DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Va rog, ajutati-ma!, Accident.

dodieisonfire^
post 1 Jan 2013, 09:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 7 April 09




In primul rand, vreau sa va urez tuturor, un an nou cat mai fericit posibil.
Nu vreau sa supar pe nimeni cu postul meu, dar cred ca am facut o boacana si imi este extrem de rusine de situatia in care ma aflu. M-am intors de la munte, cu o Solenza. 4 insi in masina: Eu (sofer) un amic, prietenul amicului si inca cineva.
Am ajuns sa conduc eu, tocmai pentru a evita sa facem un accident, oboseala soferului fiind accentuata. Eram singurul care nu am baut. Am tot mers, recunosc, cu vreo 100, 110 la ora. Toata bune si frumoase, pana in fata pasajului Baneasa. Eram pe banda a 3-a, aveam sa zicem 100 si vad cum de pe banda 1, face stanga un Toyota Land Cruiser. Incetinesc instinctiv, ca in urmatoarele 2-3 secunde, sa vad cum se baga pe banda mea. E adevarat, au fost cred 60-70 de m intre noi, dar domnisoara mergea foarte foarte incet. Probabil a vazut si ea ca eu am venit pe frana si a tras si dumneaei de volan, sa reintre pe banda 2. Prea tarziu. Am lovit-o in plin. Avarii: Eu, partea fata dreapta a intrat pur si simplu sub partea din spate stanga a Toyotei. Bara ei a fost rupta un pic(un pic mai mult) si Dacia prietenei tovarasului meu, este lovita destul de grav. Roata nu a fost afectata, dar aripa, contraaripa, capota este indoita si in dreptul parbrizului, dar si in dreptul farului. Far/semnal spart. Imi este si frica ce este sub capota, pe la lonjeron, suport de motor, samd.
Am scris acest topic, in primul rand, pentru ca vreau sa stiu cat de mult am fost eu vinovat si daca nefericita soferita, are vreo contributie. Stiu ca mergeam tare. Si chestia asta nu m-a lasat sa dorm de vreo 5 ore, de cand am ajuns acasa.
Daca era masina mea, nu imi era atat de aiurea. Foarte probabil, nu aveam bani sa o fac pe loc, deci o tragea pe dreapta cateva luni...Dar, fiind masina altcuiva, mai ales fata, imi este rusine sa ridic privirea din pamant, in fata ei.
Fratele domnisoarei din Toyota, pentru ca cu el am tratat mai mult, mi-a spus ceva de genul ca, isi face masina pe Casco al lui, full, si ca eu fac nu stiu ce prin regres. Dar daca eu sunt de vina, ce pot sa fac in aceasta situatie. El mi-a propus sa fac amiabila. As face o mie de amiabile, numai sa stiu ca vor fi reparate ambele masini. Si normal, fara sa ma coste pe mine.
Orice parere, este binevenita.
Va multumesc din suflet si va urez un an lipsit de incidente rutiere.


--------------------
DACIA Supenova 2001/Clima - B 47 BXD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 1 Jan 2013, 10:24
Post #2


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Ai lovit din spate? Daca da, esti vinovat.
Cand vorbea de regres, se referea ca el momentan si-o face pe Casco si-i deconteaza RCA-ul ulterior, n-are legatura cu reparatia masinii pe care o conduceai tu. Daca ar fi aia foarte cuminti, sa vorbesti cu ei si cumva sa se dea ei vinovati(desi e greu de gasit un scenariu in care din vina lor sa iasa asemenea pagube) si sa faci tu cumva pe RCA Solenza. Da' nu cred ca se complica nimeni cu asa ceva, inseamna ca le-ar creste Casco, probabil ar lua si o mica amenda. Sau, mai rau, s-ar prinde aia de la RCA ca vreti sa-i trageti in teapa.

Imi pare rau ca ai comis-o chiar in prima zi a anului. Bine ca nu a patit nimeni nimic. Fieru' e fier si se intreapta. Nu cred ca va fi chiar atat de scump sa-i repari omului masina, ca vorba aia, cu 3000 de lei iei o Solenza functionala, deci cat sa coste, da' pune poze sa vedem despre ce e vorba.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george 07
post 1 Jan 2013, 17:54
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 4 February 10




... parerea mea , @dodieisonfire^ nu are vina pt. ca nu el a efectuat schimbarea de banda fara sa se asigure , deci cel mai bine e sa mearga la Vitan Barzesti la biroul (accidente usoare) si acel "organ" o sa hotarasca vina fiecaruia (singura vina a lui fiind viteza cam mare dar asta e alta treaba...) parerea mea...


--------------------
dacia logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 1 Jan 2013, 18:30
Post #4


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Toyota se repara fie pe RCA-ul masinii Dacia Solenza fie pe CASCO cu regres pe RCA. In orice caz tu nu platesti nimic la Toyota daca nu ai belele legale gen alcool la bord.
Reparatia la Solenza o faceti voi cum va intelegeti. Mergi in orice caz la asigurari ca sa iti iei dovada de reparatie, altfel nu o repara legal nici un service.

QUOTE
Roata nu a fost afectata, dar aripa, contraaripa, capota este indoita si in dreptul parbrizului, dar si in dreptul farului. Far/semnal spart. Imi este si frica ce este sub capota, pe la lonjeron, suport de motor, samd.

Daca roata sta in pozitie normala sunt sanse sa fie ok lonjeronul
Aripa+ contraripa+capota te duc pe la 1000- 1500 lei de reparat.


This post has been edited by dizzy: 1 Jan 2013, 21:16


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 1 Jan 2013, 19:50
Post #5


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(george 07 @ 1 Jan 2013, 17:54)
... parerea mea , @dodieisonfire^ nu are vina pt. ca nu el a efectuat schimbarea de banda fara sa se asigure , deci cel mai bine e sa mearga la Vitan Barzesti la biroul (accidente usoare) si acel "organ" o sa hotarasca vina fiecaruia (singura vina a lui fiind viteza cam mare dar asta e alta treaba...)

neaparat cu martorii din masina.... asta in cazul in care n-a facut deja amiabila cu Toyota din care sa reiese ca el e vinovat de producerea accidentului


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 3 Jan 2013, 13:11
Post #6


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Daca a schimbat banda fara sa se asigure e vina ei. Daca se stabileste ca tu ai avut viteza excesiva, tu platesti amenda pentru asta, dar vina ramane a ei deoarece nu s-a asigurat. O constatare amiabila nu inseamna ca nimeni nu este vinovat ci doar ca una dintre parti isi recunoaste vina. Daca nu ati ajuns de comun acord la a stabilii vinovatul, nu aveti cum sa complectati o constatare amiabila. (parerea mea).

This post has been edited by Amedeus: 3 Jan 2013, 13:12


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 3 Jan 2013, 13:31
Post #7


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Oricat ar parea de aiurea dar daca unul schimba 3 benzi deodata si iti franeaza in fata, esti vinovat. Asta e, treaba cu "nu s-a asigurat la efectuarea manevrei" este relativa si se stabileste de catre Politie. Cum a zis si Merced: l-ai lovit din spate, nu mai ai ce-i face chiar daca ala a schimbat 3 benzi deodata, la fel si daca iti iese dintr-o data dintr-un rand de masini parcate. Paziti-va bine de acum incolo, mori cu legea in mana.

This post has been edited by ionutctn: 3 Jan 2013, 13:36


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 3 Jan 2013, 13:32
Post #8


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Îmi pare rău pentru eveniment, însă trebuie să vezi partea bună a lucrurilor, și anume că nu au rezultat decât pagube relativ minore.
Văd ca nu prea ști dacă ești vinovat de producerea accidentului, și asta e grav. Pentru că vrei să faci amiabilă, unde e musai să ai o opinie.
Daca tipa cu Toyota a semnalizat și a intrat pe banda 3, pe care rulai și tu, iar între voi erau 60-70 de metri în acel moment, nu prea are fata nicio vină, chiar dacă circula încet. Tu nu ai adaptat viteza la nivelul traficilui din localitate. Ai lovit din spate, nu ai păstrat distanța față de autovehicolul din față. Și în 60 de metri (care, deoarece si mașina din față se deplasa, in realitate devin mai mulți) erau suficienți pentru a frâna complet.
Asta e, ai comis-o, nu prea cred că poate fi considerată culpă comună.

This post has been edited by gabizegrean: 3 Jan 2013, 13:37


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 3 Jan 2013, 17:19
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




e vina clara a duduii din toyota. nu s-a asigurat si ai lovit-o in stg spate usor lateral (din cate inteleg) incarcand sa eviti accidentul. 100-110 nu e mult acolo (adica e dar de multe ori prind acolo coloana cu 100-120 care intra in pasaj), deci nu e ceva neobisnuit.
politie sau amiabila din vina toyotei si aduci martori, altfel te va costa reparatia masinii pe care ai condus-o.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Jan 2013, 17:36
Post #10


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.465
Joined: 1 November 04
From: sat




Schimbare 3 benzi deodata (in codul rutier scrie ca nu se taie benzile cand schimbi, le schimbi pe rand, te asiguri la fiecare schimbare), fara asigurare.

Lovit stanga spate, inseamna ca nu s-a asigurat. Vina ta e ca aveai viteza prea mare. Atat.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 Jan 2013, 17:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




vorbim de o zona cu limita maxima de 70.

numai shumahari pe aici.

ps acolo sunt cateva camere.

This post has been edited by b76bgaarh: 3 Jan 2013, 17:55


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 3 Jan 2013, 18:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Tanti schimba banda, nici nu conteaza daca a semnalizat sau nu, conteaza doar ca nu s-a asigurat. Daca il vedea in oglinda (daca macar se uita) putea sa aprecieze si cu ce viteza venea Solenza, si nu se baga. Oricum viteza nu poate fi dovedita in cazul asta.
Daca Toyota e lovita pe stanga spate si Solenza pe dreapta fata, nu exista niciun dubiu asupra vinovatului

This post has been edited by dr.nils: 3 Jan 2013, 18:54


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 3 Jan 2013, 19:05
Post #13


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 3 Jan 2013, 17:36)
Lovit stanga spate, inseamna ca nu s-a asigurat. Vina ta e ca aveai viteza prea mare. Atat.
*




QUOTE(dr.nils @ 3 Jan 2013, 18:53)
Daca Toyota e lovita pe stanga spate si Solenza pe dreapta fata, nu exista niciun dubiu asupra vinovatului
*



Mai poate fi si cazul in care colegul nostru efectua o depasire la risc si a fortat replierea ca veneau masini pe contrasens, la asta v-ati gandit ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 3 Jan 2013, 19:10
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Acolo sunt 3 benzi si el era pe a 3-a, iar sensurile sunt separate la intrarea in pasaj unde inteleg ca s-a intamplat accidentul


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia-Berlina1997
post 3 Jan 2013, 19:14
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 November 07
From: Bucuresti




Sunt vreo 3 benzi pe fiecare parte despartite de o bordura . Nu avea cum sa fie pe contrasens . Ideea e ca cel cu solenza o sa fie gasit vinovat ca a lovit din spate . O sa i se zica ca nu a respectat distanta dintre masini bla bla bla smile.gif . Nu stiu cum de nu a putut sa franeze sau sa faca alta manevra daca zice ca toyota sa bagat in fata lui la vreo 60 metri . Asta e data viitoare sa circuli mai incet ca nu erai pe vreo masina bazata .


--------------------
vw golf4 variant 2005 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin000
post 3 Jan 2013, 19:21
Post #16


Just a member


Group: Members
Posts: 517
Joined: 16 April 08
From: Marte




Deci, data viitoare ori iti iei o masina bazata , ori mergi mai incet . Astea sunt variantele expuse de @Dacia-Berlina1997. wacko.gif


--------------------
Renault Megane IV facelift 2021 ZEN TCe
Audi A4 2016 TFSI S-tronic
Ex. Megane Sedan II 2008 Lux privillege dCi

"Dacă mașina mea era ruptă ca tine , nu trecea de RAR..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 3 Jan 2013, 19:26
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Pai nu prea avea ce alta manevra sa faca decat sa franeze.
La 110 km/h 60 metri ii faci cam in 3 secunde, si Solenza nu prea opreste in distanta aia.
Legal, soferita din Toyota e vinovata prin neasigurare, acum depinde cat de "in spate" sau "lateral spate" a lovit-o, de aici pot aparea discutii la politie.
Moral, vina e a lui pentru ca daca respecta limita de viteza putea sa evite accidentul.


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 3 Jan 2013, 19:36
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Art.48 - Conducătorul de vehicul trebuie să respecte regimul legal de viteză și să o adapteze în funcție de condițiile de drum, astfel încât să poată efectua orice manevră în condiții de siguranță.
Art.51 - Conducătorul unui vehicul care circulă în spatele altuia are obligația de a păstra o distanță suficientă față de acesta, pentru evitarea coliziunii.

"...face stanga un Toyota Land Cruiser. Incetinesc instinctiv, ca in urmatoarele 2-3 secunde, sa vad cum se baga pe banda mea. E adevarat, au fost cred 60-70 de m intre noi, dar domnisoara mergea foarte foarte incet. Probabil a vazut si ea ca eu am venit pe frana si a tras si dumneaei de volan, sa reintre pe banda 2. Prea tarziu. Am lovit-o in plin.", deci pana la urma tu ai venit din spate si ai intrat in ea, corect ? Daca da esti vinovat ca nu ai respectat art de mai sus, indiferent ce a facut aia. Bafta

This post has been edited by mariusd4: 3 Jan 2013, 19:42


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 3 Jan 2013, 19:43
Post #19


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




L-ai spart sad.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 3 Jan 2013, 21:04
Post #20


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




In ziua de azi e cel mai bine sa ai o camera pe bord care filmeaza totul de cand ai bagat cheia in contact. Merita investitia.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 3 Jan 2013, 21:11
Post #21


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Si in cazul tau sa fie indreptata spre sofer...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 3 Jan 2013, 22:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




conteaza foarte mult pozitia care a fost in urma impactului. eu din ce inteleg, toyota intrase complet pe banda 3, dupa care, vazandu-l pe coleg ca vine, a tras dreapta sa intre la loc, si de aceea s-au avariat masinile in dreapta-fata si stanga-spate. DAR, atentie, la toyota e stanga-spate dinspre bara spate. daca era stanga-spate, dar dinspre aripa, atunci ea era de vina (situatia pe care o descria bob737).
din pacate, din cum inteleg eu ca s-au lovit masinile, am impresia ca e destul de evident ca toyota apucase sa intre toata, ceea ce, in absenta altor probe concrete (gen o inregistrare video), o cam absoarbe de vina. nu discutam aici moral, discutam legal. sau, eu cel putin incerc sa ma pun in locul politistului care s-ar trezi cu cele doua masini in fata.

acum, din moment ce fratele a adus vorba de amiabila, inseamna ca nici el nu e foarte sigur pe el. asa, cu amiabila, macar scapi de amenda. eu nu iti sugerez sa te bagi la vreo ”indirecta” pe la asigurari cu oameni pe care nu ii cunosti, pt ca la primul vant se scutura imediat, daca ma intelegi.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 3 Jan 2013, 23:12
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




QUOTE(Marian66 @ 3 Jan 2013, 22:03)
...c cam absoarbe de vina.


Cred ca ar fi "absorbit-o" el din mai multe puncte de vedere, dar era cam speriat de boacana facuta.
La subiect, foarte probabil ca reparatia Solnitei sa o faca pe banii lui. Baietii buni n-are noroc.

This post has been edited by betamax: 3 Jan 2013, 23:13


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riderontornadoes
post 3 Jan 2013, 23:45
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 9 June 05




eu nu inteleg, sa mor io. aia a avut timp sa intre, sa observe solenza ca vine, si sa mai traga si stanga de volan, iar el nu a avut timp sa puna o frana mai calumea?


--------------------
dacia 1310 1310 - b21htf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 4 Jan 2013, 00:10
Post #25


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Venea lansat.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tzutzi
post 4 Jan 2013, 00:12
Post #26


Solenzar impatimit


Group: Members
Posts: 478
Joined: 9 October 06
From: Bucuresti




asa pe discutate.. normal ca ni se pare ca ar fi avut timp mult... dar acolo "live" timpul se scurge altfel. Imi pare rau pentru necazul tau colegu. Sper sa nu lasi acest eveniment neplacut sa iti marcheze rau inceputul de an. Bine ca toata lumea este sanatoasa, ca fiarele cum zicea un coleg se indreapta. Doamne ajuta!


--------------------
Ford Focus St170 2.0 16v 2004
Solenza Scala 1.4 8v 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Jan 2013, 01:45
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(betamax @ 4 Jan 2013, 00:12)
Cred ca ar fi "absorbit-o" el din mai multe puncte de vedere,
*



da, corect, tre sa casc ochii mai bine cand mai scriu smile.gif)

hai sa fim seriosi, nici loganul si nici solenza nu sunt rachete: inghetati voi franele la 100km/h sa vedeti in ce distanta opriti. si asta e valabil in situatia in care ne gandim ca toti franam imediat, nu stam pe ganduri sau (mai rau) tragem de volan. omul si-a asumat ca mergea repede, pe portiunea aia limita e de 70, dar drumul e aglomerat frecvent


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Jan 2013, 12:03
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Eu am ceva nelamuriri aici:

1. solenza era buna dpdv tehnic? Ma refer la sistemul de franare
2. zici ca ai vazut ca se baga, ai incetinit instictiv apoi ai franat. De la 100 sa zicem ca ai franat pe la 80, aia nu cred ca statea pe loc si avea o oarecare viteza, sub 70 probabil, o sa fac o presupunere ca ar fi mers cu 50. In aia 60-70 de m nu inteleg cum ar fi fost posibil acest accident daca afirmi ca apoi erai in franare.

Asadar, daca tu mergeai prea repede si aia mai incet de 70 km/h cat e limita (in special sub 60) vina ar fi 50-50 pt ca nu ai voie sa mergi cu 10 km/h nemotivat sub limita admisa pe drumul respectiv iar tu cu mai mult. Vezi ca te poate ajuta asta la "expertiza" inspectorului de asigurari.


Mergand mai departe, nu cred ca distanta aia ar fi de 60-70 de m, ci mai mica, probabil nu poti aprecia ochiometric o anumita distanta.

O masina de masa solenzei, in conditii normale de la 100 la 0 nu cred ca i-ar trebui mai mult de 50 m de franare (si astia sunt suficienti chiar si pt un somnoros), insa in cazul de fata masina din fata mergea.

Deci ori aveai mai mult, ori nu ai apreciat distanta corect, ori dai date incomplete, de obicei pt ca vazand-o p -aia cu toyota i-ai zis ce dracu se baga asta in fata mea.

Cam cati km pe saptamana conduci?




--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 4 Jan 2013, 12:14
Post #29


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(SandelBS @ 4 Jan 2013, 12:03)
Asadar, daca tu mergeai prea repede si aia mai incet de 70 km/h cat e limita (in special sub 60) vina ar fi 50-50 pt ca nu ai voie sa mergi cu 10 km/h nemotivat sub limita admisa pe drumul respectiv iar tu cu mai mult.
*


radmasa.gif
Am trait s-o aud si pe asta... Deci n-am voie sa merg decat cu maxim 10 km/h mai incet decat viteza maxima pe un tronson de drum??
Sti tu ceva, dar nu sti bine.

Si ca o gluma: "Cam cati km pe saptamana conduci? " smile.gif

This post has been edited by gabizegrean: 4 Jan 2013, 12:15


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Jan 2013, 12:32
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Am ras de m-am kkt pe mine la gluma ta.

Dupa logica ta, poti merge cu 10km/h,nejustificat, pe o banda cu maxim 70, in conditiile in care pe banda 1 e maxim 50km/h? Mai informeaza-te.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:38
Forum Renault