DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inchidere geamuri din telecomanda cheie

Steve From Oradea
post 23 Aug 2005, 19:32
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Calmar,ne spui te rog cat ai platit exact pentru modul?Ai primit prin posta?In cate zile a ajuns la tine?


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 23 Aug 2005, 19:55
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Pai l-am comandat de la silverdatagrup.ro, a costat 50 lei plus transport 22 lei. Baietii sunt rapizi, l-am comandat ieri si astazi a ajuns prin firma de curierat.

Astazi, seara, am dat jos fata de portiera din dreaapta. Naspa rau, e prinsa in vreo 5-6 braduti si pe toata marginea, chiar si pe interior, este pus mastic.

Totusi am o problema, la motoras intra doua fire, unul albastru si unu rosu parca (sau verde???), ma intreb care e cel pentru ridicat geamul si care e pentru coborat. Stie careva?

Alta intrebare, pentru cei care au mai avut treaba pe la portiera, de unde as putea trage 12+ permanent?

M-am apucat eu de treaba dar chestia cu semnalul de inchis geamul nu prea mie clara, sper sa ma lamuresc pe parcurs, poate ma ajutati si voi nitel. Ce inseamna semnalul, adica atunci cand primeste modulul un curent pe pinul respectiv sau ce? Curentul poate sa fie de orice fel +/-, nu se strica modulu daca semnalul e de 12 V?Semnalul trebuie sa aiba o durata?

Any advice will be appreciated.

Multam

This post has been edited by calmar: 23 Aug 2005, 20:06


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 23 Aug 2005, 20:18
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




ura...i made it!!!
pe jumate...sad.gif

so...sa explic: am legat +12v la 12 v, masa la masa, cablul galben l-am legat la impulsul negativ dat de alarma iar cablul galben cu alb, este pentru a anula modulul in momentul in care bagi cheia in contact,pentru a nu ridica geamurile.
In partea cealalta...alta poveste...dupa cum m-a instruit dydycom(10x 4 that) trebuie sa fie un 12v pe firul verde in momentul in care primeste semnal...si sa fie 12v acolo timp de cam 30 sec.daca pana aici ii ok,in rest ii chiar usor. m-am chinui umpik dar am gasit care e firul care trebuie intrerupt , folosind aparatul de masura am cautat firul care in moment in care apesi butonul de la geam pentru a-l ridica, trece prin el 12v...tot firul asta cand nu apesi pe boton nu trebuie sa fie sub tensiune,la fel si cand cobori geamul...apoi l-am taiat si am legat astfel: cu firul albastru(adika cel nealimentat la 12v) spre buton si cu cel verde spre motorash...acum trebuie sa fac aceasi chestie si pentru geamul dreapta,dar am vazut ca asta e cumva invers fata de cel din stanga,pentru ca firul de coborare geam este mereu alimentat la 12v iar cand ridici geamul devine nul( 0v )....Asta maine ca acum ploua torential ...sad.gif


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 23 Aug 2005, 20:23
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




fiindca cei de la serviceul care mi-a montat alarma au facut o mizerie de nedescris in munca lor,si in loc de modul de ridicat geamuri au instalat 2 releee(mergeau si alea dar mi-au vandut cioara vopsita) au tras pana in usa nishte fire,le voi folosi pentru modulul adevarat de ridicat geamuri,care functioneaza impecabil,adika in momentul in care geamul isi termina cursa sau e un obstacol...se opreste,nu ca releele care fortau geamul timp de 30 sec cat primeau semnal de la alarma...


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 23 Aug 2005, 20:35
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




calmar:
1. smile.gif) ii datasilvergoup.ro
2. firul il poti trage ori de la sigurantze, ori de la cheie
3. impulsul este negativ,si trebuie sa fie de durata...dar din schema se intelege ca poate fi si pozitiv...da nu stiu ce voltaj...
4. la treab cu firele de la mototrash nu stiu ce sa iti zic,doar ca sa le masori


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 23 Aug 2005, 23:30
Post #66


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




pozitiv...adica 12v....pt ceilalti daca va intalniti cu situatia lui th3o (plus pe fire in st by) inversati in buton firul de + cu masa...normal pe firele de la motor in repaus buton nu trebuie sa aveti tensiune de fapt trebuiesc sa fie la masa...-...sasiu


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 24 Aug 2005, 08:16
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




th3o poti sa ne spui ce masori fata de masa pe firul de comanda de la alarma? Adica ce tensiune ai pe fir cu alarma armata si cu ea dazarmata?

Functie de aceasta tensiune (+12V sau masa 0V) se poate lua comanda pe firul galben a modulului de la unul din firele ce alimenteaza actuatorul. Actuatorul e alimentat cu +12V si masa intre fire intr-un sens pentru inchidere si invers pentru deschidere. Problema e ca alimentarea cu +12V a actuatorului se face pe durata scurta si nu stiu daca comanda modulului nu necesita mentinerea tensiunii pe firul galben. De aceea spuneam ca ar fi util de masurat tensiunea fata de masa pe firul de comanda de la alarma.

This post has been edited by Mano: 24 Aug 2005, 08:28


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 24 Aug 2005, 09:36
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




QUOTE(th3o @ 23 Aug 2005, 21:18)
ura...i made it!!!
pe jumate...sad.gif

so...sa explic: am legat +12v la 12 v, masa la masa, cablul galben l-am legat la impulsul negativ dat de alarma iar cablul galben cu alb, este pentru a anula modulul in momentul in care bagi cheia in contact,pentru a nu ridica geamurile.
In partea cealalta...alta poveste...dupa cum m-a instruit dydycom(10x 4 that) trebuie sa fie un 12v pe firul verde in momentul in care primeste semnal...si sa fie 12v acolo timp de cam 30 sec.daca pana aici ii ok,in rest ii chiar usor. m-am chinui umpik dar am gasit care e firul care trebuie intrerupt , folosind aparatul de masura am cautat firul care in moment in care apesi butonul de la geam pentru a-l ridica, trece prin el 12v...tot firul asta cand nu apesi pe boton nu trebuie sa fie sub tensiune,la fel si cand cobori geamul...apoi l-am taiat si am legat astfel: cu firul albastru(adika cel nealimentat la 12v) spre buton si cu cel verde spre motorash...acum trebuie sa fac aceasi chestie si pentru geamul dreapta,dar am vazut ca asta e cumva invers fata de cel din stanga,pentru ca firul de coborare geam este mereu alimentat la 12v iar cand ridici geamul devine nul( 0v )....Asta maine ca acum ploua torential ...sad.gif
*



Salut,
spune-mi si mie te rog la ce fir (culoare) de la actuator te-ai intepat pentru semnal si la ce fir (culoare) de la motoras pentru comanda.
Merci


PS. umblu cu fata de la portiera in portbagaj si as vrea sa umblu cat mai putine zile!!!

This post has been edited by calmar: 24 Aug 2005, 09:37


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mano
post 24 Aug 2005, 10:08
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 14 April 05




Din cate am inteles th3o are alarma asa ca firul galben de comanda a modulului e legat la alarma in cazul lui si nu la actuator. Daca el masoara +12V pe acel fir la armarea alarmei atunci trebuie gasit firul de pe actuator care are +12V la inchidere. In orice caz poti incerca oricare dintre ele. Daca nu merge pe unul (adica inchide geamul cand deschizi usile) poti pune pe celalalt si va trebui sa functioneze (asta daca e suficienta o comanda scurta cu +12V.)


--------------------
Dacia Logan Ambition - IS xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JAC
post 24 Aug 2005, 12:36
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 16 June 05
From: sibiu




Stie careva cum te poti conecta la comp. masinii. Ce cabluri? Ce soft? de unde se pot "procura"?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 82CP aprilie 2005 - JAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Aug 2005, 12:57
Post #71


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(JAC @ 24 Aug 2005, 13:36)
Stie careva cum te poti conecta la comp. masinii. Ce cabluri? Ce soft? de unde se pot "procura"?
*




Cred ca dabia astepti sa faci un telnet . . .


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 24 Aug 2005, 14:02
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




damn...inca nu am reusit sa fac si ptr geamul dreapta...problema e asa:
un fir portocaliu,presupus ca merge la motor e alimentat doar cand e conectat butonul la mufa lui,luand U 12 de la un fir galben(de la contact)....cand apas ptr a ridica geamul, tensiunea p firul portocaliu devine 0 si cva...si se taie contactul cu firul galben ,circuitul inchizandu-se prin firul negru,de la masa...dydycom, ce anume sa inversez cu masa??? firul galben,care e la contact 12v,sau cel portocaliu care in standby e alimentat de cel galben?


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 24 Aug 2005, 16:19
Post #73


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(Xplode @ 5 Aug 2005, 18:45)
Am auzit ceva, dar nu stiu cat de adevarat este. O sa verific luna asta. Cineva care lucreaza la uzina mi-a zis si o sa ma duc sa-i vad masina sa ma conving. Calculatorul are multe functii neactivate. Printre acestea sunt si deschidere portbagaj din cheie si ridicare geamuri din cheia de fabrica, dar si alarma (cica mai trebuie doar goarna).Toate astea se fac din calculator cica.
Mi-e greu sa cred toate astea, dar o sa ma duc sa-i vad masina si o sa ma conving. Dar asta pe la sfarsitul lunii ca acum toata uzina e in concediu, iar eu am treaba sa imi repar tapiseria care eeste arsa cu o tigara si mor.
Off-topic: A propos stie cineva unde gasesc o bucata de material de 15/100cm identica cu cea a tapiseriei originale? Ca nu prea as face un drum pana la Pitesti pt o bucata de material.
*


Ai aflat ceva ?


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 26 Aug 2005, 09:46
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Am rezolvat-o!!!
Am facut cateva teste si merge. Deci se poate instala modul de inchidere automata a geamurilor chiar daca nu ai alarma. Daca e cineva interesat sa intrebe si o sa ii detaliez exact cum am facut.

Am o problema, a mai tras cineva 12V+ permanent in portiera ? Cum????


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 26 Aug 2005, 10:12
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




da,am tras brin burduful de cauciuc prin care trec toate firele...si tre' sa recunosc ca m-am chinuit...am dat gaura in tabla de dedesubtul mufei din caroserie si pe acolo l-am tras...


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 26 Aug 2005, 11:31
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Salut,
atasat aveti explicatiile de montare a modulului pe care l-am cumparat CL-200.
Daca sunt intrebari...va rog.

Attached thumbnail(s)
1conexiuni_modul_cl_200.jpg ( Size: 548.2k ) Number of downloads: 1424


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 26 Aug 2005, 12:29
Post #77


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




QUOTE(th3o @ 24 Aug 2005, 14:02)
damn...inca nu am reusit sa fac si ptr geamul dreapta...problema e asa:
un fir portocaliu,presupus ca merge la motor e alimentat doar cand e conectat butonul la mufa lui,luand U 12 de la un fir galben(de la contact)....cand apas ptr a ridica geamul, tensiunea p firul portocaliu devine 0 si cva...si se taie contactul cu firul galben ,circuitul inchizandu-se prin firul negru,de la masa...dydycom, ce anume sa inversez cu masa??? firul galben,care e la contact 12v,sau cel portocaliu care in standby e alimentat de cel galben?
*




tu ai acolo un buton foarte ciudat...cu 6 fire...de, inginerii frantuzesti...daca nu ai reusit astept sa ne vedem pe messanger.. si iti mai explic acolo..


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 26 Aug 2005, 23:34
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




merci dydycom, dar am reusit pana la urma, am alimentat firul negru(fosta masa) cu 12v contact) si invers ,pe urma am inversat ordinea comenzilor,pentru ca pe cand apasam sa deschid geamul,se inchidea si vice versa...da..mai trebuie sa fac aceasi operatiune si ptr dreapta,ca butonul de pe usa din dreapta nu mai functioneaza acum...a ...si treebuie sa vad si de iluminarea butoanelor,ca in modul asta(inversat) nu mai functioneaza...


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 27 Aug 2005, 00:25
Post #79


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




QUOTE(th3o @ 26 Aug 2005, 23:34)
merci dydycom, dar am reusit pana la urma, am alimentat firul negru(fosta masa) cu 12v contact) si invers ,pe urma am inversat ordinea comenzilor,pentru ca pe cand apasam sa deschid geamul,se inchidea si vice versa...da..mai trebuie sa fac aceasi operatiune si ptr dreapta,ca butonul de pe usa din dreapta nu mai functioneaza acum...a ...si treebuie sa vad si de iluminarea butoanelor,ca in modul asta(inversat) nu mai functioneaza...
*




va trebuii sa deconectezi de la vechea masa pinul de la bec si sa il legi la noul minus......dar nu cumva iti era mai usor sa pui butoane de spate de pe ambition?


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 27 Aug 2005, 14:21
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




pai nu stiu...ca nu am incercat...si nici nu prea am cum ca aici nu se gasesc butoane...so...las ca mai vad eu...


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 31 Aug 2005, 09:10
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Dupa cum am promis, am cumparat din Vitan un buton cu impuls (100.000 lei) si l-am disecat. Rezultatul se poate vedea in poze.
Acum gandesc o schema cat mai practica de realizare a scopului propus - ridicarea geamurilor la incuierea din telecomanda. Problema - sau prima problema intalnita - este ca butonul "default" in repaus pune la masa ambele fire ale motorului de la macara geamuri, deci in scurt. Asta inseamna ca nu se poate atasa direct in paralel circuitul nostru (cum as fi vrut eu) ci trebuie facute niste intreruperi pe circuitul existent.
IN schimb, asa cum am banuit, semnalul de comanda la butoane este o masa, deci se poate aduce din afara butonului.
Lucrez la asta si revin cu rezultate.

This post has been edited by Danco: 31 Aug 2005, 09:27

Attached thumbnail(s)
IMG_3223.JPG ( Size: 446.34k ) Number of downloads: 1465
IMG_3226.JPG ( Size: 476.59k ) Number of downloads: 1326
IMG_3231.JPG ( Size: 512.47k ) Number of downloads: 1239


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Aug 2005, 10:58
Post #82


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu as pune la masa print-un releu la inchiderea actuatoarelor chiar butoanele de pe bord...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buttercup_t3o
post 31 Aug 2005, 11:56
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 9 April 05




frati forumisti,cine imi poate cumpara si mie o pereche de butoane impuls din vitan si sa mi le trimita prin ramburs, ca eu is din tg mures, si cam prea lung drumul pentru atat. rolleyes.gif


--------------------
Clio Symbol DCi 65CP 2004Dec24 :)
:: Symbol 65 CP DCi 2005 ::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 31 Aug 2005, 12:00
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Asta a fost prima mea intentie pentru partea fata, in spate se justifica inca un rand de butoane pentru protectia la suprasarcina. Problema e ca trebuie sa intri cu un fir (pentru comanda) pe contact in interiorul butonului lucru cam greu de realizat fara sa strici carcasa butonului si in plus trebuie sa legi circuitul de geamuri existent la un +12V permanent. Tocmai m-am uitat in cutia de sigurante si am ajuns la concluzia ca si asta e dificil. Ar fi usor daca ai avea cateva seturi de contacte pentru sigurante si s-ar muta sigurantele geamurilor intr-un slot liber. Stie cineva unde s-ar putea gasi contacte din alea?


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 31 Aug 2005, 19:11
Post #85


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




las-o balta, butonul o ia razna de la firul ala tras prin masina si montajul nu poate fi folosit pt ca face detectia consumului pe(-)......am icercat de mult
am dat o schema pe undeva pe aici dar ca sa nu mai cauti www.tehnic.go.ro


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 1 Sep 2005, 08:09
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(dydycom @ 31 Aug 2005, 19:11)
las-o balta, butonul o ia razna de la firul ala tras prin masina

Cred ca asta se poate rezolva.

QUOTE(dydycom @ 31 Aug 2005, 19:11)
si montajul nu poate fi folosit pt ca face detectia consumului pe(-)......am icercat de mult

Si care-i problema, ca nu inteleg?
Zi-ne si ce ai incercat si mai ales ce ai reusit (sau nu), nu tine doar pentru tine!



--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 2 Sep 2005, 00:52
Post #87


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




ce am incercat eu a fost asa:
am cumarat 2 butoane cu impuls..le-am facut bucati in ideea de a folosi montajul de acolo...nu se poate folosi ca un simplu modul pt ca unul din firele de la motor este pus direct la masa ceea ce te obliga pe celalalt sa dai +, dar montajul face detectia de supraconsum pe - dupa cum am spus mai sus.de asemenea intrarea dinspre touch este cu MOS si simte orice parazit.....leaga un fir de centru cca 20 cm si apropie telefonul mobil si sa vezi ce frumos face geamul:)
acum lucrez la modulul descris pe tehnic.go.ro acea varianta cu comparator lm339...cat de curand o sa va zic daca merita...pana acum piesele m-au costat 50k cu relee recuperate din butoane....

This post has been edited by dydycom: 2 Sep 2005, 00:54


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 5 Sep 2005, 14:23
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Ai incercat sa comanzi cu un tranzistor montat direct pe placuta cu butoane? Ca sa eviti cablul lung? Cred ca partea cealalta am rezolvat-o cu cel de-al doilea releu (cel care ramane nefolosit), care pune la masa rezistenta aia pe care se face detectia la suprasarcina doar cand este actionata toata treaba (releul lucreaza in acelasi timp cu primul, cel care da +12V la motor)
Deocamdata e doar teoretic, zilele astea pun mana pe letcon.


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maverick_24
post 6 Sep 2005, 07:45
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 February 05




Sal
Pare interesanta chestia asta cu ridicatul geamurilor la actiunea inchiderii centralizate...Daca se pricepe careva sa imi faca si mie sa ma anunte si pe mine cat ma costa distractia, cand, unde, cum.Nu le am cu mesteritu`asa ca singur nu ma bag iar la Adras mi-au spus ca se poate doar daca ai alarma ( voi spuneti ca se poate si fara)
Yahoo ID : panait_rzv

Multumesc


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danco
post 6 Sep 2005, 08:26
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 9 June 05
From: Bucuresti




Orice se poate daca vrei intr-adevar. Eu vreau, ca am patit-o odata (cel putin) cand am gasit masina cu geamurile deschise larg, eu, care credeam ca nu le voi uita vreodata deschise!
Incerc si eu si dydycom, variante diferite, sunt convins ca macar unul din noi va reusi.


--------------------
--------------- Logan Ambition - ---------------
Vorbind ai pierdut privilegiul de a parea intelept!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 02:39
Forum Renault