DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> planetare Solenza

i96nds
post 24 Mar 2009, 13:09
Post #241


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cei 800 lei noi... cred ca erau ambele planetare !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Mar 2009, 15:05
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Planetare OK , dar nu italienesti , adica subtiri si proaste , sunt intre 2,8 - 3,3 mil . Deci pretul pt 2 planetare ajunge undeva la 6 mil , iar daca facem o comanda mai mare , poate cobora destul de mult . Eu socoteala asta o facusem ...

Clauditu , daca tu ai luat " de nu stiu care" la 230 ron , asta nu inseamna ca la o comanda mai mare nu putem lua ceva mai bun ( nu neaparat de origine ) in 500 ron pt ambele .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 30 Mar 2009, 09:10
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Am si eu nevoie de un sfat: am vazut ca burduful de la roata al planetarei stanga a inceput sa arunce vaselina. Se intampla de mai putin de 2 luni, pentru ca atunci am schimbat un pivot si totul era in regula. inca nu bate, doar se aude un clonc cand plec de pe loc.

intrebarea este daca trebuie neaparat schimbat si burduful de la cutie daca se prezinta ok. intreb asta pentru ca burduful de la roata costa 25 de lei, iar cel de la cutie 125 lei. plus vaselina ajung probabil la aproape 200 de lei, in conditiile in care o planetara noua costa 380 lei.

Sunt tentat sa schimb doar burduful de la roata, caci altfel as schimba planetara cu totul mai degraba, insa nu prea imi vine sa dau atatia bani avand in vedere ca planetara este totusi buna.

Astept si parerile voastre.

Best regards!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Mar 2009, 09:20
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Il schimbi NUMAI pe cel defect ! Si eu patesc acum la fel , dar este o gaurica f mica si abia se vede putina vaselina , dar in max 2 sapt il schimb . Daca la tine arunca deja ai mare grija sa cureti si jantele bine , pt ca pur si simplu iti dezechilibreaza jantele acea murdarie de pe ele !
- eu sunt sigur ca te-ai uitat gresit si ca nu burduful de la cutie era atat , ci acel ansamblu care se conecteaza la cutie , impreuna cu acel burduf . Indiferent care burdufuri ar fi , se pot adapta de la alte modele de masini si eventual improvizezi prinderea cu soricei / sarma otelita si scapi de belea . Nici un sfert din ce spui tu daca era , eu tot nu as fi dat atat .
- tu iti faci probleme sa cumperi o planetara din cauza unui burduf ? Pai trebuie sa-ti faci problemele astea daca se merita sa o cumperi in loc sa o rectifici ... nu din cauza unui nenorocit de burduf .
- ai grija , daca scoti planetara scurta ca va curge ulei din cutie !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 30 Mar 2009, 10:44
Post #245


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(alex_axn @ 30 Mar 2009, 10:10)
Am si eu nevoie de un sfat: am vazut ca burduful de la roata al planetarei stanga a inceput sa arunce vaselina. Se intampla de mai putin de 2 luni, pentru ca atunci am schimbat un pivot si totul era in regula. inca nu bate, doar se aude un clonc cand plec de pe loc.


Burdufurile au deja vaselina si colierele.
Partea proasta e ca manopera e foarte scumpa si daca se intampla ceva cu burduful de la cutie, mai platesti inca o data manopera. Deci daca burduful de la cutie nu arata foarte bine, mai bine il schimbi.
Dar intai verifica daca planetara mai poate fi salvata, adica daca nu e uzata deja prea tare.
Iti trebuie si niste ulei de CV.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 30 Mar 2009, 11:56
Post #246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Alex daca se aude deja cloncanit e clar ca planetara a avut de suferit. Incearca viraj dreapta maxim sa vezi daca iti bate planetara stanga si abia apoi baga-te sa schimbi burduful. Daca planetara e afectata arunci banii degeaba...

In ceea ce prioveste schimbatul, cu un pic de vointa poti sa o schimbi singur. Nu mai trebuie service, dar la stanga ai grija ca iti curge uleiul din cutie. Trebuie sa il recuperezi si sa il pui la loc sau il schimbi cu unul nou.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 30 Mar 2009, 12:58
Post #247


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Cloncanitul se poate auzi din cutie, nu neaprat de la planetare.
De asta zic sa ti-o verifice cineva care se pricepe.
Vezi ca mie mi-a zis un mecanic din service autorizat inca de acum 3 ani ca s-a dus planetara. Intre timp am mai mers vreo 20.000km cu acceasi planetara si inca nu s-a stricat. Dar am schimbat burdufurile la ambele.

This post has been edited by nh1980ro: 30 Mar 2009, 13:00


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 30 Mar 2009, 15:15
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




multumesc de raspunsuri!

momentan mi-am facut o programare la service pt sambata. cred ca in principiu o sa schimb ambele burdufuri. o sa schimb si uleiul din cutie ca are aproape 70 de mii.

merg la service autorizat, folosind piesele lor (de origine). sa inteleg ca nu ar trebui sa dau banii pe vaselina, aceasta fiind inclusa in pretul pieselor?

sa speram ca nu a avut prea mult de suferit planetara si ca mai duce inca vreo 100 km pana ajung sa schimb burdufurile.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 30 Mar 2009, 15:24
Post #249


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Vaselina e in cutia cu burduful. Acolo trebuie sa fie si colierele noi. Vezi ca la unele burdufuri colierul nou e mai mare si nu se mai potriveste, desi piesele sunt de origine.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 31 Mar 2009, 20:42
Post #250


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Conform ultimilor note tehnice, uleiul de la cutie nu trebuie schimbat. Daca il ai deja cumparat si nu ai ce face cu el... schimba-l. Dar asta nu se uzeaza, nu se arde ca nu e temperatura mare acolo. E oficial de la Dacia !!!

Pur si simplu strangi uleiul si il pui la loc. Nu ai motiv sa pierzi mai mult de 50 grame - neglijabil deci....
La planetara stanga - burduful dinspre cutie era cam 75 lei.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario2114
post 31 Mar 2009, 21:46
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 11 January 09
From: HD




buna seara solenzarilor!!!!!am o intrebare???ati montat careva pe solenzuca lui planetare gkn facute in germania(cica) sunt bune dupa cate zice cel care mi le-a recomandat!m-ar interesa daca ati avut probleme sau aveti idee cam ce e cu ele,pt ca sincer sunt f scumpe cele de origine!am mai discutat cu taximetristi si zic ei ca au depasit 40000 cu aceste gkn-uri!!!!!astept ceva pareri!!!!!o seara buna tuturor


--------------------
Dacia Sandero 1.4 mpi 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 1 Apr 2009, 08:15
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(i96nds @ 31 Mar 2009, 20:42)
Conform ultimilor note tehnice, uleiul de la cutie nu trebuie schimbat. Daca il ai deja cumparat si nu ai ce face cu el... schimba-l. Dar asta nu se uzeaza, nu se arde ca nu e temperatura mare acolo. E oficial de la Dacia !!!

Pur si simplu strangi uleiul si il pui la loc. Nu ai motiv sa pierzi mai mult de 50 grame - neglijabil deci....
La planetara stanga - burduful dinspre cutie era cam 75 lei.
*



nu am cumparat inca uleiul ca am de gand sa merg pe dacia oil. din ce am mai citit pe forum despre uleiul de cutie, lumea totusi recomanda sa se shimbe. si eu tot asa o simt, ca dupa 5 ani si-a mai schimbat din proprietati, insa daca nu trebuie sigur, nu il schimb. ai cumva notele alea prin care dacia face precizarea asta?

am sunat pt programare la service si pretul pt burduful de la cutie este de 125 lei cu tot cu simering. probabil au mai crescut preturile. oricum inca ma gandesc daca sa-l schimb sau nu si pe cel de la cutie. sa vad si cum arata...

am facut niste probe in parcare si din fericire inca nu bate planetara. sper ca reusesc sa o salvez.

numai bine!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 1 Apr 2009, 21:28
Post #253


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Alex, klaus avea nota aia de la Dacia... Caut-o pe aici pe forum si poate o gasesti postata deja.
In mod normal nu e nevoie sa schimbi burduful dinspre cutie - daca nu ai avut probleme cu el. Acel burduf nu are o miscare ampla si nu se rupe. Se schimba doar daca nu era etans. Insa tu zici ca era OK oricum...


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 1 Apr 2009, 22:39
Post #254


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




M-am uitat pe bidonul de ulei Dacia Extragear si scrie pe el termen de garantie 3 ani. Ce vor sa spuna cu garantie? Eu stiam ca e termen de valabilitate si nu garantie.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Apr 2009, 13:16
Post #255


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Adica daca ti se pare tie ca dupa 2.99 ani acel ulei (aflat inca in ambalajul original ) si-a schimbat din proprietati (de exemplu s-a branzit, a mucegait, si-a schimbat mirosul etc) atunci mergi peste ei sa iti dea altul....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 2 Apr 2009, 13:23
Post #256


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Dar cred ca trebuie tinut in ambalajul original de catre un service autorizat, altfel nu e valabila garantia. wink.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Apr 2009, 19:04
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(i96nds @ 31 Mar 2009, 20:42)
Conform ultimilor note tehnice, uleiul de la cutie nu trebuie schimbat. Daca il ai deja cumparat si nu ai ce face cu el... schimba-l. Dar asta nu se uzeaza, nu se arde ca nu e temperatura mare acolo. E oficial de la Dacia !!!

Pur si simplu strangi uleiul si il pui la loc. Nu ai motiv sa pierzi mai mult de 50 grame - neglijabil deci....
La planetara stanga - burduful dinspre cutie era cam 75 lei.
*



Uleiul , ca si antigelul si lichidele de frana , de servo-directie ... sunt CONSUMABILE , adica isi pierd proprietatile in timp . Acum fiecare face cum vrea , dar eu recomand ca la maxim 60.000 sa se schimbe toate .
La scoaterea planetarei , daca ai avut uleiul la nivel va curge mai mult de 50 gr ... dar nu te mai chinui sa-l recuperezi , ci dupa ce ai terminat treaba , completezi cu ulei NOU pana la nivel , asta daca chiar nu iti permiti sa schimbi tot uleiul , dupa atatia ani / km .

QUOTE(nh1980ro @ 1 Apr 2009, 22:39)
M-am uitat pe bidonul de ulei Dacia Extragear si scrie pe el termen de garantie 3 ani. Ce vor sa spuna cu garantie? Eu stiam ca e termen de valabilitate si nu garantie.
*



Si la antigel scrie 2 ani dupa cate tin minte . Este posibil ca producatorul sa iti garantezi parametrii si calitate lui numai in acea perioada , astfel incat vanzatorii sa nu-si faca stocuri ( cine stie pe unde depozitate - in soare , in zapada ... ) , sa-l vanda dupa 4-5 ani si apoi omul sa se duca la Dacia ca nu stiu ce s-a intamplat cu masina lui in urma utilizarii .

nh1980ro - garantia la ce ? Garantia este trecuta pe bidon , ce este in bidon este consumabil , deci ce garantie ?

- merci de explicatie , ai rezolvat multe cu un singur post . Oare de ce te-ai mai deranjat daca tot nu ai avut chef sa-mi explici si mie ce ai vrut sa spui ?

This post has been edited by marius80_eugen: 2 Apr 2009, 20:04


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 2 Apr 2009, 19:55
Post #258


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




N-ai inteles nimic.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 3 Apr 2009, 09:59
Post #259


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ideea e ca vanzatorii nu au voie sa vanda produse ce nu mai sunt in garantie / valabilitate.
Sunt de acord ca e ciudat sa ii zici garantie... poate valabilitate era mai bine. Dar tot aia e.
Sunt convins ca un ulei tinut la temp constanta de 20 grade rezista bine mersi si 7 ani - fara sa isi schimbe proprietatile - ca doar nu e ulei de floarea soarelui sa se faca ranced...

Cei 50 ml - ma refeream la cat pierzi in urma operatiunii - cat ramane pe vase, nescurs, nu ma refeream la cat curge pe la planetara cand o scoti. Cel mai bine e sa golesti uleiul pe la orificiul special facut pt asta, dedesupt, nu sa lasi uleiul sa se scurga pe la planetara.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 5 Apr 2009, 01:45
Post #260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




am ajuns la service si am schimbat ambele burdufe. pret 25(cel de la roata)+120 (cel de la cutie) lei. prima data am cerut sa se schimbe doar cel de la roata, insa la remontare s-a umezit si burduful de la cutie pe la colierul dinspre roata si am fost nevoit sa il schimb si pe ala,astfel cred ca m-au taxat de doua ori pt manopera (pe factura apare odata schimbat planetara si odata schimbat ulei cutie, cred ca in schimbatul planetarei intra de la sine si schimbatul uleiului ca altfel nu ai cum, nu?).

in burduful vechi inca se mai gasea vaselina insa nu au curatat-o ci au pus peste aia inca un pic de vaselina noua. sper sa nu fi fost prea mult praf prin cea veche. smile.gif

mecanicul a zis ca planetara e buna insa tot se aude clanc-ul ala cand schimb intre a I-a si a II-a. sa fie din cutie zgomotul? inseamna ca ceva nu e in ordine acolo, sau e un zgomotot tehnologic mai degraba?


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sapte62
post 5 Apr 2009, 03:00
Post #261


rezervist


Group: Members
Posts: 65
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




Am avut recent ocazia sa-mi admir burdufele de la ambele planetare. Cele dinspre roata arata ok, uscate si nitel prafuite asa cum le sta bine. Alea de la cutie aratau amandoua mai inchise la culoare de parca ar fi avut nitel ulei+praf uniform distribuit pe suprafata lor...asta in conditiile in care nu au aruncat nimic in jurul lor. Intrebarea e: au crapat sau doar a pierdut cutia putin ulei? Dupa ce le-am pipait bine nu se simt mai unsuroase decat o teava de esapament de dacie berlina, cam pe acolo


--------------------
BMW 218i, 2019 - Sandero 1.0 ECO-G, 2021 .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 5 Apr 2009, 12:32
Post #262


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Numai burduful din stanga are treaba cu uleiul de la CV.
Cel din dreapta are vaselina.
Poate iti sare ulei de pe la altele, gen servodirectie.
Burdufurile dinspre CV oricum sunt ceva mai curate, pentru ca sunt ferite de jegul de pe strada.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sapte62
post 5 Apr 2009, 18:12
Post #263


rezervist


Group: Members
Posts: 65
Joined: 9 August 07
From: Bucuresti




Mersi, o sa le monitorizez sa vad daca se murdaresc...burdufurile dinspre roata arunca serios cand se sparg, am avut ghinionul sa le schimb de cateva ori. Acum sunt ok, din fericire pt portofelul meu.


--------------------
BMW 218i, 2019 - Sandero 1.0 ECO-G, 2021 .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 30 Apr 2009, 09:29
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




a cumparat careva planetare asam de la conex iasi?si daca da va rog niste pareri


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P3riculoS
post 30 Apr 2009, 20:05
Post #265


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 10 January 09
From: London United Kingdom




si mie imi bateplanetara dreapta .. stie careva cat duce pretul ei + manopera?


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCi 150 eco2 Dynamique TomTom 5Dr FAP - MK 60 OXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 30 Apr 2009, 20:49
Post #266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




am gasit cu 211 la conex iasi+max 50 ron manopera
24 luni garantie, acu nu stiu cat is de bune(marca asam)


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 30 Apr 2009, 20:59
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




daca vrea cineva planetara stanga...am eu una...a fost pe masina mea,iar cand batea planetara din dreapta ,le am schimbat pe amundoua.accept proba.dati pm daca va intereseaza.o vand si pe cea dreapta,doar ca trebuie reconditionata.ieftin


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipoc
post 6 May 2009, 10:49
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 4 May 08
From: iasi




pana la urma am luat o planetara de uzina
380 lei in iasi, cu garantie 18 luni
cred c`am facut cea mai buna alegere


--------------------
dacia solenza 2004 - nt-06-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldtet
post 8 May 2009, 18:09
Post #269


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 May 09




Salut.As dori sa ma ajute cineva daca poate cu dimensiunile de la planetara dreapta de Slz(lungime, nr de dinti la cutie,nr de dinti la roata)


--------------------
Dacia Solenza 2004 Rapsodie - cjo9lya
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_v
post 9 May 2009, 07:48
Post #270


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 31 May 07




eu am facut greseala de a cumpara o planetara italiana si dupa 10000km deja o aud ca bate la viraje drepta........ intradevar a fost ieftina, dar mai bine faceam un efort si puneam de uzina


--------------------
Solenza Scala 2004 - HD 06 CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 06:31
Forum Renault