DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa-mi iau Duster! Imi iau, dar .... de care ?

venusake
post 1 May 2011, 20:31
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Da, .... n-am avut de lucru, am intrebat si se risca polemici!


QUOTE(vimp @ 1 May 2011, 19:53)
......
Mai tin sa completez ca, daca bati drumuri forestiere inguste (acele drumuri de caruta) Duster nu este o solutie tocmai buna intrucat este cam latut in zona aripilor si o cam zgarii.
Bafta
*



Drumurile forestiere ce la atac eu nu sunt d-alea inguste ci d-alea mari si late (culmea, .... uneori muuuuult mai bune decat cele din oras). Pe drumurile forestiere pe care ajung eu, intra si TIRurile la incarcat, doar ca mai sunt bolovani sau praguri pe la podete!

Oricum, ... o sa mai iau o data ambele versiuni la o "tranta" zdravana pe sosea, macadam si peste camp (si p-acolo mai ajung)!



--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 1 May 2011, 20:54
Post #32


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Drive-test cu ambele versiuni…dacă dealer-ul vrea să vândă, va pune la dispoziție ambele variante…Spor!


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 1 May 2011, 20:59
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




A, .... nu ma agit io cu dealerul! Teste fac cu masini ale clientilor!
Unul are 110 4x4 iar altul are benzinar cu tractiune pe fata!

Relatia cu ei este mai mult decat profesionala, suntem chiar prieteni buni, deci ...... o sa le pot testa linistit! Cum vreau si unde vreau (in limita bunului simt)!

Cred ca e cel mai bine asa!


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 1 May 2011, 22:23
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




sa ma ierti ca iti poluez topicul dar ma vad nevoit sa dau niste clarificari.

CGDBZ, era mondial de avea loganu asa ceva biggrin.gif
PaulT, ia reciteste postul meu pe un ton mai calm si spre sfarsit cu putina ironie.
desi nu pare, am totusi o parere la subiect. anume faptul ca am dus de cateva ori lipsa a cel putin unui EDS sau ASR sau TCS sau... (franarea rotii ce pierde aderenta pentru a transfera cuplul spre cealalta; abrevierile ne omoara), asta ca sa nu spun ca duc lipsa unui 4x4 mai adevarat.
ma bucur pentru tine ca ai avut ocazia sa conduci 4x4 mai adevarate, mai bune decat duster, cu reductor, diferential blocabil si alte soiuri specifice domeniului.
multi posesori de logan au luat o echipare fara aer conditionat. la momentul achizitiei era ok, masina noua, merge bine. mai tarziu au regretat. acelasi principiu se aplica si la 4x4 de duster.
intradevar, una e 4x4 si alta e A/C si niciuna din aste 2 dotari nu sunt vitale. dar sunt utile si in unele circumstante foarte utile.
venusake, daca dupa o saptamana de ploaie poti intra linistit pe acele drumuri forestiere fara sa ramai in noroi, atunci poate ca e suficient si 4x2+ASR.
indiferent ce varianta alegi, multi Km doar cu motorina si lichid de parbriz!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 1 May 2011, 22:33
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Multam tare de urare! Chiar e faina vorba asta!

Ref la ploaie .... forestierele mele-s pietruite, nu prea vorbim de noroi!
Sa vedem! Vine testul in teren pe cele doua versiuni si ...... 'om vedea pe ce cheltuim banii! smile.gif


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 1 May 2011, 22:35
Post #36


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Happy shopping, then! wink.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 1 May 2011, 22:46
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Si cand ma gandesc la faptul ca ma laud cu treaba asta cu ..... mult inainte de lansare! ... Am io un fix!

Off.
La mine in sat era o femeie mai ....... slaba la minte. O femeie de treaba, in rest.
Ea avea o vorba: "Asta-i capu', ce sa-i faci!"
Stiti cata dreptate avea? Se aplica la toti! smile.gif (mai ales mie)


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 2 May 2011, 08:16
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(mikey_gtx @ 1 May 2011, 23:23)
sa ma ierti ca iti poluez topicul dar ma vad nevoit sa dau niste clarificari.

PaulT, ia reciteste postul meu pe un ton mai calm si spre sfarsit cu putina ironie.
desi nu pare, am totusi o parere la subiect. anume faptul ca am dus de cateva ori lipsa a cel putin unui EDS sau ASR sau TCS sau... (franarea rotii ce pierde aderenta pentru a transfera cuplul spre cealalta; abrevierile ne omoara), asta ca sa nu spun ca duc lipsa unui 4x4 mai adevarat.
ma bucur pentru tine ca ai avut ocazia sa conduci 4x4 mai adevarate, mai bune decat duster, cu reductor, diferential blocabil si alte soiuri specifice domeniului.
multi posesori de logan au luat o echipare fara aer conditionat. la momentul achizitiei era ok, masina noua, merge bine. mai tarziu au regretat. acelasi principiu se aplica si la 4x4 de duster.
intradevar, una e 4x4 si alta e A/C si niciuna din aste 2 dotari nu sunt vitale. dar sunt utile si in unele circumstante foarte utile.
venusake, daca dupa o saptamana de ploaie poti intra linistit pe acele drumuri forestiere fara sa ramai in noroi, atunci poate ca e suficient si 4x2+ASR.
indiferent ce varianta alegi, multi Km doar cu motorina si lichid de parbriz!
*




Oooff. Daca spuneai de ASR, TCS era mai clar, dar n-ai zis biggrin.gif . Iar la capitolul condus 4x4 am si specificat ca era vorba de ceva diferit de "gluma de 4x4 de pe un crossover". Adica de pe orice crossover, nu era o aluzie la prafos in mod special.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 6 May 2011, 11:42
Post #39


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Pe dacia.ro dci-ul de 90 are consum mai mic. Daca tot iei 4x2 de ce eviti motorizarea asta?

This post has been edited by tkx: 6 May 2011, 13:13


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 May 2011, 11:48
Post #40


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(asgard1955 @ 1 May 2011, 13:37)
Cea mai complicata piesa ce e in plus la 4x4 e cuplajul electromagnetic care e testat de ani buni pe murano, care e unul dintre cele mai scumpe nissan-uri
*
Aberezi! Nu exista nici un reper comun si nici de inspiratie.

This post has been edited by IRONICK: 6 May 2011, 11:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 6 May 2011, 12:21
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(tkx @ 6 May 2011, 12:42)
Pe dacia.ro dci-ul de 90 are consum mai mic. Daca tot iei 4x2 de ce eviti motorizarea asata?
*



Nu stiu daca pe mine ma intrebai de dci-ul de 90cp, dar iti raspund. Diferenta de dinamica intre Duster echipat cu dci90 si dci107cp este destul de semnificativa. Diferenta de consum pe hartie exista, desi este complet insignifianta. In viata reala, in regim extraurban sau de autostrada nu as paria ca dci90 are consum mai mic... Masina are vmax 156km/h... La un rulaj normal cu viteze de 120-130km/h este deja aproape de maximul posibilitatilor. dci107 are si reprize mult mai bune, necesare in rulajul de zi cu zi. Si aici nu ma refer la "raceri"(cum probabil au unii impresia...desi vorbim de o masina cu performante modeste, fara legatura cu rulajul sportiv..) ci la deplasari normale, depasiri facute cat de cat in conditii bune, mers extraurban lejer. Diferenta de 600EUR nu m-ar face sa aleg in nici un caz versiunea de 90cp(vorbesc in nume propriu, bineinteles). Iar la capitolul alegere 4x2, eu nu pot decat sa il felicit(foarte sincer si fara gluma).


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 6 May 2011, 13:19
Post #42


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Intrebarea era pt initiator , dar nu-i nici o pb ca ai raspuns si tu.
Referitor la motor nu stiu daca diferenta aia e doar pe hartie. Asta se poate vedea doar testand ambele variante. Oricum diferenta cea mai mare e la consumul urban, unde doare cel mai tare.
Si diferenta aia de 600 de euro nu-i chiar de neglijat. Mai renunti la metalizat si gata 850E economisiti.

Deocamdata nu am in plan sa mi cumpar unul, dar daca maine asa vea banii necesari 1.5dci 90 4x2 as lua. Laureate sau Ambinace cu AC.

This post has been edited by tkx: 6 May 2011, 13:23


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dussster
post 6 May 2011, 13:29
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 8 April 11




Foarte corect , dar mare atentie la alegerea 4x2 sau 4x4 , pentru ca fiecare trebuie sa stie si sa gandeasca in functie de utilitate , de diferenta de bani ( pt. unii conteaza ) etc. Spun acest lucru pentru ca un singur drive test nu este destul de convingator . Cunosc destui care dupa un singur drive test si-au luat masina ( si atentie in general marci straine ) si apoi descopereau ca nu le place aia sau alta s.a.m.d. Deci este foarte bine inainte de a va decide, sa faceti mai multe teste la reprezentante diferite , sa va uitati la masina pe toate partile , sa intrebati orice fleac care va vine in minte , pentru ca nu va costa nimic acum . Pe urma este prea tarziu , veti fi dezamagiti si exemple sunt destule din pacate .


--------------------
ren ren 2012
SENSEI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 6 May 2011, 13:42
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Foarte adevarat. Eu il felicitam pe initiator pentru alegerea 4x2 deoarece a analizat foarte bine necesitatile si nu a mers pe principiul il iau sa fie acolo. Sfatul cu teste multiple la reprezente diferite si frecat si masinile si personalul cu aflarea oricarui detaliu este foarte bun si ar trebui urmat de oricine isi cumpara un autoturism. Si eu am cunoscuti, persoane foarte ok dar fara prea multa experienta in domeniul auto care s-au aruncat ghidandu-se dupa primul impuls si si-au luat masini(marci diverse) fara a face mai mult de 2km la volanul uneia dupa care au inceput sa comenteze ca de ce nu are x dotare, sau de ce functioneaza intr-un anumit mod...


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 7 May 2011, 02:02
Post #45


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




QUOTE(IRONICK @ 6 May 2011, 11:48)
Aberezi! Nu exista nici un reper comun si nici de inspiratie.
*



Eu nu aberez, daca e asa, au aberat altii inainte si eu i-am citat. Adica nu e de murano? restul stiu ca e proiectat pentru duster.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 May 2011, 09:07
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




Si cati au demonstrat ca asa este? Macar cu poze ale reperelor comune! Ca ziaristi care isi iau spaga sunt destui ca sa sustina aberatii sunt destui.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kork
post 9 May 2011, 17:26
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 August 06




Atunci ce este? O chestioe modificata, simplificata etc.?
Daca ai detalii, te rog sa ni le impartasesti si noua.
Multumesc.


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Confort - b12ujv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 9 May 2011, 18:18
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE
If traction is lost, or when grip is at a premium, some of the torque is transferred to the rear wheels. This split is performed by an electromagnetic torque converter supplied by Nissan.

Restul aici.
Mama lor de francezi, i-au shpaguit si pe astia. Ce oameni domnule, ce oameni... icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 May 2011, 21:20
Post #49


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si Ssang-yong avea la un moment dat "powered by mercedes". O fi avut motor mercedes, dar asta nu insemna ca avea ultimul motor de mercedes de pe clasa S.
Ca unii intelegeau ca erau chiar motoarele de pe masinile de formula 1 de la mercedes si erau mandri tare, asta e alta treaba.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 May 2011, 21:35
Post #50


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




e buna ca inca fac piese biggrin.gif cand nu se vor mai face atunci sa vezi panica pe dacia ... momentan s-a cam terminat monetarul in tara.
Oricum e o masina pe cinste pentru o famile .
Era super daca ar fi scos ei modelul acela prezentat prima data ar fi dat lovitura dar ar fi pierdut francezul de la reno cam mult cu produsele proprii.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 9 May 2011, 22:04
Post #51


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Și dacă MCV-ul arăta ca Steppe…Boc era președintele SUA și ne povestea el cum stătea Ben Laden în Abbottabad așteptând să vină americanii cu elicopterul…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 May 2011, 08:39
Post #52


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(D-Ice @ 9 May 2011, 18:18)
Restul aici.
Mama lor de francezi, i-au shpaguit si pe astia. Ce oameni domnule, ce oameni... icon_mrgreen.gif
*
Uite unde era noul fansuv. radmasa.gif Reperele de pe Murano unde sunt???


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 10 May 2011, 10:34
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(IRONICK @ 10 May 2011, 09:39)
Uite unde era noul fansuv.  radmasa.gif Reperele de pe Murano unde sunt???
*



Reperele de pe Murano sunt acolo, pe Duster. Cauta-le ca sigur le gasesti. radmasa.gif
Nu vad insa ziaristii aia care au luat spaga ca sa scrie frumos despre Duster. Poate stii tu mai multe, te rog, da exemple! Deja e offtopic discutia.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 May 2011, 10:45
Post #54


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(D-Ice @ 10 May 2011, 10:34)
Reperele de pe Murano sunt acolo, pe Duster. Cauta-le ca sigur le gasesti. radmasa.gif
Nu vad insa ziaristii aia care au luat spaga ca sa scrie frumos despre Duster. Poate stii tu mai multe, te rog, da exemple! Deja e offtopic discutia.
*
Pai daca tot te dai asa de destept ca fansuv, enumereaza reperele! Ala cel putin avea haz in prostia lui.

This post has been edited by IRONICK: 10 May 2011, 10:45


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venusake
post 10 May 2011, 12:16
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 5 March 07
From: ARAD




Multumesc foarte mult tuturor pentru pareri si recomandari! Mai sunt cateva zile pana ajung la momentul in care voi lua decizia. Intre timp voi ajunge la testarea celor doua modele (2 sau 4 roti motoare).
Referitor la motorizare ... voi merge pe varianta 110dci.


PS.
Ca de obicei, discutiile o iau razna si se ajunge la acuze + jigniri ..... PREA fara rost!

Am o rugaminte la moderatori:
Puteti, va rog, sa-mi inchideti topicul ? Va multumesc!

Va multumesc foarte mult!


--------------------
DACIA DUSTER 2011 - 1,5dci, 2x4 Laureate Black - AR Rosu
======================
Visele ne ajuta sa pasim INAINTE!
======================
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 10 May 2011, 14:36
Post #56


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Să fie într-un ceas bun!


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 May 2011, 14:42
Post #57


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Se inchide la cererea initiatorului


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 18:17
Forum Renault