DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

124 Pages « < 97 98 99 100 101 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garajul meu, -= jurnal =-

cristic1982
post 11 May 2021, 10:27
Post #2941


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.194
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Vezi că poate sunt niște găuri de scurgere dinspre panoul de plastic spre fața metalică a ușii astfel încât să curgă apa din panou în ușă.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 May 2021, 08:01
Post #2942


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am identificat problema...apa intra in usa pe la geam, buza aia de cauciuc care vine pe marginea usii, la baza geamului, a fost demontata de idiotiii care au vopsit masina si a fost pusa prost la loc, lasand un mic luft intr-un colt. Pe acolo intra apa, care se scurge prin usa si iese pe partea cealalta pe sub fara de usa, iar de acoolo, chederul o ajuta sa treaca peste prag in masina - modul in care apa circula prin usa trebuie sa il mai vad, ca aseara dupa ce am dat jos fata de usa m-am edificat cu privire la fenomen. Sper sa nu fi uitat dobitocii aia sa puna ceva la loc...cand ma gandesc cate probleme am avut cu patiseriii lu’ peste, atelier reconandat si para-recomandat... Sper ca a dat faliment intre timp sau s-a trezit patronul la realitate si fie i-a dat afara pe salahorii aia, fie a inchis sandramaua si a deschis loc de luat carne in locul ei...
Am cautat sa cumpar alt ornament din ala pt baza geamului, nu il gasesc, doar prin State am gasit ceva la un dealer Kia, nu stiu daca si cum livreaza. Si costa cam 100 de USD, macar sa mi-l poata trimite...
Cu alte cuvinte, umblu cu problema asta din octombrie 2019 si nu mi-am dat seama...a durat ceva sa se aduna atata apa cu
Pana una alta, am pus un sac de plastic peste cadrul geamului, sa nu mai curga apa pe acolo pana gaesc solutia sa o repar, mai ales ca pe aici ploua iar de trei zile...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 12 May 2021, 08:18
Post #2943


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Peria de geam poate fi adusa la normal cu miscari fine si apoi montata bine. Eu le scot periodic sa le spal si nu le-am mai stricat... biggrin.gif
Vezi in usa sa nu ai vreun fir pus aiurea, sau altceva, care sa canalizeze apa spre interior. Nu stiu daca Kia avea acoperiri de plastic (o folie autoadeziva) pe gaurile tehnologice. Daca avea, sigur nu ti-au mai pus. Eu le-am facut la Logan (care n-are din fabrica) din folie PEE de ambalaje electronice lipita cu prenandez, asa n-am mai avut nevoie sa pun nenorocitul ala de mastic smoala.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 May 2021, 09:13
Post #2944


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Folia era acolo, ca fusese pusa prost la loc e partea a doua. Noroc cu folia, ca a mai estompat aia din stropi, cred ca apa curgea pe manunchiul de fire din usa.
Am sa iau folie ppe sa refac toata protectia, sa o lipesc bine cu adeziv, iar in paralel ma uit si la peria aia de geam, sa vad cum o pot pune la loc cum trebuie. In plus, pe diagrame apare un fel de cheder si in soatele periei de geam, ma gandesc sa nu il fi pus pe ala la loc. Pentru ca nu stiam exact de unde vine apa si ma gandeam ca e o problema cu chederele de pe usa, am luat de pe amazon un cheder adeziv de tip P, azi trebuie sa imi ajunga. Cred ca o sa pun si o fasie din ala pe geam, exact sub perie, astfel incat sa duca apa spre partea exterioara din interiorul usii, nu spre interior.
O sa ma uit si la cablaj cum vine, sa gassc si pt ala o solutie.
Bine ca am descoperit problema...acum sa gasesc si cea mai buna solutie.
Merci de sfaturi, daca mai aveti careva idei, do share...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 12 May 2021, 14:07
Post #2945


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(b06fcn @ 12 May 2021, 09:01)
a fost demontata de idiotiii care au vopsit masina si a fost pusa prost la loc, lasand un mic luft intr-un colt.


Dores strikes again. De asta imi e pur si simplu scarba sa apelez la ei cand vine vorba de tinichigerie, parbrize sau alte alea. Sper sa nici nu am nevoie vreodata.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 May 2021, 16:08
Post #2946


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




De aia imi si pare rau ca m-am dus la idiotii aia, baiatul cu care lucrez de obicei mi-a zis ca nu s-ar baga ca e culoarea cam pretentioasa si nici nu avea timp cand aveam eu nevoie, dupa care doreii lui peste prajit mi-au tinut masina mult peste perioada cand as fi putut duce-o la omul dinainte, dupa care, cand sa o iau, a trebuit sa o las pentru retusuri si revopsiri la jumatate din elemente. Bine ca am ingrosat obrazul - asa na gandeam atunci, cand i-am zis la final patronului ca nu-i mai dau toti banii ceruti si ne-am inteles la mai putin...dupa aia, vazand ca masina a iesit totusi OK overall, mi-a parut rau...acum imi pare rau ca nu m-am tocmit mai mult.
Oricum aseara si-a luat un whatsapp plin de referinte academice referitoare la calitatea muncii salahorilor si zugravilor din subordine.
Asta e, vorba aia cu pomul laudat e de mare angajament...
Bine ca am descoperit problema, acum trebuie sa-mi fac si timp sa o remediez...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 15 May 2021, 10:36
Post #2947


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




MI-am confirmat ca am descoperit exact problema la Kia, dupa ce am dat jos fata de usa am pus un sac mare de plastic peste cadrul geamului si am lasat masina asa, de cateva zile ploua in continuu aici, aseara nu mai era apa in usa si nici in masina, in ciuda ploii persistente. Deci apa intra doar pe la chederul de la peria exterioara, trebuie sa dau jos geamul ca sa pot umbla la peria aia. Cred ca desteptii aia de la vopsitorie au scos peria fara sa scoata geamul si cand au pus-o la loc nu au aliniat-o cum trebuie cu chederul care vine sub perie si care, din schemele explodate de piese, nu am dedus daca sta pe geam sau pe perie...
Din acelasi ciclu de meseriasi idioti la vopsitorie, tot aseara am constatat ca au legat aiurea senzorii de parcare din spate, observasem chestia asta dupa vopsire, dar m-am gandit ca sunt chinezarii de 5 dolari si nu le-am dat atentie, ca isi faceau cat de cat treaba...aseara, cand sa bag masina intr-un garaj, sa pot lucra azi pe uscat la ea, am observat ca desi eram cu partea dreapta aproape de zid, pe ecran aparea ca obstacolul e pe stanga si uneori in tot spatele...desi in stanga si in spate era liber...
In rest am nevoie de o solutie sa pot spala masina cum trebuie, am fost la self-wash, am trecut prin toate programele, dar tot a ramas ca un fel de pacla pe caroserie, iar cand am vrut sa o sterg cu o piele de caprioara s-a innegrit toata...sa ma duc la spalatorie cu perii parca nu ma indur, ca nu stiu in ce stare sunt periile alea, ma gandesc sa ma duc seara tarziu, cand nu e lume, intre doua jetoane sa iau masina la burete...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 May 2021, 12:26
Post #2948


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Trebuie doar repetată spălarea cu spuma și agitarea cu mănușă. Probabil ai traffic film și ăla e încăpățânat. Ți-ar prinde bine și o spălare cu argilă și atunci chiar iei tot meclemul de pe ea.
Insistă. Nici nu trebuie sa iei tot din prima, dacă o speli bine de câteva ori la 2 zile sigur o dovedești.
Sunt destui și aici pe forum care te pot îndruma.

Legat de asta:
QUOTE(b06fcn @ 15 May 2021, 10:36)
Cred ca desteptii aia de la vopsitorie au scos peria fara sa scoata geamul si cand au pus-o la loc nu au aliniat-o cum trebuie cu chederul care vine sub perie si care, din schemele explodate de piese, nu am dedus daca sta pe geam sau pe perie...
*


Știu că personajele mucix și b06fcn nu sunt întotdeauna pe aceeași lungime de undă aici pe forum, dar persoana din spatele lui mucix a tras multe de pe urma oamenilor care nu își respectă munca și sunt profi doar când când se laudă. Ce bine mi-ar fi prins pe vremea aia niste validare din asta, cum că oricine poate da de cârpaci din ăștia și la cei mai lăudați pomi și nu e neapărat vina ta că iese un rahat.

Nu știu cum stai cu plsihicul acum că te gândești că cine știe ce altele au mai stricat, dar uite că încet încet tot tu o pui la punct. Bine că ai timp, loc și dispoziție să ți le faci singur.

Suptcesuri!


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 May 2021, 19:40
Post #2949


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@mucix - 🙏. O sa ma ocup de traffic filmul ala, doar sa am ceva timp la dispozitie si sa ne ridice astia ora de intrat in casa la 21h00, sa am timp sa ma duc la spalat cand e gol...am gasit o spalatorie din asta cu fise si pe langa mine, sa mai cumpar o manusa si rezolv.
De restul stiu cum e, din cauza unor idioti ca astia cu vopsitul am inceput sa fac eu de toate la masini, dar la vopsit chiar nu am cum sa ma bag...
Am lucrat azi nitel la masina, intre doua ploi, am scos peria de pe exterior, care nu mai avea si chederul interior, asa cum apare in poze, deci idiotii fie au uitat sa il mai puna, fie l-au stricat la demontaj si au zis ca merge si fara. Plus ca si peria a fist pusa stramb si nu mai calcau cum trebuie aripioarele de sters geamul. Aia se poate remedia, plus ca noul cheder de tip P luat de pe amazon intra la fix acolo cu mici modificari, iar chederul de tip D din silicon, de 14 mm, vine perfect pe geam, exact sub perie si etanseaza ok acolo. Trebuie sa vad cum dau geamul jos, ca sa lipesc bine chederul respectiv.
Ce ma enerveaza e ca nu am descopeit problema asta acasa, inainte de a veni aici, ca acolo o rezolvam mai bine si mai repede in garaj. Aici a trebuit sa mai cumpar scule de desfacut plastice, sa mai iau clipsuri si alte alea...

This post has been edited by b06fcn: 16 May 2021, 19:42


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 May 2021, 12:33
Post #2950


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mai e o varianta, dupa self service dai cu un quick detailer/waterless wash si stergi cu microfibra, mai ia si ala din carmaz. Ca poate la self servce nu te lasa cu manusa si galeata. Desi din cand in cand o spalare cu perii ajuta la curatare.

This post has been edited by einstein1984: 17 May 2021, 13:29


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 17 May 2021, 13:24
Post #2951


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Bai nene, astia mai destepti, lamuriti-ma si pe mine cum e cu microfibra pe vopsea: eu stiu ca microfibra are de fapt niste "carlige" in franjurii aia ca sa agate praful, carlige care de fapt zgarie suprafete lucioase. De aia nu le folosesti la piano black, spre exemplu.

Am luat carpe "de uscat vopseaua" (o batista de bani si alea) si sunt moi precum un animal din ala de plus, dar daca doar tamponez vopseaua uda, atunci raman urme de apa, trebuie sters -> zgarieturi.

Deci cum e?

This post has been edited by MuciX: 17 May 2021, 13:25


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 May 2021, 13:29
Post #2952


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai de zgariat zgarie paraful, nu carpa. De aia dai cu quick detailer, ca ala inglobeaza praful si-l face sa alunece. nush, YRX se pricepe ca el spala carpele alea cu detergenti de bebelusi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 17 May 2021, 13:44
Post #2953


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(MuciX @ 17 May 2021, 13:24)
Bai nene, astia mai destepti, lamuriti-ma si pe mine cum e cu microfibra pe vopsea: eu stiu ca microfibra are de fapt niste "carlige" in franjurii aia ca sa agate praful, carlige care de fapt zgarie suprafete lucioase. De aia nu le folosesti la piano black, spre exemplu.

Am luat carpe "de uscat vopseaua" (o batista de bani si alea) si sunt moi precum un animal din ala de plus, dar daca doar tamponez vopseaua uda, atunci raman urme de apa, trebuie sters -> zgarieturi.

Deci cum e?
*



And down the rabbit hole we go.... biggrin.gif
Mai bine o lași nespălată...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 17 May 2021, 14:51
Post #2954


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(MuciX @ 17 May 2021, 14:24)
Deci cum e?
*



Microfibra intotdeaua se umezeste inainte, niciodata nu o folosesti uscata pe vopsea. Acei clesti cand microfibra este umeda sunt atat de moi incat doar particulele f mici le poate agata nu si lacul. Le poti folosi pe piano black doar umede si fara sa apesi f tare.
Dupa ce ai terminat cu ele le speli in masina de spalat rufe, la 30 de grade, program scurt si aia e.

This post has been edited by ursul_bipolar: 17 May 2021, 14:53


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 17 May 2021, 14:53
Post #2955


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




@dandobre: Dacă o cureți "cum trebuie", ești sclavul mașinii. Așa, dai câte un jet de apă când e murdară, cu sau fără spumă/șampon la spălătorie, și ai rezolvat-o. Traffic film? N-ai șters mașina după ce ai spălat-o, boss.

This post has been edited by marksman: 17 May 2021, 14:53


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 May 2021, 16:07
Post #2956


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Eu dupa ce spal masina o sterg cu o piele de caprioara si aia e. La spalatorie cand o duceam, daca cei de acolo nu aveau piele naturala le-o dadeam pe a mea sa stearga masina. Problema la ultima spalare la Kia, care la mine a fost si prima spalare cu fise, e ca nu am apucat sa mai si sterg masina, ca s-a uscat repede, am iesit din spalatorie, ca era coada dupa mine (deh, duminica dupa-amiaza), iar pana am iesit si am facut 100 de metri pana intr-o parcare de langa, masina era aproape uscata. Cand am luat-o cu pielea de caprioara pe unde mai era apa, s-a innegrit aia instant...atunci am vazut ca nu se spalase cum trebuie si a ramas traffic film pe ea. Ceea ce era si de asteptatm dat fiind ca ultima splatare constiincioasa, cu burete si detergent, s-a facut dupa ce masina a fost scoasa de la vopsit, adica in septembrie 2020. Dupa care a facut vreo 3000 km si a mai fost spalata prin noiembrie sau decembrie 2020 la o statie cu perii. Dupa care spalarea de duminica, dupa alti cca. 2000 km.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 20 May 2021, 22:42
Post #2957


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sper ca am rezolvat Kia. Am scos geamul, am lipit pe el un cheder tip D din silicion, pe partea exterioara, cheder care sta exact sub peria de pe exteriorul usii. Pe peria respectiva am bagat un cheder tip P, adaptat sa stea cum trebuie pe geam. In plus, odata dat jos geamul am observat ca si unui din ghidajele de cauciuc din usa fusese pus prost la loc, probabil tot de doreii care au vopsit masina si probabil pe ala se scurgea apa spre interior - cu toate ca nu inteleg de ar fi umblat si acolo, ca nu cred ca au demontat si geamurile la vopsitorie. Ma rog, am pus totul la loc, am dat cu apa pe usa, fara sa pun fata de usa la loc, sa vad daca mai intra apa pe undeva in masina. Testul pare sa fi fost concludent, mai am o problema si la chederul de pe partea exterioara a usii, am vazut o picatura de apa iesind de sub el, cam tot in zona periei de geam, e un cheder ciudat care vine prins de rama usii si care e prins cu clipsuri de usa, gaura clipsului pe unde am vazut picatura de apa fiind tot in zona periei cu probleme - acolo rezolv cu niste silicon negru, probabil tot asa, la demontaj l-au ciupit idiotii aia cand au desfacut clipsurile. Sau, mai intra apa pe la perie, ca nu am avut cum sa pun chederele chiar fest si probabil comunica pe acolo. Oricum, dupa multa apa data cu presiune de la mica distanta in zona pe unde inainte intra vizibil apa in usa si in masina, acum a ramas uscata zona, ce curge in usa se duce frumos pe exterior si curge pe la gaurile de scurgere.
Am pus toate alea la loc, am reparat folia de protectie de sub fata de usa cu duct-tape acolo unde a fost nevoie si gata. Am lasat masina la loc sub cerul liber, o urmaresc daca se mai uda la ploaia
Mai am de reparat antena, care nu se mai deschide in totalitate, plus de verificat senzorii de parcare de pe spate.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 May 2021, 08:18
Post #2958


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(b06fcn @ 16 May 2021, 19:40)
@mucix - 🙏. O sa ma ocup de traffic filmul ala
*


M-am gandit la tine (blush.gif) cand am citit ce zice baiatul asta. Cica se jura ca avem particule de fier in praful din aer care raman infipte in lacul vopselei si ca e total cușer sa dai cu solutie din asta. De altfel si eticheta produsului zice la fel.

Jantele mele de urs au inceput sa aiba bucati sarite de vopsea, pentru ca sunt vopsite la spray (Mafli stie de ce), deci acolo nu ma doare burta daca ataca ceva, dar pe tabla creca incerc mai intai pe o zona ferita. Si-asa trebuie sa vopsesc cu negru partea de stone chip a fustei spate.

Alternativa


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clamba
post 21 May 2021, 11:35
Post #2959


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 May 14
From: Bucuresti




eu am folosit Iron X de la CarPro si functioneaza chiar bine. la mine, pe alb, doar in partea inferioara a usilor am gasit depuneri de particule de fier, din ce in ce mai putin din fata catre spate - interpretez ca era preponderent fier de la discurile/placutele mele. de asta nici nu am dat pe suprafetele orizontale.
musai sa nu fie zgarieturi sau ciobituri ale vopselei, ataca tabla.

This post has been edited by clamba: 21 May 2021, 11:36


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer K9K 836 2013
ex Renault Twingo D4F 702 2002
ex Corsa C Z14XEP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 23 May 2021, 20:14
Post #2960


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(ursul_bipolar @ 12 May 2021, 14:07)
Dores strikes again. De asta imi e pur si simplu scarba sa apelez la ei cand vine vorba de tinichigerie, parbrize sau alte alea.
*




QUOTE(MuciX @ 15 May 2021, 12:26)
acum că te gândești că cine știe ce altele au mai stricat
*



Mda, deci sa continuam.
Dupa cum ziceam, retarzii nu puseseara bine la loc senzorii de parcare. Am desfacut capitonajul de la portbagaj, in spatele caruia fixasem unitatea de control, gasesc alea indesate cu picioarele acolo, cablurile adunate ca un ghem de sfoara strans prost, decuplez senzorii, ii asez in ordine, ii pun la loc, am dim nou senzori functionali. A trebuit sa ii scot si din bara si sa ii pun pe pozitia corecta cu partea de sus catre sus si josul catre jos. Totul functional ca in prima zi. Am strans iar frumos cablurile, cu soricei ca si si data trecuta, am matisat la loc manunchiul si am lipit din nou unitatea pe interiorul aripii. Am observat ca din sase clipsuri de prindere, mai erau doar doua sau trei, si alea vai mama lor. Nu puteau cretinii sa-mi spuna, ca stiu si eu ca sunt consumabile si am destule de rezerva...
Ma rog, pot considera ca am reparat greselile salahorilor de la vopsitorie, mai am acum o problema, mai veche, de care nu am avut chef sa ma ocup pana acum, dar care incepe sa ma deranjeze, anume antena. Este electrica, retractabila cand porneste/se opreste radio. De cativa ani deja ramasese intepenita jumate deschisa, am reusit sa o intind la loc, am uns-o cu vaselina grafitata, a mers o perioada si a ramas blocata aproape pe inchis. Acasa nu ma deranja prea tare, ca in oras prindea posturile de radio suficient de bine. Aici, cand ies din oras, nu mai prinde aprroape nimic. Am desfacut-o, am reusit sa o intind, dar inca nu se desface libersi un segment a ramas inca intepenit. Am bagat-o in degripant si am lasata-o asa pana maine. Daca nu reusesc sa o desfac, cred ca va trebui sa comand alta antena, noroc ca exista doar partea telescopica.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 25 May 2021, 11:41
Post #2961


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Aseara si azinoapte a plouat zdravan pe aici, asa ca am putut verifica daca am facut treaba buna.
Dupa cum zicea si reclama, este uscata si placut curata masina la interior...
Senzorii merg si aia, mai am antena de rezolvat. Am gasit alt telescop de antena, tot in UAE, daca nu o repar dau comanda...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 29 May 2021, 20:40
Post #2962


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am reusit sa dezintepenesc antena, am frecat-o pana mergea cat de cat lin la mana, i-am tot dat cu degripant si dupa aia cu ulei de mecanisme, am tot frecat-o, dar cand e pe masina tot nu are putere motorul sa o intinda toata. Am pus-o la loc asa si o sa comand alt telescop, sau abtena cu totul daca o gasesc la un pret convenabil. Alta solutie ar fi sa iau o antena de pus pe luneta si sa o mufez la masinii, am vazut pe amazon unele mici si discrete, cam cat un card de Renatul ca dimensiune...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 31 May 2021, 08:10
Post #2963


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vezi pe topicul de jurnal al lui argon, parca a lucrat si el la espero...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 31 May 2021, 20:37
Post #2964


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Pentru 10 dolari cat costa una noua, nu are rost sa ma mai chinui. Ii dau comanda zilele astea si saptamana viitoare o rezolv repede. Am incercat reparatia mai mult ca sa pot scoate antena mai mult, sa prind mai bine posturi de radio, mai ales in afara, unde nu mai prindeam aproape nimic...
In alta ordine de idei, am plecat intr-un mic CO cu Kia, parca are o lejera vibratie a rotilor intre 130 si 140, mi-e teama ca nu au fost echilibrate cum trebuie. La viteze mai mari nu face, la 2xx pe bord presteaza corespunzator si nu vibreaza deloc....Diferenta fata de real nu e mare, putem spune deci ca duduia inca are vlaga si vana...

This post has been edited by b06fcn: 31 May 2021, 20:37


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jun 2021, 08:50
Post #2965


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Inainte de a te duce la vulcanizare, o ridici pe cric pe fiecare parte si sa tragi de roti si sa verifici sa nu ai vreun joc pe acolo, atat la capete de bara-bielete cat si la bucsele de la brate.
Am patit-o la Clio cu vibratii doar in zona aia de viteza si era din bielete.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Jun 2021, 10:02
Post #2966


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE
La viteze mai mari nu face, la 2xx pe bord presteaza corespunzator
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 1 Jun 2021, 10:32
Post #2967


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Vrei si poza, ca nu inteleg sensul...masina aste e inca din perioada cand motoarele aveau patru cilindri si litraj decent...nu ca acum, subunitare si fara un cilindru...
Nu am zis 2xx in realitate, ci pe bord...care are o abatere rezonabila fata de realitate, cf. GPS...La 210 GPS-ul indica 198...
@ Laurentiu - am verificat, nu are nici un jos pe nicaieri. Probabil nu au fost echilibrate cum trebuie. O sa ma duc inapoi la aia sa ii pun sa le verifice, de aia am garantie la lucrare...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jun 2021, 13:09
Post #2968


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Lasa-l, sa se simta si el bine.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 1 Jun 2021, 13:29
Post #2969


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Da unde presta musiu cu 200 icon_mrgreen.gif
Sa putem sesiza organul.
Spirit civic rolleyes.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 1 Jun 2021, 14:20
Post #2970


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Nu e in Ro.

Am mers 3 oameni in Accent 2005 1.5 crdi, 170 pe bord, A1. Deci 200 cu masina colegului nu vad de ce nu s-ar putea.






--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
124 Pages « < 97 98 99 100 101 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 20:44
Forum Renault