DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SENZOR DE PLOAIE, automatizare de luat in seama

hash
post 18 Sep 2008, 21:50
Post #31


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(wrcristi @ 17 Sep 2008, 21:28)
"Batrane" FELICITARI!
daca reusesc sa fac rost(cateva bucati) de senzorul montat pe parbrizele modelelor renault si cu putin din banda de  cablaj crezi ca te poate ajuta cu ceva sa evoluezi in executia produsului ?
am incercat si eu sa adaptez un astfel de montaj dar am vazut ca uch-ul de logan nu suporta din lipsa de comunicare can,daca m-am exprimat bine
bafta!
*



n-ai nevoie sa te bagi peste CAN


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denwer
post 21 Sep 2008, 07:13
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 14 October 07




Tot respectul si felicitari!Esti tare.Ma intereseaza si pe mine daca-l scoti pe piata.


--------------------
logan 1,5 DCi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neuron
post 24 Sep 2008, 18:07
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 January 07




nu ar trebui sa sti ceva electronica pt a fabrica asa ceva??oricum..merita aplauze la scena deschisa pt realizare... BRAVO


--------------------
dacia 1310 '99 - berlina
ex. 1310 - 99
ex. Logan 1.6 - 05
Duster - 18
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 24 Sep 2008, 18:19
Post #34


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(neuron @ 24 Sep 2008, 18:07)
nu ar trebui sa sti ceva electronica pt a fabrica asa ceva??
*


Nu! Poti sa te duci si la un electronist.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 20 Oct 2008, 21:35
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Din filmuletele facute, pare mai mult un senzor luat de la dezmembrari si adaptat cu un pic 16f628, nu facut de tine. Dar ma rog, sa revenim ontopic.

QUOTE(OldMan @ 25 May 2008, 11:55)
Apoi intalnirea fascicolului emis de led-ul in infrarosu trebuie sa focalizeze pe suprafata exterioara a parbrizului pentru a scoate grosimea sticlei si a folosi picatura de apa drept oglinda concava ce intoarce fascicolul spre fotorezistor.
Nu va limitati la un singur fascicol emis de un singur led, se lucreaza pe o arie care se determina experimental.
E bine a se stabili in soft exact lungimea de unda pentru infrarosu(se creaza un filtru trece banda) pentru a nu fi influientat de soare, faruri etc. Trebuie sa vada numai picatura si atat.
Spor si nervi tari.
*



Senzorii de ploaie functioneaza exact pe dos: adica se bazeaza pe teoria reflexiei totale iar in cazul aparitiei picaturilor de ploaie fascicolul infrarosu (nu se face nici un filtru trece banda, ca nu e semnal audio, ci se moduleaza) nu este reflectat total la receptor din cauza dispersiei cauzate de schimbarea indicelui de refractie.

Deci degeaba lumea asteapta pe aici schema sau modul de vanzare la bursa daca ideea expusa e gresita.

Schema electronica este simpla, mai complicata este pozitionarea senzorilor. Deci pentru emitator se foloseste un led infrarosu comandat de un microcontroller iar ca receptor, ori un receptor infrarosu dedicat (TSOP...) ori un fototranzistor ir ( nu am auzit de fotorezistor care sa lucreze in ir). Senzorii trebuie pozitionati la 45 de grade de parbriz astfel incat fascicolul sa se reflecte in parbriz si sa ajunga la emitator. In cazul aparitiei picaturilor de ploaie, la receptor nu ajunge intreg semnalul emis si astsfel microcontrollerul trimite comanda de stergere catre UCH.

Cam atat despre teoria de functionare, montajul este facut, urmeaza montarea pe masina a senzorilor si testele de rigoare.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldMan
post 21 Oct 2008, 06:36
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 8 April 05




serios? ideea e cat se poate de corecta...numai ca cei care o folosesc se impiedica in orgoliu. Pentru ca sistemul optic e complicat am preferat sa folosesc ceva gata inventat, nu sa descopar acum apa calda si mersu pe jos.
Uite cat de simplu e un senzor de ploaie, cu partea electronica si sistemul optic de refractie.
Ia si tu unu de la dezmembrari si fa ce am facut eu.

21 Oct 2008, 06:37:
serios? ideea e cat se poate de corecta...numai ca cei care o folosesc se impiedica in orgoliu. Pentru ca sistemul optic e complicat am preferat sa folosesc ceva gata inventat, nu sa descopar acum apa calda si mersu pe jos.
Uite cat de simplu e un senzor de ploaie.

This post has been edited by OldMan: 21 Oct 2008, 06:37

Attached thumbnail(s)
PIC_0049.JPG ( Size: 282.88k ) Number of downloads: 3439
PIC_0050.JPG ( Size: 324.81k ) Number of downloads: 3707
PIC_0052.JPG ( Size: 270.42k ) Number of downloads: 3548
PIC_0053.JPG ( Size: 271.66k ) Number of downloads: 3593
PIC_0051.JPG ( Size: 333.54k ) Number of downloads: 3620
PIC_0051.JPG ( Size: 53.77k ) Number of downloads: 1193


--------------------
Logan 1,5 dci ABS plus 2007 - SV-91-KUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 21 Oct 2008, 07:41
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




QUOTE(OldMan @ 24 May 2008, 11:47)
"dupa lupte seculare..." am reusit sa finalizez ceea ce de mult nu-mi dadea pace: senzorul de ploaie. Ideea a venit de la masinile care se respecta.
Da sa nu batem campii...ca senzor am folosit parti componente de la un mouse cu infrarosu iar partea eletronica ....de actionare a motorului si de interpretare a semnalelor primite are la baza un PIC16F628SOIC
*



Pana la urma ai luat senzorul de la dezmembrari sau ai folosit "sistemul optic" din mouse?
Nu descopera nimeni apa calda, intai spui ca senzorul e facut de tine...apoi ca de fapt era complicat si l-ai "imprumutat" de la dezmembrari. Mai bine spuneai adevarul de la inceput si nu mai astepta lumea pe aici sa "evaluezi costurile de productie".
De luat unul de la dezmembrari si adaptat un microcontroller care sa dea comanda catre stergatoare cand primeste/nu primeste impuls/tensiune pe unul/mai multi pini e simplu. Satisfactia e cand realizezi toata schema singur, nu cand te lauda lumea pe forum pentru lucruri care te lauzi ca le-ai facut.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Oct 2008, 08:45
Post #38


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(OldMan @ 21 Oct 2008, 07:36)
Ia si tu unu de la dezmembrari si fa ce am facut eu
OldMan, linisteste-te! Eu inteleg ca ai descoperit internetul la batranete si acum incerci sa iti lauzi "experienta" pe net, dar pentru asa ceva exista mirc, hi5, etc ... Nimeni nu da doi bani pe atitudinea asta. Posteaza in continuare realizarile tale, daca vrei sa cresti in "grad" pe forum. Ca probabil asta iti doresti cu disperare.

Este foarte bine ca te documentezi si realizezi diferite montaje. Multa lume apreciaza asta.

This post has been edited by IRONICK: 21 Oct 2008, 10:09


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldMan
post 21 Oct 2008, 11:20
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 8 April 05




QUOTE(Mythica @ 21 Oct 2008, 07:41)
Pana la urma ai luat senzorul de la dezmembrari sau ai folosit "sistemul optic" din mouse?
Nu descopera nimeni apa calda, intai spui ca senzorul e facut de tine...apoi ca de fapt era complicat si l-ai "imprumutat" de la dezmembrari. Mai bine spuneai adevarul de la inceput si nu mai astepta lumea pe aici sa "evaluezi costurile de productie".
De luat unul de la dezmembrari si adaptat un microcontroller care sa dea comanda catre stergatoare cand primeste/nu primeste impuls/tensiune pe unul/mai multi pini e simplu. Satisfactia e cand realizezi toata schema singur, nu cand te lauda lumea pe forum pentru lucruri care te lauzi ca le-ai facut.
*



daca e asa de simplu fa si tu. Eu am avut idea de a cauta si de a incerca si a experimenta, am inceput cu lucruri care am crezut ca pot duce la ceva. Nu aveam de unde sa le stiu pana nu experimentezi.
A functionat si ideea cu mouse-ul, macar am avut-o, altii nici atat nu-i duce capu.
Si daca tot esti asa de tare sa vad cum scapi de lumina ambianta care-ti cade pe fototranzistor ca tu cand vorbesti de filtre trece banda te gandesti la audio, ca numai acolo ai frecvente, lumina nu e o unda electromagnetica de o anumita frecventa functie de spectru. Sa vad cum scapi de farurile care-ti bat noaptea din fata, si problema condensului pe timp de iarna. Si mai apoi sa faci ca miscarea stergatoarelor sa fie functie de cantitatea de apa cazuta pe parbriz.

Eu am avut ideea, n-am mai vazut pe nimeni pe acest forum, am stiut ce trebuie imbinat, fa si tu daca esti asa tare. Valabil si pentru Ironick. Nu stiu daca am descoperit internetu la batranete, cert e ca la tinerete am fost pe la scoala.
Aceeasi atitudine zeflemista ai si tu (Ironick) ce nu-ti place? Vad ca nu-ti place competitia. Vino si tu cu ceva "inventat" de tine , nu cu o interfata de doi lei cu doua tranzistoare.
Uita-i....intai sa inventat osciloscopu si apoi internetu.

This post has been edited by OldMan: 21 Oct 2008, 11:30


--------------------
Logan 1,5 dci ABS plus 2007 - SV-91-KUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Oct 2008, 11:37
Post #40


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




OldMan, esti singurul de pe forum in competitie. Nimeni nu gandeste ca tine, atitudinea asta de mos cu minte de copil o ai numai tu. Pentru noi nu conteaza care este mai tare.

Pana una alta, pune si tu ceva GRATIS pe forum. Chiar daca are 2 tranzistoare.

This post has been edited by IRONICK: 21 Oct 2008, 11:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 21 Oct 2008, 12:10
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Atunci topicul ar trebui mutat la diverse cu titlul "Am avut o idee pe care n-a mai avut-o nimeni, hai sa luam un senzor de ploaie si sa-l montam pe Logan"
Daca tot e topic de imbunatatiri se prezinta scheme, solutii, se dezbat (chiar daca unii nu suporta/accepta sa fie contrazisi si se cred intr-o competitie) propuneri si poate iese ceva bun din toate aceste discutii.
O sa fac in continuare teste si o sa scap de lumina farurilor (apropo, senzorul TSOP... are filtru intern - vezi datasheet-ul)

Attached File(s)
Attached File  Vishay__TSOP34836..pdf ( 196.3k ) Number of downloads: 522


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Oct 2008, 12:11
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa inteleg ca sustinerile de pe aici (ca s-a facut montajul cu blocul optic de la un mouse (nu s-a spus ca s-a incercat, ci ca s-a finalizat), ca s-au pus filtre pe fototranzistori) au fost de fapt MINCIUNI?
Si cand minciuna a fost scoasa la suprafata lumea s-a basicat?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldMan
post 21 Oct 2008, 18:44
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 8 April 05




QUOTE(IRONICK @ 21 Oct 2008, 11:37)
OldMan, esti singurul de pe forum in competitie. Nimeni nu gandeste ca tine, atitudinea asta de mos cu minte de copil o ai numai tu. Pentru noi nu conteaza care este mai tare.

Pana una alta, pune si tu ceva GRATIS pe forum. Chiar daca are 2 tranzistoare.
*




in primul rand ca nu sunt mos, la 39 de ani multi mosi ar vrea sa fie, multe am pus gratis, cauta la computer de bord, o chestie din care multi au facut bani si pe forum au dat o sumedenie de date false, da acolo voi nu sareati in sus. De ce?

21 Oct 2008, 18:50:
QUOTE(klaus @ 21 Oct 2008, 12:11)
Sa inteleg ca sustinerile de pe aici (ca s-a facut montajul cu blocul optic de la un mouse (nu s-a spus ca s-a incercat, ci ca s-a finalizat), ca s-au pus filtre pe fototranzistori) au fost de fapt MINCIUNI?
Si cand minciuna a fost scoasa la suprafata lumea s-a basicat?
*



nu s-a basicat nimenea, ideea in totalitate i-mi apartine

Tu poate cu termenul de "cocalari" ar trebui ca moderator sa recunosti ca ai incalcat : e) Nu este permis atacul la persoana. Nu atacati persoanele ci ideile lor.
si apoi sa dai sfaturi.

Uite o chestie care ti se potriveste manusa :
"Moderatorii nu au pretentia ca sint obiectivi 100% si nici ca respecta regulile democratice intotdeauna de regulament ce sa mai vorbim. In acest sens, poti ramine foarte usor fara drept la replica sau sa constati ca subiectul care te intereseaza este inchis fara drept de apel. "
Poate de luat in calcul pe viitor

This post has been edited by OldMan: 21 Oct 2008, 18:50


--------------------
Logan 1,5 dci ABS plus 2007 - SV-91-KUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Oct 2008, 18:54
Post #44


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Si ... atacul la persoana unde este? mellow.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldMan
post 21 Oct 2008, 18:56
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 8 April 05




QUOTE(Mythica @ 21 Oct 2008, 12:10)
Atunci topicul ar trebui mutat la diverse cu titlul "Am avut o idee pe care n-a mai avut-o nimeni, hai sa luam un senzor de ploaie si sa-l montam pe Logan"
Daca tot e topic de imbunatatiri se prezinta scheme, solutii, se dezbat (chiar daca unii nu suporta/accepta sa fie contrazisi si se cred intr-o competitie) propuneri si poate iese ceva bun din toate aceste discutii.
O sa fac in continuare teste si o sa scap de lumina farurilor (apropo, senzorul TSOP... are filtru intern - vezi datasheet-ul)
*




ce te oftici asa, esti tare faci si din bucati, dovedeste macar ca esti in stare atat cat ma critici tu si dupa aceea mai vorbim.
La senzoru ala care-l propui atat sa-i faci: alimenteazal si pune un voltmetru pe iesire apoi bagal in intuneric si scoate-l la lumina....mai vorbim.
Vezi sa nu uiti ca iesirea e analogica, vezi ce microcontroler folosesti. Si vezi ai grija cum interpretezi factorul de umplere variabil...ca ala numai asta stie...la telecomanda ai pulsuri scurte cu factor de umplere diferit....vezi ca-ti trebuie osciloscop.

This post has been edited by OldMan: 21 Oct 2008, 19:01


--------------------
Logan 1,5 dci ABS plus 2007 - SV-91-KUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Oct 2008, 18:59
Post #46


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Altu' care crede ca daca si-a facut ceva la masina, si a prezentat pe aici, toti trebuie sa ii dea dreptate. wacko.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldMan
post 21 Oct 2008, 19:05
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 8 April 05




QUOTE(AR-18-MOS @ 21 Oct 2008, 18:59)
Altu' care crede ca daca si-a facut ceva la masina, si a prezentat pe aici, toti trebuie sa ii dea dreptate. wacko.gif
*



cafeneaua, unde esti tare e ceva mai jos.


--------------------
Logan 1,5 dci ABS plus 2007 - SV-91-KUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 21 Oct 2008, 19:24
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




QUOTE(Mythica @ 21 Oct 2008, 08:41)
Pana la urma ai luat senzorul de la dezmembrari sau ai folosit "sistemul optic" din mouse?
Nu descopera nimeni apa calda, intai spui ca senzorul e facut de tine...apoi ca de fapt era complicat si l-ai "imprumutat" de la dezmembrari. Mai bine spuneai adevarul de la inceput si nu mai astepta lumea pe aici sa "evaluezi costurile de productie".
De luat unul de la dezmembrari si adaptat un microcontroller care sa dea comanda catre stergatoare cand primeste/nu primeste impuls/tensiune pe unul/mai multi pini e simplu. Satisfactia e cand realizezi toata schema singur, nu cand te lauda lumea pe forum pentru lucruri care te lauzi ca le-ai facut.
*




QUOTE(klaus @ 21 Oct 2008, 13:11)
Sa inteleg ca sustinerile de pe aici (ca s-a facut montajul cu blocul optic de la un mouse (nu s-a spus ca s-a incercat, ci ca s-a finalizat), ca s-au pus filtre pe fototranzistori) au fost de fapt MINCIUNI?
Si cand minciuna a fost scoasa la suprafata lumea s-a basicat?
*



Busted.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 21 Oct 2008, 20:03
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




QUOTE(OldMan @ 21 Oct 2008, 18:56)
ce te oftici asa, esti tare faci si din bucati, dovedeste macar ca esti in stare atat cat ma critici tu si dupa aceea mai vorbim.
La senzoru ala care-l propui atat sa-i faci: alimenteazal si pune un voltmetru pe iesire apoi bagal in intuneric si scoate-l la lumina....mai vorbim.
Vezi sa nu uiti ca iesirea e analogica, vezi ce microcontroler folosesti. Si vezi ai grija cum interpretezi factorul de umplere variabil...ca ala numai asta stie...la telecomanda ai pulsuri scurte cu factor de umplere diferit....vezi ca-ti trebuie osciloscop.
*



Tii mortis sa ai dreptate si tot o dai intruna cu "fa tu daca esti tare".

Nu te-am criticat, am intrebat doar ce senzor ai folosit pentru ca una ai spus la inceputul topicului, functionarea ai descris-o exact pe dos iar in filmulete se vedea un senzor de ploaie aftermarket sau luat de la dezmembrari.

Folosesc pulsuri de 600us cu factor de umplere 50% si atunci iesirea senzorului e digitala (vezi datasheet-ul atasat).

Osciloscopul trebuie sa fie rusesc? Si trebuie sa postez poze cu el?


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Oct 2008, 20:11
Post #50


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(AR-18-MOS @ 21 Oct 2008, 18:54)
Si ... atacul la persoana unde este? mellow.gif
*




QUOTE(Mythica @ 21 Oct 2008, 20:03)
Tii mortis sa ai dreptate si tot o dai intruna cu "fa tu daca esti tare".

Nu te-am criticat, am intrebat doar ce senzor ai folosit
*


Si nici la intrebare nu a raspuns ...

21 Oct 2008, 20:11:
QUOTE(OldMan @ 21 Oct 2008, 19:05)
cafeneaua, unde esti tare e ceva mai jos.
*


Ce te face sa crezi ca aveam nevoie de informatia aceea?

This post has been edited by AR-18-MOS: 21 Oct 2008, 20:11


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Oct 2008, 21:34
Post #51


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(OldMan @ 21 Oct 2008, 19:44)
Tu poate cu termenul de "cocalari" ar trebui ca moderator sa recunosti ca ai incalcat : e) Nu este permis atacul la persoana. Nu atacati persoanele ci ideile lor.
si apoi sa dai sfaturi.
*

In primul rand nu ti-am zis ca esti un cocalar.
Am spus ca, in opinia mea (ca ce spun eu e opinia mea, nu e adevarul absolut) cei care au pozitii albastre, ilegale si care sunt pasibile de suspendare de talon pentru modificari la instalatia de iluminare sunt cocalari.
Ca tu te-ai simtit (desi eu nici macar nu stiam ca ai pozitii albastre) este alta treaba.
Si e adevarat, le-am urat o intalnire fructuoasa cu organul. Acuma la care organ s-a gandit fiecare, treaba lui!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 21 Oct 2008, 23:10
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




daca doriti am eu o schema printr-un Tehnium dar sa o caut sa o scanez si o sa o postez care face acelasi lucru si nu era complicata


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 21 Oct 2008, 23:38
Post #53


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(OldMan @ 24 May 2008, 12:47)

ca senzor am folosit parti componente de la un mouse cu infrarosu iar partea eletronica ....de actionare a motorului si de interpretare a semnalelor primite are la baza un PIC16F628SOIC
*


"mouse cu infrarosu"? exprimarea lasa un pic de dorit, avand in vedere ca vine din partea unuia care pretinde ca are cunostiinte solide de electronica.

QUOTE(Mythica @ 20 Oct 2008, 22:35)
Din filmuletele facute, pare mai mult un senzor luat de la dezmembrari si adaptat cu un pic 16f628, nu facut de tine. Dar ma rog, sa revenim ontopic.
Senzorii de ploaie functioneaza exact pe dos: adica se bazeaza pe teoria reflexiei totale iar in cazul aparitiei picaturilor de ploaie fascicolul infrarosu (nu se face nici un filtru trece banda, ca nu e semnal audio, ci se moduleaza) nu este reflectat total la receptor din cauza dispersiei cauzate de schimbarea indicelui de refractie.

Deci degeaba lumea asteapta pe aici schema sau modul de vanzare la bursa daca ideea expusa e gresita.

*


Mythica are dreptate, e vorba despre reflexia interna totala:

QUOTE(wikipedia)
The most common rain sensor implementation is based on the principle of total internal reflection: an infrared light is beamed at a 45-degree angle into the windshield from the inside near the lower edge — if the glass is wet, less light makes it back to the sensor, and the wipers turn on.



QUOTE(OldMan @ 21 Oct 2008, 12:20)
A functionat si ideea cu mouse-ul, macar am avut-o, altii nici atat nu-i duce capu.
Si daca tot esti asa de tare sa vad cum scapi de lumina ambianta care-ti cade pe fototranzistor ca tu cand vorbesti de filtre trece banda te gandesti la audio, ca numai acolo ai frecvente, lumina nu e o unda electromagnetica de o anumita frecventa functie de spectru. Sa vad cum scapi de farurile care-ti bat noaptea din fata, si problema condensului pe timp de iarna. Si mai apoi sa faci ca miscarea stergatoarelor sa fie functie de cantitatea de apa cazuta pe parbriz.



modulatie



--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Oct 2008, 00:03
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Acuma, avand in vedere cate "adevaruri" au fost pe aici, nu m-ar mira sa fie chiar un http://www.tuning100.ro/products.php?id=236


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Oct 2008, 09:12
Post #55


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(bygy007 @ 22 Oct 2008, 00:10)
daca doriti am eu o schema printr-un Tehnium dar sa o caut sa o scanez si o sa o postez care face acelasi lucru si nu era complicat
Orice informatie in plus nu strica.

PS. Dar sa nu fie montaj PD1A ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 22 Oct 2008, 23:52
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




era cu M324 si ceva tranzistoare am vrut sa o incerc la vremea aia dar m-am razgindit


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 23 Oct 2008, 11:05
Post #57


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(OldMan @ 21 Oct 2008, 19:56)
ce te oftici asa, esti tare faci si din bucati, dovedeste macar ca esti in stare atat cat ma critici tu si dupa aceea mai vorbim.
La senzoru ala care-l propui atat sa-i faci: alimenteazal si pune un voltmetru pe iesire apoi bagal in intuneric si scoate-l la lumina....mai vorbim.
Vezi sa nu uiti ca iesirea e analogica, vezi ce microcontroler folosesti. Si vezi ai grija cum interpretezi factorul de umplere variabil...ca ala numai asta stie...la telecomanda ai pulsuri scurte cu factor de umplere diferit....vezi ca-ti trebuie osciloscop.
*


a inebunit si asta se crede mare inginer vrea sa arate la lume ce multe stie el si sa vina lumea el,restu sunt niste incompetenmti etc.


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FRATELLO
post 27 Oct 2008, 18:44
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 920
Joined: 7 November 06
From: PLOIESTI




In numarul 2 ( din anul ... cand toti eram mai tineri smile.gif ) al revistei "Electronistul" domnul P.Nicolae a publicat schema pentru "Comanda automata a stergatorului de parbriz". Sper sa nu fie cu suparare daca o postez aici ...Numai bine !

Attached thumbnail(s)
senzor_ploaie.jpg ( Size: 815.11k ) Number of downloads: 1194


--------------------
DACIA LOGAN old 1.5 dCi-E4 ; now 1.2 @ 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 27 Oct 2008, 20:49
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




da despre asta era vorba , o stiam dar nu am gasit revista , este pe undeva bine blush.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 14 Nov 2013, 09:07
Post #60


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




a murit topicul, poate il reinviem....


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 07:18
Forum Renault