DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scaun Sofer, confortul soferului la volan

hash
post 5 Oct 2004, 16:02
Post #1


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Salut,

Va rog sa nu aruncati cu rosii in mine ca este prima data cand postez. M-am suit pe locul soferului la Solenza si m-am dezumflat. Am 1.80 si cand apas pe ambreiaj, dau cu genunchiul in partea de jos a bordului ! Cum sa cumpar eu asa masina ? Nu-mi place sa stau pe spate la volan. sad.gif Se poate regla scaunul ala ? Sunt invatat cu D1300, mi-am pus scaune noi, cu tetiera, dar in asta parca stau nus' cum, numa' comod nu e ... Si eram aproape hotarat la SLZ... E inaltimea mea un impediment ? Si parca parbrizul e mai mic si mai departe, parca n-am asa vizibilitate .. Cine a facut trecerea de la D1300 la SLZ, poate sa povesteasca un pic ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 5 Oct 2004, 16:08
Post #2


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(hash @ 5 Oct 2004, 17:02)
Se poate regla scaunul ala ?

aha, se poate impinge in spate!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 5 Oct 2004, 16:08
Post #3


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pai cam acesta este si motivul ptr care am astepta eu sa apara Loganul ca sa ma hotarasc sa schimb 1310. Solenza ca si Clio sunt masini ridicol de inghesuite, eu am 1,83 inaltime iar la solentza stau tot timpul cu capu'tavan, la Clio dau in tavan doar cand trec prin gropi (iar in Bucuresti chestia asta se intampla destul de des).


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 5 Oct 2004, 16:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Eu am h de 1,87 m si nu am intampinat nici o problema in a conduce dsn si slz, toata treaba e sa fie scaunul mai in spate (nu la max) si spatarul lasat putin pe spate, sa nu fie pe verticala, depinde cum v-ati invatat sa conduceti, daca circulati cu scaunul in dat in fata si spatarul drept e normal sa nu va placa, adaptati-va dimensiunilor masinii si e ok. Am un prieten care are peste 2,1 m si are o slz si incape asa ca nu e masina de vina ci cine ii intre volan si scaun.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Oct 2004, 16:26
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Si eu tot 1,87 am si n-am probleme cu inaltimea postului de condus. Ma rog, fiecare cu pozitiile lui....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 5 Oct 2004, 20:20
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




E adevarat ca daca avea si un reglaj pe inaltime era si mai misto . Eu am 1.84 ,dar nu am atins cu genunchi sau cu capul de tavan ,e derpt ca e mai nasol cand sta cienva mai innalt in spatele soferului deoarece trebuie sa dau scaunul mai infata ,dar in rest e ok . Un prieten cu un Clio a facut o remarca ca el sta mai sus decat mine in Clio ,asta daca nu are reglaj pe innaltime .
Daca vreti sa nu dati cu capul si sa purtati turbane in cap luativa LOGAN . biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 5 Oct 2004, 20:45
Post #7


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Acuma, dacă vrei să stai supertras în față nu se poate... Io am 1,92 și pot conduce fără probleme SLZ!!!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 6 Oct 2004, 08:36
Post #8


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Merci. M-ati convins. Tb sa "ma dau" cu ea, totusi a fost o prima impresie. rolleyes.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 6 Oct 2004, 08:48
Post #9


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




acum si voi,
bine ca nu spunetii sa conduc in pozitia culcat pe state si sa ma uit printr-un periscop.
pozitia la condus o am deja formata, si chiar nu vreau sa ma cocosez incercand sa intru in solnita.
nu vreau sa zic ca este o masina de necondus (ba din contra merge super ptr o Dacie) dar totusi eu PERSONAL nu ma simt bine in ea, unde mai pui ca devii foarte intim cu pasagerul din dreapta (la curbe te lipesti dragastos de el, iar cand schimbi viteza il poti pipai de voie/de nevoie pe genughi), lucru care nu prea se intampla la Berlina decat daca avea 5 viteze iar a 5-a era departe departe.
Loganul - ar fi o solutie, dar este inca varianta beta, si chiar nu vreau sa fiu cobai ptr Reno.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laufery6
post 6 Oct 2004, 09:04
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 13 August 04
From: Constanta




Mi se pare ca esti un pic carcotasi tarzy. Oricum este parerea ta, banii tai masina ta. Eu am 1.88m si nu am nici o problema, ce-i drept am condus-o doar o data ca inca a mea nu a ajuns. sad.gif


--------------------
Fiat Albea 2007 Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 6 Oct 2004, 09:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Scaunele pe Solenza sint de tot risul. Daca o pozitie cit de cit comoda am reusit sa-mi gasesc, tot am probleme cu lipsa sustinere laterala (atit pt bancheta - aia pe care stai cu c*** cit si pt spatar). Practic daca iau o curba cu 70-80 tre' sa tin de scaunul de alaturi din cauza fortei centrifuge asa ca pun mina dreapta pe scaunul alaturat pina trece curba. Mai nasol e cind sta cineva acolo....


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMZ
post 6 Oct 2004, 09:31
Post #12


Oldschool Member


Group: Members
Posts: 2.439
Joined: 13 September 04
From: Bucuresti




Eu am cumparat din Talcioc 1 buc cotiera-400 .000 lei, cu tot felul de sertarase, mi-a luat cam 30min. sa schimb scaunele intre ele si intra la fix, poti sa tragi si frana de mana lejer si este foarte practica dar inca nu am fixat suruburile dar sta foarte bine intre scaune, trebuie neaparat sa schimbi scaunele(am vazut ca a mai fost discutat subiectul).


--------------------
Renault Renault Grand Scenic 3.1.6 Dci 130 HP. 2011 - B.XXX.AMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 6 Oct 2004, 12:17
Post #13


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(laufery6 @ 6 Oct 2004, 11:04)
Mi se pare ca esti un pic carcotasi tarzy. Oricum este parerea ta, banii tai masina ta. Eu am 1.88m si nu am nici o problema, ce-i drept am condus-o doar o data ca inca a mea nu a ajuns. sad.gif
*




cum ai spus si tu, fiecare are dreptul la o parere personala.
prima data cand am condus solenta am fost si eu incantat, mergea super, se "infigea", motorul nu se auzea prea tare (comparativ cu CLT-ul), etc. chiar ma gandeam ce masina super la bani aia (tocmai aparuse Europa - care era cu vreu 500€ mai mult decat Berlina) dar apoi am inceput sa vad "defectele" si sincer sunt lucruri peste care nu-mi permit sa trec.
cam acelasi off il am si fata de Clio, este ceva mai inalt dar la fel de ingust (cel putin in interior).


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Oct 2004, 12:30
Post #14


membru


Group: Members
Posts: 4.540
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti






Stati un pic, nu doar inaltimea conteaza...

Eu si fratele meu avem cam aceeasi inaltime (1,88 el si 1,90 eu). Eu imi tin scaunul cu vreo 5 centimetri mai in spate ca sa stau comod. E diferenta de volum aici, eu am cu 20 de kg mai mult si tre' sa incapa burdihanul biggrin.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Oct 2004, 13:06
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Mai, eu am 1,80 si 105 kg (mda, stiu...) Am scaunul dat la maxim in spate si stau super. Intr-adevar, daca in dreapta se urca cineva de acelasi gabarit, ne cam atingem coatele iar in spatele meu incape doar fiica-mea de 7 ani... dar asta e... Depinde ce necesitati ai... Pentru familia mea de 3 persoane e arhisuficient spatiu.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laufery6
post 6 Oct 2004, 13:31
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 13 August 04
From: Constanta




Eu am 1,88 si 70Kg asa ca nu am probleme si poate de asta imi place cum stau in Solenza. Eu am picioarele lungi asa ca nu am probleme cu "burdihanul" vorba lui tatabobu. smile.gif


--------------------
Fiat Albea 2007 Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Oct 2004, 13:34
Post #17


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(laufery6 @ 6 Oct 2004, 14:31)
Eu am 1,88 si 70Kg asa ca nu am probleme si poate de asta imi place cum stau in Solenza. Eu am picioarele lungi asa ca nu am probleme cu "burdihanul" vorba lui tatabobu. smile.gif
*


Ma scuzi, la dimensiunile astea produci vreo umbra ? blink.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 6 Oct 2004, 14:09
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Mai frate de ce nu faceti voi o echipa de baschet ? Poate ne sponsorizeaza Mioveniul !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laufery6
post 6 Oct 2004, 16:10
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 13 August 04
From: Constanta




Mie mi-ar place sa facem o echipa, mai ales ca joc baschet. smile.gif)
Marty sa stii ca fac umbra, chiar daca este subtire dar exista. Asta este bine nu? smile.gif


--------------------
Fiat Albea 2007 Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 6 Oct 2004, 18:45
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




QUOTE(costi @ 6 Oct 2004, 09:17)
Scaunele pe Solenza sint de tot risul. Daca o pozitie cit de cit comoda am reusit sa-mi gasesc, tot am probleme cu lipsa sustinere laterala (atit pt bancheta - aia pe care stai cu c*** cit si pt spatar).  Practic daca iau o curba cu 70-80 tre' sa tin de scaunul de alaturi din cauza fortei centrifuge asa ca pun mina dreapta pe scaunul alaturat pina trece curba. Mai nasol e cind sta cineva acolo....
*


Ai dreptate, nu exista nici un pic de sustinere laterala.La curbe risc sa ajung pe scaunul din dreapta daca le iau mai in forta.Sunt de tot rahatul.Neaparat trebuie facut ceva la ele.Eu ma gandeam sa merg la un meserias de-asta de reconditioneaza scaune si sa il pun sa imi faca niste sustineri d-astea laterale.Si la sezut si la spatar.Sper sa un ma coste o avere.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 6 Oct 2004, 18:56
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Am vazut la un confrate din bucuresti , pe o SLZ niste huse pentru scaune care aveau incorporat in ele acele aripioare laterale de sustinere , am sa incerc sa caut sa vad daca gasesc , oricum decat de loc sunt bune si alea .


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 6 Oct 2004, 19:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Am avut huse din alea da nu sunt cine stie ce.Nu am fost multumit de ele.Intr-adevar se sta un pic mai bine.Dar nu stau fixe, se misca in stanga, in dreapta.E ceva....dar nu e asa cum trebuie.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Oct 2004, 09:40
Post #23


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(costi @ 6 Oct 2004, 09:17)
Practic daca iau o curba cu 70-80 tre' sa tin de scaunul de alaturi din cauza fortei centrifuge asa ca pun mina dreapta pe scaunul alaturat pina trece curba. Mai nasol e cind sta cineva acolo....
*



Depinde cine sta acolo... smile.gif biggrin.gif

Ai incercat sa montezi cotiera? Asa nu mai fugi spre dreapta in curbe. Si mai este si o anumita tehnica de atacare a curbelor cu viteza... wink.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 7 Oct 2004, 09:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Pentru cei care zboara din scaunele de slz le recomand cu caldura sa traga centura peste ei si au rezolvat problema.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 7 Oct 2004, 09:50
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Husele alea se gasesc in Metro si Practiker (odata). Era cam 1 mil una parca dar cred ca se taseaza cu timpul si ai dat banii degeaba. sa modifici scaunele iar cred ca nu renteaza, practic ar trebui reconstruita captuseala aia interioara. Cel mai corect ar fi montarea unor scaune SH dar si acolo se lasa cu balamuc: taiat, sudat, bla, bla, bla. Eu la DSN am pus cotiera si vorba lui Money incerc sa atac curbele mai bine. Asta nu ma impiedica sa nu-i injur pe aia cu scaunele de la Dacia #&%(&()^#@#


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 7 Oct 2004, 18:07
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




pai si nu crezi ca e mai mic balamucul doar daca iti modifica forma scaunului, au ei metoda lor, decat sa te apuci sa tai si sa sudezi???Ma refer la reconstruirea lui cu sustinerile care lipsesc din fabrica.Am vazut o multime de astfel de scaune modificate asa.Nu e mare scofala.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 8 Oct 2004, 08:17
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




@zzero- si eu prefer metoda cea mai simpla, dar tu stai in Cta asa ca daca-mi dai o adresa e degeaba. Pe aici nu am auzit de asa ceva.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 8 Oct 2004, 09:32
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Costi, sunt niste baieti pe Fundeni care-ti refac scaunele dupa cum vrei tu!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 8 Oct 2004, 09:49
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Daca dai de o adresa pune-o si tu pe aici.
Multam frumos.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 8 Oct 2004, 10:11
Post #30


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(costi @ 8 Oct 2004, 10:49)
Daca dai de o adresa pune-o si tu pe aici.
Multam frumos.
*


N-am adresa da-ti spun pe unde se afla. Mai intai lasa-ma sa ajung pe acolo ca nu-s sigur inca de locatie (nu stiu ce dracu' am, m-am ramolit sau ceva de genu'. Imi inchipui anumite chestii intr-un anumit loc, pot sa jur ca sunt acolo si de fapt alea se afla in cu totul si cu totul alt loc)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 18:09
Forum Renault