DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ABS, Merita sau nu

maxx
post 29 Nov 2004, 19:36
Post #61


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




aveti perfecta dreptate, si yo mi-am comandat ambition...
dar mai important decat orice sistem de siguranta e prudenta soferului(cand faceam scoala de soferi instr. imi spunea prudentu', pt ca stiam foarte bine sa conduc insa tot nu mergeam tare...imi spunea el da-i mah IV...)nu zice nimeni sa mergi incet, insa tre' sa stii ce faci si cel mai important sa-ti cunosti masina smile.gif

This post has been edited by maxx: 29 Nov 2004, 19:36


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 29 Nov 2004, 19:48
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Salut,

Deja s-a lamurit toata lumea pe aici ca ABS-ul merita .
Totusi , nu exista nici un dealer care sa monteze ABS pe masinile care nu vin din fabrica cu asa ceva ?

Cosmin


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 29 Nov 2004, 19:50
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Se pare ca nu!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirmar
post 29 Nov 2004, 22:24
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 22 November 04




Eu intai am comandat Laureat si dupa aceea am "ascutit" botul de la Nova mea in spatele unui nevinovat cu Dacia Break... Imi vine sa mor de ciuda ca nu s-a intamplat invers, ca nu discutam decat cu Ambition!!!!!!!!!!!!
Cu alte cuvinte, Break-ul a franat brusc, iar eu, la 20 m in spatele lui, 40 la ora, ploaie si ud pe jos, m-am speriat si am "trintit" piciorul pe frana, s-a dus Nova mea ca sania...
Daca aveam ABS... wacko.gif


--------------------
Dacia Logan Laur 1.4 - B xx BVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Nov 2004, 09:04
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(Mirmar @ 29 Nov 2004, 22:24)
Cu alte cuvinte, Break-ul a franat brusc, iar eu, la 20 m in spatele lui, 40 la ora, ploaie si ud pe jos, m-am speriat si am "trintit" piciorul pe frana, s-a dus Nova mea ca sania...
Daca aveam ABS... wacko.gif
*


Nu vreau sa fiu carcotas, dar 20 m e o distanta a naibii de mare ca sa nu reusesti sa franezi de la 40 km/h, chiar si pe zapada, nu numai pe ploaie...

Cum spuneau multi pe aici, cel mai important e soferul, reactiile si reflexele lui; cand vezi zilnic pe sosele adevarate calamitati, bombe in miscare, fara nici o legatura cu ceea ce insemamna a CONDUCE o masina intelegi de ce toti producatorii isi blindeza masinile cu toate inventiile si gadgeturile menite a mai diminua dezastrul...
E evident ca nimeni nu poate simula din talpa efectul ABS, dar un sofer bun va ajunge foarte rar in situatia de a avea nevoie de un ABS.
Problema care se pune e daca fiecare ne permitem saltul financiar pana la un ABS sau preferam sa conducem astfel incat sa nu fim in situatia de a ni-l fi dorit...

All the best


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goos
post 30 Nov 2004, 09:46
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 October 04




QUOTE(maxx @ 27 Nov 2004, 12:55)
Mai mult ca sigur va vei ajunge la costuri mai mari decat diferenta dintre Ambition si Preference.
*



Asta e chiar buna !!!
Adica te va costa peste 2000 de euroi sa pui un parlit de ABS, care nu costa la nici o masina ca dotare optionala mai mult de 300 de euroi ?!
Bravo maxx ! Te-ai gandit mult ?
Escrocii astia de la Dacia, in loc sa ofere ABS ca dotare optionala pe toate modelele, la un pret decent, incearca sa ne forteze sa scoatem in plus din buzunar mii de euroi, ca sa luam musai Ambition, pe care doar au scumpit-o !
Asta da marketing "made in Romania" !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 30 Nov 2004, 10:55
Post #67


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@qoos:
Nu te mira... cauze posibile:
-Īn general piesele sunt (substantial) mai scumpe daca le cumperi "cu bucata" decīt odata cu masina
- deja ai cumparat o serie de piese care trebuiesc īnlocuite (la dotarea din fabrica platesti "doar" diferenta, asa platesti integral), de exemplu butucii rotilor (altii pentru ABS datorita coroanelor pentru senzorii de viteza); alta pompa de frīna.
- manopera substantiala (demontare/montare).

Nu stiu care sunt exact preturile, dar din motivele expuse echiparea ulterioara ajunge cu siguranta *mult* mai scumpa decīt cumparatul ABS de la bun īnceput. La asta se adauga eventuale probleme cu garantia etc.

os


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goos
post 30 Nov 2004, 12:36
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 18 October 04





Nu m-am referit deloc la instalarea unui ABS dupa cumpararea masinii, ci la faptul ca nu se ofera absolut deloc ABS ca dotare optionala, pentru a ne forta sa platim cateva mii de euroi in plus, ca sa beneficiem de o dotare care valoreaza cateva sute.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 30 Nov 2004, 14:03
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land





Nu te forteaza nimeni sa iti montezi ABS dupa. Orice producator are diverse nivele de echipare cu sau fara ABS. Tu decizi pe care sa o cumperi. Te asigur ca daca mergi la Mercedes te va costa foarte mult sa pui ABS ulterior livrarii decat sa ti-o fi comandat initial cu acest accesoriu. Spre deosebire de Mertz, Dacia este un autoturism destinat saracilor, asa ca este normal sa aiba versiuni fara ABS, dar si versiune cu ABS.
Intotdeauna decizia initiala, in chestii din astea, este cea mai ieftina.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusstancu
post 30 Nov 2004, 14:38
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 May 03
From: Bucuresti




NOU

Am fost la dealer si am solicitat un drive test avand in vedere ca deja am comandat Ambition.

Rezultatul : super incantat de prestatia ABS..

Carosabil: asfalt uscat

La 100 Km/h frana brusca. Rezultat: distanta de franare mai mica fata de actuala masina (SuperNova). Vibratie chiar placuta in pedala, zgomot foarte, foarte mic. Intreruperea/vibratia a fost cam de 7-8 ori, dupa care am ridicat piciorul de pe farna deoarece viteza a scazut destul de mult. Senzatie de siguranta deplina, eficienta deasemenea.

Idem la 50 Km/h

Dupa test m-am urcat in masina actuala (SuperNova) si am avut o senzatie urata ca masina nu franeaza sufcient, desi eram foarte incant de frane inainte.

Concluzuie: ABS-ul face toti banii. Loganul are frane mai bune decat SuperNova care are frane mult mai bune decat Berlina. Progresul este vident cel putin la capitolul frane.

Voi reveni dupe ce fac teste si pe alt tip de carosabil (umed, zapada) cu masina de la servici (Fabia cu ABS). Astept sa ninga.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-70-SMM
marius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 30 Nov 2004, 14:49
Post #71


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(mariusstancu @ 30 Nov 2004, 14:38)
...  Vibratie chiar placuta in pedala, ...
*



pai tu iti iei masina sau aparat de masaj ? blink.gif

un rol determinant in franarea eficienta a unui automobil il au pneurile ? in ce stare sunt gumele tale de pe supernova ? in ce stare sunt placutele de frana ? ai tamburii reglati ? unsure.gif





--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satori
post 30 Nov 2004, 15:58
Post #72


"wherever i may roam"-er


Group: Members
Posts: 214
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(mariusstancu @ 30 Nov 2004, 16:38)
Voi reveni dupe ce fac teste si pe alt tip de carosabil (umed, zapada) cu masina de la servici (Fabia cu ABS). Astept sa ninga.
*



De ce nu intelegeti ca ABS nu ajuta decat foarte putin la franare. Este facut pentru a facilita soferului pastrarea controlului asupra directiei in momentul franarii.
Pe zapada, daca ai cauciucuri proaste sau chiar medii all whether sau nu ai cauciucuri de iarna, ABS intra la apasarea chiar usoara a pedalei de frana pentru ca aderenta se rupe prea usor.


--------------------
Chevrolet Kalos SXPP 04, Spark 06 2004, 2006 - BxxBUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 30 Nov 2004, 21:54
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Hmmm .... Eu stiu ca abs-ul nu intra decat sub n Km pe ora . Daca e zapada pe jos si te-a mancat scaunul sa mergi cu 80Km/h si apoi ai tendinta de a te infige in frane cand apare ceva in fata ... ei bine , instictul imi spune ca esti sinucigas (a se observa ce masina conduc)

Ideea e ca oricum pe zapada incerci sa pui o frana combinata cu frana de motor ca sa nu blochezi rotile si cauti solutii de evitare a obstacolului intre timp ( contrasens , sant , intre-pomi , eviti carligul de remorca :-) . La mine pana acum a mers , ca nu am reusit sa lovesc pe nimeni dar am evitat destui .

Cred ca oricum ai lua-o , ABS-ul este bun . Si simplul fapt ca ai EPS-ul (asa se cheama parca) care echilibreaza franarea pe roti si e un castig .Nu ai dat niciodata drumul la frane ca ti-o lua spatele in stanga sau in dreapta ? Cum e senzatia ca te vei infige ca o racheta in cel din fata si tu ridici piciorul de pe frana ?

Pe de alta parte inteleg retinerea unora de a se increde in o serie de senzori .E lucru stiut ca lucrurile simple functioneaza cel mai bine , si ideea ca poate intr-o zi senzorii aia se strica si apas pe frana si obtin doar un vibrator nu ma incanta nici pe mine .
Sistemul insa e folosit la scara larga si da rezultate . Presupun ca nu sunt toti astia prin vest soferi de doi lei si venim noi Schumacherii din romania (nu mi-a iesit la spelling ) care dau clasa la ABS .

Deci revin cu intrebarea : Are cineva idee daca se poate monta abs-ul dupa achizitionarea masinii ? La dealer , ca atunci nu se pierde garantia ?

Cosmin

This post has been edited by cosmin_m: 30 Nov 2004, 21:55


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwclub
post 30 Nov 2004, 21:57
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(satori @ 30 Nov 2004, 15:58)
De ce nu intelegeti ca ABS nu ajuta decat foarte putin la franare. Este facut pentru a facilita soferului pastrarea controlului asupra directiei in momentul franarii.
Pe zapada, daca ai cauciucuri proaste sau chiar medii all whether sau nu ai cauciucuri de iarna, ABS intra la apasarea chiar usoara a pedalei de frana pentru ca aderenta se rupe prea usor.
*



Absolut corect. ABS-ul nu ajuta mult la franare, chiar sunt cazuri in care incurca.


--------------------
BMWClub Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Nov 2004, 22:08
Post #75


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(cosmin_m @ 30 Nov 2004, 20:54)
Deci revin cu intrebarea : Are cineva idee daca se poate monta abs-ul dupa achizitionarea masinii ? La dealer , ca atunci nu se pierde garantia ?


TEORETIC se poate. PRACTIC nu face NIMENI in lume! excl.gif Tu chiar crezi ca un dealer Dacia e in stare sa monteze un ABS??? blink.gif Ca sa nu mai spun de costuri...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mig
post 30 Nov 2004, 22:57
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 21 September 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cosmin_m @ 30 Nov 2004, 21:54)
Eu stiu ca abs-ul nu intra decat sub n Km pe ora .
*


ABS-ul intra in functiune la orice viteza. Sau cel putin la 5-10 km/h intra in functiune (testat pe gheata saptamana trecuta).


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 30 Nov 2004, 23:31
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




QUOTE(bmwclub @ 30 Nov 2004, 21:57)
Absolut corect. ABS-ul nu ajuta mult la franare, chiar sunt cazuri in care incurca.
*


Si atunci de ce se mai fabrica ABS-ul ca nu inteleg? Sau cele mai tari masini il vand in dotarea serie numai asa... sa fie acolo...


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 30 Nov 2004, 23:53
Post #78


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(goos @ 30 Nov 2004, 09:46)
Asta e chiar buna !!!
Adica te va costa peste 2000 de euroi sa pui un parlit de ABS, care nu costa la nici o masina ca dotare optionala mai mult de 300 de euroi ?!
Bravo maxx ! Te-ai gandit mult ?
Escrocii astia de la Dacia, in loc sa ofere ABS ca dotare optionala pe toate modelele, la un pret decent, incearca sa ne forteze sa scoatem in plus din buzunar mii de euroi, ca sa luam musai Ambition, pe care doar au scumpit-o !
Asta da marketing "made in Romania" !
*



Valabil si la Porsche Romania
Cost de optional 600 euro (faci comanda de masina)
Cost ulterior, montaj in service autorizat: 2300 Euro!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 1 Dec 2004, 21:16
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




oameni buni, acum am citit si eu topicul asta. recunosc ca nu m-am ostenit pana acum (mea culpa) pentru ca am avut impresia ca voi avea de-a face cu trei pagini de "ABS-ul e bestial" sau "frate, ce-o pateam daca nu aveam ABS".

nu sunt soferul-soferilor, dar de vreo sapte ani conduc zilnic in bucuresti, cu drumuri luuuuungi cel putin o data / luna si weekend-uri petrecute pe la munte sau la conac. conduc destul de sportiv.

Am condus cel putin 10 marci de masini, inclusiv modele high-end.

Totusi, timp de aproape cinci ani de zile, masina mea a fost un cazan de break din '87.

ABS-ul ESTE O INVENTIE MINUNATA!

Nu stiu cum ar putea sa te incurce. Chiar va rog sa imi dati exemple.

Nu stiu cum zapada stransa in fata rotii ar putea sa te franeze mai bine decat o roata care se invarte din ce in ce mai incet (la limita derapajului dar mereu deasupra ei). la cum vad eu lucrurile, daca ar fi asa zapada ar fi oricum prea mare ca sa mai rulezi prin ea - ai ramane blocat.

Nu stiu cum un sofer exceptional ar putea simula efectul ABS.

ABS-ul este excelent nu atat prin faptul ca reduce oarecum distanta de franare (mai putin pe asfalt, ceva mai mult pe zloata sau similar, deloc pe gheata-sticla, acolo doar bunul Dumnezeu te ajuta), ci prin faptul ca pastrezi controlul masinii. franezi si intorci din volan, o ia pe unde vrei tu, nu pe unde vrea ea.

pe mine unu' ABS=ul m-a scos din rahaturi destule. Cu titlu de prudenta: ABS-ul este excelent, dar nu inlocuieste capul de pe umeri. Mergeti ca si cum nu l-ati avea si bucurati-va cand va ajuta. Chestia cu "merg tare frate, ca stii cum face cand calc frana? ingheata nene, cam am ABS" nu duce de multe ori ulciorul la apa.

concluzie: desi nu am logan (si am deja second-thoughts in a mai lua unu') cred ca diferenta de pret intre ambition si laureate se justifica, fie si numai pentru ABS.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 1 Dec 2004, 22:16
Post #80


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Subscriu la ce spune ADSO. Si daca totusi te mananca in fund si te joci cu accelatia, atunci e bine sa ai capul pe umeri si sa iti asumi responsabilitatea conducand corespunzator situatiei, adica cat mai bine posibil. Trebuie sa recunoastem ca un sofer bun trebuie sa aiba multe calitati. Abs ajuta ,insa nu e 100% util.
Legat de ideea de bun conducator auto pot spune ca gandesc diferit fata de multi dintre voi cand vine vorba despre ea. Asta poate ma individualizeaza si in trafic si in viata de zi cu zi, insa un lucru e clar...cat timp vei fi sofer, niciodata nu vei conduce pe gustul tuturora....

This post has been edited by SGN_1310: 1 Dec 2004, 22:20


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Dec 2004, 00:11
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.939
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Sergiu a cam spus esentialul , am destui Km cu ABS si in primul rind orice producator atrage atentia asupra lungirii distantei de frinare pe zapada, nisip si pietris in cartea tehnica a masinii . Am condus destul pe astfel de suprafete pentru a confirma acest efect. Mai mult decit atit la frinare pe polei din pacate de asemenea se lungeste distanta de frinare deoarece ABS intra rapid in functiune deoarece roata se opreste urgent. In astfel de conditii auzi cum cirie dar masina merge inainte. Daca mai ai timp pompezi pentru a nu apuca sa intre prea repede ABS. In rest pe carosabil uscat sau umed este imbatabil si clar am scapat de citeva ori de a propti 2T in alta masina. Pacat ca Solnita mea nu are ABS !
Oricum pe zapada sau polei in mod normal nu se alearga asa ca sansa de a avea un accident grav este mai mica. Nu as mai lua o masina fara ABS !!
Grig


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se īnmulțesc cīnd cei īnțelepți aleg sć tacć"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 2 Dec 2004, 00:29
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(Agrig @ 2 Dec 2004, 00:11)
Daca mai ai timp pompezi pentru a nu apuca sa intre prea repede ABS.
*


Unde ai citit asta? Tocmai asta nu trebuie sa faci. De asemenea, explicatia ta de lungire a distantei de franare pe polei o consider gresita. Eu citisem ca in cazul franelor clasice, pe o astfel de suprafata, datorita frecarii dintre anvelopa si gheata/polei se degaja o anumita cantitate de caldura care duce la formarea unei pelicule f. subtiri de apa. Aceasta pelicula de apa, coraborata cu gheata de sub ea, determina o pierdere accentuata a aderentei.
QUOTE(Agrig @ 2 Dec 2004, 00:11)
Sergiu a cam spus esentialul , am destui Km cu ABS si in primul rind orice producator atrage atentia asupra lungirii distantei de frinare pe zapada, nisip si pietris in cartea tehnica a masinii . Am condus destul pe astfel de suprafete pentru a confirma acest efect.
*

In cartea mea tehnica nu se aminteste decat de zapada proaspata si noroi abundent blush.gif De asemena, datorita faptului ca ABS-ul nu se poate decupla este destul de greu sa faci o comparatie "cum ar fi fara" vorbind din experienta proprie.

This post has been edited by GolfIII: 2 Dec 2004, 00:33


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 2 Dec 2004, 00:42
Post #83


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




cred ca distanta de franare deplinde de compozitia cauciucului...
Ar fi o tema deosebita pt producatorii de emisiuni auto din romania, sa ne demonstreze si noua prin mijloace destul de simple, nu am pretentia la masuratori profesioniste, dar macar sa arate exact cum sa franezi, ce cauciucuri sa folosesti, ce influienta are abs, ce influienta are tractiunea, propulsia, echilibrarea masinii(repartizarea greutatii pe punti)...samd......dar sper degeaba pt testele astea trebuiesc sponsorizate..plus ca ceea ce dau ei pe post e un fel de teleshopping...


This post has been edited by SGN_1310: 2 Dec 2004, 00:47


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 2 Dec 2004, 12:19
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Baieti, mie mi se pare ca aici sunt doua tabere care cam bat apa in piua si se invart intr-un cerc (fara sfarsit desigur): cei care jura pe ABS si cei care zic ca nu e cine stie ce... Trebuie sa recunoastem ca sunt situatii in care e bun, si situatii in care nu e bun (putine). Nu cred insa ca atitudinea anti-ABS trebuie sa fie axata pe acele situatii in care lungeste distanta de franare, pentru ca alea sunt putine. Atitudinea aceea, care de fapt nici nu e corecta (nu ar trebui sa fie anti, ci de schimbare a perceptiei maselor asupra ABS-ului), ar trebui sa fie bazata pe demontarea unor mituri, unor greseli. Cum ar fi care? E clar ca nu tin explicatiile cu piloti de curse/raliuri etc. Aia au treaba lor, conducerea pe drumuri publice este ceva complet diferit. Atunci, care? De exemplu (cum am mai zis si in postul anterior):
- am ABS, ma scoate el, asa ca imi permit sa merg tare - gresit
- am ABS, deci franez bine si pe gheata/zapada/polei (am vazut eu Clio Symbol sau Megane - nu mai stiu ce era, cu ABS cu tot - patinand pe gheata) - deci ABS scurteaza doar prin neblocarea rotilor, dar asta nu inseamna ca franezi ca pe uscat. Ignorand deci total necesitatea cauciucurilor de iarna si mai ales a conducerii preventive/prudente.

ABS este ceva de rezerva, pentru situatii neprevazute, nu ceva ce trebuie sa actioneze zilnic. Deci, eu sunt pro-ABS, toate masinile ar trebui sa aiba ABS, dar asta nu inseamna ca daca ai ABS o sa opresti extraordinar de rapid, eficient etc. (eu la DSN cu tot cu discuri ventilate dupa franari repetate de la viteze mari, am constatat cu "stupoare" ca nu prea mai prind franele... ABS-ul clar nu mai are ce face aici, nu?)
Deci, inca o data: ABS e bun, dar nu e un raspuns universal pentru problemele puse de conducerea autoturismului cu viteze neadecvate conditiilor de trafic/drum. PUNCT


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satori
post 2 Dec 2004, 12:47
Post #85


"wherever i may roam"-er


Group: Members
Posts: 214
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




SIGUR nu vreti sa cititi putin despre ABS pe internet inainte sa va dati cu parerea. Am scris si mai sus si ma repet: beneficiul ABS este ca pastrezi controlul asupra directiei in situatii dificile de carosabil. Distanta de franare poate fi putin mai mica si poate fi mult mai mare.

Oricum, am observat ca in practica, in situatii de criza, oamenii apasa frana cat pot si raman cu volanul drept ca asa au fost invatati la scoala de sofer. Faceti asta cu o masina cu ABS pe zapada aveti sanse mari sa 'pupati' ceva.

La ceva nume de masini acesta se poate dezactiva prin scoaterea unei sigurante. Nu stiu daca la Dacie este cazul. Oricum eu personal as da 400-500E in plus pe o masina cu ABS. (nu stiu diferenta la Logan)

TEST PENTRU POSESORII DE LOGAN: pe zapada, la 5-15km/h, teren liber, roti fata nebrancate trageti frana de mana. Intra ABS?

This post has been edited by satori: 2 Dec 2004, 13:51


--------------------
Chevrolet Kalos SXPP 04, Spark 06 2004, 2006 - BxxBUH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
linu
post 2 Dec 2004, 13:49
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




Hai sa incercam sa dam o definitie a ABS-ului. Este luata de la Audi de pe site. Intr-un post anterior am dat si adresa, dar nu stiu cati ati accesat pagina. Eu zic ca merita. Ei zic despre ABS:

"The anti-lock braking system (ABS) prevents the wheels from locking up during braking. Even under strong braking, the car remains steerable and controllable. This can help the driver avoid an obstacle without having to release the brakes first. When ABS is activated, the driver will notice a slight pulsation of the brake pedal. The anti-lock brake system is optimised with electronic brake-force distribution (EBD).
A note on ABS: when driving on certain surfaces like gravel or snow on a hard road surface, ABS may result in longer stopping distances."

Hai sa incercam si o traducere ca nu toata lumea stie limba engleza:

ABS previne blocarea rotilor in timpul franarii. Chiar daca se franeaza tare (mie-mi place expresia: violent smile.gif ) masina ramane controlabila. Acesta ajuta soferul sa evite un obstacol fara ca sa fie nevoit sa ridice piciorul de pe frana. Cand ABS-ul este activat, soferul va simti o pulsatie a pedalei de frana. ABS este optimizat cu un sistem EBD.
Observatie: cand se conduce pe anumite suprafete de rulare ca: pietris, zapada sau o suprafata dura, ABS poate duce la obtinerea unor distante de franare mai mari.

Sper ca am contribuit macar un pic la edificare.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003
Expression 75cp + security pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 2 Dec 2004, 13:55
Post #87


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Usoara corectie a traducerii (cu efecte mari asupra īntelesului frazei wink.gif ):

in loc de "...ca: pietris, zapada sau o suprafata dura..." se va citi "...ca: pietris sau zapada pe o suprafata dura..."


Later edit:
@satori: mai īntīi "certi" lumea ca vorbeste fara sa se informeze, si la urma vii cu frīna de mīna... ori tu, ori eu avem o problema substantiala de īntelegere...

This post has been edited by os: 2 Dec 2004, 14:01


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
linu
post 2 Dec 2004, 13:58
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




Fac o corectura asupra traducerii date de mine. Mea culpa.

Observatie: cand se conduce pe anumite suprafete de rulare ca: pietris, zapada aflate pe o suprafata dura, ABS poate duce la obtinerea unor distante de franare mai mari.

Dau again adresa acestui glosar cool:
http://www.audi.com/jsp/crossfeatures/lexi...=1&languageId=4


--------------------
Renault Clio Symbol 2003
Expression 75cp + security pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
linu
post 2 Dec 2004, 14:00
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 11 September 04
From: Cluj-Napoca




os, mi-ai luat-o putin inainte. Merci oricum pentru atentie.


--------------------
Renault Clio Symbol 2003
Expression 75cp + security pack
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 2 Dec 2004, 14:22
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




@Sergiu: Iti dau dreptate in totalitate. Fara adaptatea vitezei la conditiile carosabilului precum si neadaptarea anvelopelor la anotimp fac aproape inutil ABS-ul. Desi am cauciucuri de vara "de firma" de o calitate peste medie, m-a surprins o ninsoare destul de puternica acum 2 saptamani. Ei bine, nu speram sa ajung cu masina acasa, nelovita. ABS-ul bineinteles ca nu avea prea multe de facut daca aderenta era aproape nula.

P.S. Chiar cand aderenta este f. proasta, ABS-ul isi mai dovedeste totusi utilitatea: daca vrei sa verifici daca este polei pe drum poti apasa frana fara riscul de a derapa. (cu moderatie insa)
QUOTE
SIGUR nu vreti sa cititi putin despre ABS pe internet inainte sa va dati cu parerea. Am scris si mai sus si ma repet: beneficiul ABS este ca pastrezi controlul asupra directiei in situatii dificile de carosabil. Distanta de franare poate fi putin mai mica si poate fi mult mai mare.

@Satori: ce vrei sa spui?
Te rog sa-mi dai si mie link-urile pe care le invoci. Eu pot sa-ti dau cateva care sustin contrariul celor afirmate de tine, fara a-l pune la socoteala pe cel de pe situl audi.
QUOTE
Oricum, am observat ca in practica, in situatii de criza, oamenii apasa frana cat pot si raman cu volanul drept ca asa au fost invatati la scoala de sofer. Faceti asta cu o masina cu ABS pe zapada aveti sanse mari sa 'pupati' ceva.

Nu te supara, dar din nou nu prea inteleg punctul tau de vedere. Ce se intampla? Ce studii ai facut tu in domeniu acesta? De ce nu pot vira? Din obisnuinta? Nu-i nimic, se pot dezobisnui.

QUOTE
La ceva nume de masini acesta se poate dezactiva prin scoaterea unei sigurante. Nu stiu daca la Dacie este cazul. Oricum eu personal as da 400-500E in plus pe o masina cu ABS. (nu stiu diferenta la Logan)

Probail ca la orice masina poti face asta. De asemenea, poti dezactiva si sonda de oxigen si AC-ul si tot ceea ce nu este critic pt. functionarea motorului. Dar cine spune ca este bine sa faci asta?

QUOTE
TEST PENTRU POSESORII DE LOGAN: pe zapada, la 5-15km/h, teren liber, roti fata nebrancate trageti frana de mana. Intra ABS?

Normal ca nu intra. Actionand frana de mana se comanda tamburul prin cablukl franei de mana, ocolind ABS-ul. Din nou: ce vrei sa spui... wacko.gif


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 15:20
Forum Renault