DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema acceleratie, Problema

AndreiBobeica
post 29 Aug 2020, 10:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 September 19




Buna ziua, am si eu o problema cu o Dacia 1300, cand calc acceleratia dintr o data, intai imi da o zmucitura si apoi se accelereaza si asta doar in timp ce merg cu ea..Am verificat pompa de benzina, baga bine..de la ce poate fi? Va multumesc!


--------------------
Dacia 1300 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 1 Sep 2020, 10:55
Post #2


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Verifica sa nu ai uzuri mari in comanda pompei de acceleratie,la tija de legatura dintre axul clapetei de acceleratie si parghia de comanda a pompei de accelerare. Apoi verifica vizual in carburator,daca la accelerare,jiclorul de accelerare(ala cu ciocul indreptat in jos,spre clapeta) scuipa un jet bun de benzina sau nu. Daca nu scuipa sau e anemic,verifica jiclorul cu bila din fundul camerei de nivel constant,sa nu fie bila blocata sau sa aiba mizerie depusa pe scaunul bilei. Daca scoti jiclorul ala cu bila si sufli/tragi prin el aer,trebuie sa sufle doar intro directie si in cealalta sa inchida,altfel circuitul de acceleraee nu face presiune si cand apesi acceleratia,benzina scapa inapoi spre CNC in loc sa fie impinsa prin jiclorul ala cu cioc. Mai poate fi si membrana pompei de acceleratie fisurata,daca nu e nici unul din celelalte defecte,se desface capacelul care o fixeaza si se inlocuieste membrana aceea.
Succes!


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiBobeica
post 4 Sep 2020, 14:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 24 September 19




Mulțumesc mult!


--------------------
Dacia 1300 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 04:35
Forum Renault