DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Barbatul impuscat de politia britanica - nevinovat, Scotland Yard a recunoscut

bertro
post 24 Jul 2005, 13:52
Post #1


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




Acum 2 zile, politia din Londra anunta cu bucurie ca au reusit sa elimine un terorist intr-o statie de metrou.

martorii prezenti la fata locului povesteau insa ultragiati cum de fapt politistii l-au pus jos pe individul respectiv si apoi l-au executat in cap cu sange rece, pe motiv ca nu a oprit la somatie.

ieri politia a recunoscut un lucru si mai socant: barbatul respectiv nu era nici un terorist, era doar un tanar brazilian, aflat legal in UK si fara vreo intentie criminala.

Scotland Yard si-a cerut scuze, de parca ar fi zgariat o masina din greseala, nu omorat un om. Familia respectivului cere dreptate...

http://www.hotnews.ro/articol_27439-Barbat...-atentatele.htm

aveam o parere putin mai buna despre britanici, dar vad ca psihoza de peste ocean se intinde repede...

This post has been edited by bertro: 25 Jul 2005, 04:08


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brunner
post 24 Jul 2005, 15:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 25 January 04
From: ...




Nu avea legatura cu atentatele. Nu zice niciunde ca ar fi fost NEVINOVAT.

Si nu l-au executat, l-au impuscat cand a incercat sa fuga de ei, dupa somatii.

Nefericita treaba, dar nu vad ce-ar fi putut face altceva politia. Au vazut un suspect iesind dintr-o cladire pusa sub urmarire, cu un rucsac in spate, care a luat-o la fuga cand a fost somat si a sarit peste barele de la metrou, in timp ce erau atentate peste tot.
Sa fim seriosi, daca credeti ca l-au pus jos si impuscat in cap ati vazut prea multe filme proaste.


--------------------
M M 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 24 Jul 2005, 16:17
Post #3


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




eu doar am reprodus ce au spus martorii. normal ca adevarul nu-l putem sti intrucat nu am fost acolo.

am scris nevinovat, ca nu incapeau mai multe caractere in titlu tongue.gif


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 24 Jul 2005, 19:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Avand in vedere ce s-a intamplat acolo, daca el a luat-o la fuga cand a fost somat, a fost impuscat legal. E regretabil, dar nu au actionat abuziv (politia).
Spuneau astia pe la tembelizor (nu e informatie verificata) ca au o lege care le permite sa traga letal dupa somatie in cazul in care considera ca suspectul terorist poate pune viata civililor in pericol.


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 24 Jul 2005, 22:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_m @ 24 Jul 2005, 21:40)
Avand in vedere ce s-a intamplat acolo, daca el a luat-o la fuga cand a fost somat, a fost impuscat legal. E regretabil, dar nu au actionat abuziv (politia).
Spuneau astia pe la tembelizor (nu e informatie verificata) ca au o lege care le permite sa traga letal dupa somatie in cazul in care considera ca suspectul terorist poate pune viata civililor in pericol.
*




si la urma urmei, e perfect noemala legea...nemernicii astia au ajuns mult prea departe cu bombardelele lor!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danu
post 25 Jul 2005, 09:00
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




QUOTE(horsewhisperer27 @ 24 Jul 2005, 22:41)
si la urma urmei, e perfect noemala legea...nemernicii astia au ajuns mult prea departe cu bombardelele lor!
*


perfect normal sa impusti un om nevinovat ? pai atunci si teroristii is perfect normali, doar si ei omoara oameni nevinovati...


erau acei politisti in uniforma ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 25 Jul 2005, 10:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




@ brunner: Omul a fost imobilizat si conform instructiunilor in vigoare a fost impuscat de 5 ori in CAP, in timp ce era la pamint, tinut de politisti.

Aceasta este regula pt cei considerati teroristi, pt a nu avea posibilitatea declansarii unei eventuale bombe.

Daca voua vi se pare normala regula asta..... ma rog....
Efectul ei l-ati vazut acum.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 25 Jul 2005, 10:15
Post #8


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Putin offtopic....

Mi se pare super ok sa fie asa legea..ca si la americani dealtfel..pai politia este o autoritate, nu ca la noi de-i vezi la tv se roaga de fiecare betiv sa vina cu ei la sectie sau mai stiu eu alte tampenii...foarte bine..te-a somat 1 data de 2 ori zbang un glont...nu mortal....

Ati vazut la americani cum este nu sta gaboru' cu tine la discutie....

Referitor la topic...ce inseamna sa fii fugar in viata asta...orice om relativ "cinstit" daca l-ar fi somat politia s-ar fi conformat asa saracu baiat a murit doar ca era fugar si era cu musca pe caciula..tare trist!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 25 Jul 2005, 10:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




In atmosfera de teroare de la Londra, tinind cont ca respectivii agenti erau in civil si avind in vedere cum arata metroul Londonez, de ti-e frica sa mergi prin sectiunile mai vechi, as fi vrut sa va vad pe voi oprindu-va la somatia unora, aiurea in tramvai (mai ales ca agentii civili arata in general a orice vreti numai a politisti nu - ba din contra.
Asa ca mie scena sata mi-a arata inca odata cit de limitati sint Englezii si unde poate duce paranoia.

Pe de alta parte nu pot sa nu fiu de acord cu Lexy ref poliatia Romana demna de filmele cu Stan si Bran, cind se roaga de betivi si hoti sa "binevoiasca" sa vina cu ei.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 25 Jul 2005, 11:13
Post #10


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Costi, metroul londonez arata beton, iar englezii sunt orice numai limitati nu. Cu paranoia ai dreptate, dar e vina lor? Da, ajungi la paranoia cu erorile astea genetice. 85% dintre englezi sunt de acord cu modul acesta de a actiona al politiei. Asta intr-o tara unde pana de curand politistii patrulau calare si aveau baston, nici vorba de pistol. Va dati seama cat sunt de speriati. Si pe buna dreptate. Daca s-ar intampla asta in Bucuresti, Doamne fereste, sa ajungi sa mergi cu morcovu-n kur la munca si inapoi in fiecare zi, nu cred ca n-ati fi de acord ca politia sa traga in orice suspect care nu se opreste la somatii. Tot din vina suboamenilor alora de teroristi s-a ajuns aici, nu englezii-s de vina.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 25 Jul 2005, 11:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ashu tu oi fi vazut citeva statii noi dar crede-ma ca daca vezi statiile facute la 1900 si mergi niste Km pe tunelele care leaga unele statii intre ele , numai "beton" nu-ti mai par.... smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 25 Jul 2005, 11:31
Post #12


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




faza e ca exact primul omorat dupa "noile reguli" s-a dovedit a fi o eroare lamentabila, deci au cam dat cu "oistea-n gard", dupa cum zice o vorba.
eu sunt foarte de acord cu stilul american de a soma fugarul si apoi a trage asupra lui pentru a-l opri. in unele situatii chiar nu ai alta alegere, mai ales daca sunt violenti. dar de aici si pana a pune un om jos si a-l executa in cap e drum lung. e de ajuns sa-i tragi cateva gloante la coaste si va garantez eu ca se opreste brusc din orice tentativa de fuga. iar dupa ce l-ai pus jos, deja arma nu mai are ca cauta in mainile tale. l-ai imobilizat si nu mai apasa el nici un declansator, ca doar nu l-o tine sub limba! tongue.gif in US cativa agenti te pun jos, restul stau cu armele pe tine sa nu incerci prostii. dar dupa ce te-au legat nu se apuca nimeni sa toarne plumb in tine pana nu mai misti. e aberant. scopul e sa ducem suspectul intr-un loc unde sa nu prezinte pericol si sa poata fi interogat, nu sa-l eliminam inainte sa aflam ce e cu el.

orice om merita macar o sansa la prezumtia de nevinovatie. altfel pot aparea oricand erori din astea gravisime. pana si judecatorii dupa ani de proces si zeci de martori intr-un caz pot face erori si trimite dupa gratii oameni nevinovati. ce sa mai zici de cativa politisti "infierbantati" si in decursul a 3 minute?

politaii erau in civil, omul era strain si cine stie ce o fi crezut cand a vazut niste haidamaci urland dupa el. poate din cauza panicii nici nu a inteles bine ce i se striga. era printr-un film o faza cu un surd impuscat in spate de politie ca nu voise sa se opreasca la somatia pe care nu o auzise. nu confundam cu realitatea, desigur, dar sunt o mie de circumstante care nu ar fi justificat actiunea de genul asta.

pacat, am vazut interviurile cu familia. erau distrusi. sper sa dea in judecata statul britanic si sa-i arda de vreo cateva milioane de lire.

or fi fost ei la training in israel si or fi prins metodele de acolo, dar evreii nu omoara oamenii dupa ce ii imobilizeaza. il vezi pe ahmed ca vine, in somezi, daca nu se opreste bagi gloante in corp, daca vezi ca duce mana la buton i-ai tras la cap. mai logic si normal decat ce au facut ei.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 25 Jul 2005, 12:48
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




berto imi poti spune si mie unde ai citit tu declaratia martorilor respectivi precum ca ar fi fost prins si apoi imuscati in cap cu singe rece ca eu nu o gasesc?

This post has been edited by zodrac: 25 Jul 2005, 12:48


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 25 Jul 2005, 13:06
Post #14


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




QUOTE(zodrac @ 25 Jul 2005, 12:48)
bertRo imi poti spune si mie unde ai citit tu declaratia martorilor respectivi precum ca ar fi fost prins si apoi imuscati in cap cu singe rece ca eu nu o gasesc?


dau doar un exemplu, luat de pe sky news
QUOTE
Witness Mark Whitby was on the train as he saw a big man wearing a large coat and "looking absolutely petrified" lurch through the doors.

"The policeman nearest to me had the black automatic pistol in his left hand, he held it down to the guy and unloaded five shots into him."

1317545.jpg


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 25 Jul 2005, 19:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Omul iese dintr-o casa urmarita de politie cu ai carei locuitori erau suspectati de terorism. Omul iese din casa cu un rucsac in spate, politia il urmareste. Omul se indreapta spre metrou. Ce s-o fi gandind politistul care era in urmarire: "Uite, un posibil terorist se indreapta cu un rucsac in spate spre metrou... ma intreb de ce imi suna cunoscut"
Omul intra in metrou. Politistii aflati in urmarirea lui decid sa IASA DE SUB ACOPERIRE (asta spune multe despre ce credeau ei in momenul ala) si sa il aresteze.
Il someaza. Omul o ia la fuga (ii expirase viza sad.gif, pe bune, de aceea a fugit ). Politistul ce gandeste: " Am in fata in posibil terorist cu un rucsac in spinare care a intrat intr-o statie de metrou dupa 6 atentate si la somatia mea o ia la fuga spre o zona mai periculoasa/populata a statiei".

Ia acum o pauza si spune ce faci ?

In plus, politia a recunoscut ca am fost 7 impuscaturi. Sa-ti spun ceva: daca incerci sa tragi 7 gloante de aproape intr-un cap de om, de pe la al 4-lea tragi in podea. Eu nu cred ca a fost executat cum vrei tu sa se inteleaga: culcat la pamant si tras in cap.
Politistii au tras sa omoare, dar nu l-au executat ! "Shoot to kill" in cazul celor suspectati ca ar putea detona o bomba inseamna un glont in creerul mic, astfel blocand-se reactiile involuntare ale muschilor. Asa fac si lunetistii.

Ceea ce s-a intamplat este regretabil, dar nu politia britanica este vinovata.

Daca brazilianul nu era vinovat, si era un terorist care se bubuia in metrou, cu politia pe urmele lui, nu ai fi acuzat politia ca prin lipsa de actiune a cauzat victime ?
Mie mi-e mila si de politisti. Pune-te in locul lor pentru o secunda. Crezi ca e usor sa omori un om ? Ala care a tras, dupa reactia asta publica, va ezita data viitoare. Si poate asta o sa insemne mai multe victime decat 1.

Din pacate tare mi-e ca traim inceputurile unui mare conflict.


--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 25 Jul 2005, 19:05
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(bertro @ 25 Jul 2005, 12:31)
e de ajuns sa-i tragi cateva gloante la coaste si va garantez eu ca se opreste brusc din orice tentativa de fuga.
poate din cauza panicii nici nu a inteles bine ce i se striga.
or fi fost ei la training in israel si or fi prins metodele de acolo, dar evreii nu omoara oamenii dupa ce ii imobilizeaza.
*


Cand e posibil sa aiba vesta cu explozibil pe el nu tragi la coaste, te trezesti apoi ca-i declansezi tu bomba.

Adica omul era acolo de 3 ani legal si inca nu intelegea limba? Ce puteau sa-i strige in afara de 'Stop!'?

Dupa tot ce au patit comportamentul polititstilor mi se pare corect. Era la pamant si inca se zbatea. De unde sa stie ca nu cauta sa declanseze bomba? Au rezolvat problema scurt.

N-am prea auzit la israelieni sa fi imobilizat vreun sinucigas. In schimb am auzit de deschis focul in masini care nu au oprit la somatie si care in cale mai multe cazuri s-au dovedit a fi cu atentatori


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 26 Jul 2005, 08:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Un sir nefericit de evenimente. A avut culoarea pielii gresita, la momentul gresit, in locul gresit. In plus, faptul ca a fugit l-a condamnat la moarte. Politistii nu isi puteau asuma nici un risc in conditiile date. Pur si simplu brazilianul este o victima colaterala la actele teroriste. E mort si ingropat, alaturi de zecile de nefericiti morti in bubuielile din Londra.

Dumnezeu sa-i odihneasca.

This post has been edited by northwood: 26 Jul 2005, 08:44


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Jul 2005, 09:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Mai nou se pare ca i-au tras 8 gloante.
Frica mare si pe bietii politisti. Cred ca li s-a blocat degetul pe tragaci. Daca aveau 50 de gloante in incarcator, 50 trageau...


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 26 Jul 2005, 09:21
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




e clar ca inidividu' si-a facut-o cu mana lui. absolut regretabil, dar nu politia e de vina.

in israel mi-am luat un pat de pusca in piept ca m-am uitat mai chioras la un politist care imi zicea nu-stiu-ce in ivrit. pe urma mi-a explicat cineva ca eram pe langa resedinta presedintelui.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 26 Jul 2005, 12:35
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(costi @ 26 Jul 2005, 10:10)
Mai nou se pare ca i-au tras 8 gloante.
Frica mare si pe bietii politisti. Cred ca li s-a blocat degetul pe tragaci. Daca aveau 50 de gloante in incarcator, 50 trageau...
*


Costi, daca ai facut armata stii ca doar primele 2-3 focuri trase pe foc automat nimeresc tinta. Dupa aceea reculul iti strica linia de ochire. Asa ca baiatul asta a fost impuscat ori cu mai multe arme ori foc cu foc cu simt de raspundere.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 Jul 2005, 13:28
Post #21


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pai ... tu crezi ca aia au tras cu AK-uri?


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Jul 2005, 13:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




au tras cu 1 pistol, pesemne ca tot incarcatorul


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walleye
post 26 Jul 2005, 15:20
Post #23


Membru


Group: Banned
Posts: 159
Joined: 28 June 05
From: Timisoara




daca politia londoneza, a metroului sau care naiba era a facut public faptul
ca daca nu te opresti la somatie vei fi omorit atunci e vina lui.

dar din cite stiu eu, faptul ca politistii au fost autorizati sa omoare pe cei
care nu se supun la somatie nu a fost facut public (de fapt acest incident l-a
adus la lumina) iar respectivii politisti erau in civil. cu alte cuvinte, in
mintea lui respectivul individ nu fugea de niste politisti care l-au somat stiind
ca respectiva fuga ii garanteaza citeva gloante in spate ci de niste necunoscuti
cu arme in miini care au strigat "stop" la el. se pare ca nici macar "police" n-au
zbierat, s-au legitimat abia dupa ce l-au omorit.

dupa mine deci, vina este 100% de partea politiei.


--------------------
Alco Century 628 - Monon 404
nu hraniti moderatorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Jul 2005, 15:24
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




In plus au facut exces de zel.
Puteau sa-l opreasca din prima daca aveau suspiciuni ref la haina lunga si groasa, etc;
Asa au defilat cu el in autobuz (daca avea bomba...) si pina in metrou unde la fel, individul putea declansa, ca l-au scos din vagon..
De ce l-au mai impuscat nu stiu.
Prostie 100%


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
My Berlina
post 26 Jul 2005, 16:27
Post #25


Membru American


Group: Members
Posts: 509
Joined: 29 November 04
From: Romania/United States




"Anuntul care a venit ulterior de la autoritati a socat insa. Cel ucis era un simplu electrician din Brazilia, nu unul dintre teroristii vanati." eu nu cred ca trebuia sa fie un terorist ca sa il impuste dar daca a luato la fuga

"85% dintre englezi sunt de acord cu modul acesta de a actiona al politiei." pai cum sa nu fie de acord cu comportamentul politiei dupa ce sa intamplat, si romanii ar fi de acord daca sa intampla asa ceva la noi in tara. si la noi in america nu il impusca pe om direct in cap cand o ia la fuga il impusca in mana sau picor ca sa il imobilizeze. smile.gif si numai supai se ocupa daca chiar trebuie sa il impuste.


--------------------
- - - - Sibiu/North Carolina
Volkswagen Passat GLS V6 2.8L
4x4 Jeep Cherokee 4.0L 6-cylinder
Dacia Berlina L A/C
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 26 Jul 2005, 16:29
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




mai incearca odata ! dar incet !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 Jul 2005, 17:48
Post #27


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(costi @ 26 Jul 2005, 13:29)
au tras cu 1 pistol, pesemne ca tot incarcatorul
*




pai pistolul nu trage Foc automat astfel incat reculul sa afecteze traiectoria


PS suntem cam off topic pe aici, nu mai spun ca suntem si-un pic macabrii


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 04:25
Forum Renault