului de evacuare. La o distanta mai mare de 1,5 m gazele de ardere sunt atat de diluate in atmosfera incat nu vad ce mirosuri ai putea sa mai simti (prin masuratori de laborator, practic nici la 0,5 m nu mai exista o concentratie semnificativa...).

Mai verifica, poate mirosul care te deranjeaza pe tine provine din alte surse.

This post has been edited by radian: 12 Oct 2011, 16:59


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kikked
post 12 Oct 2011, 19:53
Post #446


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 06




Radian, este vorba de banalul cos iesit vreo 30 de cm in afara. Problema e ca nu este paralel cu peretele ci in diagonala, astfel bate diret spre geamul meu, distanta undeva la 2.5-3metrii.


--------------------
. . .
Opel Vectra 1.8 - 140cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Oct 2011, 20:16
Post #447


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Coane radiane, la noi se baga mercaptan in instalatie cam lunar. Avea o vecina o pierdere la contor, si tin minte cam lunar ca mirosea langa lift cam doua-trei zile pe luna. I-am chemat si p-aia de la interventii intr-o zi, mai sa ma puna sa le platesc interventia, ca n-au gasit nimic. Femeii ulterior i s-au taiat gazele ca nu mai statea acolo, si nu intelegea de ce in fiecare luna tot se consumau 3-4 metri cubi. Oricum la noi cand e incarcat proaspat mercaptanul pute serios.

Cu cosul ala n-ai stres acolo. E prea departe ca sa conteze.

De cateva zile am pus si eu centrala in functiune. Cum am lasat-o asa am gasit-o, merge ceas. Foarte multumit pana acum de alegere.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 12 Oct 2011, 20:58
Post #448


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Poate centrala vecinului nu arde bine gazul si mai da si pe cos, n-o fi reglata bine.
In alta ordine de idei, mi-am instalat centrala Falke si pana acum sunt multumit de investitie, cu exceptia faptului ca din cand in cand apare o problema (odata la 2-3 zile): centrala emite un miros pronuntat de cauciuc ars, pentru scurt timp. Oare de ce? Cand am instalat-o am observat un furtun care parea din cauciuc siliconic dupa consistenta, undeva in apropierea racordului de admisie evacuare, dar nu atarna aiurea pe-acolo, era conectat undeva, pentru ce-o fi? Captarea condensului sau asa ceva? Se poate sa miroasa de la ala? Imi inchipui ca zona aia e destul de fierbinte in timpul functionarii.

This post has been edited by Victorine: 12 Oct 2011, 20:59


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Oct 2011, 20:59
Post #449


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(kikked @ 12 Oct 2011, 19:53)
Radian, este vorba de banalul cos iesit vreo 30 de cm in afara. Problema e ca nu este paralel cu peretele ci in diagonala, astfel bate diret spre geamul meu, distanta undeva la 2.5-3metrii.
*



Pai, hai s-o luam catinel. Pentru inceput cu geometria plana. Teava aia iesind din perete nu prea are cum sa fie paralela cu peretele. Paralel, inseamna chestia aia cu cele doua sine ale caii ferate, care merg "mana in mana" tot timpul, dar nu se intalnesc veci pururi...

Cel mult perpendiculara, sau cum ziceai, in diagonala (adica sub un unghi de 45 de grade...). Desi, indiferent sub ce unghi ar fi "diagonala" pe perete, tot nu are cum sa "bata" spre fereastra ta, doar cel mult in cazul in care vreun vecin diabolic, care vrea sa te extermine si-a montat un cos de fum articulat, format din cel putin doua elemente din care unul orientat strategic spre fereastra ta...

Daca teava aia iese 30 de cm in afara, si exista 2 m distanta pana la geamul tau, chiar daca emana mirosuri, alea ajung la tine doar daca apare vreo rafala de vant rebela...

Distanta aia de 2 m, oricum este suficient de mare, incat excluzand rafalele ocazionale de vant, orice gaz ar emana pe cosul ala de fum, sa se disipeze in atmosfera inainte sa ajunga la fereasrta ta.

In alta ordine de idei, poti sa definesti mirosul pe care-l simti?


QUOTE(Merced @ 12 Oct 2011, 20:16)
Coane radiane, la noi se baga mercaptan in instalatie cam lunar...
*



Nu cunosc, nu contest, dar, daca-i asa cum zici, efectul este exact ca o frectie pe un picior de lemn. Pentru toti cei carora le place sa creada ca din retea le vine gaz metan cu mercaptan, mergeti la argaz, si dati drumul la gaz pentru doua secunde, fara sa-i dati flacara, si mirositi-l...

<span class='edit'>12 Oct 2011, 21:03:</span>
QUOTE(Victorine @ 12 Oct 2011, 20:58)
Poate centrala vecinului nu arde bine gazul si mai da si pe cos...
*



Omule, la o masina prost reglata, daca nu "arde" bine benzina sau motorina se simte la "teava" de evacuare. Gazul metan ars incomplet este evacut pe "tacute". Chiar e asa de greu de inteles ca acest gaz este inodor, incolor si insipid?

This post has been edited by radian: 12 Oct 2011, 21:06


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 12 Oct 2011, 21:08
Post #450


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Referitor la mirosuri, cand sunt in dormitor simt fumul de tigara de la cel de deasupra care fumeaza in balcon, camera cu balcon este langa dormitor.

In Bucuresti "pute" gazul.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
98 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 08:11
Forum Renault