DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> folosire auto cu nr. RO in Spania

vladimir
post 8 Mar 2012, 10:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Buna ziua !
Am o intrebare, daca ma poate ajuta cineva :
Voi pleca cu un contract de 2 ani in Spania si vreau sa imi iau masina cu mine. Cautand pe net conditiile, am vazut ca trebuie sa o inmatriculez acolo dupa 60 sau 90 de zile. E aiurea rau ! Mai ales ca nu vreau sa raman acolo dupa terminarea contractului.
Ma gandeam sa o "vand" aici unei rude, sa imi fac o procura legalizata notarial si autentificata cu apostila Haga, tradusa oficial in vreo 3-4 limbi si sa circul astfel .
E posibil ?
Stiu ca in cazul in care masina e luata in leasing si inca platesti la ea, poti face asta daca ai procura de la societatea de leasing de a iesi din tara cu auto.
E valabil si pentru persoane fizice ?
Multumiri anticipate !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riderontornadoes
post 8 Mar 2012, 14:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 9 June 05




spania nu e in schengen? de unde stiu aia candai intrat cu ea in spania, ca sa-ti ceara s-o inmatriculezi dupa3 luni? de unde stiu ei ca intre timp nu ai fost cu ea in Ro?


--------------------
dacia 1310 1310 - b21htf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 8 Mar 2012, 16:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05





Spania este in Schengen, Romania este in UE, dar lucrurile stau altfel in privinta masinilor din ce am gasit eu pe net.
Avand un contract de munca valabil, inregistrat la autoritatile financiare, voi avea si domiciliul provizoriu pe perioada contractului inregistrat, astfel voi obtine acel NIE (numar de inregistarre fiscala pentru emigranti), necesar si pentru asigurarile medicale si sociale, pe perioada sederii temporare. Bazele de date sunt comune. Un simplu search si politia vede daca ai NIE si de cand. Asa, doar, te poate "afla". OK, daca e doar un control de rutina fara verificari in amanunt, poti spune ca esti in vizita la un prieten si ai intrat in tara acum o saptamana. Dar daca iei vreo amenda si iti fac procesul verbal, daca ai numar strain in 80 % din cazuri te verifica. Si iti pot lua masina pe platforma daca ai depasit termenul, apoi platesti stationarea in parcarea primariei, transportul ei si trebuie sa incepi inmatricularea. Altefel ... o lasi cadou autoritatilor !
E aiurea ca naiba.....dar nici sa o las in parcare sa rugineasca doi ani nu imi vine. Si vreau sa ma si plimb pe acolo, fara sa depind de transportul in comun. Iar daca apare vreo situatie neprevazuta sa pot pleca oricand spre tara.
Nu am pe nimeni pe acolo, sper ca cineva de aici sa aiba vreo idee sau sa fii auzit din prieteni.

This post has been edited by vladimir: 8 Mar 2012, 16:25


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 8 Mar 2012, 16:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




Am eu nasul acolo, cu auto cu numar de Sibiu.

Culmea e ca am fost opriti de politie (in Madrid), control de rutina (opreau o gramada de masini) si i s-a pus in vedere necesitatea inmatricularii acolo a masinii (el avand acte pe Spania).
De-atunci a trecut 6 luni, a mai fost oprit odata si nu s-a intamplat nimic - si nici n-o sa se intample. Oricine poate sa iasa din Spania odata pe luna. Nimeni nu verifica asta.


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 8 Mar 2012, 16:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Spania este in Schengen, Romania este in UE, dar lucrurile stau altfel in privinta masinilor din ce am gasit eu pe net.
Avand un contract de munca valabil, inregistrat la autoritatile financiare, voi avea si domiciliul provizoriu pe perioada contractului inregistrat, astfel voi obtine acel NIE (numar de inregistarre fiscala pentru emigranti), necesar si pentru asigurarile medicale si sociale, pe perioada sederii temporare. Bazele de date sunt comune. Un simplu search si politia vede daca ai NIE si de cand. Asa, doar, te poate "afla". OK, daca e doar un control de rutina fara verificari in amanunt, poti spune ca esti in vizita la un prieten si ai intrat in tara acum o saptamana. Dar daca iei vreo amenda si iti fac procesul verbal, daca ai numar strain in 80 % din cazuri te verifica. Si iti pot lua masina pe platforma daca ai depasit termenul, apoi platesti stationarea in parcarea primariei, transportul ei si trebuie sa incepi inmatricularea. Altefel ... o lasi cadou autoritatilor !
E aiurea ca naiba.....dar nici sa o las in parcare sa rugineasca doi ani nu imi vine. Si vreau sa ma si plimb pe acolo, fara sa depind de transportul in comun. Iar daca apare vreo situatie neprevazuta sa pot pleca oricand spre tara.
Nu am pe nimeni pe acolo, sper ca cineva de aici sa aiba vreo idee sau sa fii auzit din prieteni.


8 Mar 2012, 16:40:
Poti iesi, dar eu ma gandesc ca se leaga de acel NIE, cand a fost obtinut. Nu conteaza ca iesi sau nu din tara. In Europa nu exista diferenta intre domiciliu si resedinta. Locul in care iti platesti impozitele timp de 120 de zile este privit ca "domiciliu". Si se leaga de asta. Cel putin asta gasesc eu pe net de vreo doua zile, in care caut ca "nebunu' ".

This post has been edited by vladimir: 8 Mar 2012, 16:40


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dobre
post 8 Mar 2012, 18:49
Post #6


-classic-


Group: Members
Posts: 425
Joined: 2 December 07
From: Severin




mai bine lasa tu masina in RO si cumpara-ti de acolo, sunt preturi foarte mici si masini bune, cu taxele este alta poveste.

This post has been edited by dobre: 8 Mar 2012, 18:49


--------------------
Dacia 1300 1972 - GJxxSPR
Dacia 1300 RAT 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 9 Mar 2012, 08:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Sincer....dupa ce am tot citit, e cea mai buna varianta e cu lasatul aici al masinii. Dar, dupa cum am spus, eu nu ma duc sa raman acolo. Ok, o vand si cu ce iau pe ea, mai pun o mie - doua, iau alta, pe care voi fi nevoit sa o inmatriculez in RO peste 2 ani. Pai nu stii ce inseamna asta ? Dau la inceput 2 mii, apoi faza cu Ro de peste 2 ani inca 3-4 , ca doar cu 4 mii acolo ce sa iei ? o cataraga doar ! Pai eu ma duc sa muncesc pentru o masina ?!
De aceea ma gandeam daca legal nu este posibil altfel, avand in vedere clar ca pe contract e trecuta perioada de 2 ani fara prelungire. Se termina proiectul, care e al unei firme din Olanda de fapt si nu ne mai tine nimeni acolo.



--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Mar 2012, 13:18
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Da' care-i problema daca te duci cu masina, ti-o inmatriculezi acolo, si daca rezista cat ai contract - te intorci cu ea si ti-o inmatriculezi din nou in tara?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 9 Mar 2012, 14:22
Post #9


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




care este necazul daca o inmatriculezi acolo pana la urma? nu ti-o "dezmatriculeaza" de aici, in plus scapi de multe belele daca ai acte acolo. se pot lega de tine la cumpararea vignetelor de drum sau in cazul unei amenzi.
Eu am fost in aceeasi situatie si am inmatriculat-o acolo. la venirea in tara schimbi doar talonul masinii.

This post has been edited by PhilipMorris: 9 Mar 2012, 14:23


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Mar 2012, 15:02
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(vladimir @ 8 Mar 2012, 17:08)
. Si vreau sa ma si plimb pe acolo, fara sa depind de transportul in comun. Iar daca apare vreo situatie neprevazuta sa pot pleca oricand spre tara.
*



Stiu pe cineva exact in situatia ta. Pana la urma a facut lucrul cel mai bun, adica a lasat cazanu acasa, si si-a luat din Spania un Ford Fiesta de prin 2001 cu jumatate din salarul pe o luna, adica 6-700 de euro si s-a plimbat cu el cat a vrut. Cand s-a intors, l-a adus in Romania, l-a inmatriculat cu 150 de euro taxa, si la vandut cu 1800 de euro.

This post has been edited by argon: 9 Mar 2012, 15:04


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 9 Mar 2012, 15:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Multumesc pentru raspuns PhilipMorris, nu stiam ca o pot pastra si in Ro inmatriculata si schimb talonul cand vin aici. Avand in vedere ca am gasit informatiile pe net si inmatricularea cu tot cu IVT (inspectia tehnica) si placile nu trece de 250-300E, cred (mai mult ca sigur) ca voi face astfel.
Argon, iti multumesc si tie, dar nu ma incarc cu alta masina. Eu sunt programator nu le am cu afacerile smile.gif. Am mai vorbit si avocatul firmei din Spania unde vom fi detasati ma va ajuta cu hartiile si va alerga cineva de la ei pe baza unei procuri. Asta va fi moca. Pana la urma am noroc.
Toate bune, drumuri frumoase si usoare !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 11 Mar 2012, 23:17
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Dar daca tu ai NIE din data de 01.01.2011 sa zicem si te opreste politia in 01.01.2012, de unde stiu ei ca tu nu ai adus masina aia in Spania cu 2 zile inainte?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
riderontornadoes
post 11 Mar 2012, 23:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 9 June 05




QUOTE(St @ 11 Mar 2012, 23:17)
Dar daca tu ai NIE din data de 01.01.2011 sa zicem si te opreste politia in 01.01.2012, de unde stiu ei ca tu nu ai adus masina aia in Spania cu 2 zile inainte?
*

asta ziceam si eu. :";lucrez aici de 2 ani, dar masina am adus-o ieri".


--------------------
dacia 1310 1310 - b21htf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 12 Mar 2012, 10:39
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Asa m-am gandit si eu, de unde stiu ei cand am intrat cu masina ?!
Ideea e ca nu vreau sa am de-a face cu politia lor, sa dau explicatii...discutii...etc. Daca ma costa pana in 300 E pentru a sta linistit, o fac.
Stiu eu peste ce tampit dau ? La somajul pe care il au nu ma mir sa li se puna pata pe romani ca italienii.
Ma gandeam ca gesesc pe cineva care a avut o experienta "directa" cu sistemul spaniol sau care are informatii de la o "sursa credibila" smile.gif cum este situatia pe viu. Eu, in Spania, nu am fost nici macar in concediu pana acum. Dar cu masina am fost pana in Belgia si am stat acolo 5 luni fara sa ma intrebe nimeni de numere smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:23
Forum Renault