DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

152 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

ssilviu
post 11 Oct 2007, 08:00
Post #61


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(vis-a-vis @ 10 Oct 2007, 18:01)
Toate lumea iti zice sa nu iei asa ceva si tu o tii p-a ta.


Dar ce are Altrixul? Dupa parerea mea e bicicleta cu cel mai bun raport pret calitate. Tot ce e sub ea, gen dhs, rich etc sunt niste porcarii ... Iar ce este peste .. este mai bun, dar parca iar nu merita diferenta de bani, mai ales in cazul asta ...


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 11 Oct 2007, 08:20
Post #62


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Simplu. La o bicicleta nu te uiti la ce scrie pe ea. Sunt o apa si-un pamant toate astea de care ziceti voi. Chinezarii, turcisme, romanisme ordinare!
Ceea ce conteaza e echiparea (schimbatoare, manete, placi, frane, jante, butuci, tija ghidon, tija sa, pedale, etc). Te uiti la cadru sa fie ca lumea ca material si eventual ca firma (Magellan, Specialized, Scott, samd).
Am sa caut niste poze pe net, poate intelegeti pana la urma diferentele...

11 Oct 2007, 10:04:
Un varf de gama Shimano. Special am ales un model mai vechi. h_xtr_rear.jpg

Ceva intermediar in gama, dar mai nou. Comparati-l cu ce vedeti in hypermarketuri...
CC-HULXM571G.jpg

cat549.jpg

Un V-Brake serios...
1428826.jpg

Si placi...
shimano-kliky-deore-lx.jpg


nh1980ro, seamana cu ce ai vazut tu in Cora?
O bicicleta SH echipata cu asa ceva e pe la 10 mil. Dar astea-s echipamente de top. Se preteaza la coborat rape cu ele sau trial. Si chiar la un asemenea regim tin o viata. Ceva intermediar, life-proof pt o exploatare normala iei si cu 5 mil.

This post has been edited by Muttley: 11 Oct 2007, 09:04


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 11 Oct 2007, 10:06
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(vis-a-vis @ 10 Oct 2007, 18:01)
Toate lumea iti zice sa nu iei asa ceva si tu o tii p-a ta.
Ia-ti frate ce vrei pana la urma si nu ne mai intreba.


D-aia am si intrebat aici intai, ca altfel acum deja faceam poze cu ea la mine in balcon smile.gif

@Muttley Eu incerc sa gasesc un compromis intre a da un pret ceva mia mic si a cumpara o bicicleta care sa-si faca treaba in mod normal. Nu vreau nici varf de gama, nici sa umblu cu rucsacul cu piese de schimb dupa mine.


Cred ca am inteles eu aiurea, Matrix parca era modelul mai bun nu? si nu Altrix.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Oct 2007, 10:34
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La o bicicleta BUNA, NU AU CE PIESE SA PICE. Exceptand cazurile in care iei o gura de canalizare sau tai un cauciuc. La roti, rulmentii trebuie sa tina o viata, cu un gresaj corespunzator, la fel, lantul, (cat e de solicitat lantul comparativ cu un lant de distributie, de exemplu?), clicketii din butuc (solicitarile mecanice sunt zero comparativ cu cele dintr-un motor), pinioanele si foile au nevoie doar de un material care sa reziste, si atat.

O bicicleta facuta cu cap trebuie sa tina o viata, doar rugina sa o manance, bine, sa o faci si usoara si sa reziste, e alta poveste. Dar sa vezi ca strangi de 3 ori de un surub si ca se duce filetul, se sparge carcasa la vreun rulment, bile din plastic, franele nu tin calumea, se desfac suruburi in mers, pai scuza-ma, dar astea nu pot fi numite biciclete, ci niste butaforii.

Decat o bicicleta noua de market, mai degraba un SH al unuia care a mers prin toate hartoapele fara probleme. Daca a tinut cativa ani de zile in mana unuia care a folosit-o astfel, categoric va rezista si in continuare.
La o bicicleta, cel mai bun test pe care poti sa i-l faci este sa te duci in teren accidentat. Daca la sfarsitul testului, bicicleta va fi buna, atunci te poti baza pe ea.
La bicicleta mea, singurele piese bune de pe ea sunt cadrul, ghidonul si portbagajul. Restul ar trebui inlocuite pentru a fi cat de cat sigur ca nu mai umblu cu trusa de scule dupa mine. Asa ca mai bine renunt.
Cred ca un SH la 500 ron ar fi alegerea optima pentru majoritatea celor ce scriu aici.

This post has been edited by Laurentziu83: 11 Oct 2007, 10:37


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 11 Oct 2007, 10:59
Post #65


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 10 Oct 2007, 13:54)
Asta e o parcare din Gara centrala din Heidelberg. Acolo e un oras unde sunt muuuulti studenti si majoritatea merg cu bicicleta. Unele aveau lant din ala de blocare.
*



Atentie, ca la noi nu tine solutia cu lantul. Risti sa o gasesti asa:
ohmy.gif

image004.jpg ( Size: 76.63k ) Number of downloads: 1973


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 11 Oct 2007, 11:01
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Ideea e ca lantul il prinzi de roata si de cadru smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 11 Oct 2007, 11:03
Post #67


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Laurentziu83 @ 11 Oct 2007, 11:34)
Cred ca un SH la 500 ron ar fi alegerea optima pentru majoritatea celor ce scriu aici.
*


Corect! wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Oct 2007, 11:10
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ nh1980ro
Du-te la Mircea in Pantelimon si vezi ce gasesti pe acolo.
Intra pe www.ciclism.ro si vezi ce zic si baietii aia de acolo. Unii sunt intr-adevar meseriasi, adica fac cam 10.000 km pe an cu bicicleta, deci vorbesc in cunostinta de cauza.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 12 Oct 2007, 15:57
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




mi-am luat din Pantelimon un Dahon= pliabil, 12.5 kg, pot sa o urc cu liftul la bloc, incape in portbagaj la masina, merg zilnic la servici, economisesc 1 ora pe zi din viata mea+benzina+bani:

http://www.dahon.com/us/folding-bicycles-us-models.htm


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 12 Oct 2007, 16:36
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Ce model ti-ai luat? Si cat a fost in Pantelimon?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 Oct 2007, 15:43
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Nu si-a mai luat nimeni bicicleta? ca eu inca sunt nehotarat si vine iarna smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 22 Oct 2007, 15:47
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




ia o bicla cat de cat veche si asa inveti ce trebuie sa aiba si ce nu. nu e mare paguba.oricum daca faci un plin dai vreo 160 de ron si nu mergi mare lucru prin oras.eu am mai cumparat una cu 70 de ron de la un amic. am uns si strans suruburi etc si merge binisor.

sambata am facut o plimbare cu pretena prin bucuresti. cea mai faina parte a fost prin fata muzeului satului unde sunt pistele de bicicleta. pacat ca a venit ploaia si am trecut iar la masina.imi facea bine miscarea.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 Oct 2007, 16:04
Post #73


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(nh1980ro @ 22 Oct 2007, 16:43)
Nu si-a mai luat nimeni bicicleta? ca eu inca sunt nehotarat si vine iarna smile.gif
*


Daca-ti iei pentru mers iarna, mare grija la lubrifiere!!!

Pentru furca fata telescopica - daca e fara ulei (arcuri, elastomer), ungerea se face cu grafitata multigrad! Altfel te trezesti cu furca fixa. Daca e pe ulei, la fel, ulei multigrad. Am avut rezultate f bune cu ulei de servodirectie.

Ungerea manetelor de schimbator secventiale - idem. Grafitata multigrad. Altfel, pe "urcare" (indiferent, placi, pinioane), dai in gol cu maneta "sus".

Atentie si la sabotii de frana. Daca-s de proasta calitate iti lasa o negreala pe jante de te sperii. S-au comportat bine la mine Ritchey, Deore LX si Deore XT. Altele nu mai tin minte.

Mare grija la mersul pe zapada pe coborare. Am avut o surpriza odata. Eram pe o partie de schi cu un prieten. La prima trecere toate bune. Dar s-au incalzit jantele de la franare, au topit zapada, s-au udat, iar in timp ce urcam au inghetat jantele bocna. La urmatoarea coborare mi s-a derulat toata viata prin fata ochilor (frane ioc).

Greseaza sufele. Altfel risti sa inghete pe camasi sau sa mearga greoi.

Cum era de asteptat, cauciucuri de iarna. Mi-au placut mult Continentalurile. Profile foarte bune, elasticitate buna la rece, durabile.

Atentie mare daca mergi cu bicla pe ger naprasnic. Cand te-ntorci acasa sa n-o bagi direct la caldura. Crapa diverse pe ea de la socul termic.

La mersul pe gheata/polei, fa uz de ABS (nu glumesc, bicicleta are asa ceva pe roata spate).



Evident, toate sfaturile de mai sus = zero barat in caz de DHS sau First Bike si restul fierataniilor cu succes la noi. sleep.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 22 Oct 2007, 16:08
Post #74


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Muttley @ 22 Oct 2007, 17:04)
Mare grija la mersul pe zapada pe coborare. Am avut o surpriza odata. Eram pe o partie de schi cu un prieten. La prima trecere toate bune. Dar s-au incalzit jantele de la franare, au topit zapada, s-au udat, iar in timp ce urcam au inghetat jantele bocna. La urmatoarea coborare mi s-a derulat toata viata prin fata ochilor (frane ioc).
*

radmasa.gif
Trebuia sa te arunci pe burta!


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 Oct 2007, 16:11
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Aici e buna o bicla cu cadru de dama, ca sari usor de pe ea ..smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 Oct 2007, 16:16
Post #76


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




M-am lasat pe stanga si am coborat de-a latu' cu pedala (Sakae cu miez de duraluminiu si rama din otel) infipta-n zapada. In cele din urma m-am oprit.

Da' e senzatia senzatiilor sa te trezesti la 30-40 la ora pe o partie inclinata rau si acoperita cu zapada ca oricat de tare ai strange de frane nu se intampla absolut nimic...


Altceva - daca va pasioneaza mersul cu bicla pe zapada / gheata, adica ger, imbracati-va bine si protejati-va cu grija spatele. Pentru mine erau conditiile supreme de mers pe doo roti. Iar acu-s cam tzapan de shale... sad.gif

Din nou - neinteresant daca va luati farstbaic sau dehashes...

22 Oct 2007, 17:17:
QUOTE(nh1980ro @ 22 Oct 2007, 17:11)
Aici e buna o bicla cu cadru de dama, ca sari usor de pe ea ..smile.gif
*


Esti o cauza pierduta radmasa.gif

This post has been edited by Muttley: 22 Oct 2007, 16:17


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 Oct 2007, 16:20
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Mai eu m-am plimbat cu Pegas-ul pe zapada, gheata.
De atunci au trecut vreo 10 ani.
Si acum as vrea bicicleta in principal pentru mers in oras si destul de rar pe la munte.

Ce parere aveti de biclele alea dahon de le-a pus nasty pe aici? Ca e bine daca se pliaza si o pot baga in masina.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 22 Oct 2007, 17:20
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




in caz ca initiatorul discutiei mai e interesat de problema: uita de toate parerile cum ca cu mai putin de 1000 de roni nu te faci cu o bicicleta decenta. mergi la primul talcioc sau hipermarket si cauta cea mai janghinoasa bicicleta pe care o gasesti care sa aiba un cadru de otel clasic in dublu triunghi si furca simpla, fara suspensie, cit mai gros (ce conteaza ca-i greu; faci muschi). te uiti dupa suduri ca sa evaluezi calitatea constructiei. tot din bazar ia niste jenti de aluminiu la fel de simple si de nepretentioase, se gaseau intr-o vreme din cehia, foarte bune. aia pe spate da-i niste gauri suplimentare si spiteaz-o tangential cu 48 de spite GROASE, aia din fata radial cu 32 sau 36, cite gauri are. pe spate pune setul de foi cel mai mic pe care-l poti gasi, sirbii din talcioc de aici vindeau intr-o vreme unele cu 4 pinioane care erau foarte bune, ceva taiwanez. am vazut si cu 3, am vazut si cu 5. uita de alea cu mai multe, 7 sau 8, mofturi si n-ai nevoie de ele in oras, oricum eu 99% din timp merg pe pinionul cel mai mic, ideal ar fi sa gasesti un grup spate cu clichet si un singur pinion, dar sint rare. pe fata pune o foaie simpla, pedale de fier, brate tot de fier, cu ocazia asta scapi de schimbatorul pe fata care sta si mai nefolosit decit cel de pe spate. care, ca veni vorba, poa' sa fie orice shimano ieftinache, e plin talciocul de ele. maneta de comanda sa fie din aia cu cursa continua, nu cu pauze. frine, niste v-brake-uri noname din bazar cu niste manete la fel de noname, dar sa fie din metal si sa aiba suruburile de reglare a tensiunii din arc tot din metal. de preferinta fier. ia-ti anvelope lise de oras, alea "offroad" fac zgomot si se invirt greu si te stropesc cu noroi cind ploua. cumperi un set BUN de rulmenti de furca, nu neaparat scumpi, dar sa fie metalici 100%, cu fusta de izolare impotriva mizeriei si bile de diametru mare. la rulmentii axului pedalier, cumperi un set capsat, au aparut acu in ultima vreme (vorbesc din perspectiva unuia care bicicleste de ceva decenii), nu tre sa-i reglezi, nu se contamineaza in interior si tin o viata. vezi ca se monteaza cu o scula speciala, daca nu vrei s-o cumperi (e destul de scumpa si inutil de luat de vreme ce probabil ca vei face operatia o singura data), tre' sa-ti dai bitigla la ala de la care-i cumperi sa-i si monteze. toate astea or sa te mai coste probabil 400 de lei, bitigla vreo 200, cu 600 de lei, 200 de euro aprox, ai o scula perfect adaptata mersului prin oras cu sarit de borduri, luat de gropi si mers la balta simbata. sa schimbi regulat axul spate si rulmentii lui, e si mai solicitat acum din cauza spitelor groase care rigidizeaza roata spate, plus eterna problema a bitiglelor cu set pinioane pe spate, sprijin asimetric pe ax, rulmentul de linga pinioane e mult mai solicitat decit celalalt din capat si se duce mai rapid, plus ca se poate sa se strimbe axul acolo si atunci se uzeaza si mai repede. da-i o pedala si uita-te la butuc si pinioane, daca incep sa se onduleze, e semnal de inlocuire. o revizie temeinica primavara, adica desfacut axuri, rulmenti, lant, curatat, inlocuit ce e uzat, uns si montat inapoi si chiar si o bicicleta de austeritate o sa te tina o viata.


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 22 Oct 2007, 17:53
Post #79


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Nu am priceput mare lucru din ce-ai scris mai sus, dar cea mai mare nedumerire este, cum dai 48 de gauri in janta de 32 sau 36 de spite si mai ales, cum repartizezi cele 24 de gauri pe o parte si pe cealalta a butucului?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 22 Oct 2007, 18:06
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Dupa cum spuneam nu am timp si nici scule ca sa ma apuc eu de facut o bicicleta.
As vrea sa gasesc una de-a gata care sa ma duca normal de la A la B prin oras in principiu si fara sa stau cu prea multe scule dupa mine.
Acum as prefera sa fie si pliabila, dar inca n-am auzit pareri despre dahon astea.

Stie cineva ce se intampla cu ele? ca vad ca nasty nu mai zice nimic.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 22 Oct 2007, 20:18
Post #81


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




afilon, am inteles perfect ce ai scris acolo. Cu parere de rau insa, "reteta" ta este de la penibil in jos!!!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 22 Oct 2007, 20:38
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




Dahon sunt super bune, dar ai vazut ca preturile sunt ceva mai mari. Eu am o bicla cu cadru Magellan Draco, luata acum cativa ani de la magazinul din Pantelimon cu aprox 1000 RON. In afara unei pene de cauciuc si unui reglaj care se pare ca este necesar la schimbatorul de pinioane nu am avut nici o problema. Mai am una Matrix, cumparata de la Metro cu 350 RON. Diferentele sesizabile intre cele doua sunt greutatea, schimbatoarele si partial franele (la Matrix s-a rupt o maneta de frana chiar dupa ce am cumparat-o).
Criteriile pe care le-as aplica eu sunt: sa fie cat mai usoara si 'portabila' (la Magellan pot sa dau jos foarte usor roata fata si seaua si o pot pune in Megane doar rabatand un scaun spate), sa nu aiba suspensii, care sunt aproape inutile in oras (cele bune sunt prea scumpe), schimbatoarele sa fie decente, jantele sa fie duble si din aluminiu si franele sa fie cat mai eficiente.
Parerea mea ca 1000 RON asigura multe optiuni, si cel mai bine vizitezi cateva magazine (inclusiv First Bike!) si te decizi la fata locului. In general vanzatorii de la magazinele de biciclete (in special de la magazinul din Pantelimon si cel de pe 1 Mai) sunt bine intentionati si te vor ajuta cu un sfat bun.


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 22 Oct 2007, 22:55
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




QUOTE(vis-a-vis @ 22 Oct 2007, 03:53)
Nu am priceput mare lucru din ce-ai scris mai sus, dar cea mai mare nedumerire este, cum dai 48 de gauri in janta de 32 sau 36 de spite si mai ales, cum repartizezi cele 24 de gauri pe o parte si pe cealalta a butucului?
*



parca printr-a patra se faceau fractiile... pentru janta cu 32 de spite, dai o gaura suplimentara la doua gauri originale, pentru 36 de spite, o gaura suplimentara la 3 gauri originale. gaurile noi le dai intre doua gauri originale, fix la mijloc. butucul sau il iei cu 48 de gauri (exista) sau iei spite de lungime dubla, filetate la ambele capete si le petreci printr-o gaura din butuc si doua din janta sau doua din butuc (dintr-o parte in alta) si doua din janta, efortul se imparte pe doua indoituri, e mai rezistent dar mai putin estetic (chestia asta exista pe bicicletele de competitie englezesti vechi, la noi rogi pe cineva sa-ti taie la lungime niste sirma inox de 4 mm si s-o fileteze la capete ca nu cred sa mai gasesti gata de vinzare). in rest, nu scrie nici unde ca ambele parti ale rotii trebuie sa fie spitate cu acelasi model sau acelasi numar de spite, iar in cazul rotii din spate, e chiar mai rezistenta daca o spitezi asimetric cu mai multe spite pe partea cu pinioanele care-i mai solicitata.

QUOTE(Muttley @ 22 Oct 2007, 06:18)
afilon, am inteles perfect ce ai scris acolo. Cu parere de rau insa, "reteta" ta este de la penibil in jos!!!
*



desigur. intrucit io-s de parere ca fiecare are dreptul sa aiba o parere si s-o mai si prezinte altora, nu ma supar. ba daca ai aduce si niste argumente in ajutorul ei, care sa mai fie si valide, ti-as si respecta-o. opinia ta.

deocamdata doar ai facut o afirmatie pe care n-ai sustinut-o cu nimic. poate c-oi fi o somitate in materie, vreun barnett sau sutherland authohton, dar eu nu te cunosc, n-am auzit de tine asa ca nu te supara nici tu daca nu te cred pe cuvint.


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
performant
post 22 Oct 2007, 23:12
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 30 August 07
From: Bucuresti




Bicicleta mea...... Cred ca ma costat peste 15 mil.. dar am facut-o in timp. Oricum nu se merita sa-ti iei ceva la 5-7 mil nou gen first bike, dhs , rick, mai bine mai strangi bani si-ti iei ceva mai bun! Bicicleta mea, cred ca pe unul care merge normal cu ea de acasa pana la servici il va tine 100 de ani.. pt ca are piese de calitate(usa, japan) Asta va recomand si voua, ceva de calitate, tine mai mult, si-ti face si viata mai placuta!

In poza erea preparata pt dirt, feeride; dar la mers normal tin saua mai sus!

Attached thumbnail(s)
SANY00091.jpg ( Size: 318.25k ) Number of downloads: 2078


--------------------
dacia logan 2007 easy - b 99 aje
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 22 Oct 2007, 23:13
Post #85


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(afilon @ 22 Oct 2007, 23:55)
iar in cazul rotii din spate, e chiar mai rezistenta daca o spitezi asimetric cu mai multe spite pe partea cu pinioanele care-i mai solicitata.
*

Da-mi voie sa ma indoiesc de acest lucru biggrin.gif
Stii ce provoduiesti tu aici? Munca in zadar.
Foarte bine poti sa cauti niste materiale de calitate. Chiar daca sunt mai scumpe, sunt mai rezistente si mai usoare.
La efortul depus, mai bine iti iei un al doilea job, timp de o luna si ai rezolvat problema financiara.

Si eu am cateodata intentia de a face din ca.at bici, dar de cele mai multe ori, el nu trozneste. wink.gif





This post has been edited by vis-a-vis: 22 Oct 2007, 23:19


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 23 Oct 2007, 00:10
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07






--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Oct 2007, 05:23
Post #87


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




afilon, momentan intru pe net de pe mobil. Imediat ce ajung la un calculator voi fi mai mult decat bucuros sa-mi argumentez afirmatia.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Oct 2007, 07:33
Post #88


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(vis-a-vis @ 22 Oct 2007, 17:53)
Nu am priceput mare lucru din ce-ai scris mai sus, dar cea mai mare nedumerire este, cum dai 48 de gauri in janta de 32 sau 36 de spite si mai ales, cum repartizezi cele 24 de gauri pe o parte si pe cealalta a butucului?
*



Si as mai completa cu o intrebare, cum centrezi apoi roata dupa ce ai respitat-o? Sper ca nu vei aplica metoda cu creta...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 23 Oct 2007, 07:48
Post #89


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Bine spune afilon, cu niște precizări:
-cadrul să fie cât mai gros și dacă se poate plin; și ca să fii sigur poți suda niște țevi suplimentare, pline și alea, ca să faci o structură de grindă cu zăbrele; și ca să fii sigur-sigur poți suda o tablă groasă decupată după forma cadrului, obținând astfel un cadru "plin".
- dai cât mai multe găuri la jantă și la butuci; poți pune 48, 96 sau 144 de spițe împletite; se pot face din fier beton, care e mai rezistent; și aici poți folosi două piese de la o jantă de camion pe care le atașezi pe lateralele fiecărei roți, sudate de spițe, pentru o rigidizare suplimentară.
-șeaua și ghidonul să fie și ele din fier, nu? dacă pedalele, manetele și frânele sunt cu certitudine din fier.



--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Oct 2007, 07:55
Post #90


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Si uite asa se inventeaza ATVul cu pedale... radmasa.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
152 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:08
Forum Renault