DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 31 32 33 34 35 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reconditionare Dacia 1310 "Diamantina", b: 1983; d: never

maho
post 2 Oct 2022, 12:59
Post #961


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(maho @ 20 Aug 2022, 15:21)
Binenteles ca dupa ce-am schimbat furtunul, colierele si antigelul, am remarcat varsta inaintata a furtunurilor si colierelor "T"-ului de deasupra. unsure.gif

Am dat-o drec'.😭
Fiind la țară (în Oltenia, că de obicei aici se întâmplă belelele), m-am apucat să schimb furtunurile t-ului, că aveam noi. Bun, golit antigelul cu un furtun pe la bușonul de golire, înlocuit 3 furtunuri vechi și colierele la "t", scurtat nițel furtunul care duce spre chiulasă, strâns tot, m-am apucat să fac plinul cu amestec și am remarcat cu mai puțină surpriză că picură pe la bușonul de golire al radiatorului. Am pus inelara pe el și... asta a fost, a început să se învârtă în gol: s-a dezlipit bucșa din corpul radiatorului (în care se infiletează dopul). Am golit iar (cât am mai apucat, acum era furtunul prea subțire) și deocamdată am băgat un dop (de cauciuc în primă fază, văd că nu-i ideal, tot mai picură că a trebuit să-l ascut cu cuțitul că să intre; intre timp am mai cioplit și unul de plută). Mâine merg la oraș (Caracal dry.gif) să-mi iau 5 l de apă, să mă țină (sper) pân ' la Brașov.
După, o nouă vizită la Romradiatoare. Dacă mi se pune pata și-i vreme bună, poate fac operația (demontat, montat) chiar în parcarea lor.

This post has been edited by maho: 2 Oct 2022, 13:00


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 2 Oct 2022, 13:40
Post #962


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(maho @ 2 Oct 2022, 12:59)
După, o nouă vizită la Romradiatoare.
*



Am doua radiatoare cu nevoie de tratament. Unuia i s-a rupt busonul de golire, unul plange prin vreo doua locuri.

Ii poti intreba cam cat sa cred ca o sa ma coste reparatul lor (da, stiu ca o estimare se poate sa fie doar o estimare), si daca / cum le-as putea trimite direct lor radiatoarele? Sau daca nu, macar unde sa fie duse.

This post has been edited by bucatzel: 2 Oct 2022, 13:40


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Oct 2022, 15:36
Post #963


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Făcute de ei? Contează, când m-am dus cu brecknerul la ei au zis că nu se bagă (deși pe situl lor cică repară și de aluminiu). Pe ăsta (de pe mașină) făcut de ei l-au luat fără mutre și a fost convenabilă reparația.
Să ajung acolo întâi. Dacă-i urgent, zi și-ti trimit pe privat Nr. șefei de la at. de reparații.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 2 Oct 2022, 19:12
Post #964


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Cupru ambele, ma uit sa vad daca ochesc producatorul pe ele. Nu e absolut nici o graba.

This post has been edited by bucatzel: 2 Oct 2022, 19:13


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Oct 2022, 09:24
Post #965


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




p'ala de cupru cu busonul rupt il poti repara singurel in 10 minute, iti trebuie o lampa de gaz cu care sa incalzesti local busonul (dupa ce cureti vopseaua din dreptul lipiturii), apoi bagi sarma de cositor (din ala de instalatii e f bun) pana refaci lipitura, 2 fas-uri de spray negru la sfarsit si aia e


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Oct 2022, 10:42
Post #966


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Tu vrei sa prajesc soricu' inainte de craciun, ha?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Oct 2022, 10:51
Post #967


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




PE vremea cand aveam 1310, am vazut operatiunea asta;
I-a luat meseriasului 10 minute sa o execute


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Oct 2022, 11:12
Post #968


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pare simpla treaba dar trebuie un pic de experienta sa nu decositoresti bazinul cu lampa de gaz.
Pentru inceput e de preferat folosirea unui ciocan de lipit mare, ala de jar e foarte bun si bineinteles un decapant, cel de la Rothenberg este excelent pentru Cu si aliaje gen alama.
Succes la munca.

This post has been edited by Agrig: 3 Oct 2022, 11:12


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Oct 2022, 15:01
Post #969


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Sunt de acord cu toate punctele de vedere. Eu n-o să incerc pe al meu din două motive simple: n-am lampă cu gaz, n-am experiență. In plus, la atelier îi fac și probă de presiune la final.
Am venit adineauri de la Caracal, spre surprinderea mea ține lucrătura, n-am pierdut apă nici pe la dop, nici pe la capetele noilor furtunuri de la t. Am băgat doar apă (plus ce rămăsese amestec antigel prin instalație, vreo 500 ml) până dau jos radiatorul, n-avea rost să prăpădesc antigelul curat fără să știu dacă mă ține până acasă.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Oct 2022, 20:38
Post #970


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




merge si cu alama argintata si cu o lampa de gaz.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Oct 2022, 15:37
Post #971


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Gata, s-a rezolvat problema. Golitul, demontarea, montajul, reumplerea - totul in parcarea lor (n-a deranjat pe nimeni).
L-au cositorit ca lumea, si mi s-a dat un sfat util (poate si pt. altii): la strangerea busoanelor de golire (dar si de umplere!), nu se foloseste cheia, ca se poate intampla ce-am patit eu. Mi-a zis cucoana (sefa atelierului de reparatii, o femeia de nota 100) "am vazut ca unii strang busonul de umplere cu cheia de bujii, si gura de umplere e tot cositorita cu corpul, ca si busonul de golire, se poate intampla acelasi lucru". In gand mi-am zis "Ups!" (si eu faceam la fel pana acu').
Timp de lucru: ~ 35 minute (la ei, ca eu m-am mosmondit nitel mai mult in parcare).
Cost: 0 (adica zero): cica "il trecem ca garantie la lucrarea din luna mai" - "Pai atunci nu asta a fost problema, si oricum a fost vina mea" - "Nu conteaza". A venit cu mine la poarta de i-a zis portarului ca a fost lucrare pe garantie, n-a luat nici o spaga in afara de "multumesc!" (evident ca n-aveam factura din mai la mine) si am iesit pe poarta fara comentarii.
Reumplut cu amestecul (limpede) salvat, acum mai rezista (dac-am calculat bine) la - 20 de grade, cred ca-i suficient.

@bucatzel: i-am zis de problema ta, nu mi-a putut face nici o estimare (dar avand in vedere experientele bune de pana acum, nu ma astept sa incerce sa te "jupoaie"). Partea buna - cica se pot trimite prin Fan Courier, fara probleme (nu crede ca si Posta romana, aia nu intra pana acolo blink.gif ).

@all: care aveti in plus (sau puteti face rost) de un cablu de soc? Ca arat cam neelegant cand il trag cu patentul...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Oct 2022, 16:01
Post #972


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Mna, bun asa. Sa vad numa' cum le impachetez incat sa supravietuiasca Fanilor.

Astea-s datele de contact?

QUOTE
Address: 113A Zizinului street, Brașov 500407
Phone: 0268 317 550


P.S. ma uit prin garaj daca am un cablu de soc, creeeeed ca am vreo 2 sh, dar nu-s sigur.

This post has been edited by bucatzel: 7 Oct 2022, 16:03


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Oct 2022, 16:13
Post #973


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Adresa e buna. La tel poti adauga: 0268-313500
Tel/Fax: 0268-317500 sau 0268-317600;
mail: romradiatoare@romradiatoare.com
Ti-am zis, daca e nevoie iti dau si nr. sefei.

Merci, da-mi de veste daca ai, nu conteaza ca-s sh. Functional sa fie.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 7 Oct 2022, 18:52
Post #974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




Vecine , la cablu de soc iti trebuie mantaua sau inima " coarda de pian" din interior ?!

This post has been edited by ProfiBv: 7 Oct 2022, 18:53


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Oct 2022, 19:03
Post #975


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Mi-a ieșit capătul (de plastic, "butonul") de pe cablu, nu văd ce-aș putea face ori cu una ori cu alta. Nici contactul pt. martorul din bord nu se simte prea bine, așa că trebuie să schimb cablul cu totul.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 13 Dec 2022, 16:44
Post #976


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ultimele noutati:
- schimbat ulei (cu acelasi tip).
- inlocuit o aparatoare de la una din rotile spate (crapase cauciucul de la montaj, acum se rupsese de tot).
- primit cadou de mos Nicolae un cablu de soc, o sa-l montez probabil la primavara ca s-a cam lasat racoare acum. N-a promis, dar l-a livrat. Multam again!
- rezolvat azi o problema mai veche legata de frana de mana (de multi ani era slaba pe dreapta, anul trecut cica ar fi fost cablul secundar de vina, acum s-au reglat excentricii ambelor roti spate (pe dr. erau intepeniti bine, dar a mers), e ok acum. In service, ca fara elevator... In fine, pt. problema asta mai primisem doua promisiuni de ajutor din partea a 2 coforumisti mai vechi (cu dotarile specifice) care intra rar pe aici, au ramas la stadiul de promisiuni (la fel si la servisul unde am schimbat anul trecut un etrier si limitatorul, nu vor sa se mai "complice" cu dacii, chiar daca n-o spun direct).
Cam atat deocamdata.



--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 1 Jan 2023, 16:00
Post #977


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(maho @ 30 Dec 2021, 11:52)
Dupa ce-am spalat ieri sarea adunata de pe drumurile patriei [attachmentid=1628134700]  , am adus si bateria acasa, sa nu se descarce degeaba in parcare (e cam racoare pe acolo, fiind subterana) pana la primvara.
Bilant/2021:
+ ~3800 km (cam ca media anuala de cand am masina in posesie);
+ ~900 lei bagati in ea (in afara de itp, rca, costuri parcare si benzina);

Acceptabil, zic. Sa vedem ce va fi anu' viitor.
*



E timpul pt. bilantul pe 2022:
+ km ~ media anuala (3.733);
+671 lei piese, accesorii, reparatii.
Mai mult decat "acceptabil".
La multi ani!

This post has been edited by maho: 1 Jan 2023, 16:00


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 2 Jan 2023, 01:02
Post #978


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Oare cum ar duce motoarele de 1300 cu uleiurile de acum?
Ce ulei ar fi recomandat ținând cont că pe vremuri se schimbau și la 5000 km?


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madi
post 2 Jan 2023, 10:19
Post #979


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 14 July 08




Intervalul de schimb ulei nu se modifica indiferent de producator ulei, nici vascozitatea, poate un 15W40 mai aditivat .Sunt motoare de conceptie 1970 cu jocuri mari. Motor frantuzesc de la mama lui, l-am dus la 180000 km cu un set motor, singurul defecte era consumul de ulei, 1 litru la mie. Schimbul de ulei facut la maxim 3000km.

This post has been edited by madi: 2 Jan 2023, 11:17


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 Jan 2023, 11:35
Post #980


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




La cat merg eu (~ 4k/an, cu doar vreo 600 iarna), nu s-ar justifica altceva decat 15w40, mai ales ca o buna parte din "consumul" de ~ 0,5l / 1.000 vad ca a disparut in ultimii 600 km facuti de cand am schimbat uleiul dar am pus si saiba de Cu noua (corecta) la busonul de golire. blush.gif
Calitatea uleiului clar e alta decat pe vremuri: LM cu MoS2 acum, fata de Panther si ce naiba mai baga batranul. Probabil si de aia i-au iesit noxele mai bune decat teoretic (am pus si o poza cand au iesit aproape de nivel euro2).
Acum l-am schimbat la aproape 7k, cu 3,95 l adaugati in timpul asta (cam un an si jumate).
Teoretic, producatorul recomanda schimbarea la 4k-5k in conditii de utilizare lejera sau la 2500-3k la conditii mai nasoale.
In fine, topicul cu uleiuri de deosebit de generos, fiecare alege ce i se pare ca-l ajuta mai bine.

This post has been edited by maho: 12 Jan 2023, 19:59


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Jan 2023, 14:51
Post #981


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Fortat de imprejurari, am facut sambata vreo 450 km, plecand dimineata pe semiintuneric si partial ceata. Cum n-am mai mers de mult cu nevoie de lumini, am constatat acum doua chestii cam neplacute:
1. Faza scurta, pe care o reglasem "by the book" dupa ultimul itp (cand mi s-a zis ca tb. sa reglez farul de lumina stg. sa bata mai jos) lumina f. putin asfaltul (la vreo 10 m in fata masinii), in schimb se vedea reflexia luminii pe semnele de circulatie (~2 m inaltime) la vreo 30-40 m. Mai jos de atat n-am cum sa-l reglez, stiftul filetat e desfacut la max. Acu' e destul de normal ca interesul sa fie vizualizarea pietonilor/animalelor pt. a fi evitate, da' totusi... m-ar intreresa si gropile din asfalt. Traficul era suficient de consistent incat sa nu pot folosi faza lunga. Ieri, in parcarea subterana, am mai facut o verificare (cu zidul la 10 m), scurta pare sa bata bine, dar ala de lunga (farul interior) din dreapta bate jos, la vreo 5-6 m de masina. In fine, sa zicem ca la astea mai bibilesc, nu-i cine stie ce.
2. In mers, am constatat ca nu mai merge claxonul decat ocazional (1 din 4-5 incercari, aleator). Blocul de lumini/claxon e separat de semnalizare, e tip vechi. Desi cica "nu se repara", l-am mai desfacut odata si reparat in 2010 (avea o placuta sarita de pe arc, i-am inlocuit si piesa in forma de balanta cu arc in mijloc). Acum nu stiu daca mai am rabdarea si nervii de atunci. Am scos ieri semicarcasa de sub volan, am mai miscat de multitudinea de mufe si contacte, "l-am rezolvat", nu mai merge deloc. IMG_20230118_160651.jpg ( Size: 86.61k ) Number of downloads: 316

Am inceput anul bine, cu proiecte de viitor. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harby ;))
post 19 Jan 2023, 15:50
Post #982


Membru


Group: Members
Posts: 1.346
Joined: 3 July 12
From: Pitesti




QUOTE(maho @ 19 Jan 2023, 14:51)
Fortat de imprejurari, am facut sambata vreo 450 km, plecand dimineata pe semiintuneric si partial ceata. Cum n-am mai mers de mult cu nevoie de lumini, am constatat acum doua chestii cam neplacute:
1. Faza scurta, pe care o reglasem "by the book" dupa ultimul itp (cand mi s-a zis ca tb. sa reglez farul de lumina stg. sa bata mai jos) lumina f. putin asfaltul (la vreo 10 m in fata masinii), in schimb se vedea reflexia luminii pe semnele de circulatie (~2 m inaltime) la vreo 30-40 m. Mai jos de atat n-am cum sa-l reglez, stiftul filetat e desfacut la max. Acu' e destul de normal ca interesul sa fie vizualizarea pietonilor/animalelor pt. a fi evitate, da' totusi... m-ar intreresa si gropile din asfalt. Traficul era suficient de consistent incat sa nu pot folosi faza lunga. Ieri, in parcarea subterana, am mai facut o verificare (cu zidul la 10 m), scurta pare sa bata bine, dar ala de lunga (farul interior) din dreapta bate jos, la vreo 5-6 m de masina. In fine, sa zicem ca la astea mai bibilesc, nu-i cine stie ce.
2. In mers, am constatat ca nu mai merge claxonul decat ocazional (1 din 4-5 incercari, aleator). Blocul de lumini/claxon e separat de semnalizare, e tip vechi. Desi cica "nu se repara", l-am mai desfacut odata si reparat in 2010 (avea o placuta sarita de pe arc, i-am inlocuit si piesa in forma de balanta cu arc in mijloc). Acum nu stiu daca mai am rabdarea si nervii de atunci. Am scos ieri semicarcasa de sub volan, am mai miscat de multitudinea de mufe si contacte, "l-am rezolvat", nu mai merge deloc. IMG_20230118_160651.jpg ( Size: 86.61k ) Number of downloads: 316

Am inceput anul bine, cu proiecte de viitor. icon_mrgreen.gif
*




cred ca am eu un bloc nou, verific in weekend


--------------------
Renault 12 Gordini Pontiac Firebird 1972, 1980
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Jan 2023, 16:19
Post #983


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ok, da' să fie modelul din poză (am unul de 1300, nos, tipul monobloc lumini/claxon și semnalizare; mie nu-mi folosește, dacă ai nevoie facem un schimb).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Jan 2023, 10:42
Post #984


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Am reglat ieri farurile ceva mai bine, luminile de intalnire le-am mai "adunat" spre centru (inaltimea pare buna), iar faza lunga de pe dreapta ... am dat ochelarul jos si am constatat ca stiftul filetat o luase pe langa suport, de aia batea farul jos. Acum cre'ca-i ok. Ramane problema cu claxonul bantuit.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 31 Jan 2023, 07:54
Post #985


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 25 January 10
From: Arad




Mai pune ceva poze cu babuta sa ne delectam,sa tinem viu jurnalul ^^ biggrin.gif

Si la mine bat prost farurile,am mai si pus becuri galbene,doar ca la masca groasa ii ca cizma sa le reglezi.



--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Jan 2023, 11:18
Post #986


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Incearca sa le reglezi din suport sau fixare, daca nu merge din "reglaj". Exersezi pe un perete la ~ 10 metri in fata masinii, pana-ti iese (normal, dai "ochelarii" jos intai).

Prefer sa postez cand apare cate o problema, nu sa umplu topicul de poze artistice (eventual mai rar, ca sa ramanem pe utilitate).
In alta ordine de idei, inca astept un raspuns de la "harby wink.gif)". Nu-i urgent, da' macar sa stiu.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Mar 2023, 17:45
Post #987


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(maho @ 21 Jan 2023, 10:42)
Ramane problema cu claxonul bantuit.
*


Nici macar, ca si-a revenit al drec' (ori au fugit duhurile rele, ori s-a dezghetat). Am profitat de vremea buna si mai facut azi un drum in aceeasi directie (si distanta, pana-n Malld'ova si retur), nici o problema, claxonul functional, condusul - o placere pe drum bun, trafic decent si radare lipsa. wub.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Mar 2023, 14:48
Post #988


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Gata si cu itp-ul pe anul asta. Dupa multi ani, facut in 2 pasi (prima data respins pe motiv serios, dezechilibru mare frana serviciu si ineficienta frana stationare, pe dr. spate; dupa rezolvare la service a 2-a zi, a fost ok).
Prima "suspiciune rezonabila" (la respingere) a fost ca s-a dus drec' cilindrul de frana. A urmat vizita in service, unde au constatat ca era plin de vaselina atat pe interiorul jantei, cat si pe al tamburului si pe ferodouri. Voila: IMG_20230322_140836.jpg ( Size: 86.92k ) Number of downloads: 145

S-a tras (unu' mai tanar, fara experienta in dacii) a 2-a "suspiciune rezonabila", ca-i dus unul din rulmenii conici si ar trebui inlocuiti.
A doua zi (ieri), dupa ce a luat-o-n mana (problema) specialistul lor in dacii, au realizat ca de fapt rulmentii sunt buni, se f*tuse simeringul de etansare. In fine, l-au schimbat, au schimbat ferodourile la ambele roti cu unele noi (le aveam de rezerva, si nituri), au refacut iar reglajul franei de mana din excentrici, acum merge f. usor. La proba si revenire, diferenta f. mica intre stg. si dr. la ambele frane.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Mar 2023, 15:11
Post #989


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cam ruginite arcurile alea, nu le dai si tu un curatat si vopsit? Ca te trezesti ca se rup cand ti-e lumea mai draga.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Mar 2023, 15:53
Post #990


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Is ruginite mai de mult, le am pe cele originale (folosite f. putin de taica-miu) curatite, grunduite si revopsite de mine acu' ceva timp (am pus poze p-aici), le voi pune cand schimb si amortizoarele (si alte piese de pe punti) in viitor. Asta care se vede e de fata (mai gros). Batranu' a pus arcuri de fata si pe spate, se purta la vremea aia.
Clar asta o sa fie o lucrare mai mare (poate anu' viitor daca se aliniaza astrele), pana atunci o sa trebuiasca intai sa schimb placutele de frana ca nu mai au mult, si probabil etrierul din dr. (incep sa apara urme de lichid de frana, si cum pe cel din stg. l-am schimbat acu' vreun an jumate, mai degraba il schimb si pe asta decat sa ma chinui cu garniturile, pistonul si aerisitorul).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 31 32 33 34 35 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:52
Forum Renault