DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inlocuire cap schimbator de viteze

driverx
post 15 Jul 2009, 09:20
Post #271


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Mod sport si mod super-sport.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOLAN 91
post 15 Jul 2009, 19:45
Post #272


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 13 April 06




NOS-1
NOS-2


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - B 42 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Jul 2009, 21:41
Post #273


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si-o fi regland luminozitatea bordului din ele.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 15 Jul 2009, 22:11
Post #274


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Klaus, ca de obicei, la obiect, numai ca nu va intereseaza ce fac butoanele alea, cel putin nu in acest topic smile.gif


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 16 Jul 2009, 00:40
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Probabil ca nu in acest subiect, insa eu aici le-am vazut. Ai sa gasesti un "bad post" din partea mea si la subiectul cu pricina insa m-am gandit ca e mai "in fata" aici.
@driverx & GOLAN 91: Sunteti hilari de-a dreptul insa nu meritati nicio replica.

This post has been edited by adiya: 16 Jul 2009, 00:41


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Jul 2009, 08:06
Post #276


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Lasa-i, ca amindoi stiu ce fac butoanele alea... Intr-adevar, unul regleaza intensitatea culorii albastru din bord. Celalalt opreste Remote-ul pentru subwooferul pe care nu-l am deocamdata (sa pot asculta muzica cu motorul oprit fara sa crape bateria)


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreea13
post 16 Jul 2009, 09:16
Post #277


LoganCUP


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




Schimbat cap schimbator original cu cap schimbator original golf 5

Attached thumbnail(s)
IMG_1459.JPG ( Size: 219.92k ) Number of downloads: 2613


--------------------
Dacia Logan 2007 Abs Plus 1.6 8V - B-15-FOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iullym
post 16 Jul 2009, 10:09
Post #278


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 14 March 07




O fi el de golf 5 dar mie mi se pare mai ok cel logan ph2 cu sau fara piele pe el eventual daca are si capacul pe care sunt imprimate treptele vopsit in argitiu e chiar potrivit pt o masina ca loganu. astea asa ca o bila de biliard parca ar fi o maciuca de cioban. Nu dati cu pietre..asta e imaginea cu care raman eu dupa ce vad un astfel de cap de schimbator, stiu ca modele asemanatoare sunt pe multe alte masini unele dintre ele chiar scumpe sau de fitze dar mie nu imi place. Fiecare dupa gusturi.

Off-topic: nu ti se pare ca "vezi rosu in fata ochilor" cand mergi cu masina? hiptnotizat.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Jul 2009, 10:33
Post #279


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




aia nu e bila de biliard, e minge de ... golf, ca doar vine de la VW Golf.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iullym
post 16 Jul 2009, 13:03
Post #280


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 14 March 07




Oare cat costa un astfel de cap schimbator de golf? Nu stiu de ce dar tare am impresia ca are un pret marisor doar pt ca e de golf. Nu am nimic cu masina, daca as avea bani si eu mi-as lua un golf, dar pt ca nu am atatia mi-am luat logan. poate altii isi iau golf pe bucati (in rate) si au inceput cu capul schimbator, parca vad ca urmeaza jante, antena radio, iluminarea bordului etc. ca la golf, sau mai bine zis golf wannabe.


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Jul 2009, 13:27
Post #281


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




daca te duci la dezmembrari va costa putin, sau poti cumpara unul de peugeot 207, are cam aceeasi forma.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreea13
post 16 Jul 2009, 13:45
Post #282


LoganCUP


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




iullym , eu cred ca tu esti frustrat.
scrie pe maciulie golf 5 ? am zis doar de unde provine ...
e mult peste cel de logan..de pe oricare versiune, se aseaza bine in palma si are un material moale , placut la schimbat.
si ca pret a fost un nimic , 30 ron , gasit la ocazie.
tu puneti maciulie de ce vrei pe masina si lasa pe alti sa posteze ce capete de schimbator au.



--------------------
Dacia Logan 2007 Abs Plus 1.6 8V - B-15-FOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Jul 2009, 13:53
Post #283


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(andreea13 @ 16 Jul 2009, 13:45)
e mult peste cel de logan..de pe oricare versiune, se aseaza bine in palma si are un material moale , placut la schimbat.
*



unchiul meu pe solenza are maciula de schimbator de logan prestige (piele), de asemenea am condus si un logan prestige, si un megane 2 (ambele avand acelasi model). maciulia e destul de stilata, o apuci bine cu mana.
insa am condus si un ford galaxy, generatia precedenta, care este una si aceeasi masina cu seat alhambra si vw sharan, avand motor si cutie de viteze de vw.
maciulia schimbatorului de viteze este aproximativ la fel cu cea de pe golf5. pot spune ca este mult mai misto, felul cum se simte la mana. cum spune si andreea, se aseaza mai bine in palma. are o forma mai bine gandita. acum depinde si de cursa schimbatorului de viteze. la logan nu este chiar scurta si posibil ca in anumite pozitii ale acestuia (in speta in treapta a2a) sa nu se aseze bine in palma, dar cel putin pe ford-ul condus de mine cutia de viteze era foarte scurta, si forma maciuliei pot spune ca facilita un pic schimbatul vitezelor.
aici e vorba de forma maciuliei, nu de masina donatoare. chiar nu ma intereseaza ca e de vw (chiar nu sunt fan vw, ba din potriva), ideea e ca are o forma mai buna, si din punctul meu de vedere mai frumoasa.

This post has been edited by slider2: 16 Jul 2009, 13:54


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iullym
post 16 Jul 2009, 14:26
Post #284


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 14 March 07




QUOTE(andreea13 @ 16 Jul 2009, 13:45)
iullym , eu cred ca tu esti frustrat.
scrie pe maciulie golf 5 ? am zis doar de unde provine ...
e mult peste cel de logan..de pe oricare versiune, se aseaza bine in palma si are un material moale , placut la schimbat.
si ca pret a fost un nimic , 30 ron , gasit la ocazie.
tu puneti maciulie de ce vrei pe masina si lasa pe alti sa posteze ce capete de schimbator au.
*



Frustrat ca nu am golf 5 sau de ce as fi frustrat? ca nu mi-am pus si eu cap schimbator ca al tau? ca nu inteleg... De fapt eram frustrat ca nu am si eu cei 30 ron. asta e m-am resemnat cu gandul ca nu imi permit sa imi pun cap schimbator de golf.

Te-ai aprins degeaba. din partea mea iti poti pune si de maybach. Poate ar fi fost mai util sa spui de unde ti-ai procurat un asa cap schimbator "cu mult peste cel de logan" cu numai 30 ron. asta ar fi fost o informatie mult mai utila nu faptul ca e de golf, ferari sau de avion.



--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreea13
post 16 Jul 2009, 18:55
Post #285


LoganCUP


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




ti`am zis ca am gasit la ocazie , doar nu o sa gasesti la 30 ron in magazin. tu vad ca o ti pe a ta cu golf 5 , mai repet o data pt tine .
l`am luat pt ca imi place cum se simte la schimbat si nu pt ca e de GOLF 5 , doar am precizat de pe ce masina provine.
daca eram fan golf , in loc de emblema dacia sigur o aveam pe cea de golf.


--------------------
Dacia Logan 2007 Abs Plus 1.6 8V - B-15-FOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AG09KLU
post 16 Jul 2009, 20:21
Post #286


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(andreea13 @ 16 Jul 2009, 18:55)
ti`am zis ca am gasit la ocazie , doar nu o sa gasesti la 30 ron in magazin. tu vad ca o ti pe a ta cu golf 5 , mai repet o data pt tine .
l`am luat pt ca imi place cum se simte la schimbat si nu pt ca e de GOLF 5 , doar am precizat de pe ce masina provine.
daca eram fan golf , in loc de emblema dacia sigur o aveam pe cea de golf.
*



OFF - TOPIC
acum nu ca vreau sa ma cert ... dar cum arata emblema de golf?smile.gif) e diferita de cea de VW?

ON-TOPIC

mie mi se pare ok....fata de maciuliile alea hidoase din primele genratii de logan...alea mari de iti tebuiesc 2 maini sa le cuprinzi



--------------------
Dacia Logan 2006 - Ambition - AG-09-KLU
!!! I've been LOGANIZED !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreea13
post 17 Jul 2009, 08:18
Post #287


LoganCUP


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




cum nu sti cum arata emblema de golf 5 ? e simplu , scrie cromat cu litere mari "GOLF"
m`am referit strict la marca , nu la producator.


--------------------
Dacia Logan 2007 Abs Plus 1.6 8V - B-15-FOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AG09KLU
post 17 Jul 2009, 08:48
Post #288


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 February 09
From: Bucuresti




marca nu reprezinta o emblema...marca este o denumire ....

eu nu am vazut pana acum nici un golf pe care sa scrie GOLF 5 ... poate nu m`am uitat eu unde trebuie

OFF-TOPIC

am vazut azi pe centura primul logan V8 smile.gif) conform specificatiilor lipite pe portbagaj.smile.gif)


--------------------
Dacia Logan 2006 - Ambition - AG-09-KLU
!!! I've been LOGANIZED !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 17 Jul 2009, 09:40
Post #289


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu am schimbat urgentissimo capul de schimbator de pe peugeotul din dotare (care arata ca ala de pe golf 5) pentru ca mi s-a parut mult mai ergonomic capul de prestige de logan. Cel putin pentru oras, unde se schimba destul de des vitezele


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jul 2009, 09:47
Post #290


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Un coleg zicea ca i se pare capul de logan prestrij prea mic, si-l prefera pe ala patrat si mare Logan colectia 1, cel din spuma. Cu care sncer sa fiu, si eu ma impac destul de bine.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 17 Jul 2009, 09:53
Post #291


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu am pe masina capul original de la Colectia 1 (ala mare ca un cartof). Inainte am avut Supernova si imi placea mai mult capul de schimbator de la ea. Cel de la Logan nou e asemanator cu cel de DSN si cred ca mi-ar placea mai mult, insa deocamdata nu am considerat un lucru esential. Cel de la colectia 1 (si Solenza) arata rau si ca aspect.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alextirca
post 2 Aug 2009, 22:48
Post #292


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 September 08




am fost azi prin vitan si mi-am achizitionat si eu maciulie de faza 2, acasa cand am ajuns am constatat ca nu se potrivea deloc, asa tre sa fie maciulia de faza 2 sa aibe un fel de patrat inauntru??? Este tija metalica in forma patratica la faza 2? mai trebuia sa imi dea ceva domnu de la vitan:-?


--------------------
Dacia Logan dec. 2005 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 3 Aug 2009, 07:41
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Ti s-o indicat topicul asta ca sa-l citesti si eventual apoi sa pui intrebari.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 3 Aug 2009, 13:30
Post #294


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




da, are tija "patratica" si schimba vitezele mai rotunjor. radmasa.gif
pe tija de ph2 si colectia 2 mai este o piese de plastic cu patru aripioare.
daca ai avut maciulie din aia mare "patratica" trebuie sa mai bagi un furtun pe tija sau sa ingrosi tija cu banda izolier pentru a o aduce la diametrul interior al maciuliei.

off topic: klaus: cum ai scos maciulia veche, prin tragere? mie mi se pare mult mai usoara decat aia de logan, asa este?

This post has been edited by silviu_79: 3 Aug 2009, 13:31


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 21 Sep 2009, 14:37
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.760
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Deci, am facut si eu operatiunea de schimbare cap schimbator. Am pus unul de PH2, cauciuc cu capatul aluminiu. Avertizat fiind de un distins co-forumist ca trebuie sa-i fac oaresce adaptari m-am gandit sa scap si de jocul urias pe care-l aveam la maneta si sa schimb tot ansamblul (normal, de ce sa fie simplu). Asa ca am cumparat toata cosmelia aia de la schimbator (pentru noul cap) si capul si am purces la schimbat.
Afurisitul de cazan a opus rezistenta, am uitat de piulita ascunsa a consolei, am tras ca apucatul, pana la urma am vazut-o si am reusit s-o dau jos. Demontez eu voiniceste piulitele ansamblului cand ma bag sub masina observ ca nu e loc sa scot porcaria din cauza esapamentului. Ma sterg pe maini si ma duc in casa sa ma uit pe manual, care decreta ca pentru a scoate mecanismul trebuie taiata linia de esapament. Cum "plasma cutterul" nu-mi era la indemana, ma intorc la masina sa vad daca nu cumva reusesc altfel.
Pana la urma tragand de tija in sus iese din carcasa de plastic si vad ca pot schimba numai tija cu toate cele pe ea, o schimb, o fixez si controlez repede jocul, maneta era beton. Bucuros nevoie mare pun totul la loc, fixez capul si consola cand stupoare, maneta avea o pozitie ciudata trasa mult inspre scaune, statea la punctul mort cam ca la Cielo. Ma prind eu pana la urma ca am pus-o invers aplecata spre scaune, o intorc si totul revine la normal.
Am scapat de joc (pentru cata vreme depinde de modificarile lu' Dacia), nici nu mai trepideaza maneta asa tare la relanti.
Analizand maneta veche, sa vad de unde ar proveni jocul (eu credeam ca jocul se datoreaza bucsei de legatura intre maneta si tija orizontala), am ajuns la concluzia ca bila de sprijin a manetei pe carcasa e vinovata, are un joc de neam prost.
O sa pun si poze cu ansamblul disecat.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Oct 2009, 22:16
Post #296


-


Group: Members
Posts: 21.905
Joined: 19 April 05
From: Romania




Am achizitionat si eu o timonerie de ph2 sa o schimb. La 50RON nu puteam sa refuz, avand in vedere ca am si eu un pic de joc la schimbator.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 1 Nov 2009, 08:43
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.760
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Eu am dat 80..... biggrin.gif
Intre timp parca s-a mai lasat si asta noua, dar tot nu are jocul asa mare. M-am obisnuit si eu cu noul cap al schimbatorului, e foarte comod de manevrat.
Ca idee, cand am pus-o invers, statea mai bine, mai fixa decat in pozitia de lucru.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 8 9 10
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 06:08
Forum Renault