DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stergatoare

Clapagiul
post 6 Apr 2005, 10:30
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 June 04




Asta este. Asa cum oglinzile retrovizoare sunt identice pe stanga si dreapta pentru a micsora costurile, se pare ca si acele pargii sunt egale din acelasi motiv: "design to cost".

This post has been edited by Clapagiul: 6 Apr 2005, 10:40


--------------------
Megane II Estate 1.5 dci
12/2004, 80 cp Pack Authentique, 83.000km la 07/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clapagiul
post 6 Apr 2005, 10:52
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 June 04




Parerea mea este ca s-ar putea prin anumite mijloare scurta parghia din dreapta.
Dar atunci stergatorul ar avea cursa mai lunga in ambele directii in mod egal si ar trebui schimbat un pic unghiul stergatorului daca nu cumva este fix (ci cu dinti) din prinderea acestuia. Alta mod de a modifica unghiul este scurtarea bratului principal care misca ambele stergatoare dar nu prea este practica idea.

Dar ce ziceti de un stergator care arata asa?
untitled.jpg ( Size: 4.12k ) Number of downloads: 578


--------------------
Megane II Estate 1.5 dci
12/2004, 80 cp Pack Authentique, 83.000km la 07/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2005, 11:07
Post #93


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In primul rand la modificare parghiei stergatorul nu se va deplasa mai mult decat ... intr-o parte, ca in cealalta il fixezi pur si simplu la nivelul la care vrei din bratul stergatorului (montarea lui).
Scurtarea bratului principal nu va modifica arcul de cerc descris doar de unul din stergatoare, ci pe al amandurora, ceea ce in cazul de fata nu se doreste...

In ce priveste imaginea radmasa.gif .
Serios vorbind, cam cum crezi ca se distribuie forta pe un astfel de stergator?

Raman la parerea mea sincera ca singura modalitate non-distructiva si "dupa buget" ramane stergator mai mare pe stanga (peste 55), stergator mai mic pe dreapta si mutat un pic mai sus


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Clapagiul
post 6 Apr 2005, 11:15
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 12 June 04




Cred ca o solutie practica si rapida ar fi cea asemanatoare cu scurtarea stergatorului din dreapta. Insa in loc de schimbarea lui s-ar putea taia putin din lamela de cauciuc in partea din varf (doar lamela aceea subtire, nu tot cauciucul). Asta ca in partea de jos sa stearga la fel (un stergator mai scurt ar sterge mai putin si jos).

Taierea se poate face progresiv, prin incercari pana se ajunge la un compromis.


--------------------
Megane II Estate 1.5 dci
12/2004, 80 cp Pack Authentique, 83.000km la 07/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PriesT
post 6 Apr 2005, 14:52
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 9 February 05




Sunt in asentimentul lui Klaus: am fost pana la masina si am inlocuit stergatorul din dreapta cu unul de Matiz - 40 cm - iar segmentul neacoperit de sus s-a micsorata la max 2 cm!. Acum nu ramane decat de montat pe stanga un stergator mai mare (cred ca 58-60 cm - nu stiu de care exista) si se rezolva problema principala. O singura "problema" colaterala: in dreapta zona cu vizibilitate se micsoreaza un pic.....


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI - B-xx-PEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Apr 2005, 14:54
Post #96


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ia bagati o geana la produsele Bosch...stergatoare pt masini din familia VAG...
Golf, Bora VW, Seat Toledo, Skoda Octavia...cu stergatoare inegale...Sa vedeti ce surpriza placuta o sa aveti.
Si daca ridicati stergatorul din dreapta cu doar 2 caneluri...MINUNEEE!!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2005, 15:48
Post #97


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru astia cu VAG-uri: Stergatorul de Octavia este de 53 cm, si are si un pivot de prindere mai gros, ca puneam direct de octavia daca se potrivea din prima, asa trebuie un adaptor...
Plus ca muschiuletul meu striat doreste un stergator de 60, nu de 53, ca de la 50 de logan la 53 de octavia diferenta e micutza.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 6 Apr 2005, 17:11
Post #98


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Da, Klaus, dar multe la multe masini ale grupului VAG lama stergatorului din dreapta este curba (si ceva mai scurta). Nu stiu daca rezolva problema, dar merita cu siguranta analizat.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 6 Apr 2005, 17:41
Post #99


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Și la Solenza e la fel și este extrem de enervant!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 6 Apr 2005, 18:48
Post #100


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti





Sa va spun cum am scapat eu de aceasta problema suparatoare
Mie nu-mi mai merg deloc stergatoarele. Iar la service, pentru garantie, sunt intampinat zilnic cu amabilul "Azi n-avem timp /oameni. Veniti maine!"

Acestea fiind zise, spuneti-mi si mie daca se poate rezolva doar din inlocurea lamelelor cu altele sau trebuie schimbate si parghiile sau altceva pe dedesubt, ca daca voi ajunge in final la preamariile lor mecanicii, si voi fi nevoit sa dau spaga, macar sa-i pun la munca.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Apr 2005, 19:11
Post #101


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(os @ 6 Apr 2005, 18:11)
Da, Klaus, dar multe la multe masini ale grupului  VAG lama stergatorului din dreapta este curba (si ceva mai scurta). Nu stiu daca rezolva problema, dar merita cu siguranta analizat.
*


Nu e curba..e FLEXIBILA...mare diferenta!

QUOTE(Ake @ 6 Apr 2005, 19:48)
Sa va spun cum am scapat eu de aceasta problema suparatoare
Mie nu-mi mai merg deloc stergatoarele. Iar la service, pentru garantie, sunt intampinat zilnic cu amabilul "Azi n-avem timp /oameni. Veniti maine!"

Acestea fiind zise, spuneti-mi si mie daca se poate rezolva doar din inlocurea lamelelor cu altele sau trebuie schimbate si parghiile sau altceva pe dedesubt, ca daca voi ajunge in final la preamariile lor mecanicii, si voi fi nevoit sa dau spaga, macar sa-i pun la munca.
*


Daca ma rogi frumos.....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 6 Apr 2005, 19:42
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




ake, dar de ce nu iti mai merg stergatoarele? Si aia din service sunt timpiti?! Pai asta e o problema grava, cum sa te poare de pe o zi pe alta?!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Apr 2005, 20:15
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Si ursul alb a fost plimbat prin service pt stergatoare! Deci se poate!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 6 Apr 2005, 20:57
Post #104


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@asarban: eu stiu mai multe VAG la care lama e concava. Inclin sa cred ca asa-i si la Octavia, dar se prea poate sa ma-nsel. Verifica (pentru asta trbuie sa ridici stergatorul de pe parbriz, altfel curbura acestuia din urma o masceaza pe cea a lamei).

@all:
Esenta însa ramîne: sunt sanse ca problema sa se rezolve astfel.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 7 Apr 2005, 08:47
Post #105


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Ake, suna intai, fa-ti programare, si nu au cum sa-ti zica "azi nu avem timp/oameni". Mai variaza si de la service la service - pe mine la Cobalcescu in service m-au tratat cu flit. la Auto Nesti nu.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2005, 10:35
Post #106


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca sa inchei acest capitol care m-a cam deranjat pana ieri, am rezolvat problema prin montarea unui stergator de 60cm in partea stanga si 45 cm in partea dreapta, dupa cum se vede si in imagini.
Ajustari necesare:
- stergatorul din dreapta a fost mutat putin mai sus (se vede in imagini) dar nu mult, si nederanjant
- stergatorul din dreapta a suferit o operatie de scurtare a lamelei cu cca 0,5 cm - 1 cm, inspre partea unde se intalnea jos cu stergastorul din stanga. Pentru acest motiv este necesara montarea stergatorului din dreapta cu partea in care lamela de cauciu este mai lunga decat lamela de metal de ranforsare - pentru a se taia doar din lamela de cauciuc - spre stergatorul din stanga. Plus ca in una din parti a lamelei de cauciuc lamela de ranforsare de metal e prinsa bine...

Attached thumbnail(s)
Picture_001___1.jpg ( Size: 59.46k ) Number of downloads: 1282
Picture_002___2.jpg ( Size: 59.1k ) Number of downloads: 1503
Picture_004___1.jpg ( Size: 62.62k ) Number of downloads: 1375


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 7 Apr 2005, 15:13
Post #107


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Si cum 'duce' motorul lamela de de 60 cm? Se simte ca e mai mare (ii e vizibil mai greu sa o traga, sau nu)?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 7 Apr 2005, 21:57
Post #108


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Duce ma,parca ai pune greutate pe ea,eu le am pe amindoua de 55 cm si nici nu se observa!E una din solutii ceea ce a facut Klaus,dar in mod normal trebuia sa se faca din faza de proiect bratul din dreapta cu o cursa mai mare si un pic strimb!Am vazut si la alte marci(fiat,skoda,wv) problema asta cu dira de apa la mijloc dar in proportii mult mai mici!Dar acolo sunt inegale atit cursa bratului cit si lungimea lor!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 8 Apr 2005, 12:20
Post #109


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Tocmai am aruncat un ochi pe geam in parcare si am examinat ochiometric masinile prezente. Concluzia a fost ca:

1. Peugeot 206 are stergatoarele de dimensiuni diferite (am observat ca ramane o pata jos neacoperita de cel din dreapta pentru ca-i prea mic) si nu ramane dara pe mijlocul parbrizului.

2. Renault Laguna 2. Fix aceeasi problema ca la Logan doar ca dara este mult mai spre sofer (nu e pe mijloc) si deci e foarte deranjanta.

3. Open Vectra C (din asta de ultima generatie, nu stiu exact cum se numeste) are stergatoarele de dimensiuni diferite si din ce am observat parbrizul e sters cum trebuie, deci fara probleme la noul Opel.

4. Renault Clio Symbol. Cam la fel ca la Laguna doar ca partea neacoperita pare mai mica si nu a aparut dara cu pricina.

La celelalte masini din parcare parbrizurile erau curate luna si deci n-am putut remarca prezenta problemei.

Concluzia mea e ca Logan este un Renault din punctul de vedere al acestei probleme. Cred ca scopul a fost reducerea costurilor de fabricatie pentru ca stergatoarele sunt identice. Nu cred ca e o crima dar e un detaliu care poate enerva un posesor care din fericire dupa cum se vede pe acest forum are o solutie practica si relativ ieftina: pui mana si faci tu cum trebuie sa fie.

This post has been edited by DigitalScribe: 8 Apr 2005, 12:22


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 8 Apr 2005, 20:11
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




La masinile VAG, stergatorul din dreapta merge mult in stinga, cam la 120 de grade, si nu este pic de zona lacrimatoare restanta, iar la toate masinile Renault sunt aceste probleme.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 9 Apr 2005, 00:08
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Sistemul cel mai bun de stergatoare l-am observat pe Peugeot 307. Stergatoarele sunt amplasate in extremitatile parbrizului (unul in stanga, celalalt in dreapta). Singura zona nestearsa ramane cea din spatele oglinzii, care oricum este acoperita de oglinda si de 'masca' de puncte negre din jurul oglinzii.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 9 Apr 2005, 17:49
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(klaus @ 7 Apr 2005, 10:35)
Ca sa inchei acest capitol care m-a cam deranjat pana ieri, am rezolvat problema prin montarea unui stergator de 60cm in partea stanga si 45 cm in partea dreapta, dupa cum se vede si in imagini.
Ajustari necesare:
- stergatorul din dreapta a fost mutat putin mai sus (se vede in imagini) dar nu mult, si nederanjant
- stergatorul din dreapta a suferit o operatie de scurtare a lamelei cu cca 0,5 cm  - 1 cm, inspre partea unde se intalnea jos cu stergastorul din stanga. Pentru acest motiv este necesara montarea stergatorului din dreapta cu partea in care lamela de cauciu este mai lunga decat lamela de metal de ranforsare -  pentru a se taia doar din lamela de cauciuc - spre stergatorul din stanga. Plus ca in una din parti a lamelei de cauciuc lamela de ranforsare de metal e prinsa bine...
*



klaus, am vazut mai sus, parca, doua poze postate de tine cu imaginea bratului cu pricina care ar trebui scurtat ( ma refer la pozele facute de sub bord ). Dupa parerea mea nu este nici prea estetic si nici prea "ingineresc" sa se umble la dimensiunile lamelelor stergatoarelor, plus ca se diminueaza vizibilitatea in dreapta... Experienta si bunul simt imi spun ca o cursa a capatului stergatorului cu 5-10 cm mai mare nu afecteaza semnificativ fiabilitatea. Cei care se tem totusi, pot reteza cu lama 1-2cm din partea de sus a lamelei de cauciuc.
Vreau sa te intreb: daca tu ai ajuns sa te uiti acolo, la acel brat a corui lungime da cursa lamelei din dreapta pe parbriz, ai incercat, sau poti estima daca poate fi indoita in siguranta si asta fara a fi data jos? Asta pentru a o scurta, evident...
Si pe mine ma cam deranjeaza acest "minus" al masinii, si cu siguranta il voi corecta, insa cind voi avea timp. Te rog da-mi un hint sau sfat sau macar sa-mi spui ce anume exact am de desfacut pentru a avea acces la locul cu pricina. N-am avut timp sa studiez problema pina acum...
Multumesc !


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 10 Apr 2005, 07:06
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@mario1980, daca scurtezi capatul de sus al stergatorului se va mari triunghiul nesters din coltul dreapta sus al parbrizului! Chiar si asa ramane o zona destul de mare nestearsa si iti afecteaza vizibilitatea cand stai si te holbezi la semaforul din dreapta sa vezi cand se face verde.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 10 Apr 2005, 23:09
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




ma scuzati ca poate repet o problema ce probabil a mai fost discutata si date solutii, probabil nu am observat postul, dar eu am o problema, imi scartaie stergatoarele pe parbriz in general cel din dreapta si as vrea sa stiu ce as putea sa ii fac sau ce marca imi recomandati sa iau si ce dimensiune?


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 11 Apr 2005, 09:09
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(Sony @ 10 Apr 2005, 07:06)
@mario1980, daca scurtezi capatul de sus al stergatorului se va mari triunghiul nesters din coltul dreapta sus al parbrizului! Chiar si asa ramane o zona destul de mare nestearsa si iti afecteaza vizibilitatea cand stai si te holbezi la semaforul din dreapta sa vezi cand se face verde.
*




Nu asta este varianta agreeata de mine, in nici un caz. La dimensiunile stergatoarelor, lamelelor nu voi umbla.
Problema se rezolva din pirghia (am spus anterior brat, si poate s-a confundat cu bratul stergatorului) mecanismului stergatoarelor, cea de sub parbriz, bord, sau cum vreti s-o identificati...
Am intrebat doar atit: se poate indoi acea pirghie in conditii de risc minim, cu un patent, de exemplu?
Nu trebuie indoita deloc mult.
Si inca un lucru de bun simt, pentru cei care se tem ca va fi afectata fiabilitatea mecanismului, daca se mareste cursa lamelei din dreapta: un calcul ochiometric (si nici macar atit), releva faptul ca se consuma un lucru mecanic suplimentar, corespunzator unei suprafete de stergere ce reprezinta cred, undeva la 5% din suprafata totala stearsa de ambele lamele...
Asa ca lasati grijile inutile. Am facut acea recomandare cu ciupitul cu lama al lamelei din dreapta, pentru cei excesiv de "grijulii".

Si o alta observatie: avind lamele diferite, ansamblele biela-manivela ale celor 2 stergatoare se vor uza diferit. Nu va apare cindva, problema ca cel din stinga sa faca "o mica pauza" la capete in timp ce stergatorul din dreapta va merge normal?

Ati putea spuna ca va apare aceeasi problema si in cazul solutiei agreeate de mine. Corect. Dar:
-diferenta este de 10%, aproximativ (am estimat eu ca stergatorul din dreapta, doar el, va sterge cu 10% mai mult decit in mod normal, de aici cei 5% de mai sus), in cazul agreeat de mine.
-parca am vazut undeva dimensiuni de lamele de genul 60-45cm... diferenta de 30%. in cazul celei de-a doua solutii.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 11 Apr 2005, 09:29
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(vad @ 10 Apr 2005, 23:09)
ma scuzati ca poate repet o problema ce probabil a mai fost discutata si date solutii, probabil nu am observat postul, dar eu am o problema, imi scartaie stergatoarele pe parbriz in general cel din dreapta si as vrea sa stiu ce as putea sa ii fac sau ce marca imi recomandati sa iau si ce dimensiune?
*



Iti recomand sa te uiti cu atentie la stergatorul cu pricina. S-ar putea ca lamela de cauciuc sa nu stea perpendiculara pe parbriz, si din cauza asta sa dea senzatia (la urcare in general) ca sare, mai degraba pe parbriz, decit ca aluneca.
Respectiva lamela trebuie sa se miste inspre in sus, sau inspre in jos, in functie de miscarea stergatorului in jos sau in sus, respectiv. Daca ea sta in mod (a)normal, (adica in pozitie "oprit") sub un unghi destul de mare fata de suprafata parbrizului, este posibil sa nu poata sa se aplece decit intr-un singur sens, iar in celalat sa "razuiasca" pur-si-simplu. De aici unele zgomote, si scirtiituri...Poate este si cazul tau. Uita-te cu atentie.

Pentru a observa daca lamelele stau perpendicular pe parbriz, ridicati putin bratul respectiv pentru a fi siguri ca lamelele nu sint aplecate datorita ultimei curse, si lasati-l in jos usor. Eventual faceti asta cu stergatoarele putin ridicate (opriti contactul in timpul cursei).

De corectat este foarte usor, din bratul care tine si antreneaza, intregul stergator. Se indoaie usor cu un patent, dupa ce l-ati invelit cu o cirpa, sa nu-l zgiriati. Va trimit cu gindul la un burghiu daca nu ati inteles cum...


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 11 Apr 2005, 11:08
Post #117


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




M-am mai uitat si eu un pic cum functioneaza stergatoarele astea la diverse masini. E drept ca la multe sunt inegale - dar am senzatia ca asta e doar ca sa acopere o suprafata cat mai mare (in special la sofer). Din cate mi-am dat eu seama - problema mare este de fapt ca stergatorul din stanga se opreste 'prea vertical' - daca s-ar roti mai mult, n-ar mai aparea dara respectiva. In acest context, mi se pare ca o solutie simpla ar putea fi 'rotirea stergatorului din stanga - astfel incat el sa faca tot o cursa de 90grade, dar nu pornind de la orizontala ci pornind putin inclinat. Din pacate inca n-am avut timp sa testez teoria asta pe propria masina smile.gif da' daca merge va anunt.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 15 Apr 2005, 09:08
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Ieri dupa ce am vazut intr-un topic referitor la filtru de aer pentru habitaclu, ca de fapt mecanismul stergatoarelor se afla nu sub bord (cum ramasesem eu setat de la... 1300 biggrin.gif ), am incercat sa remediez pirghia din dreapta, despre care am amintit undeva mai sus.

Am fost nevoit sa scot tot mecanismul stergatoarelor, de la locul lui. Pentru cei care sint interesati, aveti nevoie de o cheie de 24, una de 13 si una de 10, plus 15 minute (maxim) din viata voastra, pentru a da afara "chestia", si inca 15 min. sa o puneti la loc.
Pirghia respectiva, nu se prea poate indoi usor, asa ca va sugerez sa faceti operatia, daca aveti acces la o menghina, cit-de-cit. Eu am fixat-o intr-o teava (un profil "u" de fapt) ce iese din pamint, linga blocul unde stau, si am indoit-o cu o cheie de tevi, ce aveam prin casa.
Am uitat sa precizez ca trebuie demontat tot-tot pina ramineti cu pirghia simpla in mina smile.gif , iar pt. asta aveti nevoie si de un cutitas, sa scoateti o siguranta tip inel (ca la bendix-uri la dacie). In pofida proiectarii anapoda (design to cost), le dau un 9 celor de la renault pentru usurinta demontarii, si simplitatea mecanismului.
Aveti grija la indoirea pirghiei: capatul cu pivot (nu cel pe care se prinde bratul stergatorului) trebuie sa se plimbe in acelasi plan, ca inainte, aproximativ... Altfel riscati sa se atinga tija impingatoare, de tabla de linga ea.
Am reusit sa indoi din prima, aproape la fix, pentru cursa de care aveam nevoie pentru stergatorul buclucas.
Acum urmeaza partea mai putin placuta. Iar am fost prins in capcana, pentru ca am crezut ca bratul stergatorului, poate fi montat sub orice unghi fata de pirghia ce-l actioneaza, asa ca la "batrina doamna" marca D 1300. Presupunere eronata... Asadar, cursa este suficient de mare, acum, dar s-a marit in ambele capete. unsure.gif Daca pozitionez bratul stergatorului cu un canel mai mult in sensul acelor de ceasornic, chiar trece cu 5 cm peste zona stearsa de cel din stinga, insa in pozitia "oprit" sta prea sus, parca. Asa ca s-ar putea sa mai trebuiasca sa il mai indoi odata, nu sa-l scurtez, dar sa ii dau un "offset", ca sa spun asa.
O alta observatie, neplacuta, din pacate, este ca se misca stergatoarele astea ale mele cu o viteza nebuna, de imping apa in partea de sus, astfel ca chiar daca am rezolvat problema ariei sterse, tot mai prelinge cite putin in stinaga.
Am indreptat si lamelele, astfel incit sa stea perpendicular pe parbriz, si pare ca nu se mai aud scirtiituri, si alte minuni, cind parbrizul nu este destul de acoperit de apa.

Toate cele bune!


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heartb2005
post 23 Apr 2005, 18:26
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 10 April 05




Poate s-a mai spus....in caz ca nu,dau si eu o sugestie...! Oare daca am schimba bratul stergatorului din dreapta cu unul de la alta masina? Am observat ca la unele modele mai noi bratul drept este mai curbat decat cel stang,deci astfel se va mari suprafata de stergere inspre stanga..... Ce spuneti?


--------------------
Dacia Logan Preferance 1,6 - SV .. ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 25 Apr 2005, 19:48
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Masinile de care vorbesti sunt putin mai (mult) studiate. Nu e deajuns sa iei un stergator de la o alta masina si sa-l montezi. Trebuie sa fie proiectata tot ansamblul: parbriz (forma, inclinare) pozitia stergatoarelor, forma lor, lungimea, etc, etc.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 10:12
Forum Renault