DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achizitie Logan 1.5DCI din 2007

sergiu-iulian
post 27 Nov 2009, 19:47
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




Si sa aiba cati mai putini km,dupa cum a spus si el (@sacagiu).Si un lucru de care ai putea sa tii cont ar fi cauciurile originale(daca cel care a cumparato inaintea ta sa nu-i fi schimbat caucicurile cu unele mai bune),dar si volanul sa nu fie uzat foarte tare.(cu exceptia daca a avut husa).Si bineintales sa nu fi fost lovita.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 27 Nov 2009, 19:56
Post #32


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pune deoparte 500euro (daca masina are in jur de 60.000km), pe care ii cheltui asa:
- 100 euro un tester autorizat inainte sa cumperi masina. acest test iti va spune toate eventualele probleme pe care masina le poate avea
- schimbi toate filtrele, uleiul, eventual si distributia, daca este cazul si daca fostul proprietar nu poate dovedi cu acte ca aceasta a fost schimbata
- duci masina la o spalatorie si ii tragi o "baie" profesionala, atat interior cat si exterior

si eu iti recomand masinile de la proprietari, mai ales avand in vedere ca iei diesel, si acesta e mai "sensibil"... de asemenea eu as merge pe variantele de echipare:
- ambition = geamuri electrice fata-spate, oglinzi electrice incalzite, computer bord, a/c, scaun sofer reglabil pe inaltime, servodirectie, abs, jante aliaj.
- kiss fm = ambition fara jante aliaj si geamuri electrice spate, dar cu tablou bord de prestige, schimbator si volan in piele
- prestige = ambition + spoilere vopsite integral in culoarea caroseriei, jante aliaj si oglinzi specifice (oglinzi ca de ph2, care sunt mai bune la capitolul vizibilitate), tablou bord cu ceasuri albe, volan si schimbator in piele.
iar legat de motorizare, daca tot iei diesel, mergi pe varianta cu i rosu (85cp, respectiv 63kw in talon).

This post has been edited by slider2: 27 Nov 2009, 19:57


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 27 Nov 2009, 20:04
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




@Slider2 variantele de echipare de care ai zis tu sunt aproape variante de top,daca nu chiar de top(prestige).Daca tot sti variantele de echipare,spune-i domnului @Sacagiu toate variantele tongue.gif (si cele mai putin ''scumpe''),sa-si faca si el o parere,sa stie si el cat de cat.Si sunt de acord cu tine,daca se poate sa o duca la un tester,dar sa verifice si partea mecanica cat de cat(de exemplu:amortizoare curse,arucri rupte,pivoti etc) ca sa mai reduca si el ceva din pretul care il cere vanzatorul masinii. biggrin.gif

This post has been edited by sergiu-iulian: 27 Nov 2009, 20:05


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 27 Nov 2009, 20:24
Post #34


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




p.s. fereste-te de o chestie, respectiv de masinile tunate. nu toti cei care fac tuning dauneaza masinii, dar daca vezi suspensii coborate, distantieri la roti, jante sau anvelope decat cele de alte dimensiuni recomandate (185/65/R15), remapari, resoftari, etc; fugi ca draq de tamaie. la fel daca masina are anvelopele foarte uzate pentru km parcursi, e posibil ca, pe langa faptul ca le-a schimbat pe cele originale cu unele mai obosite, proprietarul masinii sa aiba un stil de condus foarte agresiv, care nu face foarte bine masinii.
si vezi ca am mai vazut eu o categorie de asa zis tuning. eu am vazut cateva logan-uri cu elemente de caroserie de ph2, gen partea frontala sau stopuri, bara spate; ce sa mai adevarate struto-camile. a ajuns si la logan cum era la vechea berlina, la care se facea trecerea de la faruri simple, la 2 faruri; la modele de prin 70-80 se puneau parti frontale de cn3/cn4 wink.gif .
nu zic ca nu exista posibilitatea ca proprietarul sa fi vrut el s-o faca asa, ca sunt si proprietari care aduc anumite modificari masinii doar din placere. eu am un tovaras cu un logan care a vopsit-o complet desi masina n-a fost implicata in nici un accident, nici macar minor. el a vopsit-o, datorita unor zgarieturi facute de angajatii romprest in momentul in care au curatat pomii din fata locului de parcare, desi masina nu necesita o vopsire completa. partea proasta e ca, desi s-a bucurat la inceput de acest lucru, s-a folosit o nuanta de albastru mineral un pic diferita, lucru care se vede foarte bine in momentul in care deschizi capota la motor. pentru un eventual cumparator al masinii, acest lucru poate fi suspicios, pentru ca nu prea se poate dovedi ca masina n-a fost lovita.
totusi se poate ca o astfel de masina, sa fi fost lovita si in momentul repararii sa se fi luat decizia de a monta panouri de ph2, pentru ca arata mai bine.

nivele de echipare:
- logan (ala chel, fara nimic pe el)
- ambiance
- preferance
acestea 3 nu exista pentru mine. sunt de acord ca "domne nu pot sa ma lafai, ca am un anumit buget", dar eu nu concep ca in anul 2009, aproape 2010 sa cumperi o masina (fie ea si sh) fara a/c, servodirectie, macar geamul si oglinda de la sofer electrice tongue.gif , ca sa nu mai zic de abs.
- laureate = geamuri electrice fata, oglinzi electrice, servodirectie, computer bord, a/c, scaun sofer reglabil pe inaltime, dar fara abs
- ambition
- kiss fm
- prestige.
pe langa acestea au mai existat niste variante de echipare de serie mica, dar sunt foarte rare:
- laureate plus = laureate + abs
- abs plus = preferance + abs
- easy = laureate + niste chestii minore, nu stiu exact ce, dar ceva de genul mp3player, oricum in nici un caz abs.

eu as merge pe variantele mentionate in postul anterior (kiss fm, ambition, prestige). uite aici niste exemple, care intr-adevar sunt de pe autovit, dar nu orice masina de pe acest site este si din targ, iar oricum acesta este cel mai bun si mai simplu site de auto sh din romania; deci mi-a fost cel mai la indemana sa caut aici.
- kiss fm 2008, 33000km, 70cp, 4600euro
- kiss fm, 2008, 38000km, 85cp, 5890euro
- ambition, 2007, 37000km, 70cp, 5500euro
- ambition, 2008, 30000km, 70cp, 5700euro

This post has been edited by slider2: 27 Nov 2009, 20:30


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 27 Nov 2009, 20:27
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




Poi Preference eu stiu ca are servodirectie,2 airbaguri si geamuri electrice fata.Ma insel cumva?

27 Nov 2009, 21:31:
P.S.si ce ai pus tu acolo prima masina parca este dintr-un parc,nu??si scrie jos AUTO OFFICE CLAUDIU.se merita sa fie cumparate masini din parc?cei de acolo nu fac ''afaceri''?

This post has been edited by sergiu-iulian: 27 Nov 2009, 20:31


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 27 Nov 2009, 20:35
Post #36


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




nu stiu exact ce sa-ti spun pentru ca asa cum am spus mai sus, pentru mine nu exista aceste nivele de echipare. eu m-am referit sa aiba a/c si servo si geamuri electrice, nu daca nu una, sa o aibe pe cealalta.

pe scurt pentru mine o masina trebuie sa aibe minim toate dotarile din aceasta lista:
- servodirectie
- geamuri electrice fata
- oglinzi electrice
- a/c
- abs
- computer bord

<span class='edit'>27 Nov 2009, 20:36:</span>
QUOTE(sergiu-iulian @ 27 Nov 2009, 20:27)
Poi Preference eu stiu ca are servodirectie,2 airbaguri si geamuri electrice fata.Ma insel cumva?

<span class='edit'>27 Nov 2009, 21:31:</span>
P.S.si ce ai pus tu acolo prima masina parca este dintr-un parc,nu??si scrie jos AUTO OFFICE CLAUDIU.se merita sa fie cumparate masini din parc?cei de acolo nu fac ''afaceri''?
*



e doar un exemplu... nu prea as recomanda masina de firma, pentru ca am un tovaras agent vanzari si stiu cum conduce masina. nu o omoara, dar nu e ca si cum l-ar durea de ea.

This post has been edited by slider2: 27 Nov 2009, 20:39


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 27 Nov 2009, 20:44
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




am inteles tongue.gif Acum imi permit sa pun si eu niste poze cu loganuri DCI:
- Logan DCI ( TM )
- LOGAN DCI (BH)
- LOGAN DCI ( B )

This post has been edited by sergiu-iulian: 27 Nov 2009, 20:46


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 27 Nov 2009, 20:48
Post #38


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




dupa mine prima, cea de la timisoara ar merita. e 2008, are toate dotarile, e si de 85cp, si pentru o masina care a costa cam 10.000euro noua acum 2 ani de zile, nu mi se pare un pret mare, cel cerut de vanzator, si mai este si negociabil.
bine recunosc ca eu daca mi-as lua logan, as lua doar 1.6 16v (poate 1.5 85cp, daca as face multi km/an), si i-as micsora garda la sol. si nu e o varianta exclusa ca eu pe viitor sa fiu posesor al unui logan, avand in vedera ca in vara dupa ce termin facultatea, daca ma angajez s-ar putea sa primesc masina personala. si in functie de bugetul aferent la acea vreme e posibil ca si modelul autohton sa intre in discutie...

This post has been edited by slider2: 27 Nov 2009, 20:52


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 27 Nov 2009, 20:53
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




Da,se merita.Depinde de vanzator,poate il ''scoti'' la 5000,depinde cum sti sa vorbesti cu el,si depinde cat este dispus sa ''lase''la pret.(daca nu lasa nici foarte mult la pret,poate asta inseamna ca masina aia chiar isi merita banii si a fost intretinuta ''ca la carte''),zic eu.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 27 Nov 2009, 20:54
Post #40


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




se poate dar tinand cont ca e criza, negocierea e baza, chiar daca suma negociata poate parea cam mare. am vazut multe cazuri de vanzatori care au pus un pret pe masina, si au vandut-o cu 1000-1500euro mai putin decat pretul cerut.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 27 Nov 2009, 20:56
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




Corect smile.gif dar asemenea cazuri mai rar gasesti(adica sa lasi 1000-1500),in functie de cum are omul(vanzatorul) nevoie de bani.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 27 Nov 2009, 21:08
Post #42


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




nu ma refeream sa negocieze suma aceasta dintr-un foc, ci sa lase treptat din pret, gen cum se intampla pe la bursa de pe forum, deci daca nu e graba poti urmari un anunt, desi e cu dus si intors, ca poate intre timp masina e cumparata de altcineva.

acum mi-a mai trecut ceva prin minte. daca sacagiu nu se grabeste eu i-as recomanda sa mai astepte un pic, respectiv pana pe la primavara. de ce?? pentru ca megane sedan tocmai a primit inlocuitor, respectiv fluence (apropos am vazut unul azi pe viu, si nu mi-a lasat alta impresie fata de cea din poze, si anume ca arata ca naiba). momentan inca se mai vinde megane sedan pentru ca au fost stocuri, dar asta nu va mai tine mult, datorita faptului ca se aplica reduceri acestui model, ducandu-l in zona de pret a symbolului si de aici rezulta canibalizare intre 2 modele ale aceluiasi producator, ceea ce nu e bine pentru renault, ca devine nerentabil symbolul (care si asta arata ca naiba tongue.gif ). deci "long story short", pretul la sh pentru megane 2 sedan va scadea, ajungand in zona in care este acum loganul sh, ceea ce va duce la o scadere a pretului si modelului autohton, pentru ca totusi cele 2 modele nu prea se pot compara.
asta pe langa faptul ca va continua criza si preturilor vor continua sa scada.
exista posibilitatea ca in primavara la 6000euro negociabil sa gasesti logan ph2 dci (tinand cont ca eu am gasit logan laureate ph2 1.6 16v cu 6800euro negociabil), sau daca vrei un megane 2006-2007, cu putin km.

This post has been edited by slider2: 27 Nov 2009, 21:09


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 27 Nov 2009, 22:20
Post #43


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pentru initiatorul topicului sa citeasca postul pus de Klaus
http://www.daciaclub.ro/De-verificat-cand-...sina-t7238.html


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sacagiu
post 29 Nov 2009, 12:47
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 23 November 09




Eh..am fost prin targ...am ramas total dezamagit de al nostru logan,fie el dci sau benzinar....renunt la ideea de a cumpara lucru facut de romani...panarame de masini la bani multi. o sa caut un ford sau un opel. bafta!


--------------------
OPEL OPEL ASTRA CARAVAN 2003 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Dec 2009, 22:47
Post #45


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Atunci aici se inchide.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 10:07
Forum Renault