DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> discuri ventilate pe 1.4 mpi, - am schimbat discurile standard -

dr_mKe
post 30 Jun 2009, 12:59
Post #31


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Gaurile din discuri ajuta la evacuarea peliculei de apa pe ploaie sau a gazului eliberat din placute la temperaturi foarte mari. In teorie, o masina de strada ar trebui sa aiba discurile dimensionate corespunzator pentru ca in nici o circumstanta sa nu depaseasca pragul de 600 grade celsius, considerat pragul pana la care nu apar nici un fel de probleme cu frictiunea sau componentele sistemului de rulare. In plus, gaurile reprezinta puncte de stres unde pot aparea fisuri la discurile care nu sunt de cea mai buna calitate.
Santurile din discuri ajuta si la apa si la gaze, dar cel mai important rad urgent stratul de glazura care poate aparea pe suprafata placutelor la utilizare intensiva. Dezavantajul consta in uzura mare a placutelor.
Cat de mult sau cat de putin se modifica franare cu discuri perforate o sa pot relata direct de la sursa dupa ce-mi montez noile discuri perforate. Actualele discuri de uzina, desi noi (7000 km) au facut deja cateva fisuri radiale de 4-5 mm, dupa care au incetat sa mai bata la franare. Fisurile sunt concentrate pe 2 sectoare pe fiecare disc. Au aparut dupa ce am incins franele rau, discuri violet si placute fumegande.
In mod cert o imbunatatire a franarii pe discuri de dimensiuni standard se obtine cu placute mai "veninoase", furtune cu manta otelita, lichid de frana cu punct de fierbere mai bun. Dezavantaj, creste mult uzura discurilor cu placute veninoase, care nu au obiceiul sa nu prinda optim la rece tongue.gif

In ce priveste Loganelul, chiar si la cel cu discuri pline, distanta de oprire la rece este mediocra, undeva la 50 m de la 100 kmh, dar se pastreaza chiar si cu franele fumegande Efortul la pedala ramane constant. Singura problema este temperatura excesiva la care se ajunge si efectele ei pe componentele sistemului de franare. Dupa o treaba de genul asta sfarsesti cu un strat zdravan de glazura pe placute tongue.gif Iar galzura asta nu are coeficient de frictiune bun tongue.gif

In concluzie, daca nu instalezi discuri mai mari in diametru, nu se poate cu s*** in c*r si sufletul in rai 168.gif

This post has been edited by dr_mKe: 30 Jun 2009, 13:04


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 30 Jun 2009, 22:54
Post #32


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Lasa, ca am simtit pe pielea mea (sau era gata gata sa simt, multumesc lui Dumnezeu ca am scapat teafar) ce inseamna sa iasa fum din frane si acestea sa nu mai asculte dupa doar 2-3 viraje, la coborirea de dupa Predeal, spre Brasov. Era liber si eu ma grabeam un picut... Discurile pline nu au ajutat.

Dupa ce am montat discurile cu striatii, am reusit sa fumeg franele abia dupa 20 min de utilizare intensa pe Cheia-Brasov, insa acestea inca isi faceau treaba. Partea nasoala e ca vaselina de pe ghidajele de etrieri n-a mai catadicsit sa stea la locul ei, astfel ca era gata gata sa ma aleg cu o gripare de etrier de toata frumusetea

@einstein, faptul ca nu utilizez masina in competitii ma indeamna sa folosesc placute absolut normale, pentru a proteja discurile. Se consuma repede ce-i drept, insa stiu ca am un avantaj fata de ceilalti in cazul in care deodata, in fata masinii, apar legendarele personaje : baba, pisica si cainele.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmn
post 30 Jun 2009, 23:19
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Salut
@Dsign cat au costat etrieri si de unde i-ai luat?,
merci anticipat.


--------------------
Renault Fluence 2012 dynamique - B xxx KMN
K_M_N
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 30 Jun 2009, 23:48
Post #34


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Probabil depinde de model. Pe 1.6 cu abs si discuri pline au tinut nesperat. Periferia discului devenise rosiatica, placute praf dupa, dar masina s-a oprit ok si nici nu a ramas fara ABS. Pedala mai avea mult pana in podea, iar distanta nu mi s-a parut mai mare.
Insa, pe un drum pe care nu atingi viteze mari, peste 80 la ora si sa le mentii putin, racirea are de suferit enorm.
Evident depinde si de cat de repede retorgradezi sa ajuti putin cu motorul, sau de jante, o masina cu jante din tabla si capace supraincalzeste franele mult mai repede, cat de uzate sunt placutele, etc.
La supraincalzire pelicula de gaz interpusa intre placuta si disc poate si eliminata prin mici miscari de pulsare a pedalei. Lungeste distanta, dar mai reduce din fading.

Eu si cu un stimabil de pe forum am ajuns de mai multe ori cu pedala in podea, vara trecuta, pe coborari in Alpi. Faceam pauze de racit franele biggrin.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Jul 2009, 01:31
Post #35


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Din cauza asta s-au inventat carenaje cu canalele de dirijare a aerului catre frane.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jul 2009, 07:08
Post #36


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si culmea e ca sunt mai ieftine decat un set de discuri! tongue.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 1 Jul 2009, 12:57
Post #37


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




hehehe, ce sa zici si tu acum... tot sa mi-o bagi! Inca nu poti sa mi-o bagi, ca nu mi-a cazut cureaua tongue.gif


Unii de pe aici s-au p..at pe ele de carenaje si si-au pus direct tuburi. Din bara pana in dreptul disculrilor/etrierilor


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jul 2009, 13:05
Post #38


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Dsign, nu toata lumea vrea bage atatia bani in masina cat ai bagat tu. Un set de discuri ventilate pana nu ai pus si gume mai bune (nu neaparat mai mari, cat de o calitate mai buna) pe masina nu prea au nici un rost. Asta ca sa nu mai zic de jante de aliaj sau de carenajele mai sus mentionate.
Tu ai modificat masina pentru cum o utilizezi (si ai facut asta destul de mult cap), insa pentru cineva care nu franeaza mult si des cat sa inroseasca discurile nu prea renteaza sa dea din prima 450 de roni pe discuri zimerman (un exemplu, stiu ca tu ai Tarox), 2 milioane pe etrieri noi, alte 2 pe placute noi pentru ei.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 1 Jul 2009, 13:08
Post #39


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Aici ai dreptate maxima. Pai de ce crezi ca m-am apucat de frane? Ca anvelopele stateau pe asfalt iar franele plangeau...


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Jul 2009, 19:50
Post #40


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




La frane se potriveste foarte bine sloganul american "the bigger, the better". Un sistem cu tot cu etrier, fie de la Tarox fie de la Brembo te cam punea pe butuci raportat la valoarea de piata a masinii. Flexibilele de frana nu ti-ar surade sa le schimbi cu unele cu manta otelita ? Se imbunatateste dozajul la pedala in primul rand.

Dupa multe masuratori si dezbateri am ramas pe dimensiunea standard de disc, doar ca fiind mai de calitate au sa suporte placute mai abrazive. Actualele "de uzina", destul de noi, sub 10.000 km, au binevoit sa inceapa sa se fisureze de vre-o saptamana. Deci cine n-are discurile fisurate, nu conduce destul de rapid radmasa.gif s-ar putea zice.

crack1.th.jpgcrack2n.th.jpg


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Jul 2009, 06:00
Post #41


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




La SN aveam si eu aceeasi problema


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 Jul 2009, 07:42
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.711
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da' cum conduceti fratilor, de reusiti sa albastriti discurile? blink.gif
Garniturile de pe etrieri si lichidul de frana mai sunt la locul lor?
Am facut si eu ceva drumuri care necesitau franari multe si dese, dar la sfarsitul lor aveam franele la locul lor (discurile standard)


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Jul 2009, 08:35
Post #43


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




dr_mke conduce.... sportiv. De Dsign nu stiu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Jul 2009, 08:50
Post #44


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(YRX @ 2 Jul 2009, 08:42)
Da' cum conduceti fratilor, de reusiti sa albastriti discurile?  blink.gif
Prost!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Jul 2009, 08:52
Post #45


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu e vorba de nefolosirea franei de motor, e vorba de mers mai repede la vale decat ai face-o in treapta a 2-a.

This post has been edited by einstein1984: 2 Jul 2009, 08:53


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Jul 2009, 11:17
Post #46


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Daca ai folosit frana intens si apoi ai trecut prin ditai baltoaca, poti sa te ca.i pe ele de discuri, oricat de noi ar fi.

Eu m-am obisnuit sa conduc prost, adica agresiv, accelerari bruste, in ture multe, frane de motor cu retrogradari, etc. La coborare, niciodata nu stau pe liber.

@einstein, Predeal-Paraul Rece-Rasnov fac cu treptele 2, 3 si 4 foarte rar. In treapta a2a se merge cu 90 km/h, e suficient sa incerci 3 franari violente de la viteza asta si ai nenorocit deja niste discuri de fabrica, mai ales de SN.

Daca e liber (noaptea) parcurg respectivul traseu in timp foarte scurt si il termin cu frane fumegande.



Am reusit sa pasuiesc placutele noi si vreau sa spun ca pe autostrada deja se simte altfel la franarile violente de la viteze >120km/h.
"The bigger, the better" se aplica in cazul de fata.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jul 2009, 11:39
Post #47


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Asa ca IRONICK -ule, o franare de urgenta pe autostrada la 130 kmh cu viteza legala si 3 in masina sa zicem, este peste cap sa albastresti discurile. Deci mai usor cu calificativele "prost".
Unora le place condusul sportiv pe diverse drumuri virajate de munte (de preferat) necirculate. Einstein are cateva mii de km pe post de copilot tongue.gif si-mi stie foarte bine apucaturile. In afara de cateva ocazii in care am derapat la viteze cam maricele nu cred ca poate spune despre mine ca brutalizez masina. Pana si racirea franelor o fac progresiv ca sa evit ovalizarea, fisurile, etc.

Ieri dupa un program de 12 ore suprapline la spital, am iesit si eu pe una din specialele raliului hunedoarei sa ma relaxez biggrin.gif Cand am fotografiat discurile erau racite pe jumatate, puteai tine mana pe janta. Cand am terminat 2 speciale periferia discului tindea spre rosu tongue.gif

Lichidul de frana tine pentru ca nimic nu m-a oprit sa pun unul mai rasarit. Garniturile sunt in stare perfecta tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Jul 2009, 11:43
Post #48


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




Numai sumahari pe aici bai nene.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jul 2009, 12:01
Post #49


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Hakkineni, te rog biggrin.gif

Ca picanterie, intorcandu-ne noi din vacanta, cu conu' einstein la bord, am fost nevoit sa trag o frana de urgenta pe autostrada cam din 160 kmh pana la oprire. Conditii din lumea reala, exploatare normala. Ghici in ce stare erau franele, in afara de fumul din placute ? Un minunat fading cu pedala in podea. SN este o masina cu frane subdimensionate si cu racire proasta din cauza lipsei fantelor de aerisire din carenajele rotilor.

Sa nu confundam condusul sportiv in limitele bunului simt cu inconstienta altora.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 2 Jul 2009, 12:03
Post #50


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(dr_mKe @ 2 Jul 2009, 13:01)
Hakkineni, te rog  biggrin.gif
SN... 160 kmh

..


...cu inconstienta altora.
*




A altora? blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 Jul 2009, 12:20
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.711
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ma rog, eu nu am scos niciodata fum din frane, de aia eram curios, sa vad unde ar fi limita.
Dr_mke, da de ce naibii ai franat de la 160 km/h la 0 pe autostrada, vroiai sa faci vreun carambol sau ce?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 2 Jul 2009, 12:31
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




O franat ca sa arate ca el conduce sportiv si il are copilot pe jeniul nostru radmasa.gif , ce-o fi insemnand condus sportiv cand ai sigla Dacia in fata ... nu-mi dau seama, eventual condus iresponsabil ... dar se pare ca pentru unii inseamna acelasi lucru.
(La multi ani YRX)


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jul 2009, 12:37
Post #53


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Exact, a altora tongue.gif
In aproape 300.000 km am 2 amenzi la activ si singurul "accident" s-a soldat cu un parasoc crapat.
Asa ca fara sa stii cum conduce o anumita persoana si ce abilitati are sau nu are, nu te grabi sa faci comentarii pripite. Multi forumisti au la volan mai putini kilometri decat am eu facuti pe mountainbike, tot asa ca "picanterie".



--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Jul 2009, 12:42
Post #54


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ce "abilitate" te-a convins sa franezi brusc de la 160 km/h pana la oprirea completa?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Jul 2009, 12:53
Post #55


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Ma rog si ma inchin cu toate mainile, chiar si cu picioarele sa nu fie nevoie vreodata sa franati de urgenta de la o astfel de viteza, cu franele de fabrica (logan, salenza sau SN) si sa simtiti cum se duce pedala la podea si masina se opreste dupa 3km...

Exista situatii si situatii, nu va mai dati voi rotunzi, ca nu stii de unde sare iepurele... Sa vezi atunci febra la b.uci si rauri de transpiratie rece




edit: cam ce parere aveti de urmatoarea situatie ?

Bucuresti Urziceni, padure, in fata un viraj larg la dreapta, fara vizibilitate datorita pomilor, 100km/h viteza legala, imediat ce am iesit din padure si am intrat in viraj, am constatat ca un cioban idiot isi traversa turma chiar acolo...

Frana zero, fum de anvelope, fum de frane, una bucata oaie atinsa de bara fata, franele n-au avut puterea suficienta sa blocheze complet anvelopele GY de 205 ...

sau

Mergi pe autostrada linistit, 130, de dupa un pod tasneste o tiganca cu puradelul... Tiganca fuge, puradelul ramane in mijloc speriat de scrisniturile anvelopelor pe asfaltul fierbinte. Iti permiti sa treci? Nu, pentru ca nu stii in ce directie va fugi puradelul... De data asta aveam discurile ventilate, am oprit fara grija.


Cum spuneam, situatii si situatii

This post has been edited by Dsign: 2 Jul 2009, 13:00


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 2 Jul 2009, 12:58
Post #56


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Dsign

Acuma tu stii cred cel mai bine masina mea. Nu e racheta, dar nu e de lepadat la stabilitate si frane. Si crede-ma ca pe soselelele din Romania 160-180 este o ABERATIE. Si de la vitezele astea nici Lancer nu franeaza bine. O singura data am mers cu aproape 180, cand m-am intors de la Bucuresti, a doua zi dupa ce vorbisem noi la telefon. Si mi-am dat seama cum se plafoneaza franele. Si masina asta ARE frane, raportat la ce are un Logan stock (nu zic de a tau), iar de SN, ce sa mai zic.

Am franat brusc, dar nu ca sa ma opresc, ci sa fac loc la un idiot care m-a depasit cu vreo 200, daca nu mai mult si sa se bage pe banda mea. Si chiar nu mi-a placut ce am simitit.

SN...160? Inconstienta ALTORA? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Jul 2009, 13:04
Post #57


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Lancer-ul acela chiar stie sa franeze (asta cand nu are discurile ovale biggrin.gif )

Sa mai zic ca intentionez sa trec la discuri de 280mm si etrieri cu 4 pistonase?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jul 2009, 13:10
Post #58


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




O lucrare prost semnalizata pe o autostrada din ungaria. Ce anume m-a "convins" ? Stopurile aprinse & avariile masinilor aflate la cca 100 de metri inaintea mea. Distanta suficienta fata de masina din fata este capitala pentru siguranta la viteze mari (pe langa starea si presiunea anvelopelor, etc). Pe autostrazile tarilor de soare pline, pastrarea distantei fata de masina din fata este intens controlata (mai mult decat monitorizarea vitezei) si destul de "scump" sanctionata. Oare de ce ? Nu viteza in sine produce accidentul ci diversele "erori" umane, cele mai multe cauzate de nerespectarea celor mai elementare norme de siguranta in trafic.

@ musiu Serje: cauta sa-ti exteriorizezi complexele in alta parte. "Parerea" ta este pretuita ca atare: radmasa.gif

PS > fiecare conduce cum ii place, cum considera, ce upgrade-uri isi face la masina. Unii prefera franele, cauciucurile, alde mecanicale, iar altii "blingurile" de cartier si mistourile pe forumuri. Sa crape supernova vecinului popa.gif
Cei cativa care se preocupa de mecanica nu am observat sa se planga ca-i scump sau sa deschida topicuri aiurea in care cer "pareri" avizate excl.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Jul 2009, 13:13
Post #59


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dr_mKe @ 2 Jul 2009, 13:37)
In aproape 300.000 km am 2 amenzi la activ si singurul "accident" s-a soldat cu un parasoc crapat.
Asa ca fara sa stii cum conduce o anumita persoana si ce abilitati are sau nu are, nu te grabi sa faci comentarii pripite. Multi forumisti au la volan mai putini kilometri decat am eu facuti pe mountainbike, tot asa ca "picanterie"
Ce imi place mie genul asta de discurs. Bai bah, eu sunt tare bah, eu am km, nu ca tine bah. free-sexy-smileys-944.gif

This post has been edited by IRONICK: 2 Jul 2009, 13:14


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 2 Jul 2009, 13:16
Post #60


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




In frane sa ne afumam sau in km sa ne masuram?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 04:10
Forum Renault