DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare masina noua + pastrare numere, Nelamurire privind pastrarea numerelor vechi .

Eugen.M
post 4 Jul 2020, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 09




[FONT=Arial] Va salut ,

Am deschis un nou topic pentru ca e "putin "diferit de celalalt :
Am de curand o Dacia Sandero Stepway noua pe motorina . Inainte sa fac formele de instrainare a vechii masini ( Renaul Clio ) am fost la politie ( in Bucuresti ) si am platit taxa de retinere numere , numere pentru care cu mai multi ani in urma am platit taza pentru numere preferentiale . A doua zi am definitivat actele de instrainare si m-am programat pentru inmatriculare masina noua pe data de 03-07 , ieri . Intre timp si cel caruia i-am dat masina a inregistrat-o la circa financiara locala Prahova .
Am fost incantat de programarea online , am gasit loc de parcare si doua persoane inaintea mea , dar ....cand mi-a venit randul mi s-a spus ca daca vreu numerele pentru care am facut rezervare trebuie sa astept sa imnatriculeze mai intai masina vanduta si apoi sa vin sa o inmatriculez eu ???
Am inteles de pe forum si din raspunsul dat la ghiseu ca radierea se face automat pe radierea / vinderea masinii la DGTI . Atunci eu cat si de ce trebuie sa astept ....poate nu vrea sa o inmatriculeze pana nu ii face reparatii complete / modificari...
Dumneavoastra ce parere aveti ? Este corect ?


--------------------
Dacia 1310 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Jul 2020, 18:06
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Si cam cu ce numere de inmatriculare ai vrea sa circule omul pana cand isi ia talonul si numerele de Prahova? Ca numere rosii nu poate obtine. Si-n locul lui nici n-as vrea. Si da, este corect. Masina e inmatriculata continuu.

This post has been edited by tatabobu: 4 Jul 2020, 18:07


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eugen.M
post 5 Jul 2020, 14:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 09




Buna ziua ,

Nu cred ca e corecta gandirea ta . Omul nu circula de loc ,numerele sunt la mine . Pe talon scrie data cand am radiat-o de fisc . Obligat este sa o inscrie la circa financiara locala nu si sa o inmatriculeze .
Nu mai vorbesc de cazul cand noul proprietar vrea sa-i faca o reparatie capitala , care e de durata !?
La mine constat ca nu te gandesti , eu ce fac , stau sa astept sa o inmatriculeze ca sa pot merge cu masina ? ca , cu numerele rosii nu mergi o vesnicie . Numerele le-am platit odata cand le-am luat ca preferate , le-am mai platit odata cand am platit retinerea ....si asta pentru ce ?
Si daca tot se face radierea direct dupa vanzare ? dece nu-mi dai numerele ?

Poate mai sunt si alte pareri . Eu asa gandesc !


--------------------
Dacia 1310 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eugen.M
post 17 Jul 2020, 16:00
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 09




Va salut ,

am trimis aceeasi intrebare la MAI , de unde am primit un raspuns prin care sunt anuntat ca sesizarea a fost retrimisa la directia de permise si inmatriculari . Astept raspunsul si va anunt .


--------------------
Dacia 1310 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 17 Jul 2020, 16:52
Post #5


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Pe spatele talonului menționezi data vânzării, nu a radierii. Nu mai există conceptul de radiere la vânzare. O scoți de pe rolul fiscal, îi dai lui adeverința de aici (“fiscalul”), cu care merge să o înmatriculeze, la rândul lui, în termenul legal de 90 de zile. Acolo predă numerele tale pentru distrugere sau le păstrează dacă arată o dovadă (copie a chitanței tale de rezervare), pentru a ți le returna.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eugen.M
post 18 Jul 2020, 14:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 09




Sa traiesti MyKe89 ,

Urmareste un pic evenimentele si mai gandeste-te ....
Am luat masina cand Circa financiara nu lucra cu publicul , aveam 3 luni drept de circulat cu noua masina . dupa o luna , a doua zi dupa ce au inceput lucrul cu publicul m-am infiintat acolo si am facut instrainarea masinii vechi si inscrierea masinii noi . Daca e cum spui tu , noul proprietar avea acum drep de circulat 3 luni si eu numai 2 luni ??? Ti se pare corect ? Asta daca e asa cum spui tu , dar eu nu stiu vreo lege care sa oblige cumparatorul sa inmatriculeze masina ci numai sa o inscrie la fisc ( sa plateasca impozitul ) . Dar daca noul proprietar vrea sa faca reparatii / modificari la masina , care dureaza ??
Vorbim de folosirea numerelor preferentiale , altfel poti inmatricula masina cand iti vine randul / dupa planificare
Cel care a luat de la mine masina , asa pateste , a vandut o masina de epoca la care noul proprietar vrea sa o aduca in starea originara , cu piese , cu vopsea....ori nu se stie cat dureaza . Asa ca si-a luat adio de la numerele lui . Iar proprietarul este din alt judet .


--------------------
Dacia 1310 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 19 Jul 2020, 13:11
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Salut colegul. Fara a dori sa te supar, lipsa cunoasterii legii, nu te absolva de efectele ei.
Corecta sau nu, în acest moment asta e in vigoare. Eu si un alt prieten am fi fost in aceasta situatie, dar el a fost si a platit retinere apoi a reinmatriculat masina veche inainte de vanzare (numerele vechi au fost retinute pe baza taxei achitata anterior reinmatricularii - ca sa nu poata fi date 'la rand ' pana ajungea el la drpciv), iar eu am dat masina la remat, moment in care numerele au redevenit disponibile.
Deci, solutie, daca ai taxa de retinere achitata, sa il rogi pe noul proprietar sa sacrifice 65? lei - talon + numere înmatriculare. Altfel, astepti...


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eugen.M
post 28 Jul 2020, 09:38
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 09




Am primit raspuns de la politie . De fapt ma informeaza cum lucreaza , dar nu-mi raspunde la intrebarile mele ...

Raspuns_Politie_2.jpg ( Size: 1.76mb ) Number of downloads: 85


La ce se refera / ce definesc termenii :'transcrierea transmiterii dreptului de proprietate "
se refera la inregistrarea la circa financiara sau la inmatriculare ?

This post has been edited by Eugen.M: 28 Jul 2020, 09:41


--------------------
Dacia 1310 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 28 Jul 2020, 09:58
Post #9


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate = când se duce cumpărătorul la DRPCIV să o înmatriculeze pe numele său și să primească alt talon și alte numere.

Ultimul paragraf îți răspunde clar, ai numerele rezervate dar le poți folosi abia după ce cumpărătorul înmatriculează mașina pe numele lui, fix ce ți-am spus și noi.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Jul 2020, 10:00
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




raspunde chiar f bine intrebarii tale, astepti ca ala sa inmatriculeze cotoarba si atunci numerele devin disponible; Daca nu vrea sa o faca iti zice si ce sa faci
Politia nu raspunde intrebarii "este corect" ci iti zice ce ai de facut conformlegii.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eugen.M
post 5 Aug 2020, 10:16
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 January 09




QUOTE(einstein1984 @ 28 Jul 2020, 10:00)
raspunde chiar f bine intrebarii tale, astepti ca ala sa inmatriculeze cotoarba si atunci numerele devin disponible; Daca nu vrea sa o faca iti zice si ce sa faci
Politia nu raspunde intrebarii "este corect" ci iti zice ce ai de facut conformlegii.
*



Eu nu contest legalitatea operatiunii , vreau o modificare a legii , sa fie mai corecta . Nu ti se pare in neregula faptul ca plata retinerii numerelor este ca la loz in plic ? macar acolo sti din start ca poti sa nu castigi , dar aici nu . Din raspuns , eu am inteles ":
-ca noul proprietar are dreptul sa tina numerele si sa circule 90 de zile !
- Se considera masina scoasa de pe numele meu dupa aceasta perioada sau dupa ce o inmatriculeaza la politie ?!
Pai , mie mi-a dat tot 90 de zile numere provizorii , dar am putut sa fac instrainarea numai dupa 30 de zile (din cauza pandemiei ).... noul proprietar are dreptul sa circule 90 de zile si eu doar 60 de zile .
Legal eu pierd numerele sau mai stau pe tusa 30 de zile AM PLATIT DEGEABA !
Noul proprietar a inregistrat masina la fisc in cateva zile de la inregistrarea procesului verbal de instrainare la circa financiara de unde apartin ......in continuare el merge cu masina inregistrata pe numele lui si cu numerele pe numele meu ????
Ori atata timp cat au baze de date comune , folosesc ca date de indentificare serie de motor si serie de sasiu consider ca se pot face modificari in lege pentru a se remedia inadvertentele .
Asa cum am spus sunt situati normale , nu de rea vointa , cand noul proprietar intarzie inmatricularea din motive intemeiate ...reparatii , modificari ...merita incercat sa se modifice ceva .

Intre timp , problema mea personala s-a rezolvat . Dar ramane vatabila problema .


--------------------
Dacia 1310 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Aug 2020, 10:46
Post #12


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu zic sa va adresati Senatorului sau deputatului dvs sa se ocupe de subiect.
O idee ca sa va asigurati numerele disponibile era sa vindeti masina inainte de a o cumpara pe cea noua, noul propietar avea timp sa o inamticuleze si numerele ceveneau disponibile cand sosea cea noua, dar daca vrei sa ai si prajitura sa o si vinzi e mai greu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:35
Forum Renault