DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> resetare oil service, sandero 0.9 tce

Gil26
post 3 Aug 2022, 11:15
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Repet, cu RenOLink se poate reseta intervalul de revizie foarte usor , iar clona aceea OBDLinkSX pe care o ai poti sa o folosesti si cu ddt4all (dar trebuie facute cateva "artificii").

PS: faptul ca repari multele masini cu informatii de pe forumuri este OK, insa ai primit ajutor, colegii te-au ajutat, ai tot intrebat insa NU ai revenit, asa ca....
Despre "distributia pe lant la 1.0 tce 12v," si "simering" ai cerut acum aceleasi informatii si in alte trei topice lucru interzis de Regulamentul forumului, apoi la fel ca si in cazul celorlalte Logan pe care le-ai "reparat" nici macar nu cunosti ce masina este, "1.0 tce 12v" NU exista.
(iar despre ambele distributii SCe si TCe am oferit multe detalii necesare)

This post has been edited by Gil26: 3 Aug 2022, 11:55


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GhebyAxel
post 12 Oct 2022, 18:27
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 31 July 22




Poate cineva să-mi trimită și pe in PM programul DDT4ALL și/sau aplicația EcuTweaker?
Mulțumesc, anticipat!


--------------------
Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 12 Oct 2022, 20:48
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Pe forumul celalalt ai cerut ajutor cu clona OBDLinkSX si "Interface not connected", ti-am raspuns si detaliat o metoda de conectare dar nu ai mai revenit sad.gif . Apoi si acolo ca si aici ai cerut manuale de service pentru motorul D4F732 , nimeni nu ti-a (mai) raspuns ...
Acum pentru cele doua programe (si bazele de date) poate ceilalti colegi (care le-au descarcat) pot sa ti-le ofere...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GhebyAxel
post 12 Oct 2022, 23:16
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 31 July 22




Din păcate metoda descrisa de către tine, nu a funcționat în cazul meu...
Pentru manuale de service mi-a răspuns cineva, mă îndrumat către largul internet pentru a căuta un program.
Iar în caz că te întrebi pentru ce am nevoie de toate acestea:
Dețin 2 Loganuri:
Logan 2 facelift din 2018, iar aici am nevoie sa resetez intervalul de service.
Logan 1 facelift din 2012, unde vreau să îl fac full option, de la martorul de uși deschise, până la aerul condiționat și vreau să urmez traseele originale ale firelor și restul chestiilor precum ar veni din fabrica.


--------------------
Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Oct 2022, 03:53
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Puteai sa dai si un feed-back atunci, metoda descrisa (este doar una dintre ele) a functionat in cazul multor colegi, desigur ca depinde insa si de softul clonei chinezesti (pe ”piata” au aparut tot felul), tocmai de aceea am recomandat interfata originala a celor de la ScanTool cu chip si soft OK (diferenta de pret nu o consider asa de mare si merita).
Nu ma intreb de ce ai ”nevoie de toate acesteasmile.gif , programele de diagnoza sunt foarte utile si intuitive insa trebuie avut grija in lucru cu ele, mai ales cele derivate din DDT2000, pe ”largul internet” smile.gif se gasesc tot felul de versiuni, am urcat o arhiva cu un ddt4all pentru Dacia usor de instalat, EcuTweaker debuged si o baza de date pe: (LE: sters).

PS: iar pentru ”vreau să urmez traseele originale ale firelor și restul chestiilor precum ar veni din fabrica” poti sa folosesti si schemele VISU.

This post has been edited by Gil26: 13 Oct 2022, 16:21


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GhebyAxel
post 13 Oct 2022, 16:08
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 31 July 22




Din ce am mai găsit pe forum, cam aceea era singura metoda pe care am găsit-o.
Pentru soft am incercat surse din diferite locuri și cu versiuni diferite, însă tot nimic.
Pentru interfață daca diferența dintre una chinezeasca (160 lei in cazul meu) și una originala (300-500 lei, din ce am găsit eu), adică dublu la pret sau chiar mai mult, pentru tine e nimic, poate pentru alții nu e.
Pentru partea de cabluri am găsit deja schemele pentru modelul 1 2004-2008 și am terminat de instalat geamuri electrice, închidere și tot ce mai era nevoie in habitaclu.
Mulțumesc pentru arhivă.

This post has been edited by GhebyAxel: 13 Oct 2022, 16:09


--------------------
Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Oct 2022, 16:20
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Nu este singura metoda, doar aceea am detaliat-o pentru ca este mai simpla, insa se mai poate si altfel dar este putin mai complicat (de aceea nu am oferit si public). Apoi nu am scris ca interfata originala pentru mine "e nimic" (chiar daca am achizitionat tot felul de interfete) ci ca se merita, este cu totul altceva, te rog nu denatura.
Cu placere, dar mai sunt si alte versiuni de programe si baze de date, si desigur ca folosirea lor se face pe propria raspundere.
Lucru pe CAN \KWP cat mai util (si fara probleme)!

LE: ieri la 23:16 ai scris ca ”...unde vreau să îl fac full option, de la martorul de uși deschise, până la aerul condiționat și vreau să urmez traseele originale ale firelor și restul chestiilor precum ar veni din fabrica
iar azi la 16:08 ca ”..am găsit deja schemele pentru modelul 1 2004-2008 și am terminat de instalat geamuri electrice, închidere și tot ce mai era nevoie in habitaclu
Bravo wink.gif ....

This post has been edited by Gil26: 13 Oct 2022, 17:17


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GhebyAxel
post 13 Oct 2022, 17:21
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 31 July 22




M-am referit la diferența de preț, nu la întreg prețul interfeței. Dar îmi cer scuze pentru afirmația greșit spusă (scrisă).
De acord cu tine că una originală merită. In momentul de față nu-mi mai permit alte costuri suplimentare pentru a cumpăra una, abia aștept să pot să o cumpăr, dar până atunci incerc sa mă descurc cu ce am.
Procesul l-am inceput inca din iulie, anul curent. Lucrez doar in timpul liber, iar asta poate însemna și 3 ore într-o săptămână.
In momentul de față, cum am specificat deja, partea din habitaclu, cu mici excepții, ce mai necesita niște învestii, am terminat-o, urmează să trec la partea de motor.


--------------------
Dacia Logan 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 13 Oct 2022, 17:26
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Depinde si ce aiIn momentul de față”, ex daca doresti sa folosesti OK clona chinezeasca OBDLinkSX cu ddt4all atunci in program trebuie facute cateva ”artificii”, iar pentru Android si EcuTweaker este alta discutie....


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:34
Forum Renault