DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Megane Dynamique 1.6 16V 110CP, - jurnal de bord -

sorin_f39
post 17 Feb 2008, 19:25
Post #31


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Daca as fi fost interesat de consum sau daca as fi mers in functie de consum, atunci luam fara discutie Diesel. Dar mie imi plac motoarele pe benzina. Si imi place viteza. Oricum stiu ca un benzinar papa combustibil considerabil la viteze mari. Dar satisfactia de a merge cu viteza este, vorba reclamei, nepretuita. Atunci, de ce sa ma mai intereseze consumul? Iar pe de alta parte, cand sa-mi fac poftele, daca nu acum, cand sunt tanar?

Sunt cel mai activ in F1 si WRC pentru ca astea sunt pasiunile mele de mic.

Da-l incolo de popou. Sa ne bucuram de ele, asta conteaza. Nu care arata mai bine.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y
post 19 Feb 2008, 23:09
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




frumos model,si bine echipat !! cat mai multi km aman2 cool.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 23 Feb 2008, 17:51
Post #33


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




@ andr3y: Multumesc!

Iata si prima neplacere (patita in Bucuresti). Mi-au spart hotii luneta masinii, au scos panoul de la hayon si l-au aruncat pe bancheta din spate. Au furat din portbagaj un aspirator auto si un bidon cu 5 litri cu lichid pentru pabriz. Nu s-au atins de geanta cu trusa, stingator si triunghi si nici de roata de rezerva. A doua zi dimineata, cand am vazut treaba asta, sa innebunesc si nu altceva. E prima data cand mi se intampla asa ceva si sincer, orice s-ar spune despre violenta, in acele momente daca ii stiam pe cei care mi-au facut asta, pur si simplu as fi dat in ei cu orice mi-ar fi cazut in mana. Acum sunt mai calm, insa tot as vrea sa-i gasesc.
Politia a venit cam la 10 minute din momentul in care am sunat la 112. Mi-au zis, poate ca o incurajare, deoarece m-au vazut ca eram plin de nervi, ca e oarecum "normal" ceea ce s-a intamplat la masinile care nu au nr de B. Din ceea ce am vazut eu, in zona de parcare in care s-a intamplat, erau masina mea cu nr de GL si un Megane Sedan cu nr de AG, restul fiind de B. Le-am multumit oricum pentru amabilitate.

Pana la urma, bine ca singura paguba fizica este doar luneta si va fi inlocuita pe CASCO. N-au zgariat-o nici pe afara si nici pe interior. Interior ma refer doar la zona portbagajului, atat cat s-au putut intinde ei prin luneta sparta.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 23 Feb 2008, 20:53
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




"""Politia a venit cam la 10 minute din momentul in care am sunat la 112. Mi-au zis, poate ca o incurajare, deoarece m-au vazut ca eram plin de nervi, ca e oarecum "normal" ceea ce s-a intamplat la masinile care nu au nr de B."""
In timp ce ma plimbam cu Pufi il vad pe un tataie care ridica stergatoarele unui bicorp albastru cu numere de Olt parcat in fata blocului.Intreb
-tataie te mananca pielea?
-pai domnule ce cauta olteanu asta aici ca si asa nu avem locuri de parcare
-tataie e masina mea si o sa fac actele cu olteanu la anul in februarie cand expira rca,casco si vigneta.Mai te deranjeaza cu ceva masina acum?
-pai eu de unde putem sa stiu?
-de la administratorul blocului si fii atent ca fac ture la greu cu Pufi si poate te vad ca te mai iei de masini ca boala de om sanatos ca ti-o trag cat esti de batran.
Bineinteles ca nici macar nu stiu a cui este masina dar nu suport sa trec indiferent pe langa nemernici


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y
post 24 Feb 2008, 00:27
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 23 May 07




QUOTE(bulan @ 23 Feb 2008, 20:53)
"""Politia a venit cam la 10 minute din momentul in care am sunat la 112. Mi-au zis, poate ca o incurajare, deoarece m-au vazut ca eram plin de nervi, ca e oarecum "normal" ceea ce s-a intamplat la masinile care nu au nr de B."""
In timp ce ma plimbam cu Pufi il vad pe un tataie care ridica stergatoarele unui bicorp albastru cu numere de Olt parcat in fata blocului.Intreb
-tataie te mananca pielea?
-pai domnule ce cauta olteanu asta aici ca si asa nu avem locuri de parcare
-tataie e masina mea si o sa fac actele cu olteanu la anul in februarie cand expira rca,casco si vigneta.Mai te deranjeaza cu ceva masina acum?
-pai eu de unde putem sa stiu?
-de la administratorul blocului si fii atent ca fac ture la greu cu Pufi si poate te vad ca te mai iei de masini ca boala de om sanatos ca ti-o trag cat esti de batran.
Bineinteles ca nici macar nu stiu a cui este masina dar nu suport sa trec indiferent pe langa nemernici
*



nota 10 pt bulan biggrin.gif
asa trebuie facut la astia care ii f..... grija altuia !!!
sorin,ai schimbat luneta in bucuresti ?


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 / luxe privilege - b 89 RUN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 25 Feb 2008, 22:32
Post #36


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Pentru a incasa bani, Generali au, in Bucuresti, sucursale la "orice colt de strada". In schimb, au UN SINGUR BIROU PENTRU DAUNE ce trebuie sa acopere TOT BUCURESTIUL! Este incredibil, tinand cont de numarul de masini din capitala.

Eu am vrut sa fac totul la Bucuresti, daca tot eram acolo. Am fost insa la Generali, una dintre sucursalele localizata pe Uverturii. Fiind primul incident care mi se intampla cu vreo masina, nu am stiut ca o constatare Casco se face doar la un birou pentru daune. Am trait cu impresia (gresita) ca orice sucursala are si un inspector daune. Asa ca de la sucursala de pe Uverturii (era cea mai apropiata de service -ul Serus la care as fi vrut sa fac reparatia) m-au trimis pe Soseaua Plevnei. Nu va mai spun ca am innebunit in traficul din Bucuresti. La biroul daune de pe Plevnei era o coada foarte mare. Asa ca, am facut stanga - imprejur si am plecat catre GL.
La GL, la Generali, totul a durat maxim 20 minute; fara nervii pe care i-as fi adunat in Bucuresti, fara trafic etc. Apoi am plecat la service -ul Renault de pe digul GL - BR. Cum nu aveau pe stoc luneta cu tenta verde (asa era cea originala, asa vreau sa pun alta la loc), au dat comanda si zilele astea astept telefon de la service ca sa-mi spuna ca luneta a venit.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 16 Mar 2008, 21:38
Post #37


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Am rezolvat si problema cu luneta. Dupa ce am facut comanda la urgenta, iar APAN mi-a zis ca dureaza in acest caz maxim 7 zile lucratoare pana vine luneta, totul s-a intins de fapt pana la 13 zile lucratoare. Au fost ceva certuri intre mine si cei de la APAN si de la Vocea Clientului deoarece eram nervos pe faptul ca mi-au zis un termen si de fapt sa prelungit cu aproape 100%. Pana la urma totul s-a terminat cu bine. Luneta e in jur de 1050 lei la care se adauga adezivul, manopera si nu mai stiu ce; totul a costat 1400 lei. Eu dat dat 348 lei reprezentand fransiza, iar restul Generali. Sper sa nu mai am parte de astfel de neplaceri.

Vineri dimineata am mers cu un BMW Seria 1 120d. Proprietarul si-a pus pe masina chitul de M Sport, asa ca, din punct de vedere al motorizarii, a dus masina de la 177 CP si 350 Nm pana pe la 205 CP (sper ca am retinut bine) si 380 Nm. Masina, fara a avea navigatie si trapa electrica, era full-options. Am facut ceva "teste" cu ea pe digul GL - BR. M-a dat pe spate cuplul enorm al motorului si acceleratia 0 - 200 km/h. Nu-mi plac motoarele pe motorina, insa asta este bijuterie.

Apoi sambata m-a "enervat" unul cu un Prestige. Am fost pana la Focsani, iar pe distanta Sendreni - Hanu Conachi pur si simplu a stat in fundul meu. Ne-am depasit de vreo 3 ori, dar n-am putut sa scap de el. E drept, cand era in fata mea, nici el nu a putut sa se indeparteze. Dar ma oftic ca doar atunci cand schimbat la peste 5000 rot/min puteam sa-mi iau un oarece avans. Iar m-am intrebat: de ce naiba nu aduc astia de la Renault si motorul de 2.0 16V 136 CP??????


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 16 Mar 2008, 21:48
Post #38


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




QUOTE(bulan @ 23 Feb 2008, 20:53)
In timp ce ma plimbam cu Pufi il vad pe un tataie care ridica stergatoarele unui bicorp albastru cu numere de Olt parcat in fata blocului.Intreb
-tataie te mananca pielea?
-pai domnule ce cauta olteanu asta aici ca si asa nu avem locuri de parcare
-tataie e masina mea si o sa fac actele cu olteanu la anul in februarie cand expira rca,casco si vigneta.Mai te deranjeaza cu ceva masina acum?
-pai eu de unde putem sa stiu?
-de la administratorul blocului si fii atent ca fac ture la greu cu Pufi si poate te vad ca te mai iei de masini ca boala de om sanatos ca ti-o trag cat esti de batran.
Bineinteles ca nici macar nu stiu a cui este masina dar nu suport sa trec indiferent pe langa nemernici
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 1 Apr 2008, 17:36
Post #39


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Week-end -ul trecut (22 - 23 martie) am facut o excursie rapida pe Valea Prahovei.
N-am mai fost pe DN1 de vreo 2 ani si sincer m-a cam disperat drumul asta. GPS -ul suna intr-una din cauza camerelor si astfel nu am iesit din 70 km/h in sate, respectiv 110 km/h in afara. In ritmul asta, calculatorul de bord afisa o autonomie de 902 km. tongue.gif
Iar renumitul DN1 are vreo cateva portiuni cu denivelari. Asta ca nu mai spun ca drumurile din Predeal pana la 3 Brazi, respectiv Cioplea sunt varza. Intr-o statiune de bogatasi drumurile arata ca intr-un sat parasit de lume.
In schimb, Brasov este foarte frumos. Mie mi-a placut mult.
Atasez cateva poze facute in calatoria asta scurta si rapida:

This post has been edited by sorin_f39: 1 Apr 2008, 17:38

Attached thumbnail(s)
P1030071.jpg ( Size: 713.81k ) Number of downloads: 476
P1030073.jpg ( Size: 607.13k ) Number of downloads: 472
P1030111.jpg ( Size: 603.69k ) Number of downloads: 590
P1030118.jpg ( Size: 332.95k ) Number of downloads: 485
P1030120.jpg ( Size: 329.91k ) Number of downloads: 395
P1030121.jpg ( Size: 387.88k ) Number of downloads: 121
P1030143.jpg ( Size: 476.17k ) Number of downloads: 142
P1030158.jpg ( Size: 373.27k ) Number of downloads: 121
P1030161.jpg ( Size: 344.85k ) Number of downloads: 126
P1030172.jpg ( Size: 430.37k ) Number of downloads: 158
P1030176.jpg ( Size: 199.23k ) Number of downloads: 205


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 3 Apr 2008, 17:19
Post #40


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




In week-end -ul de acum 4 zile (29 - 30 martie) am fost cu niste prieteni si cu inca 2 masini la CT. Am fost sambata, pe parcursul zilei, la Vama Veche si la Mangalia iar noaptea am ramas in CT. Am preferat sa mergem pe A2, adica GL - BR - Slobozia - Drajna - A2 - CT. Noaptea, prin Mamaia, erau vreo 2 masini ale caror soferi le dadeau talpa.
Megane -ul meu are acum in jur de vreo 7800 km si tot ma bate gandul sa-i schimb uleiul si filtrul de ulei. Nu prea am incredere ca uleiul isi pastreaza proprietatile pe parcursul a 15.000 km. Sa vedem....

Atasez si cateva poze facute atunci:



Attached thumbnail(s)
IMG_5555.jpg ( Size: 154.37k ) Number of downloads: 192
IMG_5567.jpg ( Size: 392.04k ) Number of downloads: 133
IMG_5576.jpg ( Size: 358.64k ) Number of downloads: 100
IMG_5586.jpg ( Size: 338.11k ) Number of downloads: 82
IMG_5593.jpg ( Size: 300.88k ) Number of downloads: 92
IMG_5596.jpg ( Size: 394.12k ) Number of downloads: 110
IMG_5617.jpg ( Size: 270.51k ) Number of downloads: 272
IMG_5625.jpg ( Size: 207.67k ) Number of downloads: 230
IMG_5627.jpg ( Size: 352.56k ) Number of downloads: 228
IMG_5635.jpg ( Size: 165.58k ) Number of downloads: 225
IMG_5667.jpg ( Size: 331.51k ) Number of downloads: 175


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 3 Apr 2008, 17:26
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Felicitari pt poze, s-o stapanesti sanatos!!!
Ati facut o mica intalnire RENO la mare??? Felicitari!!

This post has been edited by ictranca: 3 Apr 2008, 17:26


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 3 Apr 2008, 18:18
Post #42


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Pentru toti 3, Renault Megane, respectiv Renault Clio 3, au fost cele mai bune oferte de pe piata. De aceea am achizitionat toti 3 modele Renault. Dar se poate spune ca a fost si o mica intalnire Renault la mare.
Ne-am mai gasit acolo cu un prieten din CT care are un Ford Fiesta pe care si l-a achizitionat acum 2 saptamani, insa el nu era cu noi in momentul in care au fost facute pozele.
Sincer, Clio 3 mi se pare peste Fiesta din toate punctele de vedere: motorizare, dotari, calitate a materialelor, confort interior etc.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 6 Apr 2008, 19:45
Post #43


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




In week-end -ul asta am mers cu un Logan dCi si cu un Passat 1.9 TDI.
Concluzia e urmatoarea: dau in scris ca in urmatorii 10 ani nu-mi voi lua tractor (sa nu se supere posesorii de Diesel de aici pe mine, insa asta e parerea mea), iar dupa perioada asta, sau sper eu mult mai inainte, voi schimba benzinarul pe o masina cu motor electric.
Prea mult zgomot pentru prea putine lucruri.......


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 13 Apr 2008, 17:05
Post #44


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Am dotat masina cu o tavita pentru portabagaj. Pana acum tineam un cauciuc insa am comandat la un coleg de pe forum o tavita si vine perfect.
Am mai facut un drum lung si week-end -ul asta si sunt din ce in ce mai incantat de masina. Iar la viteze mari (> 150 km/h) este extraordinara. Cel putin o consider peste concurenta directa cu care am mai mers pana acum: Astra, 307 si cel putin la fel cu Focus. Diferenta insa destul de mare fata de Seria 1.

Ma bate gandul sa pun folie pe geamurile din spate si pe luneta. Dar inca mai studiez "problema".


Un mesaj pe care l-am scris si pe topicul "Romania - santierul autostrazilor" din sectiunea Stiri:

------------------------
NU MERGETI DE NICI O CULOARE PE DRUMUL DRAJNA - SLOBOZIA !!!

Au pus PIETRE peste vechiul asfalt si asa a ramas drumul pana in prezent. A scapat o singura portiune de aproape 2 km in apropierea caii ferate de la Drajna, iar asfaltul turnat anul trecut pe o portiune de 6 km deja e plin de gropi.
Evitati drumul asta daca va e mila de masinile voastre.
Am pus avariile si am mers cei 17 km cu 10 km/h.

PS: Am scris cu litere mari nu ca sa tip, desi azi eram pachet de nervi cand am trecut pe acolo (nestiind ca drumul arata in halul asta), ci ca sa intelegeti ca nu se merita sa mergeti pe acolo.
------------------------

Pentru cei care nu cititi acolo, va recomand sa evitati acest drum pe care am mers chiar azi.

Attached thumbnail(s)
192187_Honda_Accord_Tourer_02_1__2003__bootliner_.JPG ( Size: 90.24k ) Number of downloads: 207


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 20 Apr 2008, 19:23
Post #45


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Am dat o fuga pana la Brasov. Am plecat ieri de dimineata. La Bucuresti, am alimentat de la OMV -ul de la Pipera. Pe la ora 9 cand am plecat apoi catre Brasov, era foarte aglomerat la iesirea spre DN1. Am resetat calculatorul de bord dupa ce am alimentat. Pe DN1 am mers in ritmul in care se merge acolo, adica 70 km/h in sate si 110 - 120 km/h in afara (nu prea imi convine ritmul asta lent, dar camerele vegheaza, asa ca nu ma risc). Dupa vreo 40 km socotit de la OMV, cand deja eram pe DN1, in ritmul de mers de care va zic, "range" -ul afisat de calculator era de 966 km. up.gif Eu tin afisajul pe "range". De curiozitate, am dat si pe consumul instantaneu. In sate, cu pilot automat si climatronic, la 70 km/h, consumul era 5.2 - 5.4 l/100km. In afara, la 120 km/h, tot cu pilot automat si climatronic, consumul afisat era de 6.3 - 6.5 l/100km. In masina erau 4 persoane.

This post has been edited by sorin_f39: 20 Apr 2008, 19:24


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 4 May 2008, 10:32
Post #46


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Miercuri am schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer. Merg destul de tare si nu am incredere ca uleiul isi pastreaza proprietatile pe toata "plaja" de 15.000 km.
I-am pus Elf 5W40 : 167 lei (5 litri) - uleiul a fost adus de mine. Pentru filtre plus manopera am mai scos din buzunar inca 203 lei. Le-am spus celor de la service sa nu reset -eze calculatorul. Din timpul petrecut la service (1 ora), o parte din el am "studiat" Laguna 3. Masina este, din punctul meu de vedere, frumoasa si in exterior si in interior. Poate doar la bot ar fi putut sa mai lucreze putin, insa chiar si asa arata foarte bine. Referinta in clasa asta ramane Alfa Romeo 159, dar e greu sa te bati cu italienii la design. Pacat insa de motorizarile oferite pentru Laguna 3. Pentru o asemenea masina nu poti veni cu motoare de 1.6 si 1.5 dCi. Aici eu consider ca e un mare minus in lupta cu concurenta. Motorizarile de 2.0 si 2.0 dCi trebuiau sa fie baza de plecare pentru oferta.

Deoarece saptamana asta am avut concediu, am mers destul de mult. Am facut aproximativ 2000 km; am aproape 11.000 km si sunt foarte multumit de masina. Inca nu au aparut greierasii si sper nici sa nu o faca prea curand.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 4 May 2008, 15:43
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(sorin_f39 @ 23 Feb 2008, 17:51)
Iata si prima neplacere (patita in Bucuresti). Mi-au spart hotii luneta masinii, au scos panoul de la hayon si l-au aruncat pe bancheta din spate. Au furat din portbagaj un aspirator auto si un bidon cu 5 litri cu lichid pentru pabriz. Nu s-au atins de geanta cu trusa, stingator si triunghi si nici de roata de rezerva. A doua zi dimineata, cand am vazut treaba asta, sa innebunesc si nu altceva. E prima data cand mi se intampla asa ceva si sincer, orice s-ar spune despre violenta, in acele momente daca ii stiam pe cei care mi-au facut asta, pur si simplu as fi dat in ei cu orice mi-ar fi cazut in mana. Acum sunt  mai calm.
Pana la urma, bine ca singura paguba fizica este doar luneta si va fi inlocuita pe CASCO. N-au zgariat-o nici pe afara si nici pe interior. Interior ma refer doar la zona portbagajului, atat cat s-au putut intinde ei prin luneta sparta.
*


DEONTOLOGÍE s.f. Doctrină privitoare la normele de conduită și la obligațiile etice ale unei profesiuni. [Pr.: de-on-] – Din fr. déontologie.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de itudosa, 30 Jan 2003 | Greșeală de tipar
Toate in viata ustura si trec!!!
Tu sa fii sanatos ca:belele curge la vale!
"""Deoarece saptamana asta am avut concediu, am mers destul de mult. Am facut aproximativ 2000 km; am aproape 11.000 km si sunt foarte multumit de masina. Inca nu au aparut greierasii si sper nici sa nu o faca prea curand."""
Si totusi viata e frumoasa!!!



--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 5 May 2008, 00:46
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




sorine_f39 dc le-ai zis sa nu reseteze calculatoru ??????? huh.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 5 May 2008, 01:07
Post #49


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Ca sa se aprinda beculetul de "service" cand se apropie de 15000 km biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 5 May 2008, 07:00
Post #50


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(bulan @ 4 May 2008, 15:43)
Toate in viata ustura si trec!!!
Tu sa fii sanatos ca:belele curge la vale!
"""Deoarece saptamana asta am avut concediu, am mers destul de mult. Am facut aproximativ 2000 km; am aproape 11.000 km si sunt foarte multumit de masina. Inca nu au aparut greierasii si sper nici sa nu o faca prea curand."""
Si totusi viata e frumoasa!!!
*



Viata e frumoasa daca stii sa o traiesti!
Din pacate apar uneori si tot felul de lucruri neplacute.

QUOTE(red_dog @ 5 May 2008, 00:46)
sorine_f39 dc le-ai zis sa nu reseteze calculatoru ??????? huh.gif
*



Ceea ce am facut eu nu am vrut sa conteze ca si revizie. Am facut schimbul de ulei si filtre deoarece am piticii mei, insa revizia completa va fi la 15.000 km. Si am vrut ca, exact cum zice si Shush, calculatorul sa-mi spuna la 15.000 km: "Mahhhhh, e timpul pentru service".


PS: M-am gandit si la un nume pentru masina. De acum incolo se va numi "Louise". biggrin.gif

This post has been edited by sorin_f39: 5 May 2008, 08:47


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 7 May 2008, 18:15
Post #51


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Luni am mers cu un coleg de munca ce are un Renault Megane Sedan la care si-a comandat si trapa. A cumparat masina cu aproximativ 3 luni inaintea mea.
Si ieri cand am mers cu el, a deschis trapa. Mi-a placut la nebunie. Parca imi pare putin rau ca nu am comandat-o si pe a mea cu trapa.


Pe de alta parte, azi am mers cu un Fiat Grande Punto. La interior, design -ul bordului si practic cam tot habitaclul, mi se par mai prietenoase la Renault Clio 3. La exterior, Fiat arata mult mai bine. Dar daca ar fi sa aleg dintre ele doua, parca as alege Grande Punto.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valpred
post 7 May 2008, 18:59
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 November 07
From: Galati




Eu in schimb nu as da Clio III pe Fiat tongue.gif
Mi se pare mai misto Clio si ca interior si ca exterior (poate la spate mai trebuie putin lucrat>>>> smile.gif ), dar din fata e super..... 124.gif
valuri.gif


--------------------
Renault Clio III Dynamique / 2007 / 1.4 16V 100cP - GL-07-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 May 2008, 18:55
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(sorin_f39 @ 7 May 2008, 18:15)
Si ieri cand am mers cu el, a deschis trapa. Mi-a placut la nebunie. Parca imi pare putin rau ca nu am comandat-o si pe a mea cu trapa.
*


Fii serios!Trapa este o sursa suplimentara de zgomot/praf cu timpul nu se mai inchide bine si mai intra si apa.Daca ai aer conditionat ce nevoie ai de trapa sau de gemuri deschise?


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dhragosh
post 12 May 2008, 21:18
Post #54


Membru forum.reno.ro


Group: Members
Posts: 284
Joined: 12 February 08
From: Bucharest




Eu zic ca este mai mult un moft, decat o nevoie, cu toate ca ar da bine biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Privilege+ 1.6 16V 110HP 2007 - B-91-DHR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 13 May 2008, 07:48
Post #55


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Trapa, intr-adevar, nu este ceva necesar. Insa, atunci cand am mers, eram pe un drum din GL cu sens unic, cu 2 benzi (pentru cine stie este Strada Domneasca) pe care sunt copaci mari pe amblele parti si astfel este acoperita de frunzele lor. Copacii de acolo sunt tei. De unde si numele zonei: Parfumul Teilor. Si mi s-a parut super atunci toata treaba asta. Nu se compara nici pe departe cu o decapotabila, insa pe drumul ala , cu "aerul" deasupra si cu privelistea data de teii respectivi m-a facut sa regret ca nu am comandat-o cu trapa. Acum mi-a trecut; a fost ceva de moment.

Colegul meu are un spray cu un fel de ulei cu care unge, din cand in cand, trapa (atunci cand o foloseste). Este un pic pretentioasa, dar cine o comanda trebuie sa o si intretina.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 9 Jun 2008, 10:02
Post #56


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




In week - end -ul asta am mai facut 583 km, in ritmul meu de mers, adica unde s-a putut am dat "pied a fond". Varful a fost de 180 km/h, insa viteza medie a fost undeva pe la 82 km/h. Am facut distanta de care scriu cu fix 50 litri de benzina. Asta afiseaza calculatorul la "litri consumati".
Ideea este ca eu, la felul cum merg in afara, adica schimbat viteze intre 3500 - 4000 rot/min, viteze mari acolo unde este posibil, sa am o autonomie de aproximativ 700 km, sunt foarte multumit. Iar cand "tractoristii" vin si spun ca au si uitat de cand n-au mai alimentat si ca au autonomie de peste 1000 km, dar merg ca pensionarii, mi se pune pata. Si cand arat pozele facute cu telefonul pe DN1, in ritmul de mers legal de pe DN1, in care, dupa 40 km de la alimentare computerul de bord afisa o autonomie de 966 km, tot nu le vine sa creada.
Ma rog, am eu niste nervi acum dupa o discutie dupa un coleg de munca "tractorist"......

To ziceam de week - end, am ajuns si la Slobozia. E OK orasul, atat cat am vazut, dar nu pot intelege de ce naiba 99,99% dintre trecerile pentru pietoni au denivelari pentru reducerea vitezei? Chiar este necesar intr-un oras linistit din punct de vedere al circulatiei?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 22 Jun 2008, 22:10
Post #57


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Bai baieti, in week-end -ul asta am suspinat de 2 ori.
O data pentru ca am vazut un Megane Bicorp, cu nr. de AG, cu motor de 2.0 16V. Cat as fi vrut sa pot lua si eu motorul asta. Intrebare: s-a vandut in Romania pe Megane (Bicorp, Sedan sau Break) motorul asta?
A doua oara am suspinat cand am vazut in BR un Megane RS, cu nr. de BR, in culoarea seriei, cu stick -ere Renault F1 Team pe partea stanga a barelor din fata si spate. Frumoasa foc masina. Daca mai aveam vreo 6000 euro ..... biggrin.gif

Drumul Slobozia - BR este foarte denivelat pe portiunea Slobozia - Iazu. Cred ca la usa mea a aparut un greieras. Am observat in acest week-end. Pe denivelari sau, uneori la franari, am impresia ca panoul usii stanga fata, are un mic joc. Pe o perioada de franare intentionat mai brusca, panoul a facut zgomotul de care va ziceam. Apoi l-am presat repede cu mana si nu s-a mai auzit nimic. Am reaccelerat si iar am franat. Iar a facut.
Cred ca o sa ma inarmez cu un WD-140 ca sa starpesc gandacul. Dar mai inainte o sa vad daca va deveni ceva persistent sau nu.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 23 Jun 2008, 08:33
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Salutam! In apr. 2006 2.0 16v inca se mai gasea. Stiu sigur pt. ca in perioada aia am facut achizitia din semnatura si am stat mult in dubii asupra motorizarii... Ca-mi pare rau acum, asta-i alta poveste...


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 23 Jun 2008, 11:59
Post #59


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




Deci am intarziat eu cu 1 an si jumatate.
De ce nu se mai poate comanda si motorizarea asta in afara de versiunea Megane CC, eu nu pot sa inteleg. Doar totul se face pe comanda. Nu se pune problema de stoc. Dar probabil nu voi intelege niciodata.

Tu de ce regreti alegerea facuta?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 23 Jun 2008, 13:10
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




E topicul tau si n-ar fi politicos sa-mi povestesc impresiile... Sincer, io-s 'crescut' in dieselare si nu prea am dat atentie motorizarilor pe benzina pana cand am condus o Alfa 147 1.6 120 CP... M-a terminat soundul motorului! E adevarat, in cazul Alfa cred ca-si aduc niscaiva contributie si ing. de sunet. Apoi, am cunoscut la Frasin Meganul lui Caktuss (ce-i drept cu filtru de aer sport). Deci regret dintr-un motiv pur subiectiv: fiorii aia - tu tre' sa stii... wink.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 01:31
Forum Renault