DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum mai dobandim permisul?, de la teorie la practica

danab
post 16 Feb 2005, 13:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 November 04




Sper sa nu fi facut vreo greseala si sa mai avem dezbatut subiectul pe undeva...Daca e asa, se taie!!!
Daca nu...Intentia este de a ne spune parerea despre scoli, legislatie, birocratie in domeniu, etc...


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 16 Feb 2005, 13:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Dana, dupa cite stiu eu s-a mai discutat asta pe forum.


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danab
post 16 Feb 2005, 13:32
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 November 04




Mea culpa! Daca e un topic cu toate astea, indicati va rog pentru cei neatenti! In mod special ma intereseaza bursa scolilor din Bucuresti si cat de adevarata e zicala: DAI, AI! NU DAI, N-AI SI MAI DAI!

This post has been edited by danab: 16 Feb 2005, 13:52


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danab
post 16 Feb 2005, 14:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 November 04




Alo, zice cineva ceva de scoli? Sau ne-a complesit primarul care este?


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slick
post 27 Feb 2005, 10:30
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 February 05
From: Bucuresti




wacko.gif wacko.gif wacko.gif sc de soferi ? hmmm , am incercat-o shi eu pe asta nu de mult ! pai lucr stau cam asha , 500.000 pt programare (asta daca nu vrei sa asteptzi 3 luni) shi 100 euro examenul ( in caz ca nu vrei sa dai de 10 ori traseul ) cat despre scoli... e multe... wacko.gif smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4 2004 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axel
post 27 Feb 2005, 11:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 603
Joined: 20 November 04




QUOTE(Slick @ 27 Feb 2005, 10:30)
wacko.gif  wacko.gif  wacko.gif  sc de soferi ? hmmm , am incercat-o shi eu pe asta nu de mult ! pai lucr stau cam asha , 500.000 pt programare (asta daca nu vrei sa asteptzi 3 luni) shi 100 euro examenul ( in caz ca nu vrei sa dai de 10 ori traseul ) cat despre scoli... e multe...    wacko.gif smile.gif
*


lucrurile nu stau chiar asa!depinde si de instructor cat dai la programare.si faza cu 100E examenul si ca daca nu ii dai dai traseul de 10 ori e chiar penibila.nu am auzit asa ceva.sala e mai greu de luate pentru unii.traseul e usor.toata treaba e sa nu faci greseli imense cum ar fi:trecere pr rosu,neacordare de prioritate,chestii dastea.


--------------------
renault clio 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 27 Feb 2005, 12:15
Post #7


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Eu nu am auzit de spaga asa descrisa... doar de vorbit cu politaiul (care te inscria la scoala etc.) si in termen legal ( smile.gif) 2-3 saptamani) venea cu permisul la manuta. Asta era dupa revolutie.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 27 Feb 2005, 16:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti





" nici mamei mele nu i-as da permisul din prima" ....un cap de creta....


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 27 Feb 2005, 21:00
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Parerea mea care este este ca asadar cum s-ar spune cauta un instructor bun si nici nu te gandi sa dai spaga (hmm... aia pentru programare ar fi "harmless", dar ca sa cumperi permisul...).
Teoria e usoara, nu-mi dau seama de ce pica lumea... examenul nu trebuie in nici un caz subestimat, ba dimpotriva - trebuie sa inveti serios (insa daca o faci o sa ti se para floare la ureche). Traseul poate fi greu sau usor; daca nu esti bata o sa-l iei fara spaga (prima oara cand l-am dat credeam ca n-o sa-l iau vreodata - nici nu stiam pe ce lume sunt sad.gif. L-am luat a treia oara, cu o usurinta care m-a uimit).


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir_Alex
post 27 Feb 2005, 23:01
Post #10


Mem Brew fara alcool


Group: Members
Posts: 443
Joined: 2 January 05
From: Bucuresti




Teoria se invata usor. Practica se invata mai greu. Conteaza cel mai mult instructorul. Este important ca el sa iti arate teorie si aplicata in practica. Da spaga daca nu reusesti din primele doua....sa fii 50% corecta.


--------------------
BMW / Dacia 320 - 2,0 Diesel / Logan 1.6.16v 2003/2007 - B-XX-TDI
Dacia...masina initierii mele pe sosea si un drum nesfarsit prin service-uri.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kunzite
post 28 Feb 2005, 01:05
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 23 February 05




Sir Alex, cu spaga nu-s de acord. Ori esti un sofer cat de cat bun, si atunci mai devreme sau mai tarziu vei lua traseul, ori esti bata si mai bine nu-l iei.


--------------------
Oltena 12TRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slick
post 28 Feb 2005, 21:35
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 February 05
From: Bucuresti




Whaaa... ma poate anu trecut mai mergea sa te programezi fara bani, dar acum nu mai e asha. de ex. am un prieten care a terminat sc in decembrie shi s-a programat "pe bune" pt examen abia la jumatatea lui aprilie ! ce parere avetzi despre asta ? din cate am intzeles de la mai multe persoane cei 500 de mii pt programare in 2 sapt sunt o suma standard smile.gif
Cat despre traseu... poate chiar pare penibil sa il patesti da e o practica des intalnita la cei care abia au intalnit 18 ani shi doresc sa posede permis de conducere ! Am intzeles ca politzisti au ce au cu pustii astia entuziasmatzi shi deci le ofera permisu cu foarte mare reticenta ! nushtu ce sa zic acum , fiecare cu experientzele lui , dar nu cred ca merita sa pierzi atata timp fiind corect , cand foarte rar mai exista un politzist cinstit care sa te examineze corect ! dry.gif dry.gif dry.gif dry.gif

This post has been edited by Slick: 28 Feb 2005, 21:38


--------------------
Dacia Solenza 1.4 2004 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 28 Feb 2005, 21:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Eu am fost unu din pustii aia care abia au implinit 18 ani...asta acum 3 ani,,,si am dat si de 3 ori. si s-a vazut clar ca militienii nu au vrut sa imi dea permisul din prima. sala am luat-o de fiecare data, si la traseu am cauzt de 2ori.


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 28 Feb 2005, 22:10
Post #14


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




nu merita sa da-i spaga.. ai numai de pierdut smile.gif .. odata ca da-i banu aiurea si a doua oara cand iesi in trafic si incepi sa lovesti alte masini(sau a ta) in serie datorita modului de a invata cum se conduce masina cu spaga.. nu cred ca ii imposibil sa inveti ceva ceva si sa conduci 300 400 de metri wink.gif .. deci chestia cu spaga mi se pare cam aiurea din start.. sunt unele zone unde am inteles ca poti sa fi soferu soferilor ca tot nu iti iei permisu.. deci sunt cazuri si cazuri.. dar in general mi se par $$ aruncati pe geam.. daca nu esti in stare.. (sa ma scuze unele persoane care se simt tongue.gif) umbla cu autobuzu sau angajeazati sofer.. laugh.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 1 Mar 2005, 14:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




"ati condus perfect, dar ma simt nevoit sa va pic" - replica unuia dintre pilitai.
De obicei, ii pica pe pustii de 18, 19 ani de mai multe ori deoarece ii considera "necopti la cap".


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slick
post 1 Mar 2005, 15:58
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(free_fiber @ 1 Mar 2005, 14:50)
"ati condus perfect, dar ma simt nevoit sa va pic" - replica unuia dintre pilitai.
De obicei, ii pica pe pustii de 18, 19 ani de mai multe ori deoarece ii considera "necopti la cap".
*




Corect ! mad.gif mad.gif mad.gif cand ma fac mare vreau sa ma fac politist.... smile.gif smile.gif smile.gif

This post has been edited by Slick: 1 Mar 2005, 15:59


--------------------
Dacia Solenza 1.4 2004 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axel
post 1 Mar 2005, 18:31
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 603
Joined: 20 November 04




QUOTE(Slick @ 28 Feb 2005, 21:35)
Whaaa... ma poate anu trecut mai mergea sa te programezi fara bani, dar acum nu mai e asha. de ex. am un prieten care a terminat sc in decembrie shi s-a programat "pe bune" pt examen abia la jumatatea lui aprilie ! ce parere avetzi despre asta ? din cate am intzeles de la mai multe persoane cei 500 de mii pt programare in 2 sapt sunt o suma standard smile.gif
  Cat despre traseu... poate chiar pare penibil sa il patesti da e o practica des intalnita la cei care abia au intalnit 18 ani shi doresc sa posede permis de conducere ! Am intzeles ca politzisti au ce au cu pustii astia entuziasmatzi shi deci le ofera permisu cu foarte mare reticenta ! nushtu ce sa zic acum , fiecare cu experientzele lui , dar nu cred ca merita sa pierzi atata timp fiind corect , cand foarte rar mai exista un politzist cinstit care sa te examineze corect !  dry.gif  dry.gif  dry.gif  dry.gif
*


iar te contrazic!eu(si inca cativa prieteni)am dat de carnet la 18 ani,am invatzat,am luat sala si traseul din prima.politistul n-aavut nici o treaba ca sunt tanar.referitor la ce spui tu este vorba despre acei smecherasi de soferi care au mai mers fara carnet si se dau mari in fata politistului tongue.gif si eu am condus fara permis dar am facut pe prostu la exmen(asa m-a invatat instructorul)si nu am avut treaba


--------------------
renault clio 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:26
Forum Renault