DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Putin tuning exterior

michimaus
post 3 Feb 2005, 08:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




fiind implicat intr-un accident din care botul a iesit sifonat bine si s-a lasat cu inlocuiri la greu am zis ca acum e momentul sa incep sa modific putin masina sa arate mai bine.in consecinta masina fiind alba,capota si grila de la radiator le-am vopsit negre,de pe emblema am dat jos tabla aia colorata in albastru si am lasat doar plasticul nichelat.
ca sa se asorteze si spatele i-am luat si un eleron pe care o sa-l fac tot negru.
am si o intrebare.ca sa vopsesc barile cum trebuiesc pregatite inainte?am inteles ca ar trebui date cu primer sau ceva de genu.ele sunt negre (solnitza europa),as vrea sa le las tot negre dar sa le vopsesc nu sa las plasticul asa.
dupa ce trece zapada poate ma bag si pe la suspensii.si rigidizez suspensia o sa incerc sa o las si putin mai jos si sa-i pun roti mai late.
si inca o intrebare.a pus cineva alte tipuri de proiectoare de ceata inafara de cele originale? in galati costa 3mil bucata.am vazut pe alte masini niste proiectoare inguste ovale.dau bine pe solenza? dar mai ales isi fac treaba? adica dau lumina si in lateral si mai ales penetreaza bine ceata?
dupa ce pun eleronul o sa revin si cu niste poze.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 3 Feb 2005, 12:40
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Berele daca vrei sa le faci negre, mai bine le lasi asa cum sunt. daca totusi vrei sa le vopsesti: le slefuiesti bine cu smirghel, le dai cu un strat de primer si de-abia apoi cu vopsea. Daca dai doar vopseaua peste bara asa cum este o sa se cojeasca.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 3 Feb 2005, 16:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




pai stiu ca trebuie pregatite inainte dar ideea era ca le-as sa eu cu smirghel,cu primer si apoi sa le duc la vopsit si sa dea doar cu vopsea ca daca le dau asa nepregatite ma rup de bani.ai idee cat costa si ce cantitate de primer trebuie pt 2 bare? inafara de smirgheluit si de dat cu primer mai trebuie fac ceva sa udoar sa le duc la vopsit?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tipixxl
post 3 Feb 2005, 20:14
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(michimaus @ 3 Feb 2005, 16:29)
pai stiu ca trebuie pregatite inainte dar ideea era ca le-as sa eu cu smirghel,cu primer si apoi sa le duc la vopsit si sa dea doar cu vopsea ca daca le dau asa nepregatite ma rup de bani.ai idee cat costa si ce cantitate de primer trebuie pt 2 bare? inafara de smirgheluit si de dat cu primer mai trebuie fac ceva sa udoar sa le duc la vopsit?
*




Sal! Intr-un service din Bucuresti am intrebat si ma costa in jur de 2.000.000 de lei ambele bari cu dat jos, cu slefuit, cu vopsit, etc. Iar in Targ in VItan ma costa 700.000 decat vorpseaua si acea solutie pt plastic, intaritor, pentru ambele bari. Cam asta e!


--------------------
Renault Megane Sedan II 2009 - B-84-T A I
Stiu ca-s prost... da cand ma uit in jur, prind curaj ... . :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kap00ne
post 3 Feb 2005, 21:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 5 November 04




io am vopsit barile la meridian ffff bine si mau costat 1500000 vopsitu+500000 la baietii care il ajuta pe vopsitor, baiatul de acolo face orce lucrare biggrin.gif


--------------------
dacia solenza europa - B 83 ENA
salut
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 3 Feb 2005, 23:53
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




mda sorry ca n-am specificat dar sunt din galati.oricum multumesc pt raspunsuri.sambata o sa revin cu poze dupa ce ii pun si eleronul


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 5 Feb 2005, 19:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




din pacate eleronul nu se uscase bine azi.o sa-l montez luni.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 10 Feb 2005, 17:21
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




scuze pt intarzierea cu care am pus pozele sunt in reparatie capitala la nivel de apartament si nu am mai avut timp si de masina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 10 Feb 2005, 18:11
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Dumnezeule....la ce naiba ai mai pus ditamai abtipildul cu Dacia????Nu era de ajuns ca scrie pe portbagaj.....si ca are ditamai semnul in fata???Da-l jos....parerea mea....


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 10 Feb 2005, 18:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Frumos eleronul.. cat si de unde?
Cred ca daca au vopsi spoilerele si ai lasa capota neagra ar arata super, ma gandeam si eu sa fac capota neagra cand aveam SRN


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 10 Feb 2005, 18:37
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




abtibildul ala era de fapt un parasolar scurtat.era prea mult negru si nu imi placea asa ca l-am pus pe ala.
pe fata am scos tabla de pe emblema si a ramas plasticul nichelat.albastrul ala oricum nu se asorta cu nimik.
500 000 eleronul,600 000 vopsit+ montat, 150 000 modificat talpile de prindere.
eleronul a fost pe o dacie de raliu.e facut din tabla de 3 si are 13 kg.haionul nu mai sta singur sus, dar in pozitia de sus e f usor de tinut cu mana.
barele nu vreau sa le fac albe pt ca stiu cat ar tine. o sa-i pun si praguri negre si a sa aibe cu ce sa se asorteze.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 10 Feb 2005, 23:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




bai vopseste capota alb ca o sa arate muuult mai bine ... si schimba husele scaunelor, pune ceva negru daca vrei ... bejul ala e ca nuca-n perete.

... parerea mea.

dar sincer cel mai bine ar fi sa le faci tot exteriorul alb, cu oglinzi cu tot.

This post has been edited by eminescu0: 10 Feb 2005, 23:54


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusm55
post 11 Feb 2005, 10:39
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 10 February 05




mai bine in loc de negru incercai alta culoare , sau faceai o combiantie mai finuta cu negru, asa arata urat(parerea mea), si eu am solenza alba cu spilere negre si nu as face asa ceva chiar daca as fi fost in cazul tau, mai bine incercai sa o faci toata alba

....si stickerul de pe eleron e ca nuca in perete

This post has been edited by mariusm55: 11 Feb 2005, 10:42


--------------------
SOLENZA - B 41 L B A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_cosmin_1
post 4 Mar 2005, 01:40
Post #14


nu stiu


Group: Members
Posts: 309
Joined: 30 June 04
From: Valcea




mie imi place capota neagra. desi albul mi se pare o culoare nepotrivita pentru "tuning". nu stiu de ce. nu-mi place albul


--------------------
Opel Tigra si corsa anii 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 16 Mar 2005, 00:04
Post #15


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Tu n'o sa ai probleme cu politia? Din cate stiu nu ai voie cu masina in n'shpe mii de culori si chiar doar 2 de ar fi, una trebuie sa fie predominanta si anume cea din talon. Este un procent care poate fi modificat maxim din suprafata masinii ca si culoare. Gresesc undeva?


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 16 Mar 2005, 00:11
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Cea din talon trebuie sa predomine dar stai linistit nu te opreste garcea sa-ti masoare suprafata alba si suprafata neagra. E prea multa geometrie, forme neregulate la masina ... adica in concluzie nu-l duce capu. Si daca zice ceva bagi si tu o scuza.

Si corect, in loc de sticker-ul ala mai bine ii trageai niste dungi albe si groase la eleron

This post has been edited by thunder: 16 Mar 2005, 00:14


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 19 Mar 2005, 09:57
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




Daedalus din cate imi amintesc eu am vazut undeva pe forum ca acel procent minim ar fi 50% culoarea din talon.


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 19 Mar 2005, 10:08
Post #18


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(eminescu0 @ 19 Mar 2005, 11:57)
Daedalus din cate imi amintesc eu am vazut undeva pe forum ca acel procent minim ar fi 50% culoarea din talon.
*


tare ma indoiesc... eu stiam de 35 la suta, pt ca daca ar fi 50, si tu ai alb +negru, ar insemna ca poti trece ce vrei tu, ori alb ori negru wink.gif ..adica sa iti alegi ce sa scrie in cerificat...oricum el nu depaseste nici 25 la suta, zic eu


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 09:54
Forum Renault