DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bucuresti - Exproprieri si demolari masive, ...pentru fluentizarea circulatiei

VladG
post 14 Sep 2005, 08:37
Post #1


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Ieri, la stiri a aparut Videanu laudandu-se ca va darama la greu constructii in mai multe zone din Bucuresti pentru a largi strazile (Buzesti, Berzei, Uranus, parca si la IDM Basarab si alte cateva zone). Sunt alocate pentru despagubiri mai multe milioane de euro.
In sfarsit se va face ceva sa circulam mai omeneste prin orasul asta sufoca(n)t!


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 14 Sep 2005, 09:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




stai un pic ca de la vorbe la fapte....drumul e al naibii de lung in Romania.
Sa vedem ce-o fi cu pasajul Basarab daca se face,daca nu. Din parcarile alea multe prognozate s-a facut doar la unirea si aia dupa 3 ani.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Sep 2005, 09:54
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu de buzesti stiu de cel putin 3 ani ca se doreste expropriere prin zona. Nu ati observat ca pe Buzesti casele au inceput sa fie parasite? Ca nu mai investeste nimeni nimic in acele case? Si la fel si pe berzei...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 14 Sep 2005, 09:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Buzesti-Berzei e de mult in plan, la IDM se face pasajul.
Nu stiu nimic despre Uranus.
Nu prea este stire.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 14 Sep 2005, 10:49
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(BOGDAN DSN @ 14 Sep 2005, 10:09)
stai un pic ca de la vorbe la fapte....drumul e al naibii de lung in Romania.

Corect!

Pana una alta o sa se apuce sa sparga peste tot, de-a valma, baga si santierul catedralei poporului (la "indicatiile pretioase" ale prea-iubitului conducator), incep sa defriseze parcul izvor pentru circuitul formula whatever (slabiciunea lu' dom' primar general - ala actual), se apuca de inlocuit infrastructura in centrul istoric - vai de orasu' asta si de nefericitii care-l populeaza !!

Masca de gaze si flaconul de distonocalm in dotarea fiecaruia care iese pe strada (cu masina sau fara) - asta ii paste pe bucuresteni (cei care vor sa nu se innece cu praf, sa nu clacheze nervos) in urmatorii (cel putin) 15 ani!

A'ta e, daca alti 15 din '90 incoace nu s-a facut absolut nimic!

Ah, nu, gresesc: avem panouri publicitare ultimul racnet si cearsafuri de reclame pe blocuri...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 14 Sep 2005, 10:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




QUOTE(kukuruz @ 14 Sep 2005, 11:49)
Pana una alta o sa se apuce sa sparga peste tot, de-a valma, baga si santierul catedralei poporului (la "indicatiile pretioase" ale prea-iubitului conducator), incep sa defriseze parcul izvor pentru circuitul formula whatever (slabiciunea lu' dom' primar general - ala actual), se apuca de inlocuit infrastructura in centrul istoric -
*



Te plingi ca nu s-a facut nimic in 15 ani dar critici si putinele initiative:
- catedrala n-are nimic de-a face cu "indicatiile pretioase" ale prea-iubitului conducator, din contra el (daca la Basescu te referi) s-a opus distrugerii parcului Carol iar amplasamentul actual chiar nu vad cu ce te deranjeaza!
- defrisarea parcului Izvor e o gogorita a gazetarilor; cred ca si ideea circuitului va ramine in stadiul de proiect rata;
- cu centrul istoric chiar nu vad ce probleme ai; tu ai vazut ce cloaca este acolo si cum sta sa cada? ce propui in schimb ?

In plus, nici unul din proiectele la care te referi nu are legatura cu fluentizarea circulatiei.

This post has been edited by costi: 14 Sep 2005, 11:01


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 14 Sep 2005, 11:17
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




Nu spun ca (unele din) lucrurile astea nu trebuie facute. (cu necesitatea inaltarii catedralei aleia faraonice am rezervele mele). Dimpotriva, ele ar fi trebuit sa fie demult macar demarate, daca nu rezolvate/terminate deja. Sa se fi bifat ceva, un proiect esential pentru imbunatatirea calitatii vietii, ca facut in ultimii 15 ani in orasu' asta.

Problemele s-au tot acumulat (sunt 850.000 de masini inmatriculate in bucuresti, de la sub 100 in 90-91), s-au agravat, unele au devenit de-a dreptul insolvabile - iar acum parca de trezim din somn, tragem linii cu carioca pe harta, ne precipitam, promitem, incepem (demolam, defrisam, spargem) si de finalizat... poate generatia urmatoare...

Da' eu, generatia _asta_ ce fac?

Stiu: ma sacrific.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balaur
post 14 Sep 2005, 12:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 March 05




sub 100 !!? 90-91
imi vine greu sa cred....


--------------------
Dacia LOGAN Laureate 1.4 - B-XX-ZML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 14 Sep 2005, 12:47
Post #9


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




sub 100k, probabil.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 14 Sep 2005, 13:28
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




de fapt (tocmai am verificat), corect este: "100 la mia de locuitori" la inceputul anilor '90 (adica max 200.000 masini - mea culpa! )

si:
450 masini la mia de locuitori astazi (adica vo' 850-900.000 masini, din care 60% circula zilnic, adica juma' de milion, viteza medie realizata in bucuresti fiind de 25km/h)

oricum, cresterea e impresionanta.
plus ca ea continua in ritm sustinut (la numarul de masini, desigur)
la viteza medie e invers (ex: intre stadionul steaua (vest) si iesirea pe dn1 (nord), tramvaiele fac acum 17 minute iar masinile un ceas)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 14 Sep 2005, 18:02
Post #11


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Pe Buzesti unde dracu largesc ei carosabilul? Pe portiunea Berzei-Maternitate, ca de acolo pina in Titulescu sunt numai cladiri in constructie sau unele chiar finalizate.
Tare asa vrea sa vad ce vor face la intersectia Polizu-Buzesti cind vor termina magaoaia aia de cladire din poarta maternitatii.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 14 Sep 2005, 21:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(VladG @ 14 Sep 2005, 08:37)
In sfarsit se va face ceva sa circulam mai omeneste prin orasul asta sufoca(n)t!
*


Ma tem ca doar sa circulam, omeneste nu cred. Pina se vor termina aceste lucrari importante parcul auto va fi deja mult mai mare. Uite ce se intimpla in tarile dezvoltate, se pling ca si noi de circulatia infernala desi la ei s-au facut investitii, nu gluma.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 14 Sep 2005, 22:40
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




pai, carosabilul se poate largi prin ingustarea trotuarelor! (care oricum sunt ocupate de masini)

lucrarea de ingustare va fi probabil cuplata cu inlocuirea bordurilor din beton (de proasta calitate puse acum doi ani cu 50 miliarde lei) aflate acum in stare avansata de degradare, cu borduri din granit si din andezit, adica... vechile borduri. dar alte 50 de miliarde...

detalii aici: Adevarul 15.09.2005


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 10:16
Forum Renault