DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

54 Pages « < 52 53 54 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tarife RCA, informativ

cj98czh
post 2 Apr 2024, 15:59
Post #1591


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(St @ 2 Apr 2024, 15:55)
depinde de fiecare daca considera ca merita timpul ala sau nu.
*



aici sunt de acord cu tine, dar fiecare cum considera .. oricum este bine de stiut ca exista si aceasta posibilitate.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 Apr 2024, 17:27
Post #1592


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(St @ 2 Apr 2024, 16:55)
De ce zici ca firmele de asigurari sunt hoti?


Intai, da-mi te rog voie... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

De ce sunt hoti? In 2020 am avut 305 lei polita la Logan pe 12 luni. In 2023 au vrut sa-mi ia 1.000 de lei. N-am avut nici un accident de 20 de ani de cand am masina. Nici cu celelalte.
Cat mama dracu' a fost inflatia in astia 3 ani? 300%????
Este o hotie pe fata facuta cu ajutorul hotului suprem, statul roman. Este un produs obligatoriu pentru clienti dar cu preturi libere, cat vor ei. ASF este asociatie patronala, de fapt.

Vedeti cu pretuitul timpului, asa nu merita sa pierdem timpul nici pe la alegeri, nu merita sa pierdem timpul nici sa-l reclamam pe Lidl ca am cumparat un kaizer de 300 de grame facturat la 600 de grame, etc.
E un principiu, ei pe noi si noi pe ei, mai prindem si noi un contraatac, mai dam un gol. Sa vada ca n-a murit rezistenta. Nu mai zic de mitinguri, blocat sosele, ca ala e Star Wars la romani.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Apr 2024, 21:23
Post #1593


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Preturile au crescut pentru ca a fost inflatie, pentru ca intre timp au aparut costuri cu rent a car la reparatii (si foarte multe service-uri cer enorm de multi bani pe masinile date clientilor cat timp au masina in service - gen 150-200 eur / zi pentru o masina gen renault clio data clientului), ca sistemul de asigurari nu mai pierde bani, etc., nu e doar inflatia aici.

Pana sa dea faliment City si Euroins, la nivelul sistemului de polite RCA (deci toate firmele), pentru fiecare 100 lei incasati pe o polita pierdeau cam 15-20 lei.
Anul trecut per total au iesit pe zero. Deci nu prea inteleg de ce zici ca-s hoti.

Serviceurile (unele), da. Aia-s hoti ca factureaza 7-800 lei/ora de manopera sau 200 eur/zi rent-a car pt un clieo.

This post has been edited by St: 2 Apr 2024, 21:25


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Apr 2024, 05:38
Post #1594


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ia sa vedem cum a fost in 2020 cu City si Euroins

https://www.1asig.ro/Tendintele-pietei-RCA-...ol-90-65769.htm

Prime subscrise 3,969 mld
Daune platite 3,109 mld
Marja pozitiva 0,860 mld, adica un destul de bun 21%

Anul trecut - 2023

Valorile doar pentru asiguratorii reglementati de ASF. Se mai adauga cei din UE.

Prime subscrise - 7,9 mld
Daune platite - 3,1 mld
Mai are rost calculul procentual?

https://adevarul.ro/economie/valoarea-prime...le-2351821.html

Se observa ca valoarea daunelor a ramas constanta, bine, a crescut valoarea medie a daunei, dar a scazut numarul de dosare. Cu tot cu preturi nesimtite la rent a car si manopere in serviceuri.
Valoarea primelor in schimb a explodat. In conditiile in care au obtinut de la ASF si plafonarea adaosurilor brokerilor, deci mai mult profit.
Piata RCA n-a fost niciodata pe minus si nici pe zero, dar dupa falimentul Euroins devine chiar mai lucrativa decat etnobotanicele.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Apr 2024, 06:50
Post #1595


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(YRX @ 2 Apr 2024, 17:27)
Intai, da-mi te rog voie... radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif

De ce sunt hoti? In 2020 am avut 305 lei polita la Logan pe 12 luni. In 2023 au vrut sa-mi ia 1.000 de lei. N-am avut nici un accident de 20 de ani de cand am masina. Nici cu celelalte.

*


la ce firme erau cele 2 cotatii de 305 si respectiv 1000?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Apr 2024, 06:53
Post #1596


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Capul de lista cu cel mai mic tarif - Euroins si probabil Groupama.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Apr 2024, 07:09
Post #1597


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




no wonder...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Apr 2024, 07:19
Post #1598


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




E, cand era Euroins 300 de lei, probabil si Groupama era pe la 400. Cred ca si tu plateai tot pe acolo.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Apr 2024, 07:26
Post #1599


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cand era euroins 300 luam Grawe la 320 tocmai ca sa nu fie euroins .


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Apr 2024, 07:38
Post #1600


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




E, lasatz. Daca erai adevarat faceai la Alianz cu 800, nu doar cu 20 de lei in plus la Grawe.
Za point era ca in 3 ani asigurarea mi s-a triplat, fara motiv, ceea ce consider hotie.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Apr 2024, 08:06
Post #1601


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




acuma si pretul carburantului este cu 70% mai mare vs 2020 .. pana la urma este alegerea ta daca vrei sa circuli cu masina deci platesti sau o ti in curte si nu platesti nimic ..

cam cu cat s-a scumpit totul din 2020 incoace .. ?!?

sincer pefer mai scump dar daca ma loveste unul sunt despagubit rapid si fara comentarii decat sa fie ieftine si sa stau sa imi recuperez banii in lni de zile .. cum pateai cu euroins, carpatica etc .. eu in veci nu mi-am facut la aia, am preferat sa fie la unii ok .. este f. bine ca s-au dus .. dracu .. in cazul fordului 1000 ron/an .. vine 83 de ron/luna .. chiar atat de scump ti se pare?

This post has been edited by cj98czh: 3 Apr 2024, 08:10


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Apr 2024, 08:45
Post #1602


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 07:38)
E, lasatz. Daca erai adevarat faceai la Alianz cu 800, nu doar cu 20 de lei in plus la Grawe.
Za point era ca in 3 ani asigurarea mi s-a triplat, fara motiv, ceea ce consider hotie.
*


comparand unii cu pret de dumping cu altii cu servicii decente da s-a triplat. Asa poti sa compari Bucuresti Paris la 10 euro cu blue air cu Air france si sa zici ca a crescut pretul biletelor de avion de 30 ori.....

This post has been edited by einstein1984: 3 Apr 2024, 09:09


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Apr 2024, 09:02
Post #1603


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 05:38)
Prime subscrise 3,969 mld
Daune platite 3,109 mld
Marja pozitiva 0,860 mld, adica un destul de bun 21%

Prime subscrise - 7,9 mld
Daune platite - 3,1 mld
Mai are rost calculul procentual?

Valoarea primelor in schimb a explodat. In conditiile in care au obtinut de la ASF si plafonarea adaosurilor brokerilor, deci mai mult profit.
Piata RCA n-a fost niciodata pe minus si nici pe zero, dar dupa falimentul Euroins devine chiar mai lucrativa decat etnobotanicele.
*


Marja aia nu reprezinta nimic pt. asiguratori, si nici pt. tine. Nu contine salarii, cheltuieli cu sediul, taxe, impozite, etc. Daca era vorba de EBITDA, ar fi fost ideal (pt. ei), da' nu-i cazul. Marja neta de profit a lor e undeva la 2-3%. Profitul bun se face din Casco, nu din Rca, ca acolo ies uneori pe minus.
Nu iau apararea asiguratorilor, eu (am mai zis-o) as face toate asigurarile facultative.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Apr 2024, 09:23
Post #1604


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




E, hai ca stim cum se formeaza costurile de ajung ei saracii la 2-3% profit. Cu consultante si management fee la firma mama, cheltuieli cu vrute si nevrute. Dar vedem dinamica incasarilor din prime 3,9 - 7,9, asta ar trebui sa dea de gandit.
Daca sunt asa de neprofitabile RCA-urile de ce mai fac? Sunt firme de asigurari care nu fac auto.

Einsteine, ai iesit cu demonstratia pe miriste, revino la asigurari. Blue Air a dat faliment demult. Am avut dauna platita de Euroins in 10 zile, asa ca...

Daca voua vi se pare in regula treaba cu RCA, nu mai am nimic de adaugat, inseamna ca ASF stie ce face, sunt profi.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Apr 2024, 11:30
Post #1605


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




gata am RCA-uri la ambele masini .. cost total cu tot cu micul discount primit de la broker - 1779 ron


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Apr 2024, 13:03
Post #1606


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 09:23)
E, hai ca stim cum se formeaza costurile de ajung ei saracii la 2-3% profit. Cu consultante si management fee la firma mama, cheltuieli cu vrute si nevrute. Dar vedem dinamica incasarilor din prime 3,9 - 7,9, asta ar trebui sa dea de gandit.
Daca sunt asa de neprofitabile RCA-urile de ce mai fac? Sunt firme de asigurari care nu fac auto.
Am avut dauna platita de Euroins in 10 zile, asa ca...
Daca voua vi se pare in regula treaba cu RCA, nu mai am nimic de adaugat, inseamna ca ASF stie ce face, sunt profi.
*


Incearca sa fii obiectiv, ca nu le tine nimeni partea:
-nu-ti imagina ca aia din asigurari lucreaza pe salariu minim, ca merg cu transportul in comun (sau pe jos) la job, si ca au sediul intr-o maghernita de periferie; dinamica cheltuielilor e cam la fel;
-Euroins si City erau majoritar pe rca, au dat faliment; cu cat platesc mai corect (in termen, la valoarea reparatiei) cu atat astia majoritar pe rca sunt pe topoganul falimentului (si in cazul unui faliment, pierderile se impart la tot contribuabilul, ca si asa nu pricepe);
- Asf e "de stat" si, asa cum ai zis (si ai dreptate) au interesul (ca si statul) sa incaseze bani, nu sa te protejeze pe tine sau pe orice cetatean. Uita-te la veniturile celor din ASF;
"Nu fura, guvernului nu-i place concurenta" (sau uita-te la semnatura mea biggrin.gif ).
Scuze de off.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 3 Apr 2024, 19:54
Post #1607


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 05:38)
Ia sa vedem cum a fost in 2020 cu City si Euroins

https://www.1asig.ro/Tendintele-pietei-RCA-...ol-90-65769.htm

Prime subscrise 3,969 mld
Daune platite 3,109 mld
Marja pozitiva 0,860 mld, adica un destul de bun 21%


Se observa ca valoarea daunelor a ramas constanta, bine, a crescut valoarea medie a daunei, dar a scazut numarul de dosare. Cu tot cu preturi nesimtite la rent a car si manopere in serviceuri.
*




Sunt mai multe aspecte de luat in calcul, nu doar ce zici tu.
In primul rand, trebuie sa te uiti si la rezervela facute (pentru toate politele valabile intr-un an de zile, in anul in curs se platesc cam 40-50% din daune, restul in anii urmatori. Pentru asta se fac rezerve).
In al doilea rand, trebuie sa iei in calcul si costurile de functionare ale alora, reasigurarea, etc, e mult mai complex decat sa te uiti la prime si daune.
Un indicator corect este Combined ratio (cred ca in romana se traduce rata combinata). Asta include toate cheltuielile (daune, rezerve - alea facute pt daune ce trebuie platiti in viitor de la polite valabile in anul in curs, cheltuieli de administrare, comisioane la broker, taxe la stat - apropo, azi din 100 lei prima, comisionul e 7 lei, taxele la stat sunt 13 lei, deci 20% dispar imediat din primele alea brute puse de tine mai sus, inainte de a lua in calcul rezervele, costurile de functionare si daunele platite).

Uita-te la clasa A10 - de la 120% in 2021 la 102% in 2023. Inainte de 2021 a fost si mai mare de 120%
https://www.1asig.ro/Rata-combinata-a-daune...l-100-71278.htm


Daca cauti jotii, sunt in alta parte. Oare de ce ASF a permis sa existe city si euroins care aveau preturi prea mici pentru a fi sustenabile? Acum platim noi toti prime mai mari din cauza asta (taxele alea de 13%, merg in majoritate la fondul de garantare ca sa plateaca daunele city si euroins). Noi platim mai mult si ei se bucura de 15 salarii/an, de 20 de mii de eur pe luna

This post has been edited by St: 3 Apr 2024, 19:55


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Saint666
post 23 Apr 2024, 07:30
Post #1608


E X I S T A M


Group: Members
Posts: 413
Joined: 7 November 05
From: Bucuresti - Diham




Am primit cotatia de la brokerul cu care colaborez de ani buni pentru RCA la Duster 1.5, cu bonus 4, 33 de ani.

1642 de lei in timp ce anul trecut a fost putin peste 1400 de lei...la Grawe asta.

Am facut cerere la BAAR, aparent tariful de referinta e 1030 de lei.

Totusi RCA-ul imi expira pe 10.05 iar BAAR are termen 20 de zile sa-mi raspunda... Practic m-am trezit tarziu si e posibil sa fiu nevoit sa merg pe tariful mare ca sa nu raman fara RCA....


--------------------
Dacia Duster Dci 4x4 2012 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 23 Apr 2024, 10:00
Post #1609


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Putina incredere in BAAR: raspund in vreo 6 zile la cereri (au 5 zile lucratoare termen) si apoi mai dureaza 2 zile sa ai polita. Deci te poti incadra.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Apr 2024, 13:27
Post #1610


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Oare o sa ii dea polita la 1030 cat e tarifiul de referinta? Sau dau la un alt tarif, daca da, stiti cum il stabilesc?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Apr 2024, 14:30
Post #1611


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




referinta x1,36 parca, am scris mai devreme cat a fost referinta si respectiv costul politei la mine.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 23 Apr 2024, 16:19
Post #1612


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




St, nu dezbaturam mama, pe pagina anterioara unde te-ai suparat ca i-am facut hoti?


QUOTE(YRX @ 1 Apr 2024, 20:41)
Procesul e asa:

- iei lista cu tarifele de referinta si vezi cat ar trebui sa platesti
- intri la un broker, vezi daca ai vreun tarif apropiat de tariful de referinta + 36%. Daca nu, ii injuri de mama si purcezi la pasii urmatori.
- intri pe site-urile firmelor de asigurari. Obtii 3 oferte personalizate pe tine sub forma de pdf. Evident, mai mari decat tariful de referinta + 36%
- intri pe riscridicat.ro si le incarci impreuna cu copie talon si ce mai cer ei.
- intr-un timp dat te vor contacta pe mail si iti vor spune ca cazul tau a fost acceptat si ai fost inscris in lista riscridicat pentru a fi preluat benevol de o societate. Au cateva zile la dispozitie. Evident, nimeni nu preia cazul. Mai poti sa bagi o injuratura.
- Dupa expirarea perioadei te vor anunta ca ai fost alocat societatii X la pretul recomandat de xxx lei
- Trimiti mail societatii X (au o adresa dedicata, gen riscridicat@societatea.ro) cum ca vrei sa faci asigurarea conform cazului BAAR xxxx
- Ei iti raspund si te pun sa le trimiti copie talon si CI, de cand vrei RCA si sa le faci plata. Dupa ce le trimiti, ei iti trimit polita.

Nu e nimic complicat, e doar de asteptat cateva zile. Merita si pentru 10 lei, e singura cale legala de a le mai pune frana hotilor.
*




--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 23 Apr 2024, 16:42
Post #1613


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Asa am facut, conform instructiunilor de mai sus (multumesc! si mai putin partea cu injuratul) si a mers. Am iesit mai ieftin cu ~200 lei


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Acest topic are caracter pur informativ. De aceea sunt permise doar mesajele care contin liste de preturi RCA de la asiguratori si link-uri directe catre site-urile asiguratorilor, preferabil catre sectiunea RCA.
Orice alte mesaje se sterg fara preaviz.

Ofertele si link-urile catre site-uri ale brokerilor sau agentilor de asigurari sunt strict interzise in acest topic. Abaterea se sactioneaza cu stergerea mesajului si avertisment (warn). Recidiva sa sanctioneaza cu Ban.
Multumesc.

Tarifele publicate pe site-urile asiguratorilor sunt cele corecte.
Tot corect este si faptul ca asiguratorii au voie sa acorde reduceri celor cu istoric curat, adica fara dauna in anul/anii anterior(i).
Sfatul nostru este ca, daca nu ati produs daune in anul incheiat (e vorba de 365 zile in urma si nu de anul calendaristic), sa cereti cotatia direct la acelasi asigurator, pentru ca aveti sanse mari sa obtineti o cotatie mai mica decat cea de lista si apoi sa comparati cu preturile celorlalti.


--------------------
Go to the top of the page
54 Pages « < 52 53 54
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 22:18
Forum Renault