DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mufa bord Solenza

augustin87r
post 11 Dec 2009, 14:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Salut, am postat si la bursa, dar cred ca aici am mai multe sanse...Am nevoie de o mufa dintre cele 4 care sunt conectate la tabloul de bord al Solenzei. Vreau sa ii fac sa functioneze semnalul de placute uzate si am nevoie de un pin dintr-o astfel de mufa ca nu il pot construi... Poate cine a schimbat bordul de Solenza cu cel de Logan a ramas cu mufele vechi si imi spune cum ne intelegem...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 11 Dec 2009, 16:12
Post #2


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




am asa ceva...dar daca un prieten mai are aceste mufe vorbesc si te intelegi cu el...ok


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 11 Dec 2009, 18:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




PAi te rog , vorbeste cu prietenul tau cand ai timp...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 11 Dec 2009, 19:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




QUOTE(augustin87r @ 11 Dec 2009, 14:24)
Salut, am postat si la bursa, dar cred ca aici am mai multe sanse...Am nevoie de o mufa dintre cele 4 care sunt conectate la tabloul de bord al Solenzei. Vreau sa ii fac sa functioneze semnalul de placute uzate si am nevoie de un pin dintr-o astfel de mufa ca nu il pot construi... Poate cine a schimbat bordul de Solenza cu cel de Logan a ramas cu mufele vechi si imi spune cum ne intelegem...
*


De ce nu folosesti semnalizarea becului de la frana de mana?Legi firele pe papucul de la senzorul de pe pompa de frana.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 11 Dec 2009, 20:54
Post #5


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




auzi...a spus ca mai are mufe de slz...da chiar de ce nu faci cum spune colegul de mai sus...chiar este o idee buna asta...placutele de frina cumperi de super nova ???ca alea au fir pentru asa ceva


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 11 Dec 2009, 21:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Stiu ca asta e varianta simpla, dar becul ala e pt alta avarie si cand o sa se aprinda o sa ma gandesc ca ar putea sa nu fie placutele. Bun si daca in timpul cat sta aprins ,ca nu o sa schimb placutele imediat, chiar apare o avarie cum imi mai dau seama ? Stiu ca nu sunt frecvente avariile la sistemul de franare legate de pierderea de lichid, dar punem absurdul...nu pot stii cand se rupe un furtun de la etrier.

Apoi sa spunem ca asa cum unii au pasiunea de a face bordul albastru si toate cotloanele din masina albastre, eu am boala de a avea mai multi martori in bord. Chiar si martorul de centura as incerca sa il fac,desi eu nu uit niciodata sa o pun...

Placute de frana cumpar Ferodo, au fir. Pot sa cumpar si de SN, am de unde alege...Ce fac eu, e mai mult de distractie, la fel cum mi-am pus si priza de bricheta in portbagaj...

Dl. ramsen, cum iau legatura cu prietenul dvs? Ce adresa de mail are?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 12 Dec 2009, 18:57
Post #7


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




salutare
martorul acela de care vorbesti este pentru frina de mina si pompa de frina...deci poti pune lejer si fara probleme firele de la placutele de frina pe acel fir...si eu m-am gindit la asa ceva ,dar in primul rind trebuie sa ma uit la placutele de frina de super nova daca sint la fel ca cele de solenza...mai jos prezint o poza cu acel martor

Attached thumbnail(s)
SP_A0039.jpg ( Size: 29.6k ) Number of downloads: 442


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crick
post 12 Dec 2009, 19:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 2 January 09
From: Bucuresti




Eu am montat placute FERODO.Nu au fir ci doar un contact la care se conecteaza firul;in acel contact se potriveste papucul rotund de la un actuator(se largeste putin).Daca vrei sa fie o semnalizare diferita,se poate pune un montaj care sa clipeasca becul din bord la uzura placute.Aveti idee,becul din bord se scoate(pune) usor pentru ca l-as inlocui cu un led(+rezistenta aditionala)?

12 Dec 2009, 19:52:
Ah ,am uitat,tu ai bord de Logan ,deci ai leduri la semnalizare.

This post has been edited by crick: 12 Dec 2009, 19:52


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B _____
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 22:24
Forum Renault