DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> perchezitie masina

Cib
post 28 Jan 2005, 11:50
Post #61


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




QUOTE(Ciombe @ 28 Jan 2005, 11:04)
Cib ai spus:
"pentru o contraventie nu au voie nici in masina... "

Aici nu ai dreptate intotalitate. Nu stiu io sa explic in termeni juridici, dar masina nu este asociata cu domiciliul! Nu intra sub incidenta aceleiasi legi ca si casa de exemplu. Mai precis, exista o reglementare internationala la care Romania a aderat in urma cu ceva vreme, si conform aleia, politaiul are dreptul sa iti perchezitioneze masina daca are doi martori ce nu fac parte din politie, sau are dreptul de a imobiliza masina si de a o confisca in vederea perchezitiei pt maxim 48 de ore. Insa DACA O CONFISCA am impresia ca ii trebuie mandat de perchezitie obtinut de la un judecator- mandat pe care e greu sa il obtina in conditiile in care el "are impresia " ca tu comiti o contraventie banala (detinerea de detector). Asarban ar putea sa faca un pustiu de bine sa ne lamureasca EXACT cum stau treburiele, adica ceva temeni juridici si articolul de lege.  blush.gif

Numai bine
*


eu iti sun ce e legal. Am in casa 2 judecatori, asa ca nu imi trebuiesc lamuriri suplimentare. Daca era asociata cu domiciliul ii trebuia mandat, daca tu comiti o infractiune si te prinde in flagrant se poate face control cu 2 martori, daca tu comiti o contraventie se poate face numai cu acordul tau. Simplu, nu?


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 28 Jan 2005, 11:51
Post #62


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




sorry am postat de 2 ori


This post has been edited by Cib: 28 Jan 2005, 13:01


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stasi
post 28 Jan 2005, 12:02
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 3 December 03
From: Iasi




pare am cam lamurit-o... daca zici ca ai prin casa 2 judecatori... multumesc...
de ce nu ne-am cunoscut mai devreme? ii dadeam lu' ala numai 100k, asa, ca gest frumos...


--------------------
Dacia Berlina 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Jan 2005, 14:08
Post #64


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ca sa nu va mai omorati neuronii va dau un sfat: pentru detector exista o singrua solutie!... se baga iin buzunar in momentul opririi de catre organ.... e clar?.... perchezitie corporala nu e voie sa se faca decat cu mandat sau in caz de suspiciune de infractiune dar procedura e incalcita!.... se incuie masina si se pleaca de langa ea!.... atentie deci, nu in geanta ci in buzunar (interior daca se poate)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 28 Jan 2005, 14:45
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




"Rog moderatorii sa STEARGA URGENT post-urile in care sunt descrise locurile in care se pot plasa antiradarele... nu de alta, dar acesta fiind un forum public care poate fi accesat de oricine, aceste post-uri pot fi citite si de baietii cu sapca si atunci sa vezi ce se apuca astia sa ne dea masina in sacosa...
Fratilor! NU MAI SPUNETI pe unde va puneti avertizoarele pentru ca e in dezavantajul nostru al TUTUROR!

"

Mai nene, de te panichezi asa? Ha? Ca despre locurile de ascundere a detectoarelor se vorbeste de mai multi ani pe autoshow, acolo era si un politai care mai se uita din cand in cand...deci sunt arhicunoscute! E simplu: Ti-e frica - nu iti cumperi detector. Crezi ca merita sa rist: iti cumperi si te uiti aici ca sa vezi cum sa-l ascunzi mai bine si cum sa te folosesti mai bine de el! Io asa vad lucrurile!

Io unul am intrebat la politie de fata cu vre-o 3 echipaje de circulatie despre detectoare, asta in ziua cand mi-am luat detector wacko.gif . Daca erai ai dreeacu veneau dupa mine la masina si mi-l confiscau! Iar in Arad io umblu fara griji cu el pe bord intr-un fes de culoarea bordului (negru) pt ca e foarte greu sa isi dea seama cineva ca am detectorul acolo. Iar la o adica, il scot din fes si pun fesul in cap cand cobor din masina blush.gif ca sa nu aiba motiv sa se mai lege de fesul meu!!!

Cib, m-as mira sa fie asa cu masina... Oricum politaiul poate sa zica de ex ca banuieste ca tu ai ascuns droguri in masina (infractiune) ia doi martori si iti face perchezitie, nu iti gaseste drogurile, da in schimb gaseste detectoru... deci solutia e cea spusa de AL: Cand te-a oprit iei detectorul si-l bagi in buzunar! Pt perchezitia personala treburile sunt ceva mai clare!




Numai bine!



--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitesorcerer12
post 29 Jan 2005, 17:56
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 667
Joined: 15 February 04
From: Bucuresti




am vazut personal intr-o seara cum un echipaj cu passat l-a oprit pe un chinez/asiatic ceva cu un cielo, si cam dupa 20 de secunde ala a incuiat masina, si a plecat cu passatul cu echipajul, si nu cred ca se duceau impreuna la femei:)))
deci, daca dai de politaiu naibii care te vede palmand detectoru, te cam poate frige oricum, nu?


--------------------
MEGANE BICORP 115 CP
RENAULT MEGANE BICORP, 1,6, 16V, 115 CP,192KMH
FULL OPTIONS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr_Oopy
post 30 Jan 2005, 17:03
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 25 January 04




"Cu amenda prevazuta la alin. (1) se sanctioneaza si detinerea în autovehicule, montarea pe acestea sau folosirea în circulatia pe drumurile publice a mijloacelor speciale de avertizare luminoasa sau sonora, cu exceptia autovehiculelor prevazute la art. 32 alin. (1) din ordonanta de urgenta, precum si a mijloacelor tehnice de detectare a aparatelor radar sau a dispozitivelor antiradar"
asta ca a zis ca il avea pasagerul ... oricine il are nu tre sa il aiba in masina si....
"Art. 104. - (1)Imobilizarea unui vehicul care circula pe drumul public se dispune în urmatoarele situatii:
f) exista date sau indicii ca vehiculul face obiectul unei infractiuni;"


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - GL-06-PUE
Dacia!!! Eppur si muove!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 31 Jan 2005, 10:21
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




QUOTE
f) exista date sau indicii ca vehiculul face obiectul unei infractiuni;"


Ai pus punctul pe "i"!!!

Cum detinerea si/sau folosirea de detectoare NU e infractiune, inseamna ca daca ti-o imobilizeaza politaii comit un abuz si trebuie sanctionati!!! 10412898.gif


Mama lor de spagari!!!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 31 Jan 2005, 10:37
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




@Dr Oopy: te rog sa imi spui sursa citatului, ca vreau sa imi fac rost de lege/regulament si sa il port in masina! Sa il arat organului daca nu crede.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cib
post 31 Jan 2005, 11:32
Post #70


fost posesor de Solenza


Group: Members
Posts: 493
Joined: 27 July 04
From: Iasi




QUOTE(Ciombe @ 28 Jan 2005, 15:45)
Cib, m-as mira sa fie asa cu masina... Oricum politaiul poate sa zica de ex ca banuieste ca tu ai ascuns droguri in masina (infractiune) ia doi martori si iti face perchezitie, nu iti gaseste drogurile, da in schimb gaseste detectoru...  deci solutia e cea spusa de AL: Cand te-a oprit iei detectorul si-l bagi in buzunar! Pt perchezitia personala treburile sunt ceva mai clare!
Numai bine!
*


banuiala nu implica si perchezitia... oricum pentru infractiuni daca nu au mandat trebuie flagrant. Daca ei se bazeaza pe banuiala pune-l sa scrie pe hartie ca el banuieste ca ai droguri si apoi ii dai voie, dar pe urma iti rezervi dreptul de a cere daune morale... Si crede-ma ca daunele pe care le ceri iti acopera si amenda si 10 detectoare...


--------------------
Nissan Almera Tekna Oltcit 12TRS 2005 - B-43-ZGO, SV-02-SST
Solenza... O masina buna! Pacat ca e facuta de romani.
nu ma cert cu nimeni, doar contrazic oamenii care spun tampenii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAS
post 7 Feb 2005, 09:38
Post #71


Le Bubulateur


Group: Members
Posts: 205
Joined: 23 August 03
From: Bucuresti




QUOTE(Ciombe @ 28 Jan 2005, 16:45)
"Rog moderatorii sa STEARGA URGENT post-urile in care sunt descrise locurile in care se pot plasa antiradarele... nu de alta, dar acesta fiind un forum public care poate fi accesat de oricine, aceste post-uri pot fi citite si de baietii cu sapca si atunci sa vezi ce se apuca astia sa ne dea masina in sacosa...
Fratilor! NU MAI SPUNETI pe unde va puneti avertizoarele pentru ca e in dezavantajul nostru al TUTUROR!

"

Mai nene, de te panichezi asa? Ha? Ca despre locurile de ascundere a detectoarelor se vorbeste de mai multi ani pe autoshow, acolo era si un politai care mai se uita din cand in cand...deci sunt arhicunoscute! E simplu: Ti-e frica - nu iti cumperi detector. Crezi ca merita sa rist: iti cumperi si te uiti aici ca sa vezi cum sa-l ascunzi mai bine si cum sa te folosesti mai bine de el! Io asa vad lucrurile!

Io unul am intrebat la politie de fata cu vre-o 3 echipaje de circulatie despre detectoare, asta in ziua cand mi-am luat detector wacko.gif . Daca erai ai dreeacu veneau dupa mine la masina si mi-l confiscau! Iar in Arad io umblu fara griji cu el pe bord intr-un fes de culoarea bordului (negru) pt ca e foarte greu sa isi dea seama cineva ca am detectorul acolo. Iar la o adica, il scot din fes si pun fesul in cap cand cobor din masina  blush.gif  ca sa nu aiba motiv sa se mai lege de fesul meu!!!


*




Tu oi fi bazat prin Arad... bafta ta... eu trebuie sa ma feresc, ca nu ma fereste nimeni altu'...si sincer n-am chef sa ma opreasca politia si sa-mi ia masina la puricat ca li-s-a "sculat" lor o idee...
Sunt sigur ca nu sunt singurul care gandeste asa...

This post has been edited by MAS: 7 Feb 2005, 09:41


--------------------
scandura cu rulmenti noua, din 2000 - B-02/36-MAS B222BIP
Daaati si mie minus la reputatie. 'dea D-zeu sanatate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 10:45
Forum Renault