DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

69 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filtru praf/polen, cum, de unde si cat?

madhorsefuzzy
post 22 Mar 2006, 12:25
Post #181


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Cele pentru export care au montat filtrul au peretele decupat din fabrica?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 22 Mar 2006, 12:26
Post #182


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Asemanator adica se mai taie putin din el ca sa incapa, cel putin asa am inteles eu.Costa 75 ron manopera + filtru.
Si cele pt export au cica asa ceva montat

This post has been edited by juristul2000: 22 Mar 2006, 12:27


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 22 Mar 2006, 22:08
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




referitor la filtru praf-polen eu am atata pot sa spun:un prost a aruncat o piatra in balta(vezi proiectantul France)si 1000 de destepti nu pot sa scoata piatra din apa(vezi filtru praf-polen).Modificarile ulteriore oricat de ingeniose ar fii tot lucrari de bricolaj raman. excl.gif


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 23 Mar 2006, 12:55
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Dupa mai multe incercari mi-am montat si eu filtru de praf. Am incercat prima oara sa confectionez ceva gen capac din carton, cum am mai vazut pe aici. Am renuntat la idee pentru ca nu se etansa foarte bine. Pana la urma am folosit "arici" pe care l-am luat de la o mercerie. Nu l-am lipit direct pe tabla, pentru ca mi se pare aproape imposibil de accesat partea din stanga sus a gurii de ventilatie. Am gasit un fel de cauciuc mai poros, ca un fel de burete, gros de 1 cm. Am decupat o garnitura lata de 1 cm, dupa forma gurii de ventilatie. Pe aceasta garnitura am cusut "arici", dupa care am lipit-o cu poxipol, in jurul gaurii. Garnitura fiind din cauciuc, etanseaza perfect. M-am chinuit ceva timp sa aplic partea filtranta dupa aceea, pentru ca se tot agata de "arici" si nu puteam s-o asez cum trebuie. Am ales un filtru de hota destul de subtire ca sa nu mi se reduca debitul de aer. Nici nu se simte ca l-am montat.
Din pacate nu pot sa pun poze cu garnitura, pentru ca este montata si nu se vede mare lucru. Se vede doar "ariciul", pentru ca acesta acopera garnitura. Partea buna este ca am obtinut o suprafata de prindere a partii filtrante dreapta, si la nivelul gurii de ventilatie.
Mai am un Logan in familie si o sa-i fac si astuia un filtru. O sa pun atunci poze.

Later edit:
Poze cu varianta 2, mult mai reusita:
filtru_001.jpg ( Size: 143.76k ) Number of downloads: 191
filtru_002.jpg ( Size: 130.59k ) Number of downloads: 173
filtru_003.jpg ( Size: 95.46k ) Number of downloads: 207


This post has been edited by lungan: 23 Mar 2006, 19:28


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ender644
post 23 Mar 2006, 22:22
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 14 September 05
From: Tecuci




QUOTE
Am gasit un fel de cauciuc mai poros, ca un fel de burete, gros de 1 cm


Eu pentru asta am folosit un mouse pad.
La voi nu atinge mecanismul stergatoarelor in filtrul improvizat? La mine freaca un pic, dar sper sa nu se intample nimic rau.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Ambiance - gl xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crib
post 24 Mar 2006, 12:41
Post #186


Merg - deci exist


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 December 05
From: Bucuresti




ce tip de filtru polen ai folosit? si la ce bani?

Ce miros are aerul acum dupa montarea filtrului?

This post has been edited by DFA: 24 Mar 2006, 14:31


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - Ambition - B 21 CMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 24 Mar 2006, 12:49
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




QUOTE(ender644 @ 23 Mar 2006, 22:22)
Eu pentru asta am folosit un mouse pad.
La voi nu atinge mecanismul stergatoarelor in filtrul improvizat? La mine freaca un pic, dar sper sa nu se intample nimic rau.
*



Nu atinge. Am ales un filtru subtire ca sa am si un debit de aer satisfacator.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uzo
post 25 Mar 2006, 20:24
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 March 06
From: B




Mda.. am pus si eu filtru de hota dar mie mi se pare ca retine destul de mult din aer. am facut diferenta intre cat aer da cand intra de afara si cat da cand dau pe recirculare si mi se pare ca de afara intra foarte putin. Diblurile de plastic le-am scos foarte usor. am rasucit cu surubelnita cca 1/4 tura atat cat sa iasa putin de acolo. Apoi am bagat surubeltita sub el (in partea unde se termina santul pentru surubelnita, altfel capatul se indoaie) si l-am tras cativa milimetri. nu l-am scos de tot. apoi am scos cu tot cu chestia aia mare in care intra si care tine de fapt plasticele. nu le-am mai pus la loc dupa ce am terminat pentru ca mi se pare ca gratarele alea de plastic stau foarte bine si fara dibluri. in spate stau bine iar in fata le tine chederul.
totusi, pentru a avea acces mai usor, eu am demontat si mecanismul stergatoarelor de parbriz. se da jos foarte usor si asta recomand si celor care doresc sa mai monteze filtre. dati jos plasticele care acopera piulitele de prindere a stergatorelor cu surubelnita, desurubati piulitele stergatoarelor cu o cheie de 13, scoateti stergatoarele si burdufele de protectie de sub stergatoare. acolo o sa gasiti 2 piulite pe care le scoateti cu cheia de 24. si mai aveti un surub cu cap de 10. scoate mufa electromotorului si gata. in 2-3 minute e gata.


--------------------
dacia logan - b52zvc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 26 Mar 2006, 19:33
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




@uzo: de care filtru de hota ai pus? Te intreb pentru ca eu am pus pe masina acuma filtru de grasimi pentru hota, ce e o chestie ca o hirtie mai groasa, cu doua fete, pe una scrie this side down sau nu mai tin minte cum. Si nu imi impiedica fluxul de aer. Exista insa si filtru de grasimi pentru hota de culoare alba, mai gros, de 3-4mm. Ti-ai pus din asta? Pe mine ma intereseaza pentru ca aveam de gind sa imi pun si eu din asta gros, dar daca retine aer, renunt.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uzo
post 26 Mar 2006, 20:43
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 March 06
From: B




QUOTE(collinro2 @ 26 Mar 2006, 19:33)
@uzo: de care filtru de hota ai pus? Te intreb pentru ca eu am pus pe masina acuma filtru de grasimi pentru hota, ce e o chestie ca o hirtie mai groasa, cu doua fete, pe una scrie this side down sau nu mai tin minte cum. Si nu imi impiedica fluxul de aer. Exista insa si filtru de grasimi pentru hota de culoare alba, mai gros, de 3-4mm. Ti-ai pus din asta? Pe mine ma intereseaza pentru ca aveam de gind sa imi pun si eu din asta gros, dar daca retine aer, renunt.
*



eh...
nu este de hartie. e un fel de pasla subtire (1-2 mm). si niuci cine stie ce calitate nu cred ca e. l-a cumparat nevasta-mea, a luat si ea ce a gasit si nu cred ca a dat prea multi bani pe el. azi l-am dat jos ca ma enerva, chiar retinea aer. dar era deja plin de praf si nu facusem mai mult de 120 km. si mai mersesem destul de mult si pe recirculare. in concluzie, filtrarea merita dar trebuie gasit un filtru bun.


--------------------
dacia logan - b52zvc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Mar 2006, 20:48
Post #191


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Se poate folosi material dintr-un filtru de Solenza, Clio ( de polen ) dar este necesar in cadru metalic si prindere cu surub (pentru a sustine greutatea si a nu cadea la zdruncinaturi).


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 28 Mar 2006, 09:05
Post #192


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Am primit urmatoare informatie: Cutia de plastic care se vede deschizand usa din dreapta este de la Renault Modus si poate fi adaptat un Filtru de Polen evitandu-se astfel sa mai intre praf sau mirosuri in habitaclu. Stiti ceva? Va putenti interesa la dealeri mai competenti?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorel
post 29 Mar 2006, 22:50
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 December 04






--------------------
dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_canja
post 29 Mar 2006, 23:58
Post #194


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




Acuma zici? pana acum ce-ai facut?


--------------------
Dacia Logan 2004 - B-46-MDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorel
post 30 Mar 2006, 08:07
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 December 04




QUOTE(liviu_canja @ 29 Mar 2006, 23:58)
Acuma zici? pana acum ce-ai facut?
*



Din pacate nu cred ca este solutia potrivita pt Logan.
Varianta: http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_all...au/HBFmxAu7.pdf ?


--------------------
dacia Supernova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 30 Mar 2006, 09:29
Post #196


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Nici una din cele 2 variante de filtre Mann de mai sus nu este compatibilă cu Logan. Poate doar să le modificați și să improvizați ceva pentru a le adapta la gura de aerisire a Logan-ului.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Mar 2006, 13:03
Post #197


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am analizat oleaca o sectiune prin carcasa aerotermei de logan. Din pacate nu am vazut o poza reala a aerotermei desfacute.
Se pare ca ar fi corecta mentiunea ca s-ar putea pune un filtru de habitaclu de modus, pozitia fiind identica si la logan si existand si locul dedicat, doar ca are un capac de plastic care ar trebui taiat (capac care are inclusiv niste zone de rupere si niste tamburusi hexagonali care ajuta la acest lucru, asa cum sunt si pe interiorul iesirilor de la conductele de spate)
Nu stiu insa cat de eficient ar fi acel filtru de habitaclu, data fiind pozitia lui cam aproape de vaporizator, insa am sa studiez mai aprofundat problema.
Si poate o sa fac si un desen cu circuitul aerului prin aeroterma aia (ce am inteles eu de fapt...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 30 Mar 2006, 21:36
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




de ce ar afecta faptul ca filtrul este aproape de vaporizator ? este oricum inainte de gurile de iesire spre habitaclu .. deci isi atinge scopul principal.

putin offtopic: gurile de iesire pt conducte spate trebuiesc decupate ? sunt astupate in mod normal? eu am pus mana pe acolo si am vazut ca iese ceva aer.. (nu am decupat nimic)


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Mar 2006, 22:43
Post #199


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu e problema ca ar afecta vaporizatorul, este problema ca am eu o dificultate sa inteleg circuitul aerului prin filtru ala. Ca in stadiul actual ventilatorul baga aer in spatiu gol din fata vaporizatorului, insa daca se pune filtru, se umple spatiu, si nu stiu cum afecteaza distributia de aer in toata suprafata vaporizatorului.
Un beneficiu imediat al pozitionarii acestui filtru este ca ar fi DUPA ventilator, deci curentul de aer care trece prin el ar fi "fortat", si ar disparea oarecum dezavantajul reducerii debitului de aer pe care il creeaza filtrul pozitionat inainte de aeroterma.

Si da, iesirile din aeroterma pentru conductele spate au un "dop" pe interior, care trebuie decupat. Si stiu ce zic... Ca am decupat vreo 2 randuri, si se cunoaste daca decupezi doar jumatate din "dop' sau tot dopul. Diferenta este chiar semnificativa.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Apr 2006, 14:47
Post #200


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Revin.
Am vazut filtrul de polen de Modus (care merge si pe Nissan Micra model 2004). Dupa cum arata ar tb sa se potriveasca la Logan, in locasul respectiv.
Insa, exista o problema cu pretul
Si anume la Renault (Serus), acel filtru obosit este 108 RON (1,08 milioane lei vechi)
La Al Padrino filtru de Micra (ca de Modus nu aveau, si au cautat echivalentele) era ... 90 RON (900 mii lei vechi). Si arata vai de steaua si mama lui. Adica vreau sa zic ca cel de polen de la solenza arata pe langa asta de ziceai ca-i de mercedes.
Filtrul este pe un "cadru" de plastic pe 3 laturi (cea dinspre sofer nu este inchisa de cadru), si acopera el (nu mai trebuie alt capac) gaura care s-ar taia in carcasa.
desi locasul exterior al carcasei aerotermei este de 15,5 cm, filtrul este mai inalt cu inca vreo 2 cm, dar usor defazat, ca sa poata fi bagat inauntru, inaltimea mai mare fiind necesara pentru a acoperi tot vaporizatorul.
Concluzie: parerea mea este ca se potriveste cel de Modus, insa cred ca la cca. 1 milion lei vechi are oarece probleme...

Pentru cine totusi doreste, sa mentionez codurile:
De la renault:7701059997
De la Al Padrino (nu stiu furnizorul):17327F
Codul CU 1829 de la Mann nu a fost de gasit prin cataloage...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lithium13
post 2 Apr 2006, 14:22
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 December 05




am o rugaminte la cei care si-au confectionat filtre, postati dimensiunile gurilor de aer ca mie unu nu imi incap mainile pe acolo, m-ati ajuta tare mult...
cu stima...


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi Preferance - BT 01 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 2 Apr 2006, 14:26
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




oare cum montau cei de la dacia cu 75ron ?! si taiat locasul si montat filtru..
juristul ne poti spune ?
cele de export zici ca ar avea ? pai atunci sa cerem filtru de polen de logan..


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Apr 2006, 09:56
Post #203


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Nu vă mai agitați atât că Logan-ul de export ar avea filtrul de praf/polen, că NU ARE NICI UN FILTRU!!!! Nu există oficial nici un filtru de praf/polen pentru Logan, doar cele făcute de amatori, pe care le-ați văzut pe aici.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 3 Apr 2006, 10:09
Post #204


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Salut la toata lumea

O intrebare... A incercat cineva sa adapteze filtrul de praf care este la vaprizatorul AC-ului de casa? este eficient?


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Apr 2006, 10:01
Post #205


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa va comunic raspunsul primit de la Mann, referitor la filtrul de habitaclu pentru logan:
QUOTE(mann-filter)
Dear Mr. ---------,

in the Logans ventilation airbox is no adaptor to mount a cabin filter.
We had our (wrong) information, the CU 2945 fits, directly from rumania.
The latest information of Dacia is: there is no cabin filter fitted in the Dacia Logan!
We corrected our false application in our catalogue system.

Thank you for your tip!

Kind regards


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 8 Apr 2006, 18:09
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




pai poate nu "fits" pentru ca nu e decupat locasul. ei nu se gandesc ca sta cineva sa decupeze aeroterma..


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FreeMan
post 11 Apr 2006, 11:57
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 February 05





mi-am montat eu filtru de praf/polen

de la Dorel Ionita <dorel_ionita@yahoo.com>

a mers brici in 5 minute, nici nu ma asteptam sa mearga asa repede.
Am folosit un bat si o surubelnita.

baiatul asta e serios, a facut o treaba de milioane !!!!

http://www.freewebs.com/dia0369/index.htm


--------------------
Dacia Logan - B-41-|||
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galex
post 11 Apr 2006, 15:00
Post #208


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 22 March 06




Vreau si eu filtru de praf/polen pe un Logan Ambition. Bineinteles ca platesc. Astept oferte in Bucuresti!


--------------------
Renault Laguna II 2.0T Lux Dynamique 2006 - B76ARZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 11 Apr 2006, 16:08
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Vin si eu cu 2 sugestii:
1. N-am aplicat practic, dar cred ca se pot folosi si magneti de HDD-uri pentru prins pinza filtranta. Cineva spunea chiar ca a incercat cu scai lipit pe tabla.

2. Am taiat o mica rama dintr-o tava de plactic de 2 lei (noi), cu interiorul pe masura gaurii de admisie, iar buza gaurii de admisie am indoit-o putin in citeva locuri, pentru a tine rama care vine peste pinza pusa deasupra gaurii. Din pacate nu am putut indoi in partea din dreapta masinii, pentru care trebuie sa-mi fac o unealta potrivita, insa chiar si asa se pare ca nu s-a miscat inca rama din pozitia ei.

This post has been edited by mario1980: 11 Apr 2006, 16:09


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 12 Apr 2006, 10:53
Post #210


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




FreeMan, cum ai procedat, ce filtru ai, e facut de tine? Sau cat te-a costat?


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:17
Forum Renault