DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> faruri ceata, ajutor

Levyan
post 16 Apr 2005, 22:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 April 05




sa incepem cu inceputu....am solenza biggrin.gif
....am facut rost de faruri de ceata si as vrea sa stiu cum se instaleaza,adica legaturile,cum se pun releele.....o schema exista????? excl.gif


--------------------
Dacia Solenza - BV14RAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Apr 2005, 10:09
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai in primul rand iti trebuie cablajul original, care include si releul. Nu merge sa improvizezi, ca pecalblajul original ai si mufele care vin conectate la proiectoare,mufe un pic mai ciudate pe care nu cred ca le gasesti pe oriunde. Pe urma, dupa ce ai facut rost de cablaj e destul de usor, ca mufa pentru alimentare gasesti in cuitia releelor de la motor. Mai trebuie apoi sa faci legatura cu blocul de lumini de la volan sau cu un buton (depinde de tine) si cam asta e tot pe partea electrica.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 17 Apr 2005, 13:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Parerea mea este ca, daca tot ai dat o caruta de bani pe proiectoarele alea, poti da si 200mii pe un montaj la un service (exemplu: orice service care monteaza alarme). Bafta si fa-le casco ca se fura intr-o veselie


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 19 Apr 2005, 19:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Si mai sigur, poti sa le instalezi intr-un service autorizat Dacia, ca sa nu pierzi garantia.
Daca permite "starea" proiectoarelor. blush.gif

@free_fiber

Domnul s-a exprimat cu "am facut rost de .." deci nu stii cat a dat pe ele. ph34r.gif
Asa ca... Bine spus "...casco ca se fura intr-o veselie" excl.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 2 May 2005, 15:34
Post #5


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




vad ca aveti atata incredere in service-urile astea ca incep sa cred ca nu mai suntem in romania
problema este daca te pricepi sau nu: nu cred ca in service mi-ar fi montat proiectoarele mai bine decat mi le-am montat eu...si asta e valabil pentru toate
explicatiile sunt simple: nu o face cu drag, asa cum o faci tu...si nu e dispus sa piarda o zi, asa ca tine, ca sa iasa perfect treaba

levyan, te sfatuiesc sa iei din targ un cablaj gata facut, sa te uiti la o solenza cum sunt puse si sa te ajuti de cartea cu schemele electrice; iti mai trebuie si un buton cu remanenta
banuiesc ca te pricepi cat de cat la electrica ca altfel nu intrebai si te duceai direct la service

This post has been edited by toto: 2 May 2005, 15:35


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 3 May 2005, 16:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(toto @ 2 May 2005, 16:34)
vad ca aveti atata incredere in service-urile astea ca incep sa cred ca nu mai suntem in romania
problema este daca te pricepi sau nu: nu cred ca in service mi-ar fi montat proiectoarele mai bine decat mi le-am montat eu...si asta e valabil pentru toate
explicatiile sunt simple: nu o face cu drag, asa cum o faci tu...si nu e dispus sa piarda o zi, asa ca tine, ca sa iasa perfect treaba

levyan, te sfatuiesc sa iei din targ un cablaj gata facut, sa te uiti la o solenza cum sunt puse si sa te ajuti de cartea cu schemele electrice; iti mai trebuie si un buton cu remanenta
banuiesc ca te pricepi cat de cat la electrica ca altfel nu intrebai si te duceai direct la service
*



Nu este vorba de incredere, ci de adaptare. Da Suntem in Romania. Unde orice interventie neautorizata asupra instalatiei electrice duce la pierderea garantiei acesteia. Nu se pune problema de "mai bine" ci de "mai in concordanta" cu garantia..... nu se exclud.
"Autorizata" are aici sensul de "legala", sau mai bine spus "agreata de producator" adica de cel care acorda garantia.
Am tras concluzia, citind pe acest forum, ca garantia este destul de importanta pentru cei care "au solenza". Si atunci cred ca este importanta si pentru cei ce "fac rost" de faruri de ceata...

Si atunci, l-am sfatuit, citez: "Si mai sigur, poti sa le instalezi intr-un service autorizat Dacia, ca sa nu pierzi garantia."
Deci...

Nu mai pun la socoteala ca "levyan" este din Brasov, asa ca, daca te uitai la asta, puteai sa nu-i dai sfatul cu "targul"...

This post has been edited by GABY IS BACK !: 3 May 2005, 16:51


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 23:00
Forum Renault