DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sindromul "te-am facut, fraiere!", Cei la care raportul cp/neuroni tinde spre infinit

giany911
post 1 Sep 2008, 17:49
Post #31


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Cel mai naspa e cand nimeresti un cioflingar d-asta grabit, si cu masina puternica. Exemplu azi la Piata Muncii: Am lasat cam 5 m intre masina din fata mea sa treaca cei de pe o strada laturalnica. Semaforul oricum era rosu si nu aveam unde sta, ii incomodam si pe aialaltii. In spate un M3, grabit foc, pleca val vartej, dar se oprea imediat cu frana brusca, ca oricum ..eu nu ma grabeam. Pana la urma ma depasit pe linia de tramvai, si claxon, ca de ce ma opresc asa departe. CATA IDIOTENIE.

This post has been edited by giany911: 1 Sep 2008, 17:50


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 1 Sep 2008, 20:45
Post #32


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




Mda, e plin de din astia. Acu vreo cateva saptamani ma depaseste un Golf 4. Ok, nimic de zis; are cu ce, e grabit, duca-se. Dar il ajung la un moment dat ca se oprise in spatele unei dube. Semnalizez si intru in depasire. Ei bine, ma trezesc ca fara semnalizare imi iese in fata (l-a apucat si pe el depasirea). Trec si peste faza asta, cu niste claxoane suparate, dar... zici ca se misca in reluare. Deja ridicasem piciorul de pe acceleratie ca eram cu botul masinii la 5 metri de bara lui. Terminam depasirea, asta se opreste in spatele Fabiei din fata lui, eu vad ca drumul e liber , semnalizez si intru in depasire, ca sa ma trezesc din nou ca putoiul de la volan imi intra din nou in fata. Si da-i claxoane, si fa-i semn cu farurile!
Pai ba nene, ori te duci ca ai masina, ori ii lasi pe altii! Si ca sa vedeti cat de bine se potriveste cu titlul topicului, dobitocul iese din coloana fara sa se asigure (era in fata mea) si depaseste doua masini pana cand ii apare din fata alta masina, care normal, franeaza, in timp ce-l gratuleaza cu flash-uri si claxoane.
Recunosc ca am fost si eu de cateva ori bizon si mi-am pus mintea sa depasesc "rablele" din fata mea, dar sa-i impiedic cuiva intentionat depasirea n-am facut.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 1 Sep 2008, 20:46
Post #33


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Unii sunt prosti de la mama lor, nu ai ce le face. Fiind prosti in mod nativ se comporta in consecinta si la volan.

This post has been edited by Jack Daniel's: 1 Sep 2008, 20:48


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 1 Sep 2008, 20:57
Post #34


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




Apropo de bizonii cu proiectoare de ceata. Nu pot sa inteleg cum de pot fi asa de pro... subdimensionati mintal. Mi s-a intamplat deja de 12127582 de ori si de fiecare data raman masca. Vin noaptea cu faza de intalnire si cu proiectoarele de ceata ( ca au cu ce). Ii vad si aprind si io lampa de ceata ca poate mintea mea bolnava are x-ray vision si nu vad io ceata. Basca mai pun si o avarie si aprind repetat lampa de ceata poate-poate... da nuuuu, ei incep sa dea flash-uri ca ii deranjeaza stopu meu. As opri la primu militian sa-l trag de maneca, da cand ii vad si pe ei in aceeasi oala, proiectoarele de ceata aprinse, ce sa mai zic? Na educatie la rromani.


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 1 Sep 2008, 21:18
Post #35


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




am vazut pe autostrada multi dastia cu golane ce ma depaseau doar ca sa stea in fata mea cu 90 la ora cred ca i-am depasit de vreo 15 ori ca ma depaseau cand eu aveam 100, se punea in fata mea iar cu 90, pana i-am dat si eu sa scap de el

app cine vine la intalnire stie "si eu cu cine ma dau" radmasa.gif

disaster da aia cu faza si proiectoare si nici macar nu este bezna afara ? eu merg pana se intuneca pe pozitii nu cand este lumina afara dau faza dry.gif

This post has been edited by CriSTI68: 1 Sep 2008, 21:19


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniM
post 1 Sep 2008, 22:33
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 580
Joined: 11 July 07
From: Gugulania




QUOTE(disaster @ 1 Sep 2008, 21:57)
Apropo de bizonii cu proiectoare de ceata. Nu pot sa inteleg cum de pot fi asa de pro... subdimensionati mintal. Mi s-a intamplat deja de 12127582 de ori si de fiecare data raman masca. Vin noaptea cu faza de intalnire si cu proiectoarele de ceata ( ca au cu ce). Ii vad si aprind si io lampa de ceata ca poate mintea mea bolnava are x-ray vision si nu vad io ceata. Basca mai pun si o avarie si aprind repetat lampa de ceata poate-poate... da nuuuu, ei incep sa dea flash-uri ca ii deranjeaza stopu meu. As opri la primu militian sa-l trag de maneca, da cand ii vad si pe ei in aceeasi oala, proiectoarele de ceata aprinse, ce sa mai zic? Na educatie la rromani.
*


Iti spun eu ce e cu proiectoarele de ceata noaptea,cel putin la mine,dar eu le folosesc indeosebi pe drumurile care sunt mai inguste.Ma ajuta in sensul ca imi lumineaza foarte mult marginile,si vad un potential biciclist sau pieton nesemnalizat.Nu stiu cati din cei care le folosesc o fac pentru chestia asta,iar ziua in nici un caz,e o prostie.


--------------------
. . . - Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 1 Sep 2008, 22:36
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(disaster @ 1 Sep 2008, 21:57)
Apropo de bizonii cu proiectoare de ceata. Nu pot sa inteleg cum de pot fi asa de pro... subdimensionati mintal. Mi s-a intamplat deja de 12127582 de ori si de fiecare data raman masca. Vin noaptea cu faza de intalnire si cu proiectoarele de ceata ( ca au cu ce). Ii vad si aprind si io lampa de ceata ca poate mintea mea bolnava are x-ray vision si nu vad io ceata. Basca mai pun si o avarie si aprind repetat lampa de ceata poate-poate... da nuuuu, ei incep sa dea flash-uri ca ii deranjeaza stopu meu. As opri la primu militian sa-l trag de maneca, da cand ii vad si pe ei in aceeasi oala, proiectoarele de ceata aprinse, ce sa mai zic? Na educatie la rromani.
*



Apropos de asta... stiu pe cineva care isi aprinde stopul de ceata pe DN noaptea si cand l-am intrebat de ce merge cu el aprins mereu imi zice, citez " sa ma vada astia mai bine" am ramas blink.gif si am schimbat subiecul.... deci.... se poate smile.gif)


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 2 Sep 2008, 00:46
Post #38


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(CriSTI68 @ 1 Sep 2008, 22:18)


disaster da aia cu faza si proiectoare si nici macar nu este bezna afara ? eu merg pana se intuneca pe pozitii nu cand este lumina afara dau faza  dry.gif
*


bre ori mergi cu pozitiile si pe dn-uri autostrada ?ca mai bine le stingi detot asa,faza scurta sau deloc ,pozitiile insemana oprire tongue.gif rolleyes.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Sep 2008, 01:00
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(daniM @ 1 Sep 2008, 23:33)
Iti spun eu ce e cu proiectoarele de ceata noaptea,cel putin la mine,dar eu le folosesc indeosebi pe drumurile care sunt mai inguste.Ma ajuta in sensul ca imi lumineaza foarte mult marginile,si vad un potential biciclist sau pieton nesemnalizat.
*



SI daca potentialul biciclist e pe marginea drumului nu cumva tu nu ti-ai intersecta traiectoria cu a lui?

This post has been edited by St: 2 Sep 2008, 01:01


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 2 Sep 2008, 09:11
Post #40


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(CriSTI68 @ 1 Sep 2008, 22:18)
disaster da aia cu faza si proiectoare si nici macar nu este bezna afara ? eu merg pana se intuneca pe pozitii nu cand este lumina afara dau faza  dry.gif
*



1. Asta e una dintre cele mai mari prostii. Mersul cu pozitii (lumini DE STATIONARE!!!) nu numai ca este ILEGAL, dar e si PERICULOS. Faza scurta (corect reglata) nu deranjeaza pe nimeni, pentru asta este facuta.

2. Vad pe forumul asta si in general o tendinta de a critica flashurile si proiectoarele aprinse. In mod abuziv da, sunt deranjante, insa utilizate in mod corect si cu anumit discernamant sunt chiar utile. Flashul pe langa claxon e un mijloc de avertizare/semnalizare. Totul e sa fie folosit atunci cand e cazul. (nu stresant, nu pentru a face presiune, nu pentru a face un coleg de trafic sa se dea repede la o parte, ci pentru A SEMNALIZA/AVERTIZA).
La fel cu proiectoarele. Ele sunt folositoare atat pe ceata (sunt lumini de ceata) cat si pe ploaie sau noaptea pentru a vedea in lateralul drumului (biciclisti, copii, carucioare). Va invit sa faceti un test sa vedeti in ce zona bat proiectoarele: pergeti cu faza scurta si aprindeti proiectoarele, apoi stingeti, apoi aprindeti de cateva ori si o sa vedeti ca ele bat in lateral. Sau puteti stinge faza scurta si aprindeti putin proiectoarele, sa vedeti unde bate lumina!!!
Mult mai periculoase, deranjante si total inutile in conditii atmosferice normale sunt luminile de ceata spate.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 2 Sep 2008, 14:26
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Ai sa rizi dar proiectoarele de ceata se folosesc NUMAI pe ceata, conform modificarilor in vigoare ale legislatiei. Si exista si amenzi pentru asta.
Nu spun ca e normal, folosirea lor pe timp de ploaie, ninsoare, furtuna este utila, ar fi trebuit neamendata. Insa folosirea lor pe vreme buna (mai ales ca, lucru patit, odata montate direct din magazin ele pot sa "bata" in sus, indiferent de cum le montezi si sa fie necesar un reglaj brut, pe care [aproape] nimeni nu-l face (ce daca ii orbesc, eu sa ma simt bine)), devine deranjant.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Sep 2008, 16:49
Post #42


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




diaconuliviu are dreptate, proiectoarele de ceata se folosesc EXCLUSIV pe timp de ceata si, SURPRIZA, nu in coloana! Daca ai masina la 100-200 de metri-n spate, e de inteles sa aprinzi stopurile de ceata, dar cind se merge bara la bara, stopul respectiv poate dauna grav integritatii spatelui masinii tale! Proiectoarele de ceata, la fel, le folosesti cind ai distanta pina la cel dinaintea ta, nu cind stai lipit de bara lui.
Programul RABLA a trezit in romanul frustrat atatia ani de surubareala perpetua la carbelitor si portbagajul plin de piese la schimb, sentimentul ca injectia asistata de computer si proiectoarele de ceata il fac special! El trebuie sa se asigure temeinic ca a observat toata lumea faptul ca el ARE proiectoare si, mai ales, sa se asigure foarte temeinic ca circula exclusiv pe banda cea mai apropiata de axul drumului pentru ca acolo straluceste soarele mai tare si toata lumea ii poate admira tinicheaua ambulanta in plenitudinea formelor sale!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 2 Sep 2008, 18:33
Post #43


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




Raspuns dat de un coleg posesor de Golan si proiectoare de ceata. Da c***e, da ai vazut cum arata loganu cu pozitiile aprinse si proiectoarele de ceata? Zici ca-i..., am fost io mai nesimtit si l-am completat: logan condus de un idiot.


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 2 Sep 2008, 18:34
Post #44


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Si cand va vine cineva din fata cu 4 lumini aprinse, eventual sa mai fie si atat de ... natarau sa aibe si faza lunga ( afara ) cum mai e ? Proiectoarele se folosesc pe vreme PROASTA, nu pe noapte/zi, cand vor muschii tai sa vezi biciclisti. Prin faptul ca tu il vezi pe biciclist ma impedici pe mine sa il vad. Toata lumea se gandeste la propria persoana, dar daca tu il orbesti pe unul de pe contrasens si ala da peste cineva, tu nu patesti absolut nimic, dar moral esti vinovat ca ai dat peste cap cel putin 2 vieti. Nu de putine ori am fost fortat sa reduc viteza semnificativ din cauza bizonilor care pur si simplu ma orbesc. O sa pun si o poza cu un jeepan cu vreo 8 lumini aprinse, de ziceai ca e brad de Craciun.

Na poftim:

dsc00117zl9.th.jpg

This post has been edited by giany911: 3 Sep 2008, 11:33


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Sep 2008, 20:15
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(daniM @ 1 Sep 2008, 23:33)
Iti spun eu ce e cu proiectoarele de ceata noaptea,cel putin la mine,dar eu le folosesc indeosebi pe drumurile care sunt mai inguste.Ma ajuta in sensul ca imi lumineaza foarte mult marginile,si vad un potential biciclist sau pieton nesemnalizat.
*


Sa fii sigur! LolLolLo.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lulu-gl
post 2 Sep 2008, 21:46
Post #46


Membru cu greieri...si reputatie proasta


Group: Members
Posts: 51
Joined: 3 January 08
From: Galati City




cunosc un specimen care merge cu proiectoarele aprinse tot timpul, zi, noapte, nu conteaza, cica sa sa-l vada lumea blink.gif .......


--------------------
Dacia Logan Berlina 2007 1.4 ABS Plus - GL-XX-XXX
greieri fara numar, fara numar.....si la masina, si la "mansarda"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 2 Sep 2008, 21:51
Post #47


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




sa inteles ca o ****


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 19:23
Forum Renault