DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se ieftinesc apartamentele?, Asa zice hotnews

vv
post 4 Aug 2005, 10:18
Post #1


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




http://www.hotnews.ro/articol_28251-Aparta...-pina-la-30.htm
QUOTE
Apartamentele in Bucuresti s-au ieftinit cu pina la 30%


Apartamentele in Bucuresti s-au ieftinit cu pina la 30%. Motivul? Cumparatorii se afla in greva. Vinzatorii care lasa la pret au de cistigat. Situatia este similara si in alte zone ale tarii, precum Tirgu-Mures sau Timisoara.

„Preturile la apartamente, in special la cele din centru, au scazut cu pina la 30%. Cele de la periferia Capitalei inregistreaza scaderi de preturi de 15-20%”, ne-a spus presedintele Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare (ARAI), Liviu Ureche. Piata imobiliara a fost tulburata de anunturile facute de niste „inconstienti”, in luna ianuarie a acestui an.

„De asta preturile au scazut si vor continua sa scada. La inceputul anului au anuntat ca pretul la apartamente va creste cu 60%. Nejustificat. Vinzatorii tot mai spera sa incaseze acesti bani, dar nu au de unde”, a mai spus Ureche. Motivul principal al acestor scaderi il reprezinta, in opinia lui Ureche, „greva cumparatorilor”.

„Daca cumparatorii de apartamente au vazut ca nu scad preturile nu au mai cumparat. Cei care au scazut la pret, au mai vindut”, a amintit presedintele ARAI. In plus, pretul pe piata este facut de cerere si de oferta. „Si cum oferta este, iar cumparatorii sint in greva, preturile vor continua sa scada”, a precizat Ureche.

Scadere din pix

Ieftinirea apartamentelor este aparenta. „Raportul dintre cerere si oferta este mai bine corelat. Lumea si-a dat seama ca pretul pe care il publica in ziare sau pe Internet nu are o concretizare efectiva, motiv pentru care publica un pret mai mic cu 15-20%.

Adica pretul real”, ne-a spus presedintele Asociatiei Nationale a Agentilor Imobiliari (UNAI), adaugind ca numarul tranzactiilor de pe piata imobiliara a ramas acelasi, dar la preturi realiste. Presedintele UNAI a mai spus ca vinzatorii si-au facut un calcul si au vazut ca decit sa dea mai multe anunturi publicitare, mai bine da unul in care sa scrie pretul real al apartamentului.

„Si-au facut un calcul economic si au vazut ca ies mai ieftin asa. Il vindeau tot la acelasi pret, dar mai negociau”, a precizat Giurgiu.

Estimari greu de facut

Piata apartamentelor va scadea, pe ansamblu, cu 8-10%, ne-a spus profesorul de gestiune imobiliara Artur Silvestri. O estimare exacta a pietei apartamentelor nu se poate face pentru ca nu exista statistici in acest sens. In Franta, camera notarilor publici este obligata trimestrial sa emita un raport public in care sa arate numarul tranzactiilor, domeniul si pretul de tranzactionare.

„Numai asa se poate face o estimare corecta a pietei”, a precizat Silvestri.

La Tirgu-Mures se inchiriaza case pentru angajati

Expertii imobiliari considera ca pina in toamna, piata din Tirgu Mures va stagna. „In ultima luna s-a creat un mic blocaj al vinzarilor. Pentru prima data, dupa citiva ani buni, cererea incepe sa fie mai mica decit oferta”, declara Octavian Ispas, copresedinte al Uniunii Asociatiilor Imobiliare din Tirgu-Mures.

Ispas considera ca proprietarii de apartamente forteaza mentinerea preturilor ridicate in asteptarea integrarii in Uniunea Europeana. „Introducerea leului greu a creat, de asemenea, un efect psihologic care a dus la stagnarea preturilor”, sustine Ispas. Preturile de vinzare la garsoniere incep de la 12.000 de euro si pot ajunge pina la 17.000 – 19.000 de euro.

In cartierele semi-centrale sau de nivel mediu, un apartament cu doua camere, etaj intermediar, fara imbunatatiri, se vinde cu 28.000 – 30.000 de euro. In ceea ce priveste apartamentele cu trei camere, preturile acestora oscileaza intre 29.000 si 45.000 de euro.

Comisioanele au scazut la Craiova

Piata imobiliara din Craiova este in deriva dupa trecerea la leul greu. Apartamentele cu 2 sau 3 camere s-au ieftinit si cu 200 de milioane de lei vechi, spre nedumerirea agentilor imobiliari. „Este de neinteles acest lucru. Probabil oamenii se tem sa nu scada puterea de cumparare a leului si se grabesc sa-si vinda locuintele.

Acest lucru nu se va intimpla insa”, spune Marius Zdrinca, directorul unei agentii imobiliare din Craiova.

Desi craiovenii pun in vinzare apartamente in exces, nimeni nu le mai cumpara. In consecinta, au scazut si comisioanele percepute de agentiile imobiliare.

Bacau, doua camere, minimum 30.000 de euro

Preturile locuintelor din municipiul Bacau sint comparabile cu cele din Bucuresti. O garsoniera intr-o zona modesta a orasului se poate cumpara cu 14-15.000 de euro, in timp ce, pentru zona centrala, poate ajunge si la 18-19.000 de euro. Piata imobiliara a luat-o razna de aproximativ un an. Vara trecuta, concediul miilor de bacauani veniti de la munca din Italia a dus la o explozie a preturilor.

Silviu Alexa, agent imobiliar, spune ca piata stagneaza de aproximativ un an, mai ales ca se inregistreaza un numar tot mai mic de tranzactii. „Cele mai cautate sint apartamentele cu doua camere decomandate, pentru care se achita si peste 30.000 de euro“, a precizat Alexa. In aceasta vara, nu se asteapta o crestere semnificativa a vinzarilor, odata cu revenirea „italienilor“.

Blocurile noi coboara preturile la Timisoara

Preturile de pe piata imobiliara timisoreana s-au oprit din crestere dupa citiva ani buni. Acum, o garsoniera costa intre 16.000 si 25.000 de euro. Petul mediu al apartamentelor cu o camera este 26 - 30.000 de euro, iar al celor cu doua camere 25.000 – 40.000. La trei camere, preturile sint cuprinse intre 35.000 si 50.000 de euro. Patru camere costa intre 45.000 si 60.000 de euro.

Directorul de marketing al agentiei imobiliare Kapa, Maria Dudas, spune ca, acum doua luni, cresterea constanta a preturilor s-a oprit si a urmat o usoara scadere. „Tendinta este determinata de faptul ca se construiesc blocuri noi, in care un metru patrat este cam 400 – 500 de euro”, a spus Dudas. In Timisoara, in ultimii trei ani, preturile apartamentelor aproape s-au triplat. •

Iesenii se muta de la bloc la casa

In Iasi, locuintele cu doua camere situate in zone centrale erau evaluate, la inceputul anului, la preturi cuprinse intre 35.000 si 38.000 de euro, iar in prezent acestea au ajuns sa fie cumparate cu 39.000-42.000 de euro. O crestere similara a fost inregistrata si la apartamentele din cartierele marginase unde preturile variaza, in functie de numarul de camere, intre 25.000 si 35.000 de euro.

Tot pentru prima jumatate a acestui an, statisticile arata ca din ce in ce mai multi ieseni renunta la achizitionarea unui apartament, preferind sa construiasca sau sa cumpere case. (Tudor Luca)

Brasovenii vor teren

La Brasov, in timp ce preturile apartamentelor s-au mentinut de la inceputul anului, preturile terenurilor au explodat. De la inceputul anului, pretul unui metru patrat de teren a crescut chiar si cu 50%. Practic, in municipiul Brasov aproape ca nu mai gasesti nici un metru patrat de teren de vinzare.

La mare cautare sint parcelele din comunele localitatilor din jurul orasului, unde un metru patrat pentru constructii se vinde cu 50 pina la 100 de euro. (Daniela ObeadA)

„Italienii” au urcat preturile la Suceava

Preturile in Suceava au luat-o razna. Cei care in luna mai isi programasera cumpararea unei locuinte, acum trebuie sa mai adauge in medie 3-4.000 de euro. Cauza? Venirea acasa in concediu a celor care de mai multi ani lucreaza in strainatate, cumulat cu oferta destul de „subtire”. Apartamentele cele mai scumpe sint situate in zona centrala.

Aici, daca in primavara un apartament cu doua camere costa in jur de 33.000 - 35.000 de euro, acum este 40.000 de euro. Trei camere au ajuns sa coste intre 45 - 50.000 de euro, cu 5.000 mai mult decit in primavara, iar patru camere costa deja o avere, fiind estimate intre 55 - 60.000 de euro. (Florin DOCHITA)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 4 Aug 2005, 10:22
Post #2


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Mda si marmota impacheta vata de zahar....

Vreau sa cumpar si eu 2 apartamente daca tot s-au ieftinit...hai sa fim seriosi....!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 4 Aug 2005, 10:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




In Berceni chiar s-au ieftinit cu cel putzin 10%. Am mai zis pe un alt thread, acum ceva timp (~3 luni) preturile pt. 2 camere cf1, dec. erau intre 36.000 si 42.000E, iar acum majoritatea sunt pe la 33.000-37.000E. Un cf2 nu prea mai sare de 30.000E, pe cand inainte ajungea si la 33.000E.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 4 Aug 2005, 10:37
Post #4


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Exista o usoara scadere a preturilor. De ceva vreme urmaresc anuntul telefonic, varianta on-line. Daca acum vreo 2 saptamani, pentru apartemante cu 3 camere, cu suma maxima 41.000 de euro, erau putine apartamente, mai mult in zonele 1 Decembrie si Berceni -Giurgiului, acum numarul lor a crescut, preturile afisate ajungand si la 36-37.000 de euro. Si mai apar si alte zone.

http://www.anuntul.ro/as_ancadv.php?ordine...esc&nranunturi=


This post has been edited by Mache: 4 Aug 2005, 10:38


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 4 Aug 2005, 10:48
Post #5


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




QUOTE(Lexy @ 4 Aug 2005, 10:22)
Mda si marmota impacheta vata de zahar....

Vreau sa cumpar si eu 2 apartamente daca tot s-au ieftinit...hai sa fim seriosi....!
*


Lexy, tendinta exista, are cauze solide si normale reunite insinuant sub un nume frumusescu "supraevaluare + diminuare specula" (care specula apreciez eu personal ca era pe la 70-80% din miscarile de pe piata) ...prin urmare suntem seriosi smile.gif. 30.000 euro o bulina rosie? pai, uau!...normal e sa poti lua 4 din astea, cum zici tu, ca oricum nu-ti folosesc la mare lucru long-term speaking...

Down we go!

BTW, supraevaluarea nu e o problema doar in imobiliare...asteptam cu interes sa vedem cum se comporta si alte segmente. Unde prin interes inteleg chiar interes pragmatic.

This post has been edited by Lolek: 4 Aug 2005, 10:59


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 4 Aug 2005, 10:54
Post #6


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Eu stiu doua apartamente in Tei (ultimul etaj ambele) care au stat pe piata 2 luni (unul dintre ele era scos la vanzare chiar din aprilie), cat timp am cautat eu. Propietarii cereau vreo 45.000 de euro pe ele. Cred ca si acum le mai au la vanzare.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 4 Aug 2005, 14:11
Post #7


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Care este site-ul la anuntul de la a la z?Stie cineva?


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 4 Aug 2005, 14:20
Post #8


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti






--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Aug 2005, 14:20
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(hotnews.ro)
Agentii imobiliari se contrazic in privinta preturilor apartamentelor

S-au ieftin sau nu apartamentele in capitala? Agentii imobiliari se contrazic. In timp ce unii sustin ca preturile au scazut cu cateva zeci de procente de la inceputul anului, altii afirma ca ieftinirea este de cel mult 7-8 la suta. Si aceasta doar pentru ca e vara, nu ca ar fi fost prea umflate.

Toti sunt de accord insa ca preturile apartamentelor din capitala vor scadea vizibil, cu cat in oras se va construi mai mult. Cam intr-un an si jumatate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 4 Aug 2005, 14:20
Post #10


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Lexy @ 4 Aug 2005, 15:11)
Care este site-ul la anuntul de la a la z?Stie cineva?
*



http://www.anuntul.ro/


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 4 Aug 2005, 14:25
Post #11


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




http://www.anuntul.ro este site-ul de la "Anuntul telefonic"


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 4 Aug 2005, 14:34
Post #12


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Mache @ 4 Aug 2005, 15:25)
http://www.anuntul.ro este site-ul de la "Anuntul telefonic"
*



Oops. Imi cer scuze, mereu am considerat ca-i acelasi lucru wacko.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 4 Aug 2005, 14:49
Post #13


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




eu urmăresc de vreo 2 luni prețurile la garsoniere și nu am observat vreo scădere semnificativă. a fost o ușoară scădere, dar recent parcă prețurile au crescut la loc.


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Aug 2005, 15:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




www.anuntaz.ro

www.anuntul.ro

www.anuntulimobiliar.ro


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 4 Aug 2005, 15:33
Post #15


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




e si normal sa scada niste preturi umflate artificial. stiu ca prin 2002 cand incepusem sa ne interesam de cumpararea unui apartament, unul bun cu 2 camere in iasi costa in jur de 18-20.000 de euro. prin toamna aceluiasi an preturile pur si simplu au innebunit, acelasi apartament ajungand pe la 27-28. Preturile au continuat sa evolueze crescator, dar mult mai lent. Atunci a fost un "boom" influentat de dumnezeu mai stie ce. E normal ca, de vreme ce unele "scoruri" depasesc toate limitele bunului simt, lumea sa nu mai cumpere si apartamentele sa ramana nevandute. Ceea ce determina iar reduceri, dar nu cred ca se var reveni vreodata la preturile rezonabile de acum 3-4 ani.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 4 Aug 2005, 18:19
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Stie careva care este ponderea celor cumparate cu credite fata de cele cumparate cash?


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Aug 2005, 23:51
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




intre 30 si 50% cele cu credite


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 5 Aug 2005, 10:43
Post #18


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(bertro @ 4 Aug 2005, 15:33)
Ceea ce determina iar reduceri, dar nu cred ca se var reveni vreodata la preturile rezonabile de acum 3-4 ani.
*


Acum 3-4 ani un apartament cu 2 camere ok, intr-un bloc ok, costa 10.000 de euro. Stiu sigur pt. ca si-a luat un prieten chiar inainte de a incepe cresterea preturilor. Acuma daca tu crezi ca 10k pe un apartament e rezonabil... Adica mai ieftin ca orice masina straineasca si doar putin mai scump ca un Logan. Nu stiu unde pe lumea asta se mai intampla asa ceva.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 5 Aug 2005, 12:04
Post #19


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




man, din punctul de vedere al cumparatorului, normal ca e rezonabil biggrin.gif
eu insa nu ziceam de 10.000 de euro, care nu acopera nici costurile de "productie" ale unui apartament, ci de cele 16-18-20 cat am gasit eu in Iasi la vremea respectiva.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 5 Aug 2005, 12:30
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Dupa umila mea parere cred ca preturile apartamentelor vechi si confort 2 sau mai mic vor avea o tendinta descrescatoare, cu atat mai pronuntata cu cat zona este mai prost cotata. Restul, dupa o reasezare ushoara vor incepe sa creasca ushor odata cu puterea de cumparare.
Acuma ce se va intipla in momentul in care investitiile in locuinte colective (blocuri) vor creste simtitor este sub semnul intrebarii deoarece locatiile acestora din urma nu vor fi chiar asha de stralucite.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Aug 2005, 12:37
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta cu locatiile, mai vorbim peste 5-7 ani... Bucurestiul se va extinde, ca are unde...
Ia luati voi "google earth" si uitati-va pe zona bucurestiului la imaginea din satelit sa vedeti ce de-a spatiu de extindere are... Doar ca este spre sud nu spre nord...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 5 Aug 2005, 12:41
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 4 Aug 2005, 23:51)
intre 30 si 50% cele cu credite
*



Am intrebat deoarece cativa agenti cu care am discutat, mi-au spus ca in ultima perioada au consiliat foarte putine contracte cu "banii jos".


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 5 Aug 2005, 12:46
Post #23


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Mai luati in calcul si faptul ca vor sa faca o zona metropolitana...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 8 Aug 2005, 13:33
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Au inceput sa scada si vor continua sa scada preturile la apartamentele vechi din mai multe motive... Dar ca idee e aceeasi...

1. Blocurile noi care incep sa se construiasca pe ici pe colo (destul de rare, dar influenteaza un pic)
2. Casele pe pamant!...

La pct.2 pot sa zic urmatoarele... Exista un moment in care un ap. cu 4 cam, aprox. 90-100mp, costa intr-o zona medie cat un teren si o casa tot la 90-100mp, constructie noua! Nici acum nu e prea departe, doar ca s-au saltat puternic preturile la terenuri...

Acuma daca ai 60-70.000€, varianta e o casa pe pamant, la aproape aceeasi bani ca un ap. intr-un bloc vechi... Deja sunt foarte multi care isi vand ap. sa-si faca o casa... Eu unu am un teren care l-am luat initial ca vroiam sa-l vand mai tarziu cu profit, insa acuma, deja sunt cu hartiile ptr. autorizatie si toate cele... Cat am dat pe teren si cat o sa ma coste casa, ajung sa-mi iau un ap. cu 3 cam..atat!
Sunt deja multi care gandesc asa, chiar si colegi care acum stau prin chirii si se vor muta in toamna asta...

Tendinta e clara... Intr-un ap. vechi ai foarte mult de bagat sa-l aduci la starea unei locuinte noi, altfel platesti multa intretinere, si costuri in general mult mai mari...

Calculele nu sunt facute sa faci o casa cu o firma din bucuresti! Astia nu stiu decat sa te jupoaie... Solutii de a face o casa sunt multiple, de ex. prin angajarea unei firme pe stadii diverse de constr. sau mai stiu eu ce, sau chiar sa-ti aduci o echipa din alt oras!...(am facut deja o casa singur si stiu care e treaba, deci nu vb. in vant)


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 8 Aug 2005, 20:01
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Apropo de apartamente, m-a rugat o cunostinta sa-mi spun parerea despre un apartament!

Zona: Floreasca, apartament 2 camere in vila de prin 1960, solida, 4 apartemnte in vila, 52mp, 2 balcoane (separate de suprefata aceasta), boxa in subsol de 10-12mp, un sfert din mansarda, garaj.

Apartamentul se vinde mobilat complet, are centrala proprie, aer conditionat (2 aparate), un balcon inchis cu termopan, tamplaria din lemn, cu jaluze;le din pvc la fiecare fereastra.

Curte comuna, dar terenul ce revine acestui apartament e foarte mic - o bucata de buruieni ce incurca mai mult accesul in garaj.

Pret cerut:85.000 euro, scazut la 80.000

Mie mi se pare prea mare pretul.

Nu vrea alternative, ci strict pretul pt acest apartament.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 8 Aug 2005, 21:41
Post #26


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Aproximativ 1540 euro/mp..e mult prea scump..la banii astia isi ia 2 camere la fantani la unirii,mobilate si toata casa facuta de noua(renovata,mobila noua,tamplarie pvc) plus blocuri muuult mai noi plus vecinatatea...eu zic pas personal.Plus ca la banii astia pe mp isi ia apartament unde vrea in ansamblurile rezidentiale care se fac..asta ca raport euro/mp

Bafta....


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 9 Aug 2005, 07:51
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Apartamentul este renovat si mobila este noua, doar ca nu a pus termopan.

Fata de fantani aici exista si un garaj si curte.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Aug 2005, 08:17
Post #28


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




mada, eu zic ca 70k merita. 80? hmm... nu stiu, e un pic scump, nu stiu ce sa zic. Poate mai scade macar pana la 75, tinand cont ca piata imobiliara e in scadere.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suiram
post 9 Aug 2005, 08:52
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 May 04
From: Bucuresti




E mult si 70! Vila zici ca e din 1960 si probabil ca accesul si exteriorul vilei par destul de obosite- tipic pentru Floreasca ! De fapt in Floreasca sunt in majoritate apartamente f mici si foarte vechi avantajul cartierului fiindin primul rand linistea pt ca locuiesc f multi batrani in zona.In vara o cunostinta a vandut in zona cu 52 k ap 2 camere 48 mp cu un balcon (termopane,centrala).


--------------------
LOGAN ambiance - B-00-BBB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Aug 2005, 09:07
Post #30


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




suiram - mai adauga un 10% in plus la suprafata (deci 10% la pret) -> 57k. Mai adauga un balcon, garaj, curte, mobila... cred ca 70k merge. Nu uita ca doar garajul cred ca e vreo 10000 (8000 stiu eu, in drumul taberei).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 03:59
Forum Renault