DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutie despre necesitatea discurilor ventilate, ... din alt topic

maxx
post 23 Dec 2004, 06:56
Post #1


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




dar au si alte preturi si alte motoare, cel mai slab pe benzina parca-i 1.4MPI 16V 98 CP la MODUS, deci are cai, viteza, o masa foarte mica, deci toate atributele pt sportivitate... smile.gif
are nevoie de discuri ventilate...
P.S. Nu mai comparatii logan-ul cu masinile astea jmechere, nu are nici un rost...

This post has been edited by maxx: 23 Dec 2004, 06:57


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 23 Dec 2004, 09:18
Post #2


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




La Clio 1.2 si 1.4 fara ABS se monteaza discuri neventilate in fata si tamburi in spate.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorel
post 23 Dec 2004, 22:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 December 04




Renault Modus 1,2l 16v: monovolum, 1120kg, 75hp, cuplu 105nm, viteza max 163km/h, 0-100km/h 13,5s. Asta inseamna sportivitate?
un sistem de franare performant are in primul rand o mare importanta pentru siguranta. dar siguranta costa si din pacate si la acest punct se fac economii.
Dupa cum am mai spus Dacia Logan a avut rezultate proaste la capitolul franare 100-0km/h datorita lipsei ABS-ului si a fenomenului de fading. Merita o echipare cu discuri ventilate, macar pt versiunile mai puternice si dotate cu ABS.

Rog moderatorii sa mute acest topic la Diverse.


--------------------
dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 23 Dec 2004, 23:14
Post #4


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




omule sportiviate nu inseamna numai 911 TURBO...
acea buburuza pe nume MODUS e o masina micuta, pt oras si nu numai, cu care te poti "deplasa sportiv" daca se poate spune asa...
daca nu stia afla ca pt LOGAN exista versiunea de echipare AMBITION ce vine doatata cu ABS 8.0 similar cu cel de pe Megane II...
P.S. cand franezi de la 240 la 60 vei avea nevoi de discuri ventilate, sau mai bine spus vei simti o diferenta, aaa..., vei mai putea face diferenta si atunci cand vei traversa APLI cu masina, nu are rost cu avionu' smile.gif ...

mai nou vad ca stabiliti voi daca-i nevoie de "nustu"' ce piesa...
saraci ingineri proiectanti de la TEHNOCENTRE cred ca spun bacuri pe seama forum-ului asta, no offence... 243.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorel
post 23 Dec 2004, 23:39
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 December 04




incearca sa faci 20km de coada in autostrada cu Loganul si pe urma vei simti nevoia de discuri ventilate.
Cum am mai spus am o SupeRnova cu care am facut 40000km in Romania fara nici o problema de franare(schimbat doar o data placutele). Venit pe strazile occidentale(care nu sunt atat de bune pe cat umbla vorba) dupa 10000km au inceput sa vibreze discurile(veti spune ca erau uzate). Schimbate cu altele noi marcate cu sigiliul de origine Dacia, acestea au inceput sa vibreze dupa 5000km si nu conduc sportiv. la o masina de conceptie noua, cum este Loganul, trebuie sa-i asiguri performante mai bune.
Eu vreau o Dacia Logan si speram sa pot folosi discuri de frana Renault vazand ca de cele mai multe ori calitatea materialelor romanesti lasa de dorit.
Buone feste a tutti!


--------------------
dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 24 Dec 2004, 07:36
Post #6


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




problema ta cu SRN a fost poate si lipsita de noroc, ai avut ghinion sa se strice din nou, ce sa zic am o dacia 1310 din '89 cu 180.000Km si discurile si tamburi sunt originale si nu au fost aduse la cota niciodata (adica sa le refaca la strung suprafetele de contact cu placutele)...
eu am LOGAN si-ti spun ca franele lui sunt destule de bune si nu-i chiar asa de mare nevoia de DISCURI PE SPATE...


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 24 Dec 2004, 13:10
Post #7


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Discurile de frina se ovalizeaza daca sunt supraincalzite si dupa aceea trecute prin apa.
Situatii de supraincalzire :
- folosirea in exces a frinei
- blocarea placutelor.

Iar la DSN si SLZ discurile sunt ventilate.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Dec 2004, 13:41
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(maxx @ 21 Dec 2004, 09:45)
nu cred ca in acest segment sunt "posibile" discurile ventilate...
clio, albea, fabia, kalos, accent au ?
*



accentul are discuri fata ventilate si tamburi pe spate.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 25 Dec 2004, 16:54
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Maxx, cu discurile pe spate care se pun numai la masini care au tangente cu sportivitatea te contrazic. Dacia 1100 avea montate discuri la toate rotile (mai putin la aia de rezerva smile.gif) si nu are nici in clin nici in maneca cu ideea de sportivitate (sa ma ierte forumistii posesori de atare masina, dar asta e adevarul. Nu ca restul de Dacii ar avea ceva in comun cu aceasta idee...). Asa cum s-a spus e o chestie de siguranta. Chiar daca nu trebuie sa franezi de la 180 este de dorit o distanta de franare cat mai mica.

Discuri pe spate nu se pun din motive de economie, nu ca nu ar fi necesare. Economie in primul rand in procesul de productie si in al doilea rand in exploatare (tamburii sunt mult mai usor de intretinut, materialul de pe saboti se schimba mult mai rar decat placutele, tamburii in sine rezista mai mult decat discurile, etc)

This post has been edited by bogdan_o: 25 Dec 2004, 16:57


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 25 Dec 2004, 17:30
Post #10


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




dacia 1100 are tractiune spate, nu-i puteau pune tamburi in spate, nu aveau cum sa-i monteze iar in fata era de rasul lumii sa puna tamuri...
am si dacia 1100 si te anunt ca nici macar pompa servo nu are, se opreste cat de tare poti sa apesi....


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 26 Dec 2004, 00:56
Post #11


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(maxx @ 25 Dec 2004, 17:30)
dacia 1100 are tractiune spate, nu-i puteau pune tamburi in spate, nu aveau cum sa-i monteze iar in fata era de rasul lumii sa puna tamuri...
am si dacia 1100 si te anunt ca nici macar pompa servo nu are, se opreste cat de tare poti sa apesi....
*


Si papucurile care au tractiune pe spate de ce au tamburi?Ca nu aveau cum sai monteze?...............pina ca si skoda octavia(unele modele)au tamburi pe spate!Intradevar se vede mai frumos daca ai saboti si gentile sunt de aliaj dar placutele le schimbi mult mai repede!


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Dec 2004, 03:49
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pana la urma, eu raman la ideea ca dicrile pe spate imbunatatesc cu mult performantele in ce priveste franarea si ca nu exista asa ceva ca "nu sunt necesare". Cand masina e goala franele pe spate conteaza mai putin. Dar cand e incarcata atunci se resimte nevoia unei franari mai eficiente. Nu le-au pus din motive de economie.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorel
post 26 Dec 2004, 10:35
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 December 04




ma bucur ca exista persoane care imi impartasesc parerea referitor la necesitatea unui sistem de franare performant in primul rand pt motive de siguranta.
din ce am citit pana acum pe acest forum constat cu dezamagire ca modul de lucru "romanesc" nu este dezmintit macar acum cu lansarea acestui nou model si a sumelor investite de catre Renault.
totusi speram ca in viitor lucrurile vor fi imbunatatite, invatand din greselile inerente ale inceputului. din pacate sunt clientii (care au cheltuit multi bani si incredere) a face de cobai.
Dsign spune ca nu am fost numai eu cu discuri defecte la DSN, ci era o chestie generalizata. din pacate am vazut ca si cu radiatoarele sistemului de racire si de climatizare au persistat problemele pt a nu mai aminti de "apa la bord". nu era normal ca Dacia sa recunoasca existenta acestor probleme (si a altora) si sa faca asa cum fac toate casele automobilistice, chemand masinile presupuse defecte pt controale si eventuale inlocuiri de piese defecte? clientul Dacia de cele mai ori merge pe principiul " lasa ca merge si asa" sau incercand sa remedieze singur problema.
Dacia Logan nu este numai un nou produs ci trebuie sa fie un nou concept de tratare a utilizatorului final. speram sa fie mai bine.


--------------------
dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:55
Forum Renault