DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> intrebare repartizare cheltuieli, apartament

B30KDT
post 2 Jul 2006, 01:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




vi se pare normal ca in cazul inlocuirii tubulaturii ghenei de gunoi cheltuielile respective sa fie impartite conform cotei indivize?al nr de persoane ?al nr de camere?sau in mod egal pe apartament?

pun aceasta intrebare pt ca in momentul de fata ma aflu in aceasta situatie
locuiesc singur in ap cu 4 camere ,iar cheltuielile aferente inlocuirii tubulaturii au fost impartite la numarul de camere,ceea ce mi se pare o mare idiotenie,pt ca de exemplu am niste vecini care intr-un ap de 3 cam locuiesc 7 pers => gunoi mai mult dar platesc mai putin decat mine care stau singur in ap cu 4 cam dry.gif


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2006, 01:54
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mi se pare normal sa se imparta la nr. de persoane nu la nr. de camere. E o mare aberatie cu camerele.

P.S.:Nu mai sta singur in apartament cu 4 camere, ca sa platesti mult degeaba, mai adu si tu pe cineva cu tine biggrin.gif

This post has been edited by St: 2 Jul 2006, 01:55


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxxxian
post 2 Jul 2006, 10:01
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 6 September 04
From: Cluj-Napoca




Mie mi s-ar parea normal sa se plateasca taxa egala pe numarul de apartamente - fiecare apartament la fel.
Probabil pe numarul de persoane ar fi cel mai corect, insa asta poate varia de la o luna la alta.


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 2 Jul 2006, 11:35
Post #4


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Cine a hotarat sistemul de plata? Asociatia? SCANDAL!!!


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Jul 2006, 11:50
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Conform legii, reparatiile la partile comune (deci inclusiv la tubulatura de gunoi) se distribuie in functie de cota indiviza de proprietate. In speta in functie de numarul de camere.

Eu ma refer conform legii. Orice alta agitatie (cum ar fi corect, cum trece tanti Aglaia pe strada, cum se scurge apa in bec si cum drumul spre lumina trece prin uzina) este doar agitatie. Fara suport legal.

As ruga pe cei care au sustinut altceva sa indice si niste texte de lege care le-ar sustine afirmatiile...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 2 Jul 2006, 11:56
Post #6


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Mda...ca de obicei, vine Klaus sa ne strice cheful de cearta. biggrin.gif

B30KDT...lasa scandalul si scoate banii. tongue.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jul 2006, 12:03
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am si eu o intrebare, la mine se va zugravii casa scarii, S-a stabilit suma pe apartament de 150 RON, Blocul are 88 de apartamente.
Femeia de la asociatie, care se ocupa, vrea sa faca cu niste tigani, cunostinte de-a iei, si eu am subliniat clar ca nu dau nici un ban fara chitanta, si fara sa vad contractul cu zugravii.
Ma poate obliga sa dau banii asa, fara nici un act? Daca nu dau, sigur o sa ii bage la restante la intretinere, o sa se faca penalizari etc.

Asadr intrebare in special pentru Klaus, ca se pricepe, ce baza legala am eu sa nu ma traga in piept si sa platesc oficial. Nu vreau lucrare la negru, ca am mai fost tras in piept eu si toti vecinii cand s-a pus interfoanele, si o saptamana dupa vaca de la asociatie isi cumpara mobila, DVD player, si alte alea..ce coincidenta... blink.gif

This post has been edited by argon: 2 Jul 2006, 12:04


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Jul 2006, 12:13
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ii ameninti ca trebuie sa aiba acte fiscale doveditoare pentru toate cheltuielile, ca altfel faci reclamatie la primarie, la fisc pentru evaziune fiscala si munca la negru.
Plus ca trebuie sa aiba si hotarare cel putin a Comitetului executiv, daca nu a Adunarii generale. Le ceri si mata procesul verbal prin care s-a stabilit acest lucru...
Plus ca le zici ca ar tb sa aiba 3 oferte (nu trebuie, dar ma indoiesc ca stiu...) si ca vrei si tu sa vezi ofertele


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 3 Jul 2006, 07:29
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




Cheltuielile de reparatii se repartizeaza pe conta indiviza. Atat reparatiile la tubulatura ghenei de gunoi, cat si cele de lift sau altele asemenea. NU pe numar de persoane sau pe baza cantaririi gunoiului aruncat zilnic de fiecare (nu radeti ca am auzit-o si pe asta). Art. 46 HG 400/2003
"Art. 46 - Cheltuielile pentru lucrări de întreținere, servicii, de reparații și, după caz, de consolidare la părțile de construcții și instalații aflate în proprietatea comună indiviză - astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcției și în acordul de asociere ca: subsolul; conductele de distribuție și coloanele instalațiilor de apă, canalizare, termoficare, energie electrică; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a gunoiului menajer; structura de rezistență; fațade; acoperiș și altele asemenea - se repartizează proporțional cu cota-parte de proprietate indiviză a fiecărui proprietar, astfel cum este înscrisă în acordul de asociere sau care a fost recalculată conform prevederilor art. 45 alin. (3)."

Klaus, nu le mai baga in cap chestii d-astea cu trei oferte, ca nu fac achizitii publice.
De exemplu poate sa ii intrebe daca au cuprinsa reparatia asta in bugetul asociatiei pe care sunt obligati sa il intocmeasca. Sau daca nu este cuprins, daca au aprobarea asociatiei ca sa angajeze cheltuiala.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Jul 2006, 07:33
Post #10


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 2 Jul 2006, 13:13)
Plus ca le zici ca ar tb sa aiba 3 oferte (nu trebuie, dar ma indoiesc ca stiu...) si ca vrei si tu sa vezi ofertele
*


Vrajeala, daca e entitate privata, poate sa faca contract direct cu Papa, fara 3 oferte.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Jul 2006, 07:47
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Klaus nu a bagat in cap la nimeni, mi-a dat mie o idee sa o sperii pe vaca de la asociatie care ma indoiesc ca are habar unsure.gif

This post has been edited by argon: 3 Jul 2006, 07:47


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 3 Jul 2006, 07:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 2 Jul 2006, 13:03)
Am si eu o intrebare, la mine se va zugravii casa scarii, S-a stabilit suma pe apartament de 150 RON, Blocul are 88 de apartamente.
Femeia de la asociatie, care se ocupa, vrea sa faca cu niste tigani, cunostinte de-a iei, si eu am subliniat clar ca nu dau nici un ban fara chitanta, si fara sa vad contractul cu zugravii.
Ma poate obliga sa dau banii asa, fara nici un act? Daca nu dau, sigur o sa ii bage la restante la intretinere, o sa se faca penalizari etc.

Asadr intrebare in special pentru Klaus, ca se pricepe, ce baza legala am eu sa nu ma traga in piept si sa platesc oficial. Nu vreau lucrare la negru, ca am mai fost tras in piept eu si toti vecinii cand s-a pus interfoanele, si o saptamana dupa vaca de la asociatie isi cumpara mobila, DVD player, si alte alea..ce coincidenta... blink.gif
*


Desi nu sunt Klaus smile.gif pot sa iti spun urmatorul lucru. Daca voi nu va luptati pentru banii vostri, cucoana poate sa va oblige la orice fel de perversiuni financiare. Iti atrag atentia ca administratorul este ANGAJAT al asociatiei si in nici un caz nu este un fel de Dumnezeu.
Nu aveti comisie de cenzori? Ma refer la oameni de meserie, nu la trei pensionari care nu prea stiu sa citeasca, cum este la majoritatea blocurilor. Daca vrea sa lucreze cu minoritari insesamna ca le plateste din mana, deci trebuie sa aiba preventivul comisiei de cenzori pentru platile in numerar. Il are? E prinsa suma in buget? Are aprobarea asociatiei pentru reparatia asta sau o face ca are ea nevoie de bani sa plece la mare?
Pe de alta parte ai depus vreo reclamatie la Primarie? Ai citit statutul asociatiei? Se respecta? Exercitati-va drepturile, oameni buni.
Si in plus, este cucoana administrator atestat?
Baza legala pentru problema ta este aceeasi HG400/2003 (asta fara sa intram in fineturile contabilitatii in simpla).

Cat despre ultimul paragraf, se pare ca nu e ea vaca cat sunteti voi sotii vacii daca nu o verificati si ii dati bani aiurea. Imi cer scuze, dar asta e.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 3 Jul 2006, 09:11
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(argon @ 2 Jul 2006, 13:03)
Am si eu o intrebare, la mine se va zugravii casa scarii, S-a stabilit suma pe apartament de 150 RON, Blocul are 88 de apartamente.

*



Am o singura intrebare: zugravitul casei scarii costa 130 milioane lei vechi???


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Jul 2006, 09:20
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Cucoana este "presedintele asociatiei" de locatari. Ea are stampila oficiala, si titlul asta. COmisie de cenzori nu avem ceva organizat, mai este un nene care este vicepresedinte, si o cucoana ce incaseaza, dar asta e la mai multe asociatii. Asociatia asta are doar un bloc, nu e o asociatie la mai multe blocuri cum am mai vazut la altii.
Ea fiind presedintele asociatiei, se crede asociatia, e un fel de Iliescu, e de nustiu cat timp, si nimeni nu o schimba, si chiar daca ar vrea cineva sa o schimbe, le este frica..sau rusine..nu pot sa-mi dau seama.
Eu sunt nou in bloc, nu pot pe cont propriu sa schimb nimic.
Haios e ca toti se plang de administratia respectivei, dar cand e vorba de schimbat, toti o dau la intoarsa.
De cateva zile am vazut lipit jos afis, ca suntem invitati sa platim zugravitul.
O sa ma duc sa vad in ce conditii se incaseaza banii, si fara chitanta si un contract ferm cu o firma de specialitate nu o sa-i dau nimic. Daca imi baga restante, ma duc la comisia de supraveghere a asociatilor de proprietari.

Si eu m-am mirat ca costa 130 de milioane, tinand cont ca se va zugravii cu pompa in huma, adica in cel mai bun caz va astupa la spaclu gaurile mai mari si va tranti un strat nou de huma peste.
La bani astia faci lejer in semilavabil, chiar lavabil..depinde cat glet ar intra.

This post has been edited by argon: 3 Jul 2006, 09:23


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 3 Jul 2006, 09:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Daca era cu var lavabil, era cat de cat ok suma. Dar nici macar lavabil nu e???
Pai asa ma bag si eu sa varuisesc la pompa si sa iau carca de bani.
Daca vrei, te pot pune in legatura cu o firma care face asa ceva,d ar din pacate sunt din Iasi.
Cu banii aia ar trebui sa faceti ceva de calitate, nu bataie de joc.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Jul 2006, 09:28
Post #16


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Mersi de intentie, firme sunt si aici, chiar fac si reduceri, ca este concurenta, nu e problema, o sa ma duc chipurile sa platesc si o sa o i-au la intrebari ! mad.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 3 Jul 2006, 09:31
Post #17


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




EU iau
Tu iei
EL/EA ia
NOI luam
VOI luati
EI/ELE iau
icon_mrgreen.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Jul 2006, 09:32
Post #18


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Vezi ca e topic facut de Big, si parca mai era unu, nu e nevoie sa te bagi aici in dicutii daca nu ai nimic concret de zis !

This post has been edited by argon: 3 Jul 2006, 09:32


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 3 Jul 2006, 09:34
Post #19


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




E cafenea dom'le cool.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2006, 09:37
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Oameni buni, am rugaminte, inainte de a sari la beregata mea, sa cititi, daca se poate, mai cu atentie ce am scris, ca eu in general nu scriu degeaba:
QUOTE(klaus @ 2 Jul 2006, 13:13)
Plus ca le zici ca ar tb sa aiba 3 oferte (nu trebuie, dar ma indoiesc ca stiu...) si ca vrei si tu sa vezi ofertele
*



QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
- Nu aveti comisie de cenzori? Ma refer la oameni de meserie, nu la trei pensionari care nu prea stiu sa citeasca, cum este la majoritatea blocurilor.
Pai poate s-o incadra la majoritatea blocurilor... Nu mi se pare ca argon a dat niste indicii ca s-ar incadra la "minoritatea" blocurilor, adica la alea la care se face totul ca la carte...
QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
Daca vrea sa lucreze cu minoritari insesamna ca le plateste din mana, deci trebuie sa aiba preventivul comisiei de cenzori pentru platile in numerar. Il are?
Si daca asociatia are contabil...? E, mai e necesara viza de control preventiv?
QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
E prinsa suma in buget?
Ma scuzati, desi legea asa zice, eu am un singur comentariu: radmasa.gif
QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
Are aprobarea asociatiei pentru reparatia asta sau o face ca are ea nevoie de bani sa plece la mare?
In practica nu e necesara (desi la lege zice ceva nebulos ca ar fi), insa trebuie sa fie cea de la comitetul executiv al asociatiei
QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
Pe de alta parte ai depus vreo reclamatie la Primarie?
Sa reclame ... ce? Ca eu inteleg ca inca nu s-a desfasurat nimica...
QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
Ai citit statutul asociatiei? Se respecta?

Imi permit sa intreb dintre membrii forumului pe cei care locuiesc la bloc: Cati dintre voi ati citit legea 114/1996, OG 85/2001 si HG 400/2003?

QUOTE(apunake @ 3 Jul 2006, 08:49)
Si in plus, este cucoana administrator atestat?
Si daca nu este ce or sa faca? Or sa faca repede-repede o sedinta de bloc sa o dea jos din functie? Sau administreaza ilegal blocul pentru ca nu indeplineste conditiile legale, si toti cei care au ales-o sunt contravenienti ca au ales un cetatean care nu indeplineste conditiile legale? Si ce or sa faca, or sa anuleze toate actiunile domniei sale desfasurate in calitate de administrator?
Oameni buni, voi traiti in lumea reala?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Jul 2006, 09:38
Post #21


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




@ Steffyx: Oricum sa ma treci si acolo . Nu am avut tangente cu gramatica in 17 ani de scoala(scoala +facultate, a nu se intelege altceva huh.gif ), dar ma straduiesc dry.gif

This post has been edited by argon: 3 Jul 2006, 09:40


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 3 Jul 2006, 12:40
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 3 Jul 2006, 10:37)
Oameni buni, voi traiti in lumea reala?
*


Klaus, la mine diferenta intre lumea reala si cea din capul meu e oarecum neclara. Totusi:

Cand am zis de cele trei oferte, am zis-o in sensul ca nu trebuie sa despice firul in patru pentru o falsa problema pentru care nu exista lege (ofertele) ci ca trebuie sa discute clar pe probleme concrete si cu legea in mana despre ce trebuie facut. Adica nu e vorba sa o sperie pe administratoare sa ii treaca sughitul, ci sa ceara respectarea legii.

Iar daca oamenii nu fac efortul sa citeasca macar cateva pagini din legislatie sau sa mearga la biroul de consultanta de pe langa primarii, atunci nici sa nu se mai planga ca li se iau bani aiurea. Na!

Iar daca cucoana nu are atestat, sa angajeze nene un administrator atestat. Se iau cam 6-8 RON de apartament (give it or take) si mai angajezi si un cenzor si macar stai cat de cat linistit. Nu cred ca "cucoana" ia mai putin.
Ca administratori d-astia care credeau ca blocul e proprietatea lor, am vazut eu destui. Si le-a trecut.

Si inca ceva: nu il mai incuraja la indiferenta, ca de asta avem destula.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2006, 14:21
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic sa mergeti fiecare la blocul lui si sa cereti urmatoarele lucruri cerute de legislatie pentru un rahat de administrare de bloc:
- Registrul-jurnalul de incasari si plati
- Registrul inventar
- evidenta obiectelor de inventar
- chitantierele (care evident trebuie sa fie personalizate)
- registrul de casa
- atestatul de administrator
- avizele prealabile ale cenzorilor pentru platile in numerar
- statele de plata
- declaratiile lunare pentru statele de plata, in speta:
a) declaratie pentru impozitul pe venit
cool.gif declaratie pentru sanatate
c) declaratie pentru somaj
d) declaratie pentru fondul de accidente
e) declaratie pentru concedii medicale
f) declaratie la camera de munca
g) declaratii fiscale de plata la bugetul consolidat
- ordinele de plata/foile de varsamant pentru cele de mai sus
- procesele verbale de inventariere
- procesele verbale de verificare a disponibilului in casa intocmite de comisia de cenzori
- facturile de la furnizori
- chitantele/ordinele de plata a facturilor de la furnizori, vizate de comisia de cenzori si de presedintele asociatiei
- dispozitiile de plata/incasare catre casierie
- contractele de prestari servicii cu viza cenzorilor si a presedintelui asociatiei pe ele
- dovada garantiilor materiale depuse de administrator
- extrasul lunar al contului bancar
- procesul verbal prin care s-a stabilit calculul si cuantumul penalitatilor
- procedura de PSI, masurile luate si responsabilitati
- legalitatea anuntarii (cu 10 zile inante) a Adunarilor generale
- bugetul de venituri si cheltuieli al asociatiei pe anul in curs
- procesele verbale ale constatarilor periodice efectuate de membrii comitetului executiv in verificarile condominiului
- procesele verbale trimestriale de verificare de catre comisia de cenzori a gestiunii asociatiei
- procesele verbale de verificare inopinata a incasarilor si a platilor
- rapoartele anuale ale comisiei de cenzori

Etc. etc

Daca o sa le gasiti pe toate astea, puteti merge si dormi linistit.

Dupa cum se vede, din cauza porcariei de gestiune a unei activitati atat de simple precum administrarea unui imobil, din cauza "mintilor luminate" a celor ce concep reglementarile legale in domeniu, cererile legale pentru administrarea unui imobil sunt absolut aberante.
Atat mai ramane fata de o societate comerciala (care are ca scop obtinerea de profit...) sa mai fie si platitoare de TVA si accize asociatia de proprietari si sa depuna declaratii si pentru asa ceva.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apunake
post 3 Jul 2006, 15:49
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 1 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 3 Jul 2006, 15:21)
Atat mai ramane fata de o societate comerciala (care are ca scop obtinerea de profit...) sa mai fie si platitoare de TVA si accize asociatia de proprietari si sa depuna declaratii si pentru asa ceva.
*


S-au vazut si cazuri din astea. 168.gif

Toate teoriile astea sunt bune si frumoase pana cand cineva baga mana la cascaval. Atunci incepe circul si toti incep sa devina brusc experti contabili, desi pana atunci nu se interesase nimeni de "rahatul de administrare".


Ce imi place mie cand e cate un scandal din asta este ca toti se intreaba acelasi lucru si la modul impersonal: DE CE NU S-A FACUT AIA SI AIA? DE CE NU S-A FACUT ASA? Dar nimeni nu se intreaba NU CUMVA ERA SI DE DATORIA MEA SA VERIFIC? CA DOAR ERAU SI BANII MEI.
Iar rolul cenzorilor este tocmai sa verifice lucurile din postul tau si sa semneze un raport pe care il supun aprobarii asociatiei.

This post has been edited by apunake: 3 Jul 2006, 15:55


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:33
Forum Renault