DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> portiera, partea din interior

giffy
post 10 May 2005, 10:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 March 05




salutare tuturor,
cum pot si eu repara fata de la potiera dr-fata.
au tras pasagerii din dreapta la greu de ea....
am tot incercat asa prin presare dar cred ca nici doua minute nu sta, pina sa se desfaca iar
ca sa nu mai zic ca au inceput sa se toceasca "opritoarele" de la portiere, am tot pus tot felul de vaselina, dar vreau sa zic ca am vazut la DSN toate opritoare alea rupte si portiera "flutura in vant".


Attached thumbnail(s)
SANY0019.JPG ( Size: 436.73k ) Number of downloads: 390
opritor_portiera.JPG ( Size: 194.04k ) Number of downloads: 349


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie - VS 02 ZAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 May 2005, 14:28
Post #2


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Si eu am aceeasi problema la sofer. In principiu trebuie schimbata piesa aia de plastic - insa nu am gasit la magazinul Dacia....

Stie cineva mai multe?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 11 May 2005, 07:19
Post #3


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Exact chestia asta ma supara si pe mine. Cica se gasesc in Vitan prinderile respective dar eu nu le-am gasit inca pe cele potrivite. Am luat cate 2 din fiecare si nici una nu sta ca lumea. Plus ca imi zornaie ceva in usa dreapta si banuiesc ca tot din cauza ca fata de usa nu mai sta corect pe tabla.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 11 May 2005, 08:02
Post #4


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(pedrovl @ 11 May 2005, 07:19)
Plus ca imi zornaie ceva in usa dreapta si banuiesc ca tot din cauza ca fata de usa nu mai sta corect pe tabla.


Aoleu, la mine zornaie cea de la sofer cand merg pe piatra cubica. Chiar ma enerveaza. Am desfacut fata de la usa si nu am vazut nimic suspect. Am incercat sa pun inapoi clips-ul acela de plastic. Insa tot nu sta cum trebuie. Nici eu nu am reusit sa gasesc un alt clips care sa fie bun....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giffy
post 11 May 2005, 08:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 7 March 05




Aoleu, la mine zornaie cea de la sofer cand merg pe piatra cubica.

la mine zornaie in portiera mai ales cand am geamul deschis. e ceva de speriat, am impresia ca imi sparge geamul.
CUM SE DESFACE PORTIERA?? mie imi este frica sa nu sara ceva din portiera si sa nu stiu sa mai pun la loc


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie - VS 02 ZAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 11 May 2005, 10:20
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




desfa tot ce vezi surub pe fata interioara a usii; la minerul de deschis usa din interior e oarece schepsis dar o sa-l ghicesti usor; nu sare nimic; eventual mai cauta pe forum ("cautare") pt ca s-a descris operatiunea pe undeva.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaic
post 11 May 2005, 10:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 10 March 05
From: Tulcea




QUOTE(i96nds @ 11 May 2005, 08:02)
Aoleu, la mine zornaie cea de la sofer cand merg pe piatra cubica. Chiar ma enerveaza. Am desfacut fata de la usa si nu am vazut nimic suspect. Am incercat sa pun inapoi clips-ul acela de plastic. Insa tot nu sta cum trebuie. Nici eu nu am reusit sa gasesc un alt clips care sa fie bun....
*


salut!
La usile din fata zornaie macaraua. Ca sa rezolvi problema desfaci fata de carbon, desprinzi plasticul(nu tot), scoti pragul de cauciuc sau ce o fi de linga geam si lipesti pe tabla dinspre interior un cauciuc mic, acolo unde bate capatul macaralei, dupa care stringi toate suruburile de la usa (care se mai slabesc de la vibratii). Dupa care montezi la loc totul si gata zornaiala. Am probat asta la revizia de 20.000 si efectul este garantat. wink.gif


--------------------
Fluence Pro 2013/Pro/1.6 16valve - TL-03-***
Fluence 1.6 16V Pro
Ex Megane 2.2 1.4 16V, Solenza 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 11 May 2005, 12:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Problema cu portiera se rezolva cu 10 000 de lei.
In targ sunt niste cleme verzi, se da jos fata de usa, se inlocuieste ...si gata. 04.gif


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 May 2005, 11:30
Post #9


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




In sfarsit am rezolvat problema cu troncanelile in usi si cu "fluturasul" de plastic care se rupe cand dai fetele de usa jos. Troncanelile metalice de la ce credeti ca veneau??? Actuatoarele de deschidere a usilor sunt fixate pe un cadru metalic . In timp datorita "transeelor made in Ro" acel cadru se apropie de tabla portierei si incepe sa vibreze prin atingerea cu usa. Am luat cu 10 mii 1 metru de buret care se pune pe sub parchetul melaminat si l-am lipit pe usa intre cadrul actuatoarelor si portiera cu banda adeziva pe
ambele parti. Rezultatul este ca s-a asternut linistea in masina mea. Intrucat nu ajung in Vitan prea des (stau la VL) am folosit niste fluturasi de mocheta pe care i-am fixat in locul celor originali (culmea eu cand am desfacut partea stanga nu l-am rupt pe cel original, dar dobitocii de la service cand mi-au schimbat actuatorul pe dreapta l-au rupt pe loc). Inainte de a pune la loc fata de usa am pus in spatele gaurii unde intra fluturasul tot niste buretel pe care l-am lipit astfel incat fluturasul intra fortat si nu se mai desprinde la inchiderea usii. De asemenea tija de inchidere/deschidere a usii freaca (tot la gropi) de interiorul usii. Am pus si pe acolo buretele respectiv si totul e ok.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 16 May 2005, 09:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




Fetele se mai desprind si de la usi trantite... Si cat ii rog sa le "traga" usor, ca's unse etc. - deh, reflexe mostenite de la kkt-ul ala de Dacie clasica...


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 May 2005, 15:19
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Dragos, un pic off. Degeaba zici tu de berlina. Ai vazut poate ca la masinile cu pretentii usile nu se inchid nici batute daca nu tragi zdravan de ele. Bine, sunt si foarte grele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 25 May 2005, 13:36
Post #12


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(florinc @ 11 May 2005, 12:24)
Problema cu portiera se rezolva cu 10 000 de lei. In targ sunt niste cleme verzi, se da jos fata de usa, se inlocuieste ...si gata. 04.gif

Multumesc mult. Intr-adevar am gasit in Vitan la cei care au o masa mare plina de suruburi si piulite. Clemele alea nu sunt la fel ca cele originale insa se potrivesc perfect. Ideea e ca sunt pe jumatate verzi si pe jumatate albe. Chestia e ca la cele originale se mai putea sa dai jos iar usa. La astea din targ.... cred ca se rup la urmatoarea desfacere a usii. Atunci iti va trebui alta clema.



--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 25 May 2005, 18:31
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Si la mine au rupt clema, la Simpo Trans, cand mi-au schimbat macaraua, dar au pus alta noua la loc.
Ce a fost ciudat: o aveau pregatita inca inainte de a desface usa. Au luat de la magazie macara si clema.
Oricum, bine ca au pus totusi una, ca eu abia acum citesc aici despre problema asta. excl.gif


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MosBabacu
post 1 Jun 2005, 21:22
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 12 April 05
From: Sibiu




Eu am avut aceeasi problema apropo de clemele verzi la portiera dreapta spate. Problema s-a rezolvat prin schimbarea clemei respective cand am bagat folie in usi, dar intr-un moment de proasta inspiratie am luat 4 chestii din alea verzi de la reprezentanta dacia, ca tot eram acolo: 20.000/buc - pt un plastic aproape de unica folosinta !!! ohmy.gif.


--------------------
DACIA SOLENZA 1.4 MPI - SB-00-XXX
Razvan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 1 Jun 2005, 23:23
Post #15


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Haideti sa facem unele metalice la strung biggrin.gif Si eu am aceeasi problema. De fapt asa a venit din fabrica dar nu m-am dus la ei pentru asa ceva. O sa iau si eu o clema d-aia din targ. Sper ca nu se mai rup si altele.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 7 Jun 2005, 09:20
Post #16


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Ca sa nu mai fac alt topic , descriu aici problemele mele cu portierele .
Am ambele usi pe spate blocate, nu se mai deschid din interior.
Cea din dreapta (cum stai la volan)se deschide de afara, dar cea din stanga (cum stai la volan) nu se deschide deloc nici din afara nici din interior.
Ei bine cea din stanga sa blocat in momentul cand sa incercat deschiderea ei simultana din afara si din interior, pana sa apuc eu sa strig sa nu se traga de maner de afara, deja sa blocat, manerul din interior sta ridicat si nu mai revine inapoi, este intepenit rau de tot.
Masina are alarma pe ea si din fabrica avea inchidere centralizata.
Pana ajung eu cu ea in service, ce idei imi dati.........asta ca sa pot sa o rezolv eu in parcare???





--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 7 Jun 2005, 09:30
Post #17


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




La cea din dreapta probabil e siguranta pt copii (tamburusul acela din lateral, dedesubtul broastei) coborata.
Cu cea din stanga mergi in service sau mesteresti singur. E sarita o pargie si trebuie sa dai jos panoul sa sezlipesti folia din interior si pe pipaite sa incerci deschiderea usii! Eu am patit chestia asta la cea din dreapta si cu ocazia reviziei s-a rezolvat.


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 7 Jun 2005, 09:31
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




La usa din dreapta ai siguranta aia de protectie coborata. Sunt tare "bine" puse si se mai agata. Pentru usa din stanga e mai complicat. ca ti-a sart tija din prideri. Se da panoul usii jos si se prinde la loc tija.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 7 Jun 2005, 09:49
Post #19


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Siguranta aia, este o chestie cu un plastic micut negru?!!Sau ma insel!
Pt. usa din stanga: desfacerea ei necesita cunostinte de mecanica sau doar atentie si timp?


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 7 Jun 2005, 09:55
Post #20


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(teodor @ 7 Jun 2005, 10:49)
Siguranta aia, este o chestie cu un plastic micut negru?!!Sau ma insel!
Pt. usa din stanga: desfacerea ei necesita cunostinte de mecanica sau doar atentie si timp?
*



Bingo!
Atentie, timp si tutun!


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Jun 2005, 15:30
Post #21


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Hai serios acuma.... Nici la mine nu se mai deschide cea din stanga spate. Nu merge nici de afara, nici daca incerc cand sunt in masina. Asa ca.... nu se mai deschide deloc. Evident nici inchiderea centralizata nu merge la ea.

Am dat jos fata de la aceasta portiera insa m-am uitat ca boul la poarta noua. Am incercat sa deblochez tijele alea, am ridicat prin interiorul usii siguranta pentru copii. Insa tot nu si-a dat drumul.

Stie cineva sa imi zica mai exact ce sa fac ???? Garantia s-a dus....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 8 Jun 2005, 09:13
Post #22


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




Suna un prieten sau fuguta in service!


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 12 Jun 2005, 13:27
Post #23


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(boiolu @ 8 Jun 2005, 09:13)

Bingo!
Atentie, timp si tutun!


Suna un prieten sau fuguta in service!


Tocmai va rugasem sa dati un sfat competent despre ce trebuie sa fac ca sa o repar singur. Daca tot primesc sfaturi sa merg la service.... Uite asa or sa o duca bine maimutele.

Eu voiam sa stiu cum sa desfac acolo, daca cineva s-a lovit de problema asta si a rezolvat-o singur....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jun 2005, 13:57
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai daca ai dat jos fata de usa e usor. In partea cu brosca (unde e si actuatorul) o sa vezi pe interiorul usii mecanismul de blocare. El este actionat de actuator. Mai departe, o sa vezi ca se unesc doua tije (aia de comanda interioara-cea lunga si aia de comanda exterioara-una destul de micuta) intr-un fel de rotula. Ei, acolo e buba, ca au sarit din prinderea de pe broasca, de fapt din rotula aia. Le pui la loc si asta e tot. Bafta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axel
post 12 Jun 2005, 14:34
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 603
Joined: 20 November 04




QUOTE(i96nds @ 10 May 2005, 14:28)
Si eu am aceeasi problema la sofer. In principiu trebuie schimbata piesa aia de plastic - insa nu am gasit la magazinul Dacia....

Stie cineva mai multe?
*


se gasesc in vitan.sunt alb cu verde.si costa 10.000


--------------------
renault clio 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 13 Jun 2005, 06:37
Post #26


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(bogdan_o)
Pai daca ai dat jos fata de usa e usor. In partea cu brosca (unde e si actuatorul) o sa vezi pe interiorul usii mecanismul de blocare. El este actionat de actuator. Mai departe, o sa vezi ca se unesc doua tije (aia de comanda interioara-cea lunga si aia de comanda exterioara-una destul de micuta) intr-un fel de rotula. Ei, acolo e buba, ca au sarit din prinderea de pe broasca, de fapt din rotula aia. Le pui la loc si asta e tot. Bafta.


La mine s-a indoit tija din capul actuatorului.


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 20 Jun 2005, 12:42
Post #27


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ehe.... m-am distrat cu usa din spate stanga in week-end. M-am chinuit de m-am rupt. Usa era blocata - deci nu se deschide nici din interior si nici din exterior. Asa ca pentru a ajunge la suruburi a trebuit sa dau jos bancheta din spate. Abia asa am putut da jos panoul. M-am chinuit sa vad ceva in interiorul usii insa se vedea greu. Nu aveam lanterna asa ca era cam intuneric.... Pana la urma am scos manerul exterior (clapeteta de care deschizi usa) sau cum s-o fi chemand. Abia dupa asta am inceput sa vad prin exteriorul masinii cum arata inauntru.

Din pacate nu era sarita nici o tija..... Toate erau la locul lor, bine-mersi. Deci... este o tija verticala care apasa pe un tumburuc. Cand usa e pe pozitia "descuiat" atunci tija e chiar in dreptul tumburucului. Cand usa e pe "incuiat" se misca acea tija usor spre exterior ca sa nu mai nimereasca pe tumburuc. Astfel usa nu mai poate fi deschisa, tija miscandu-se in gol. Principiul e relativ simplu, insa numai dupa ce il pricepi un pic....

Dupa lupte seculare ce au durat mai bine de o ora, am reusit sa scot un surub de la actuator. Asa ca am scos actuatorul de pe tija. Am dat de cheie si... surpriza... NU MERGE ACTUATORUL..... Deci de aceea aveam eu usa blocata. Actuatorul ramasese pe pozitia "Inchis", adica "strans".

Ce am facut: Am lasat actuatorul deoparte. Am lasat usa pe pozitia "deschis" (adica cu tija actuatorului in sus) si am dezactivat manerul exterior. Asadar acum usa se deschide din interior. Din exterior nu se deschide.

Ramane sa cumpar un alt actuator. Stie cineva de unde ? Cat costa? Se pare ca trebuie sa desfac si broasca de pe lateralul usii. Pentru asta imi trebuia torx 30 si nu aveam decat de 15 si 20.... sad.gif Asa ca ramane oricum pe alta data sa surubaresc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 26 Jun 2005, 18:21
Post #28


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pana la urma am rezolvat cu actuatorul. Uitati aici si cum !!!

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=21663


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 7 Jul 2005, 14:03
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Salutare, poate ma ajuta si pe mine cineva:
Am si eu nevoie de niste cleme din acelea de plastic (verde + alb) cu care se prinde fata usii, dar in Brasov nu gasesc. Are cineva idee unde si la ce ore pot gasii prin Bucuresti? Sau se ofera cineva care are drum prin Bv sa-mi cumpere si mie? Multumesc mult. Alta problema: a reusit cineva sa scoata manerele de la macaralele geamurilor (din spate, in fata am geamuri electrice). Am unul montat intr-o pozitie cam aiurea de un meserias din service si nu iese de nici o culoare, trag de el de indoi usa, dar degeaba. E cumva vreo metoda mai inteligenta?


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Jul 2005, 15:38
Post #30


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Era pe forum cineva care confectionase o unealta pentru scos manerele alea de pe spate. Eu am tras de am transpirat insa am reusit. Ideea e sa tragi aproape de ax. Iti cam rupi degetele dar merge. Daca tragi oblic risti sa le rupi.

In Bucuresti clemele alea sunt 1 leu nou in targ in Vitan. Asta inseamna zilnic intre 10-17, zic eu.... Sorry, nu am drum prin Brasov....

Sa stii ca si in Bucuresti e cam peste mana sa ajungi in Vitan daca nu prea ai timp... Eu ma chinui cam de o luna si tot nu reusesc sa ajung pe acolo... Nu prea am drum prin zona.

This post has been edited by i96nds: 7 Jul 2005, 15:43


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 01:04
Forum Renault