DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SOLENZA-Fine Tuning / Resita

Bullix
post 30 Oct 2009, 01:54
Post #151


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(seby22 @ 29 Oct 2009, 22:59)
In primul rand felicitari pentru proiect. In al doilea rand tin in mod special sa ii transmit stimabilului domn BULIX  (apropo, vine de la Bula nu?) sa se abtina de la comentarii inutile. Nu l-a intrebat nimeni nimic din cate am observat. Nu cred ca scopul majoritatii soferilor este sa urce borduri cu masinile(asta e o practica pur romaneasca de taran prost-mergeti in alte tari civilizate si vedeti cum se parcheaza acolo). Daca sunteti invidiosi ca nu aveti resurse sa faceti si voi ceva la cazanele voastre nu comentati aiurea ca nu are rost. Spre deosebire de voi care va puneti cd-uri la oglinda si gata ati tunat masina baietii astia chiar se pricep si fac treaba ca la carte. Dar dupa cum am mai spus....daca moare capra ta de ce sa nu ii dai otrava si la capra vecinului? Bafta in continuare la proiect.
*



Stimate domn cum te-o chema, (apropo, vine de la bull, nu de la bula, dar depinde cata engleza cunosti), te-as cam ruga sa te abtii de la complimentele inutile si deplasate si mai ales nefondate. Unu la mana, daca tu ai garaj sau ai invatat sa levitezi (adica sa plutesti in aer in caz ca nu stii ce-i aia) pentru a trece cu masina peste bordura fara s-o urci, felicitarile mele. Nu toata lumea are garaj, nu toata lumea stie sa leviteze si pana la urma, tot trebuie sa parchezi undeva, nu? Esti de-acord cred. Desi, am totusi impresia ca nu ai garaj, deci as putea banui ca preferi sa iei locul de parcare al cuiva, ori sa blochezi pe cineva, ori sa parchezi chiar in strada, pentru ca oricum... se poarta la noi in Romania. Doi la mana, te rog sa te abtii in privinta comentariilor gen pus CD-uri la oglinda sau alte cele, ca nu cred ca ai intrat in masina mea sa vezi daca am asa ceva pus in oglinda sau nu. Inteleg ca nu suporti cocalarii, sunt de acord, nici eu nu-i suport, dar se pare ca dintre noi doi, tu te apropii mai tare de acest concept. Iar daca mi-ai fi urmarit un pic activitatea pe forum, daca mi-ai fi citit macar 2-3 posturi ai fi vazut din start ca ai gresit persoana. Si in plus, ca eu montez pe masina chestii mult mai utile si mai inteligente decat spoieli si brizbrizuri (a nu se intelege ca incerc sa condamn ceva, faceam doar o comparatie).

Acuma, avand in vedere ca stii unde sa pui cratimele si semnele de punctuatie, concluzionez ca nu esti ultimul cretin precum altii (vezi pe topicurile asemanatoare), si tocmai de aceea incerc sa te tratez cu respect si insist sa-ti revizuiesti comportamentul, ca nu-ti sade bine asa.

Oricum, dupa atitudinea agitata si efervescenta pe care ai avut-o in primul tau mare post pe DaciaForum (bun venit, by the way), tind sa cred ca tu esti posesorul masinii in lucru, si acum te oftici foarte tare ca n-o sa mai poti urca borduri. Am ghicit cumva? rolleyes.gif

PS: Bre, io inteleg ca in Bacau n-ai stres cu locurile de parcare, dar hai in Bucuresti sa vezi cum e. Hai in Dristor mai bine. Si mai stam de vorba.

This post has been edited by Bullix: 30 Oct 2009, 02:08


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
seby22
post 30 Oct 2009, 10:35
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 October 09




1. Stiu destula engleza
2. Stiu ce inseamna "a levita"
3. Am garaj si daca parchez in alta parte, in primul rand am grija sa nu blochez pe altul ca nu imi place sa o gasesc "tunata" ca tot suntem la capitolul asta, iar borduri nu urc pt simplul fapt ca 2 ani am locuit in Londra si mi-au intrat in obisnuinta niste obiceiuri de la ei
4. Ai ghicit, nu suport cocalarii
5. Imi place totusi ca mai sunt persoane care incearca sa mai modifice cate ceva pe la o masina mai mult decat un sticker cu nike si un neon albastru in spate la luneta
6. In postul anterior m-am agitat pt ca nu imi place in general sa vad pe cineva ca munceste si altii stau si il critica sau fac tot felul de remarci acide. La urma urmei fiecare face ce vrea cu masina lui si atat timp cat nu pune in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic si implicit siguranta pasagerilor din masina


--------------------
Dacia papuc 2003 VW Passat 2006 berlina - bc xx pjc /bc xx pjc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 30 Oct 2009, 11:24
Post #153


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




nu ne zici si noua cum ai coborat garda la sol ? biggrin.gif
bafta multa !


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaxjg
post 30 Oct 2009, 14:47
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 21 August 09




Bravo nelutu ai facut o treaba buna BAFTA tine-o tot asa si au iesit frumos barile cu prelungiri si garda la sol.


--------------------
dacia solenza 2004 confort - CJ 07 JBY
EU SI VISINIA MEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 30 Oct 2009, 15:29
Post #155


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Iti zic eu, a taiat o spira din arcuri.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelutzu_
post 30 Oct 2009, 16:12
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 28 May 09
From: Resita




QUOTE(Bullix @ 29 Oct 2009, 02:36)
Bafta la parcari. Sper ca are garaj/loc de parcare posesorul. Sau la revedere spoiler. Iti dai seama ca ti-ai luat adio de la urcat borduri, nu?
*

Bullix, ai dreptate, adio borduri pt aceasta Solenza radmasa.gif si nu din cauza ca nu ar putea urca, ci pt faptul ca primaria a avut grija sa puna stalpi metalici in zonele interzise autovehiculelor......... ...avem si garaj la ea, si locuri de parcare cat cuprinde,nu e problema ..... iar daca te referi ca e joasa? sant masini mult mai joase, acea plerungire iti produce o iluzie doar, si un aspect de masina joasa..... Daca ar fi masina mea as face posibil sa fie mult mai joasa icon_mrgreen.gif ....
QUOTE(andreistn @ 29 Oct 2009, 09:50)
Ai facut o super treaba man felicitari se vede ca ai talent astept sa vad rezultatul final smile.gif
*


Mersi, pana luni am liber la program icon_mrgreen.gif continuam de saptamana viitoare si daca ne ajuta Dumnezeu reusim sa ne apropiem de final..........
QUOTE(seby22 @ 29 Oct 2009, 22:59)
In primul rand felicitari pentru proiect. In al doilea rand tin in mod special sa ii transmit stimabilului domn BULIX  (apropo, vine de la Bula nu?) sa se abtina de la comentarii inutile......................
Bafta in continuare la proiect.
*


Mersi Seby.....ai fost putin cam dur cu Bullix, nu cred ca din rautate a ziso, stie el ce stie, nu e nevoie sa te urci pe borduri ca sa spargi un spoiler, ci e de ajuns sa te apropii de capatul unor parcari si daca nu esti atent aceste parcari se termina cu niste "ziduri" nu borduri de maxim 7cm cum ar fi normal, si pe deasupra mai sunt si cu muchii drepte fata de cele legale care din 2008 ar fi trebuit sa fie schimbate in toata tara conform normelor Europene..... Dar asta e, o sa vina soare si la noi, nu?
QUOTE(Bullix @ 30 Oct 2009, 01:54)
................ tind sa cred ca tu esti posesorul masinii in lucru, si acum te oftici foarte tare ca n-o sa mai poti urca borduri.  Am ghicit cumva?  rolleyes.gif
*


Nu ai gicit, radmasa.gif .... Dar daca vrei sa ghicesti iti dau un indiciu, posesorul masini sa inregistrat si a postat cu putin inainte sa deschid eu acest topic....... a pus niste intrebari clubului Dacia, si a primit niste raspunsuri tare hazli radmasa.gif
QUOTE(andr3y_yoo @ 30 Oct 2009, 11:24)
nu ne zici si noua cum ai coborat garda la sol ? biggrin.gif
bafta multa !
*


a raspuns Vladd...... icon_mrgreen.gif
QUOTE(Vladd @ 30 Oct 2009, 15:29)
Iti zic eu, a taiat o spira din arcuri.
*


Mersi vladd de ajutor...... tongue.gif .... si mersi pt dipozitivele de actionare a inchiderii centrale......
PS: Vladd are o Solenza frumoasa, imi place masina lui..... icon_mrgreen.gif

30 Oct 2009, 16:39:
QUOTE(Bullix @ 19 Oct 2009, 23:59)
Intrebare de baraj: daca dai cu degetu', se ia? Ce spray ai folosit? Ce marca, model?
*



Bullix, asta e pulberea de nichel...... acum mi-am adus aminte tongue.gif ....
si cum spuneam ea se ia si se sterge daca e spalata chiar si cu jet de apa, dar daca e coapta la temperatura se imprima si formeaza un strat protector..... sau se poate aplica un strat subtire de lac incolor.......
2wn37k3.jpg

wlvvv4.jpg


This post has been edited by Nelutzu_: 30 Oct 2009, 16:39


--------------------
.... E34 92 - BVV
#nelutzu #resita #alexandru #cluj #paul #clujgarage #concept #23garage #prototipsport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 30 Oct 2009, 17:33
Post #157


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Dupa cum si-a dat seama si Nelutzu, n-am zis-o deloc din rautate, ci dimpotriva, ca sa se gandeasca sa se astepte la o abilitate in minus a masinii: urcatul bordurilor. Pana la urma, orice s-ar spune, masina trebuie sa fie mereu mai mult utila decat frumoasa. In primul rand utila. In continuare, daca tot zici ca ai stat in Londra 2 ani, adu-le te rog aminte si celor care n-au avut inca ocazia, ca acolo exista si camere video montate la fiecare coltisor de strada, nu numai cu scop rutier ci si pentru siguranta cetateanului. Si ca acolo nu face fiecare ce vrea, si asta nu doar pentru ca politia are ochi peste tot, dar si pentru ca acolo ai cu totul alte conditii.
Nu stiu cum e in Londra, dar iti spun cum e in America: acolo se urca borduri fara probleme. Cel putin in NY. Pentru ca au si cu ce sa le urce. Loganul pentru noi e Tico pentru ei.

PS: @Nelutzu, pai bine, puteai sa zici direct ca e made in U.S.A, ca se vede clar ca e altceva decat toate mizeriile pe care le gasesti la BricoStore tongue.gif Mersi biggrin.gif Si spor la lucru!

This post has been edited by Bullix: 30 Oct 2009, 17:35


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 1 Nov 2009, 12:48
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




un tub de spray exact ca ala am si eu numai ca e negru mat

Nelutzu_
ce scrie pe bulina care am incercuit-o ? ca sa stiu ce sa caut si ce ai facut ca sa nu se decojeaza ca nu am inteles
Cat ai taiat din arcurile de pe fata ?



Attached thumbnail(s)
wlvvv4.jpg ( Size: 71.5k ) Number of downloads: 2426


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerosase
post 1 Nov 2009, 17:43
Post #159


banatzan


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 July 07
From: Timisoara




hai ceao,bord de logan merge shi la solenza???shi daca stie careva ..... la Timisoara magazin de tunning pt solnita icon_mrgreen.gif

This post has been edited by zerosase: 1 Nov 2009, 17:44


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Nov 2009, 17:50
Post #160


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif pai mere si pe sn nu numai pe solnita bani sa ai si ajutor pentru montaj.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelutzu_
post 1 Nov 2009, 18:07
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 28 May 09
From: Resita




QUOTE(Relu_GT @ 1 Nov 2009, 12:48)
un tub de spray exact ca ala am si eu numai ca e negru mat
 
  Nelutzu_
ce scrie pe bulina care am incercuit-o ? ca sa stiu ce sa caut si ce ai facut ca sa nu se decojeaza ca nu am inteles
Cat ai taiat din arcurile de pe fata ?
*



.....cand ajung maine la garaj ma uit pe bulina icon_mrgreen.gif trevuie dat cu lac peste el. sau se coace la o temperatura de 60 grade C, pe elementele din plastic...... daca dai pe galerii se coace singur icon_mrgreen.gif
din arcuri am taiat o spira pe spate, dar poti taia si una jumate iar pe fata cred ca tot una, sau una jumate, ma uit maine si iti spun exact..... am tot taiat pputin cate putin pana sa se potriveasca in talerele alea ce tin arcurile......


QUOTE(zerosase @ 1 Nov 2009, 17:43)
hai ceao,bord de logan merge shi la solenza???shi daca stie careva ..... la Timisoara magazin de tunning pt solnita  icon_mrgreen.gif
*


am auzit ca merge, sant topicuri destule cu astfel de aplicatii da pe mine nu ma incanta.... masina va fi o Solenza, nu vreau sa iau in afara de roti si scaune nimic de la o alta masina.........

QUOTE(djasu82 @ 1 Nov 2009, 17:50)
biggrin.gif pai mere si pe sn nu numai pe solnita bani sa ai si ajutor pentru montaj.
*


icon_mrgreen.gif da!


--------------------
.... E34 92 - BVV
#nelutzu #resita #alexandru #cluj #paul #clujgarage #concept #23garage #prototipsport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 1 Nov 2009, 18:25
Post #162


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




Ai zis ca mai ai putin si termini......unde e masina? Unde sunt pozele? Hai zi!


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 1 Nov 2009, 18:49
Post #163


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Tu nu ai vazut ca a zis mai sus ca atunci cand e gata o sa spuna si plus ca o sa fie multe poze !


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelutzu_
post 1 Nov 2009, 19:01
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 28 May 09
From: Resita




QUOTE(iuliano_smile @ 1 Nov 2009, 18:25)
Ai zis ca mai ai putin si termini......unde e masina? Unde sunt pozele? Hai zi!
*



icon_mrgreen.gif de joi nu am avut acces la masina pt ca Florin este plecat in delegatie la Constanta si eu fara el nu am aces in acel garaj fara el....Garajul e situat in incinta unei intreprinderi si nu mi se permite accesul cum as vrea eu.....
....... am avut si eu o mica vacanta cu ocazia asta radmasa.gif

...o sa fac poze de luni smile.gif


--------------------
.... E34 92 - BVV
#nelutzu #resita #alexandru #cluj #paul #clujgarage #concept #23garage #prototipsport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimao
post 1 Nov 2009, 21:38
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 September 09




Hai Nelutzu, ca numai avem rabdare. Pun pariu ca din mini vacanta asta amandoi veniti plin de idei si maine seara toti o sa vizionam poze multe. Spor la treaba si mult succes. Cu respect pentru ceea ce faceti.

This post has been edited by adimao: 1 Nov 2009, 23:14


--------------------
dacia solenza1.4 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Parsifal87
post 1 Nov 2009, 21:56
Post #166


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 9 November 08




Nelutzu daca nu te superi poti sa imi spui si mie de unde ai luat sprayul ala pentru ca pare tare util.multumesc anticipat!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Just_FCD
post 2 Nov 2009, 02:02
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 November 09




Salut , sincer impresionat , astept pozele ca multi alti si poate cateva ideei peste cateva luni si pentru mine ,in rest spor la treaba si un deosebit respect pentru tine Nelutzu dar si pentru Solenza care nu cred ca va arata rau . Bafta!!! smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala - B-20-FCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 2 Nov 2009, 16:05
Post #168


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




hmm....am tot auzit ca NU se poate taia din arcurile spate , dar de ceva timp tot aud ca se poate...deci poti sa tai din arcurile de pe SPATE ?
asteptam pozele rolleyes.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorcer
post 2 Nov 2009, 16:17
Post #169


Kamikaze


Group: Members
Posts: 234
Joined: 2 September 05
From: Petrosani




pai de ce nu ai putea taia din ele? te referi ca se decalesc sau la faptu ca iti atinge roata pe undeva?


--------------------
mazda 626 , vw t2 , renault master , dacia solenza 1986-2003 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelutzu_
post 3 Nov 2009, 02:00
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 28 May 09
From: Resita




QUOTE(adimao @ 1 Nov 2009, 21:38)
Hai Nelutzu, ca numai avem rabdare. Pun pariu ca din mini vacanta asta amandoi veniti plin de idei si maine seara toti o sa vizionam poze multe. Spor la treaba si mult succes. Cu respect pentru ceea ce faceti.
*


Mersi!.... poze maine mai detailate, astazi nu prea am avut la ce face poze.... nici "tipe" pe strada nu erau ce e frig afara radmasa.gif
QUOTE(Parsifal87 @ 1 Nov 2009, 21:56)
Nelutzu daca nu te superi poti sa imi spui si mie de unde ai luat sprayul ala pentru ca pare tare util.multumesc anticipat!
*


nu ma supar.....de ce sa ma supar? imi face placere sa pot raspunde..... dar sincer il am de foarte multa vreme ca nici nu mai stiu cum a incaput pe mana mea, ....
QUOTE(Just_FCD @ 2 Nov 2009, 02:02)
Salut , sincer impresionat , astept pozele ca multi alti si poate cateva ideei peste cateva luni si pentru mine ,in rest spor la treaba si un deosebit respect pentru tine Nelutzu dar si pentru Solenza care nu cred ca va arata rau . Bafta!!! smile.gif
*


Si eu te salut si iti multumesc pt increderea pe care o acorzi acestei lucrari!... Cu respect si din partea mea si daca te pot ajuta cu toata bunavointa o voi face... deja incep sa cunosc cate ceva la aceasta masina si nu e nici o problema...
QUOTE(andr3y_yoo @ 2 Nov 2009, 16:05)
hmm....am tot auzit ca NU se poate taia din arcurile spate , dar de ceva timp tot aud ca se poate...deci poti sa tai din arcurile de pe SPATE ?
asteptam pozele  rolleyes.gif
*


Poti taia, dar tine minte!... adio cumparaturi (saci de varza pt muraturile de iarna)... adio "taxi", nu mai poti sa te deplasezi in confort maxim cu 5 persoane in masina, si am mai zis ca aceasta masina nu e singurul auto al proprietarului, el nu isi face concediile cu aceasta masina,.... deci!?! daca nu ai o a doua masina nu e indicat sa o cobori ata de mult pt ca pierzi mult din confort si din utilitatea masini, intr-un cuvant vei fi limitat......
andr3y_yoo ai inteles ce vreau sa zic? .... te salut!

QUOTE(sorcer @ 2 Nov 2009, 16:17)
pai de ce nu ai putea taia din ele? te referi ca se decalesc sau la faptu ca iti atinge roata pe undeva?
*


Nu se decalesc, dar de atins va atinge daca e taiat mult si roata e scoasa mult spre exterior, cu greutate in masina atinge in suportul spoiler spate.....

*******************************

Astazi : icon_mrgreen.gif adica ieri ca acum e 2 noaptea blink.gif

...... am mai lucrat la instalatia electrica,
sa fac traseele pt cablurile de la incintele de sunet de pe spate,
am incercat sa montez volanul (nou) ce l-am comandat,
dar asa nervos am fost ca am comandat ceva si a venit altceva,
si de ciuda nu am facut nici poze,
am primit un volan cu mult nichel pe el de zici ca e din StarTrek,
am refuzat sa il mai montez..
...maine il trimit inapoi sa fie schimbat.....
..... am mai fost pe la magazine sa vad preturile pt ambreiaj si placa de presiune + rulment...
in caz ca trebuiesc schimbate,
in scurtele deplasari efectuate cu masina am constatat ca patineaza putin.....
.... am mai fost pe la strungari sa vad daca au definitivat flansele....dar am constatat ca exista un proverb adevarat " in ziua de Luni nici iarba nu creste"... asa ca sper sa fie gata maine..... icon_mrgreen.gif

Florin a ramas singur si sa ocupat de definitivarea suspensiei spate
si de capota "Bad Boy", maine o sa fac poze si pun....

Va salut! ....


--------------------
.... E34 92 - BVV
#nelutzu #resita #alexandru #cluj #paul #clujgarage #concept #23garage #prototipsport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 3 Nov 2009, 15:54
Post #171


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




poti sa iti pui un arc mai mic in cel mare (pe spate) , cum are ramsem
eu auzisem ca iti cad arcurile pe jos daca le tai smile.gif) ca cica daca le tai nu mai intra bine sa iti sar pe drum


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Nov 2009, 17:00
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Arcurile de pe spate sunt mult mai groase si au diametrul mai mic decat cele de pe fata . Daca tai din ele , se va cobora garda la sol , DAR si amortizorul va functiona in alta plaja , pentur ca tija intra mai in interior .
Problema este ca in afara de ASPECT altceva NU rezolvi NIMIC , asta daca lasi amortizoarele stoc . Ideal ar fi sa schimbi si arcurile si amortizoarele cu unele sport , kit complet , restul este compromis .
Problema va fi cand ai greutate pe spate la hopuri si cand NU ai greutate pe spate ca iti fuge si salta mai rau ca o broasca si pierzi aderenta f repede daca suprafata nu este perfect dreapta si curata .
Eu acum nu inteleg cateva lucruri in ideile voastre :
1. de ce vreti sa coborati GARDA la sol daca sospensia NU se intareste corespunzator si functionabil ?
2. de ce nu lasati garda in pace si nu intariti pur si simplu suspensiile ?

La 1 sa nu aud de aerodinamica , pt ca majoritatea nu aveti treaba cu ea si nu v-ati documentat indeajuns incat sa o folositi ca ajutor in nici una din imbunatatirile si modificarile facute deja ;
Oare cum veti merge la iarna prin nameti , santuri si gropi si oare ce aderenta veti avea cu masina asa modificata , cum spuneti ? Titlul spune ceva de FINE - tuning , dar cand te apuci cu flexul ... nimic nu mai este "FINE" .

NU va judec , nu sunt mai destept , sunt doar curios si chiar as aprecia daca ma lamuriti si pe mine . Intrebarile sunt pentru cei care chiar fac treaba asta , nu pt. jmecherii si caterincarii de pe forum !

andr3y_yoo - daca aliniezi bine tecile arcurilor si lucrezi arcul decent inainte de a-l monta inapoi , nu se intampla asa ceva . Totusi ca sa dormi linistit se poate fixa cu ceva pe punte , ca sa nu ai astfel de probleme , desi eu nu as spune ca "iti cade arcu' " , ci mai degraba problema ar fi daca s-ar misca in teaca lui .
Oare de al alta masina nu se puteau lua , genul de Break , Renault 19 ... ca pe soate in principiu o poti face sa stea mai jos , problema cea mai mare este pe fata unde ai greutate mereu , nu o poti lasa cat vrei , ai si directia si puterea si orice ii face afecteaza pana si geometria .

This post has been edited by marius80_eugen: 3 Nov 2009, 17:04


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 3 Nov 2009, 21:05
Post #173


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




nu prea imi vine sa cred ca NU exista un arc cu acelasi diametru ca asta doar ca mai tare....hmm chiar asa unice sunt piesele de solenza ?
am vazut azi o varianta cu niste "plastice" bagate in arc :asta
ce ziceti?


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 3 Nov 2009, 22:33
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Alea sunt tampoane de cauciuc , poza asta este de la un matiz si au fost puse pt a nu se mai lasa asa mult masina de spate cand are greutate si sa atinga in roti pt ca are jante pe 15" stiu matizul de pe alt forum
Tampoane ca acelea are si un prieten de al meu la audi a6 pe spate ca sa nu ii mai frece cauciucurile de aripi cand are pers pe bancheta, avand roti de 18"


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Nov 2009, 22:39
Post #175


-


Group: Members
Posts: 21.847
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
La 1 sa nu aud de aerodinamica , pt ca majoritatea nu aveti treaba cu ea
Poate totusi s-au gandit ca poate sa scada pana la 0.08 din valoarea actuala a Cx-ului. nedumerire.gif

This post has been edited by IRONICK: 3 Nov 2009, 22:52


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nelutzu_
post 3 Nov 2009, 22:58
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 28 May 09
From: Resita




QUOTE(andr3y_yoo @ 3 Nov 2009, 15:54)
.....eu auzisem ca iti cad arcurile pe jos daca le tai smile.gif) ca cica daca le tai nu mai intra bine sa iti sar pe drum
*


a raspuns si marius80, se taie din arc dar capetii se modeleaza pt a se aseza perfect in taleri... ( am scris mai sus ceva posturi despre asta ce si cum sa facut)
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
Daca tai din ele , se va cobora garda la sol , DAR si amortizorul va functiona in alta plaja , pentur ca tija intra mai in interior.....
*


Tai atat cat sa nu afecteze cursa tijei o spira- maxim una jumate...... ia un amortizor defect si taie cu flexul pe sectiunea lui, ai sa intelegi mai bine......

QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
Problema este ca in afara de ASPECT altceva NU rezolvi NIMIC , asta daca lasi amortizoarele stoc . Ideal ar fi sa schimbi si arcurile si amortizoarele cu unele sport , kit complet , restul este compromis .
*


De aspect este vorba suta la suta, asta vreau sa realizez icon_mrgreen.gif ..... nu schimbam arcurile si nici amortizoarele pt ca sant noi...... ai observat ca la aceasta masina am schimbat fiecare piesa care nu corespundea ??? nu cred ca am facut vreun compromis, si mai ales la suspensie... stiu bine ca fac, credema smile.gif si nu fac singur de capul meu.... Florin e cu mine si credema ca la preparat suspensii e cel mai abilitat ..... am mai spus cine este Florin Cioclodea si ce pasiune are el.... ai sarit peste acel post tongue.gif

QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
Problema va fi cand ai greutate pe spate la hopuri si cand NU ai greutate pe spate ca iti fuge si salta mai rau ca o broasca si pierzi aderenta f repede daca suprafata nu este perfect dreapta si curata .
*


Afceasta masina....... am spus de la inceputul topicului care e destinatia ei," Nu va cara greutati".... si 3 posturi mai sus am raspuns lui andr3y_yoo
QUOTE
Poti taia, dar tine minte!... adio cumparaturi (saci de varza pt muraturile de iarna)... adio "taxi", nu mai poti sa te deplasezi in confort maxim cu 5 persoane in masina, si am mai zis ca aceasta masina nu e singurul auto al proprietarului, el nu isi face concediile cu aceasta masina,.... deci!?! daca nu ai o a doua masina nu e indicat sa o cobori asa de mult..... pt ca pierzi mult din confort si din utilitatea masini, intr-un cuvant vei fi limitat......
andr3y_yoo ai inteles ce vreau sa zic? .... te salut!


Nu te supara Marius, dar eu chiar citesc tot ce ai scris tu in postul tau, nu trec peste nimica..... dar deja sant multe intrebari la care tu ma intrebi si deja raspunsurile se afla pe topic.... dar nu e nici o problema, raspund ori de cate ori nu se intelege ceva....... smile.gif
Iti garantez ca nu o sa sara ca o capra biggrin.gif , pe incercate daca esti dispus........
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
Eu acum nu inteleg cateva lucruri in ideile voastre :
1. de ce vreti sa coborati GARDA la sol daca sospensia NU se intareste corespunzator si functionabil ?
2. de ce nu lasati garda in pace si nu intariti pur si simplu suspensiile ?
*


1- pai ai spus chiar tu icon_mrgreen.gif pt aspect, si modificarea geometriei.... nu va fi functionala ca masina de Rally Raid si nici Rally Sprint pe vreun macadam din tara, dar ca masina de asfalt geometria si functionalitatea suspensiei este inbunatatita acum.....
2- pai daca o lasam inalta ca o girafa si mai intaream si suspensiile(telescoapele de pe ea sant medii nu soft) nu ar sarii ca o broasca? si ce alura ar avea pe viraje??? ........ (pt asta proprietarul are un R Scenic 4X4 )

QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
La 1 sa nu aud de aerodinamica , pt ca majoritatea nu aveti treaba cu ea si nu v-ati documentat indeajuns incat sa o folositi ca ajutor in nici una din imbunatatirile si modificarile facute deja ;
*


....nu vorbesc de aerodinamica, de asta sau ocupat inginerii de la Uzina Dacia Renault...
.... dar cred ca tu sti cate ceva despre aerodinamica fata de majoritatea de aici.... smile.gif
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
Oare cum veti merge la iarna prin nameti , santuri si gropi.......
*


.....Offf! mai spun o data, nu va merge iarna prin nameti, santuri si gropi .... pt asta va fi R Scenic 4X4 tongue.gif .... ea va sta in garaj ...... multumit?
QUOTE(marius80_eugen @ 3 Nov 2009, 17:00)
NU va judec , nu sunt mai destept , sunt doar curios si chiar as aprecia daca ma lamuriti si pe mine . Intrebarile sunt pentru cei care chiar fac treaba asta , nu pt. jmecherii si caterincarii de pe forum !
*



Ba cred ca ma judeci si pe deasupra inteleg aluzia vizavii de "caterincari si Jmecheri" iar daca tu crezi ca fac caterinca pe vreun forum, de ce ma intrebi pe mine despre toate astea? intreaba pe cei care crezi tu ca chiar fac traba asta.....cred ca ai gasit multe postari si pe alte topicuri unde fac caterinca, nu?......

uite nu mai fac caterinca si nu o sa mai raspund la nici o intrebare si nici nu o sa mai postez.... vrei tu asta? radmasa.gif
Te salut!

........ Si salut si pe restul pasionatilor de automobilism de pe acest topic!....

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

ASTAZI : ph34r.gif o sa pun doar poze.....

2rp2n3p.jpg

hx8boo.jpg

x6aonq.jpg

2410aw2.jpg

1zbf75w.jpg





Attached thumbnail(s)
Imagine006.jpg ( Size: 144.67k ) Number of downloads: 2578
Imagine008.jpg ( Size: 150.34k ) Number of downloads: 2864
Imagine010.jpg ( Size: 146.29k ) Number of downloads: 2785
Imagine014.jpg ( Size: 184.63k ) Number of downloads: 2631
Imagine015.jpg ( Size: 128.83k ) Number of downloads: 1161
Imagine018.jpg ( Size: 121.14k ) Number of downloads: 1121
Imagine020.jpg ( Size: 145.3k ) Number of downloads: 1256
Imagine021.jpg ( Size: 116.35k ) Number of downloads: 1269
Imagine030.jpg ( Size: 144.86k ) Number of downloads: 1310


--------------------
.... E34 92 - BVV
#nelutzu #resita #alexandru #cluj #paul #clujgarage #concept #23garage #prototipsport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stx
post 4 Nov 2009, 10:40
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 June 09
From: Bucuresti




e ok masina ,jentile imi plac mult, ai cam inceput sa exagerezi cu albastru sau mi se pare?


--------------------
Dacia Solenza 2004,clima - b56lrt
baiatu' cu intrebari
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 4 Nov 2009, 11:28
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




bara dintre amortizoare ai sudat'o sau e fortata acolo ?


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stx
post 4 Nov 2009, 11:54
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 June 09
From: Bucuresti




blink.gif se vede CLAR sudura


--------------------
Dacia Solenza 2004,clima - b56lrt
baiatu' cu intrebari
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 4 Nov 2009, 12:52
Post #180


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




e sudata acolo si sigur o sa aibe si efect, asa ceva ar fi bine si pe fata dar la un accident nu stiu ce sa zic ...

This post has been edited by Vladd: 4 Nov 2009, 12:53


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 11:44
Forum Renault