DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme sub bord, in zona pasagerului

Diabolique
post 6 Apr 2010, 19:28
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 27 February 08




in pozele atasate, in dreapta fantei de intrare a filtrului de habitaclu se vede un burete. acel burete era imbibat de un lichid galbui posibil ulei.

ma poate lamuri careva de la ce este???
cand am montat filtru de aer in gaura respectiva nu am atins radiatorul, ca altceva n-aveam ce sa tai pe acolo desi am AC si toata lumea e speriata ca se taie nush ce conducte.

am descoperit chestia cand impingeam filtru in gaura iar cu dosul palmei am atins acel burete care si-a lasat lichidul sa curga. probleme cu masina nu exista, Ac-ul merge normal.


ps: am pus si o poza cu interiorul gaurii, sa se vada ca n-ai ce taia pe acolo, decat in cel mai rau caz sa intepi radiatorul.


Attached thumbnail(s)
efect0082.jpg ( Size: 521.92k ) Number of downloads: 379
efect0090.jpg ( Size: 401.08k ) Number of downloads: 438


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi 2006 ambition - hd-85-nba
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 6 Apr 2010, 19:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Pai nu ai ce teava sa tai cand tai acel plastic pentru filtru, numai sa ai grija sa nu intepi vaporizatorul, atata tot. Iar referitor la acel burete nu stiu ce sa zic, bine ca iti functioneaza ac-ul


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 6 Apr 2010, 20:57
Post #3


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Da' ce e aici?
A, pe acolo nu prea trece lumea... radmasa.gif V-ati inteles toti 3? unsure.gif

LE: up.gif pt autoritatea care a fost pe faza. Oricine ar fi fost el.

This post has been edited by BZN: 6 Apr 2010, 21:00


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2010, 21:29
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Buretele ala izoleaza trecerea conductelor de AC, si acopera acolo supapa de destindere termostatica.
In general nu ar avea de ce sa fie imbibat cu ceva, ar trebui sa fie uscat.
Daca lichidul era de consistenta uleiului si de culoare galbena, poate chiar era ulei. Poate provenit de la schimbul de ulei sau de le vreo verificare a instalatiei de AC.
Sa nu fie un lichid care a intrat pe sus, pe la priza de aer din compartimentul stergatoarelor si sa se fi scurs pe acolo, desi atunci ar fi trebuit sa mai fie niste urme.
Sau poate asa a fost montat buretele, imbibat cu ceva uleios.
Sau o fi fost supapa de destindere termostatica cu condens si s-a scurs condensul in burete.
Daca AC-ul merge corect, nu cred ca ar fi motive de ingrijorare, dar ar fi interesant de depistat sursa si compozitia lichidului


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diabolique
post 6 Apr 2010, 21:42
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 27 February 08




AC-ul n-are probleme, functioneaza la parametrii normali, zic eu, atata timp cat face rece...

schimb de ulei nu pentru ca nu vars uleiul pe conducte sau prin compartimentul motor...inca sunt tanar si nu-mi tremura mana tongue.gif
instalatia AC nu stiu sa fi fost verificata vreodata, eu fiind al doilea proprietar. si lichidul nu cred ca a intrat de la priza de aer de sub stergatoare pentru ca n-are cum sa ajunga pe acolo la burete. din ce mi-am dat seama acel burete ar putea fi punctul de intrare al tevilor de AC in habitaclu. se vedeau ceva urme sub capota in zona unde tevile intra in habitaclu cum ca ar fi fost varsat ceva acolo. dar de la acele urme pana la scursul de lichide in habitaclu e cale lunga deoarece cineva ar fi trebuit sa stropeasca mult si bine intr-o pozitie incomoda in spatele filtrului de aer de pe motor ca sa intre atata lichid in habitaclu.

buretele de la alt logan era uscat, ca si zona inconjuratoare deci exclud posibilitatea "asa e din fabrica"
iar cat despre condens...nu cred sa fie asa ceva pentru ca s-ar fi uscat in timp sau acolo ar fi fost un lichid care sa semene cu apa. uleiul nu cred ca face condens.

intr-una din zile s-ar putea sa ajung si pe la service cu ea, dar ma gandeam ca poate a mai patit careva ceva asemanator si poate da un sfat pertinent si necostisitor ca in service, ca poate si aia din service se vor uita acolo ca mata in calendar


ps: pentru edificare am gasit o poza care arata buretele imbibat, si pe acel plastic moale de pe peretele despartitor habitaclu-motor se vede cum s-a scurs. pozele din primul post sunt de la loganul care ziceam ca e uscat. le-am incurcat eu, sorry

This post has been edited by Diabolique: 6 Apr 2010, 21:47

Attached thumbnail(s)
efect0089.jpg ( Size: 358.34k ) Number of downloads: 412


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi 2006 ambition - hd-85-nba
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2010, 13:34
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Diabolique @ 6 Apr 2010, 21:42)
instalatia AC nu stiu sa fi fost verificata vreodata, eu fiind al doilea proprietar.
*

Fiind al doilea proprietar, e destul de greu sa bagi mana in foc pentru ce a facut cel dinainte.
E posibil sa fi turnat el ceva ulei/asemanatar in zona.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 22:13
Forum Renault