DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> se poate face scoala de soferi inainte de 18 ani

Apostol Bogdan
post 9 Mar 2005, 10:43
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 June 04
From: cluj-napoca




vreu sa fac sc. de soferi inainte cu o luna sa fac 18 ani. se poate? SA ma lamureasca cineva


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus Gri comette/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 9 Mar 2005, 10:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




Da, se poate din cate stiu eu.
Iar examenul il dai doar dupa ce implinesti 18 ani!


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir_Alex
post 9 Mar 2005, 10:51
Post #3


Mem Brew fara alcool


Group: Members
Posts: 443
Joined: 2 January 05
From: Bucuresti




Da, se poate.


--------------------
BMW / Dacia 320 - 2,0 Diesel / Logan 1.6.16v 2003/2007 - B-XX-TDI
Dacia...masina initierii mele pe sosea si un drum nesfarsit prin service-uri.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 9 Mar 2005, 11:31
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Cred ca poti sa dai si examenul inainte de 18 ani, insa permisul il iei cind implinesti 18!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Mar 2005, 11:41
Post #5


Gangester


Group: Members
Posts: 4.250
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Din cate stiu poti face scoala de soferi chiar de la 17 ani . Insa examenul auto il vei da dupa ce implinesti 18 ani .

Daca esti fiul unui cadru militar sau parintii tai nu au carnet [ pe motiv ca sunt handicapati motor ] tu iti poti lua permisul de conducere de la 17 ani jumate .


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 9 Mar 2005, 13:09
Post #6


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Apostol Bogdan @ 9 Mar 2005, 12:43)
vreu sa fac sc. de soferi inainte cu o luna sa fac 18 ani. se poate? SA ma lamureasca cineva
*




pe vremea mea, adica pana in 89 se putea da examenuzl si la 16 ani, asta daca erai elev la liceu sau scoala profesionala de profil transporturi auto, banuiesc ca se mai poate si acum.
nu mai tin minte daca aveai voie sa si conduci cu permisul luat la 16 ani pana la 18 ani, dar oricum era vechime, puteai sa te faci taximetrist sau instructor auto mai repede.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 9 Mar 2005, 14:19
Post #7


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Eu am inceput scoala de soferi la 17 si tot de la 17 ani am iesit pe traseu cu masina.Examenul l-am dat la 18 ani. sad.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 9 Mar 2005, 14:29
Post #8


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Art. 55. (1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
cool.gif sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, Tr, C si CE, precum si pentru subcategoriile C1 si C1E;
c) sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile D, DE, Tb si Tv, precum si subcategoriile D1 si D1E;
d) sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru conducerea autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;
e) sa faca dovada absolvirii, cel putin, a cursurilor primare;
f) sa faca dovada ca indeplineste conditiile prevazute de art.24 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, denumita in continuare ordonanta de urgenta.
(2) Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg ori o motocicleta cu atas cu un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW/kg, numai daca are o experienta de minimum 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 de ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament.
(3) Membrii misiunilor diplomatice si ai oficiilor consulare se pot prezenta la examen in vederea obtinerii permisului de conducere in conditiile stabilite prin protocol de Ministerul de Interne si Ministerul Afacerilor Externe.

din REGULAMENT de aplicare a OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutz83
post 9 Mar 2005, 18:05
Post #9


ing.


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05
From: Iasi




ei da hai ca doar aia de la scoala de soferi nu au reprezentanti ai guvernului care verifica daca ai sau nu ai 18 ani.chestia e ca poti face scoala dar tb sa ai cand dai examen cu politia 18 ani si 7 saptamani parca,deci chiar daca tu te grabesti tot pe la 18 si un pic ai sa ai permisu.


--------------------
Renault Twingo 1.2 8v 2001 - IS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 9 Mar 2005, 19:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




NU SE MAI POATE

cand am facut eu scoala adica anu trecut in vara nu se mai putea sub nici o ofrma ... nici cu interventiile instructorului.

pe 4 iulie am facut 18 an si dabea cu 2 zile inainte am avut prima sedinta.

nu exista asa ceva nu se mai risca nimeni pt. un pustan nerabdator


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apostol Bogdan
post 9 Mar 2005, 20:13
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 June 04
From: cluj-napoca




mersi mult baieti. ma gandeam sa o fac mai repede ca ziua mea e pe 16 septembrie si sa dau doar examenul cand fac 18 ani, dar nu se poate nici cu pile ca am ceva si pe la rutiera si cunosc multi instructori auto. Oare s-ar putea asa???


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus Gri comette/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 9 Mar 2005, 23:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




nimic cu tot cupile nu se risca scoala se gandesc la fel de fel manari sau chestii gen vine o pila sa bage pe cineva inainte de 18 ani si porma ii sanctioneaza etc.

si cica s-a imputit treaba cu examenu smile.gif nu mai iei pe bune aproa deloc chiar azi am vb. cu instructoru` si cam e raca intre politisit lately pt. ca acum cand s-a ingramadit lumea sa isi ia carnet pt. ca se zvonea ca se schimba metodologia ... fiecare venea cu pilele lui cu elevi si mai aveau loc de spagi.

bine ca am scapat ... sper sa ai multa rabdare si nervi tari ca e o bataie de cap ... am dat bani peste bani la tot analize cazier carnet si tot a durat vreo 3 luni povestea sad.gif(


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 10 Mar 2005, 00:00
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




dupa cum a zis si steph ...nu se mai poate de mult timp!

si eu m-am grabit si nu s-a putut, vroiam macar sa incep legislatia inainte de 18 ani dar nu m-au primit nici unii...asa ca am inceput scoala de soferi a 2-a zi dupa ce am facut 18 ani wink.gif adik anu trecut pe 19 ianuarie...pe 1 martie am luat examenul...si deja am un an de soferie 04.gif

poti sa-ti faci toate toate actele si sa-ti pregatesti dosarul inainte de 18 ani...dar scoala tot dupa ziua ta o incepi...

concluzia: nu poti face nimic, trebuie doar sa astepti sa-ti vina si tie vremea...sa nu te puna necuratul sa cnduci fara permis pe drumuri publice ca daca te prinde politia se pedepseste penal, si tu si cel care ti-a dat masina intrati la belea...si in plus primesti interdicitie la eliberarea permisului pe urmatorii 5 ani...

This post has been edited by tazzz: 10 Mar 2005, 00:02


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 10 Mar 2005, 00:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




hehe eu am resusit totusi sa fac mai devreme... duminica faceam 18 ani si vineri am avut prima sedinta. nu a fost secretara atenta in buletin. smile.gif

chiar daca prin absurd faci scoala mai devreme .... tre sa stai 30 de zile dupa implinirea varstei ... (legal) si cum toata lumea stie ac e imposibil sa faci o sedinta la 2 zile cei de la scoala te vor lalai pt. a nu intra cineva la idei ca ai facut scoala inainte de varst. deci din pacate chair nu sunt sanse... las ca o sa conduci pe urma de o sa ti se acreasca.


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 10 Mar 2005, 11:47
Post #15


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(tazzz @ 10 Mar 2005, 00:00)
concluzia: nu poti face nimic, trebuie doar sa astepti sa-ti vina si tie vremea...sa nu te puna necuratul sa conduci fara permis pe drumuri publice ca daca te prinde politia se pedepseste penal, si tu si cel care ti-a dat masina intrati la belea...si in plus primesti interdicitie la eliberarea permisului pe urmatorii 5 ani...
*



Eu am condus un an fara permis (e drept ca nu pe drumuri "expuse la vizita politiei", doar o data la doua-trei saptamani si nu singur in masina). Era mai blanda legea si cunosteam si "militienii" din zona respectiva, dar oricum, NU CONDUCETI FARA PERMIS !!! Numai eu stiu cum imi salta inima-n gat de cate ori vedeam o masina sau un om in departare. Ca sa nu mai vorbim de tatal meu, care era cu mine.

Dar de atunci au trecut vreo 6 ani jumate.

This post has been edited by Illusi0n: 10 Mar 2005, 11:50


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 15:07
Forum Renault