DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> troncane plansa de bord, in zona aeratorului pentru parbriz

mariuscond
post 3 May 2007, 22:26
Post #31


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Cite doua "este"?
Ma gindesc ca poate putem ajunge la ele fara a da bordul jos. Oare nu se poate ajunge la ele scotind ceasurile pentru parea stinga si pe undeva pe sub bord in partea dreapta?


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 4 May 2007, 12:40
Post #32


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




se poate dar tot trebuie sa slabesti macar suruburile de prindere si cel din spatele casetofonului


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 4 May 2007, 14:58
Post #33


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Sa mor 'io', da' n-am prea inteles mare lucru.
Bun... ma bag demontez ce se poate (nu dau bordu' jos) da' nu prea stiu ce sa caut.
Pina la urma:

- cite "urechiuse" sint? 2, 4 sau 5 ?
- ele (urechiusele) sint parte comuna cu plansa de bord si tre' sa se infiga in ceva gauri pe acolo (daca da, pe unde?)? Ca daca voi spuneti ca trec si suruburi prin urechiusele alea, ma intreb aia in fabrica cum au montat/strans suruburile?
- a vazut cineva exact despre ce e vorba, sau vorbim "din auzite" ?

Sper sa se adune ceva informatii utile si poate elucidam si misteru' asta!


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clan
post 10 May 2007, 10:56
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




Reply post # 17 din topicul Se aprind avariile in timpul mersului, e de vina alarma?
Nu am putut sa stau langa masina pe toata durata operatiunii, dar rezolvarea gasita de cel care a facut demontarea si montarea a fost ungerea tuturor clemelor in care este prins bordul. In zona aeratorului central prinderea se face numai in cleme, fara vreun surub sau altceva. I-am propus sa imbrace clemele in burete (mi s-a parut mai curat decat sa dea cu vaselina care la caldura din timpul verii sau cea venita de la ventilatie se poate topi si scurge prin bord) dar mi-a replicat ca se rupe buretele.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 2005 - B-00-000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinel_lva
post 10 May 2007, 11:58
Post #35


membru interesat


Group: Members
Posts: 295
Joined: 28 March 06
From: Piatra Neamt




nu a demontata nimeni bordul sa ne spuna cum se rezolva?


--------------------
RENAULT Koleos 2018 - nt05***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 11 May 2007, 14:18
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




ba da la service.dus masina la 8:00,ridicata la 17:00.
mi-au spus ca o sa dea jos bordul si ca dureaza.
am de atunci >5000 km.
am si uitat ca am avut problema asta.


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 May 2007, 14:19
Post #37


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Si nu ai stat sa ii supraveghezi? Eu n-as fi indraznit sa plec de acolo, chit ca pierdeam o zi de munca.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milgn
post 11 May 2007, 14:27
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




daca iti permiti sa pierzi o zi de munca....sa zicem ca am mai trecut pe la serviceul respectiv cu alte probleme si am mers pe incredere.
oricum pana la urma care mai e rostul serviceului daca mergem pe principiul drobului.
crede-ma ca inainte am arat si eu forumul dupa o solutie homemade, am verificat suruburile de prindedre ale bordului(le-am mai strans), am verificat cablul de antena.niciun efect.pana la urma tot acolo am ajuns.
oricum important e sa vb civilizat cand o lasi si ochii mari la receptia masinii.


--------------------
ex Dacia Logan 2004 Laureate 1.4 MPI - Verde Cam
drum bun!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 22 May 2007, 14:12
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Fratilor an nevoie de un sfat. La mine spre deosebire de altii nu imi scoate nici un sunet plansa de bord pe drumuri denivelate, dar in schimb cand merg cu 100 Km/h - 110 Km/h se aude de undeva din zona centrala un sunet ca de o lamela de plastic care luveste bordul din cand in cand sau chiar ca o pietricica care ar pica in bord, asta aleator, dar ce ma uimeste ca in zilele cand afara este vant zgomotul se intensifica si ca volum si ca amplitudine, daca reduc sub 100 nu mai apare. Daca aveti ceva idei sau rezolvari va rog ca este destul de enervant mad.gif . La service am fost dar mi-au spus ca este ceva normal si sa nu imi fac probleme.


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holograma
post 23 May 2007, 10:00
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 20 December 06




poate ar fi bine sa mai mergi cu cineva in masina care sa aplece urechea (la viteza aia nu risca s-o faci tu) si sa "palpeze" plasticele bordului. asa poate reusesti sa identifici mai cu exactitate locul de unde zdrangane. tre sa fie tot un distantier (cum am patit io) sau vreo piesa ce tre impinsa mai bine in locasul ei.
bafta!


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 23 May 2007, 11:26
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




Te rog sa-mi explici, unde este distantierul care ti-a cauzat problema si daca ai dat bordul jos. De ascultat am pus un prieten care se pricepe cat de cat la borduri auto si el spune ca se aude din zona compartimentul motor, central. Acest zgomot l-am mai avut odata dar a disparut dupa cateva sute de Km.

This post has been edited by Bobo1973: 23 May 2007, 12:31


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshu_59
post 23 May 2007, 11:32
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 21 May 05





Cred ca flutura vreo clapeta de dirijare a aerului, fa o proba cu pozitia clapetei pe recirculare.


--------------------
Dacia Logan - VS 04 LCC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holograma
post 24 May 2007, 08:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 20 December 06






--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 24 May 2007, 19:45
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




Amu' am si eu greieri, pare sa fie plansa de bord, in stanga, in apropiere de stalp. Au inceput acum vreo 2 saptamani, ca am prins momentul: la vreo 70-80 la ora pe un drum mai valurit, a inceput dintr-o data si ii aud cand merg mai tare. Greierasii tac daca presez putin zona respectiva. Cum obiceiul e sa tin mainile pe volan (asa faceti si voi, nu? macar una, nu? biggrin.gif ), greierii canta fericiti. Mai canta si la geamul fata dreapta, sechela de la un drum de tara "intretinut" de remorcile ce cara lemne. Pe cand o chiui din toate incheieturile, oi face ceva. Pana atunci, pace buna, ca nu vreau sa mor de inima rea. Oare cat o costa "upgrade"-ul de non-greieri? Pe oferta apare? radmasa.gif Oricum, am mers cu masini de mult mai multi euro si au formatii de greieri in toata regula. Pe asa drumuri... numai bine.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyll007
post 25 May 2007, 08:26
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




@bobo1973 am si eu un zgomot cam pe la aceeasi viteza si tot pe vant puternic si am observat ca e de la stergatorul din dreapta al carui colt(cel putin la mine) nu se muleaza perfect pe geam si la viteze mari "flutura"


--------------------
dacia logan preferance 2006 - OT-00-xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo1973
post 3 Jun 2007, 19:26
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 22 July 05




De cateva zile nu se mai aude nimic. Masina asta este un mister dry.gif nu stiu ce se intampla dar se aud tot felul de zgomote care apar, dispar, iarasi apar ceva de groaza zici ca vrea sa te ticneasca wacko.gif . Multumesc pentru sfaturi le-am pus in aplicare pe toate si sper ca cel putin unul sa fi dat roade. Va tin la curent pentru ca am observat ca este o problema comuna, mai am ceva prieteni la care aleator apare acest zgomot.


--------------------
Renault Megane 1.3 TCE 140CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebi4fc
post 3 Jun 2007, 23:34
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 13 October 06
From: Cluj-Napoca




Pe la viteaza aia 110-120km/h vezi ca se aude si antena cum huruie ori o lasi putin mai jos o mai scurtezi din ea.(PROBA --desfileteaza antena si fa un drum vezi dak se mai aude huruiala. )


--------------------
logan preferance 1.4MPI-verede cameleon 2005 - cj 82 ebi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dte
post 4 Jun 2007, 10:47
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 June 07




Am si eu o problema asemanatoare la masina personala, Logan Preferance 1,6 . Masina e fabricata in 2005 si am facut cu ea, pana acum, 12 000 Km. Pe la 100 Km/h incepe sa se auda o "zornaiala" undeva prin bord in partea dreapta. Aceasta nu numai ca imi creeaza o stare de disconfort ci si una de nesiguranta, de stres si de neincredere in posibilitatile masinii la astfel de viteze. Am avut inainte o Dacia berlina, fabricatie 1997. Tot asa, dupa numai cateva mii de Km au aparut prin bord tot felul de zgomote. M-am apucat si am desfacut singur grila de langa parbriz si bordul. Unele zgomote proveneau de la "jaluzelele" din panza care acopereau fantele de absorbtie a aerului, altele proveneau de la clapetele de dirijare a aerului , de sub bord. Acestea erau din plastic, si pentru a putea fi rotite erau stantate si nu prevazute cu vreun fel de balamale. Probabil din cauza calitatii materialului una din clapete se sectionase la prinderea de la unul din capete si balanganea in mers. Pentru rezolvarea acestor probleme am muncit o zi , in conditiile in care masina era relativ noua. Am pus niste balamale la clapete si am scapat de zgomote. In schimb, nu cred ca acestea mai etansau atat de bine pe pozitia inchis, pentru ca in masina se simtea ceva curent. Va dati seama ca am inima stransa sa umblu sau sa imi umble cineva la bordul Logan-ului si nici nu prea mai am chef si rabdare. Mai ales ca am indraznit sa sper, ca la pretul mai mare al masinii, la reclama care i se face si la pretentiile de service vest-european ale celor care asigura service-ul, nu voi avea ocazia sa fac astfel de paralele intre Dacia berlina si Logan. Are cineva vreo solutie exacta pentru aceasta problema.
Imi cer scuze pentru lungimea textului, nu am mai scris pana acum pe forumuri, dar acesta e un of pe care il am mai de mult si aveam chef sa-l spun cuiva.


--------------------
dacia logan preferance 1,6 2005 - xx xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 17 Jul 2007, 08:38
Post #49


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Referitor la titlul topicului: Sper ca am "rezolvat" problema. Datorita altor "belele" s-a dat bordul jos (in service), am identificat cele 5 stifturi (de pe spatele bordului) si orificiile aferente - pus burete autoadeziv. Sint 3 stifturi in zona centrala a bordului chiar linga parbriz si cite una pe fiecare parte a bordului cam in zona aeratoarelor (alea rotunde) laterale. Treaba e destul de dificil de facut in afara service-ului, trebuie demontate o gramada: volan, ceasuri, airbag sofer, consola, buton reglaj faruri, etc. "Operatiunea" ar putea fi facuta si acasa, dar cu multa grija si numai intr-un garaj (cine are...).
Sper ca sursa zgomotului sa fi fost de la cele 5 stifturi (m-am holbat pe acolo si altceva nu am vazut sa poata troncani), daca nu e de la ele... atunci eu zic ca zgomotul vine din aeroterma si daca e de acolo... "saluti". Am observat ca troncaneala respectiva (cel putin la mine) apare cu preponderenta la temperaturi scazute.


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drbzn
post 18 Jul 2007, 21:32
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 15 June 06
From: braila




Un zgomot suparator am avut si eu la bordul masinii. Era un zornait destul de puternic in zona din dreapta linga aeratorul pentru parbriz. Aparea cind mergeam pe drum denivelat (in special pe piatra cubica) sau cind schimbam prea repede vitezele si subturam motorul(<1500rotatii). Dupa vreo 5 demontari de bord pe parcursul unui an (toate la service, ca masina e in garantie) s-a descoperit ca sursa zgomotului era cablul de la antena care trece prin apropierea conductei aeratorului din dreapta si care la vibratii batea in aceasta. Remedierea: am pus o bucatica de izolatie pentru condute de aer conditionat (din burete) pe cablul de la antena.

putin offtopic: Conductele care duc la aeratoarele laterale sunt destul de lungi si mi s-au parut destul de fragile. Ar putea chiar ele sa intre in vibratie. La o masina mai veche care am avut-o avea conductele de aer izolate cu un strat de burete. A incercat cineva sa izoleze conductele aeratoarelor laterale? Acest lucru cred ca le-ar rigidiza putin si ar disparea si riscul de a mai fi lovite de alte cabluri si de a face zgomot. Ma gindeam ca ar putea fi acoperita cu vre-o imbracamite de burete petru tevi cu diametru ceva mai mare, care se gasesc pe la magazinele de instalatii sanitare.

This post has been edited by drbzn: 18 Jul 2007, 21:34


--------------------
dacia logan 2006 ambition 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 4 Jan 2009, 13:01
Post #51


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Sursa reala a troncanelilor descrise in acest topic o reprezinta grilele din plastic de sub stergatoare.
Zgomotul respectiv este transmis foarte bine in habitaclu de poti sa juri ca este din bord. cu ochiul.gif


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FILter
post 4 Jan 2009, 23:19
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 27 April 07
From: Bucuresti




Ai intepenit cumva grilele alea si a disparut zgomotul? Mi-e greu sa cred ca niste plastice care se tin doar de tabla in afara masinii ar putea induce in eroare pe toata lumea incat sa creada ca bordul a luat-o razna.


--------------------
Dacia -X- 2000 toamna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 5 Jan 2009, 13:03
Post #53


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(FILter @ 4 Jan 2009, 23:19)
...Mi-e greu sa cred ca niste plastice...
*
Si mie mi-a fost greu sa cred... de aia a durat aproape 2 ani sa identific sursa zgomotelor, zgomote care apar mai ales la temperaturi scazute.


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Jan 2009, 16:07
Post #54


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu am luat teapa cu plasticele din laterale. Bagam mana in foc ca zgomotul vine din usi ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 5 Jan 2009, 19:00
Post #55


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Atenti si la capacul de la panoul de sigurante si acela produce un zgomot...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 15:06
Forum Renault