DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Am nevoie de sfaturile unui avocat, construirea unei case pe hotar

alx
post 12 Dec 2007, 13:06
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Mai ales daca ala are bani multi... Dar zi-mi, te rog, cu ce te deranjeaza pe tine?


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_nid
post 12 Dec 2007, 13:06
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 February 07
From: bucuresti




pai acum o luna cand au inceput lucrarile bunicul meu s-a dus sa faca reclamatie ,sa anunte dar degeaba nimeni nu a venit sa vada nimic sad.gif

12 Dec 2007, 14:10:
QUOTE(alx @ 12 Dec 2007, 14:06)
Mai ales daca ala are bani multi... Dar zi-mi, te rog, cu ce te deranjeaza pe tine?
*


alx banii ca banii ...cu ce ma deranjeaza ? ia gandeste-te putin eu daca la anul vreau sa imi fac casa pe terenul ala nu o sa pot d c? pentru ca o sa ii afectez lui fundatia si nu o sa ma lase in vecii primaria decat dc las 1,90 m intre mine si el de aia ma deranjeaza si in plus are vreo 3 etaje si ia toata lumina din curte (eu pe terenul ala akum am o magazie si vita de vie )

This post has been edited by danutzu_nid: 12 Dec 2007, 13:10


--------------------
dacia logan logan 1.4 2006 laureate plus - b-xx-nid
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 12 Dec 2007, 13:19
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




am citit toata isprava, sunt arhitect, poate pot sa ajut :
din ce inteleg vecinul a aconstruit pe hotar. pentru acest lucru, conform codului civil in primul rand omul ca sa isi construiasca imobilul, avea nevoie de PAC - proiect autorizare necesar la primarie, avize s.a.m.d
in proiect , care ar fi trebuit sa respecte certificatul de urbanism, daca amplaseaza casa pe hotar ii trebuie declaratie notariala de la vecinul in cauza.
Avand in vedere ca nu are aceasta declaratie sunt 2 variante : are proiect si nu l-a respectat, mutand casa la limita proprietatii ( si in proiect nu era asa deci nu avea nevoie de accept ) sau nu are proiect si nu mai are rost sa vorbim...
Imi este greu sa accept a treia varianta, aceea ca primaria a omis sa specifice in certificatul de urbanism, ca pentru amplasarea unui imobil pe limita de proprietate este nevoie de accept notarial, si a si autorizat asa ceva. Lucrul acesta ar fi foarte grav, pentru ca omul nu a fosyt instiintat de primarie. Eu as castiga bani buni, as da in judecata primaria care a autorizat asa ceva, imedeiat.
Acest caz e este de competenta ISC - inspectia de stat in constructii
Distantele de amplasare pentru constructii, fata de limitele de proprietate, trebuie in primul rand sa respecte codul civil, apoi regulamentele de urbanism in vigoare pentru o zona : PUG - plan urbanistic general al unei localitati, PUZ - plan urbanistic zonal - pentru o zona > decat o parcela, si PUD - Plan urbanistic de detaliu - pentru o parcela.
din ce stiu, pentru a construi ceva e nevoe de minim 180 mp teren curti constructii
deschiderea minima a unui teren , pentru a fi construibil este de 8 m, ceea ce insemna calcan stanga-calcan dreapta ( aproape imposibil )

in Pug se stabilesc ( vizat spre neschimbare, aprobat ) reglementarile de construire pentru o localitate
daca nu ne incadram in ele le putem modifica prin PUZ, PUD, apoi PAC

Prin PUZ se poate introduce o zona in intravilanul localitatii, se poate schimba functiunea, CUT ( coef. de utiliz al terenului ) ,inaltimea maxima admisa, si altele, toate acestea specificate in PUG. apoi se ia in calcul pentru o zona, regulamentrul aprobat al PUZ-ului nou.
Prin PUD se pot modifica alinierile constructiilor, POT ( procentul de ocupare al terenului ) si alatele.

Intotdeauna, pentru un teren se iau in calcul ultimile reguli aprobate, ultimul regulament. Pentru un teren toate aceste lucruri apar in certificatul de urbanism., retrageri, condtii, POt, CUT.

Sper ca am fost de folos, daca mai sunt nelamuriri, va ajut


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 14 Dec 2007, 12:25
Post #34


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




ai fost foarte la obiect david79, dar as mai face doar o precizare:

functionarii publici nu intervin decat daca sunt constransi sa intervina sau au ei un alt interes. adica daca doar vorbesti cu ei si nu ai un act oficial, inregistrat la registratura nu vei primi decat raspunsuri evazive, care de multe ori nici nu sunt corecte.
primaria are obligatia sa iti raspunda la orice hartie care are numar de inregistrare, iar daca tu le sesizezi in scris cele de mai sus sunt obligati sa verifice pe teren si sa iti dea un raspuns in scris, prin posta.

daca se respecta legea se poate merge pana la demolarea constructiei (chiar daca are autorizatie si nu a fost respectata, primaria nu ar trebui sa ii dea receptia lucrarii)

astept sa ne ti la curent cu demersurile tale, dar tine-te tare pentru ca ai de a face cu functionari ai statului.

Edit : citeste legea 50/1991 cu toate modificarile ei si Ordinul MTCT nr 1430/2005 rectificat. e si o carte de la ed Best Publishing "Regimul constructiilor".

This post has been edited by Matei: 14 Dec 2007, 12:26


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 14 Dec 2007, 14:30
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




QUOTE(danutzu_nid @ 12 Dec 2007, 13:06)
alx banii ca banii ...cu ce ma deranjeaza ? ia gandeste-te putin eu daca la anul vreau sa imi fac casa pe terenul ala  nu o sa pot d c? pentru ca o sa ii afectez lui fundatia si nu o sa ma lase in vecii primaria decat dc las 1,90 m intre mine si el de aia ma deranjeaza si in plus are vreo 3 etaje si ia toata  lumina din curte (eu pe terenul ala akum am o magazie si vita de vie )


Pai si tu oricum ai sa construiesti la 1.90 de limita de proprietate, crezi tu ca el ti-ar fi dat acordul sau ca ti-l va da? Mai mult, acum poti cere sa faci calcan cu casa lui.

Eu nu prea vad ce ai pierdut asa de mult... Aia cu lumina e vrajeala, printr-un spatiu de 2x1.9m oricum lumina e nasoala si mai mult inexistenta.

Am si eu un prieten care a avut 200mp si a construit pe ei. Asta estem, atat a avut atat si-a permis. Daca ii sareau toti vecinii in cap ca de ce a facut el P+2+M cand ei au doar cosmelii darapanate ce facea? Un om nu putea sa-si faca casa ca vecinii nu mai au lumina, ce sa-ti povestesc...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 14 Dec 2007, 14:55
Post #36


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




pai ala daca nu isi face casa cu ferestre spre tine poate sa o faca la 1 m minim. daca tu vrei ferestre mari poti sa o faci la minim 3 m. 1,90 e pentru ferestre de baie.
asa ca ai 4 m intre tine si vecinul prin care sa intre lumina.


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 14 Dec 2007, 14:56
Post #37


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Nu radeti , dar mie intr-o situatie oarecum similara , adica:
Am teren de 202 mp . Vecinul avea calcanul pe hotar , dar datorita ca acest calcan era stramb am lasat o distanta de circa 50 cm intre case .
Nu mi s-a cerut nici un fel de accept notarial de la vecin pt constructia casei mele .
In schimb la fostul sanepid de unde a trebuit sa iau aviz de INSORIRE ( unul dintre avizele specificate in certificatul de urbanism ) .
Mai corect am platit la o firma sa SCRIE PE HARTIE CA VECINUL AL CARUI CALCAN ERA PE HOTARUL MEU ARE CEL PUTIN NU-SH CATE ORE DE SOARE PE ZI. Si asta in contextul in care atat casa lui cat si cea proiectata a mea erau dispuse pe o axa nord-sud.


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_nid
post 14 Dec 2007, 16:59
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 February 07
From: bucuresti




pai atata timp cat el nu mi-a cerut acordul .....si chestia cu lumina sa stii ca e chair deranjanta,depinde de cum ai pozitionata si casa wink.gif


--------------------
dacia logan logan 1.4 2006 laureate plus - b-xx-nid
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
annem
post 15 Dec 2007, 09:00
Post #39


Omul Gras


Group: Members
Posts: 401
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




danutzu_nid
Este clar ca ai dreptate, daca este adevarat ce ai descris. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa fii tare. Sa stii ca o sa ai ceva cheltuieli. Toate demersurile intreprinse trebuie sa fie atit verbale cit si scrise, validate prin numere de inregistrare sau trimise recomandat cu confirmare de primire. La primarie trebuie sa faci atit reclamatii cit si cereri de informatii in temeiul legilor 50/1991 si 544/2001 (unele cereri numai proprietarul sau imputernicitul le poate face). Nu trebuie sa treaca mai mult de doi ani intre documente. Cel care construieste, daca socotesti ca o face prost si ilegal, trebuie notificat si el. La un eventual proces, aceste demersuri, cit si calitatea raspusurilor, vor conta foarte mult. La fel va conta si eventuala indiferenta.
Sigur vecinul tau are proprietatea intabulata. Daca si bunicul tau are proprietate intabulata atunci granitele pot fi verificate. Pe hotar, numai imprejmuirea poate sa existe. Calcanul este linga hotar. Intre pereti trebuie sa existe cel putin un rind de caramizi zidite pe jumatate, sau ceva lat cit o caramida, pentru delimitatrea hotarului. Ce drepturi are vecinul, ai si tu. Totul este reglementat in codul civil. Cauta-l pe Internet.

Trebuie sa cunosti (printre multe altele) Legea 50/1991 (republicata, etc) si normele sale metodologice, si Legea 544 cu normele metodologice. Trebuie sa te informezi despre PUZ. Cauta pe Internet alte prevederi legilative (E.g: Camera Deputatilor si Senatul publica legile pe Internet).

1. In conformitate cu Legea 50/1991 si normele sale metodologice (vezi Anexa 5), la locul obiectivului trebuie sa fie un panou de identificare. Daca nu vezi acel panou, si/sau socotesti ca proprietatea iti este afectata in orice fel (trebuie sa-ti aperi proprietatea de orice consideri ca este o amenintare la adresa ei), si/sau imprejmuirea este afectata (daca este imprejmuire comuna (nu doua) atunci este proprietate comuna chiar daca este facuta numai de un vecin), etc, faci reclamatii la ISC si primarie cum ca se construieste ilegal, iar proprietatea iti este afectata (descrii in ce fel consideri ca este afectata); specifici ca, in conformitate cu Legea 50/1991 (cauta articolul, etc), lucrarile trebuie sistate imediat, trebuie luate masuri de continuare in legalitate a constructiei, sau desfiintarea cesteia, dupa caz. Daca nu este adevarat ce sustii tu, atit ISC cit si primaria trebuie sa demonstreze acest lucru prin hirtiile care iti vor fi trimise. Daca este adevarat, atit ISC cit si primaria trebuie sa ia masuri care iti vor fi comunicate. Daca aceste masuri contravin legii, revii cu notificari si reclamatii.
2. Faci cerere la primarie pentru obtinerea de informatii in temeiul Legii 544 pentru tot ceea ce trebuia sa fie afisat pe panou. In general, multe orase publica pe site-ul primariei autorizatiile de constructie emise: numarul, obiectivul, data, etc. Acestea nu sint informatii personale, si oricum trebuiau sa apara pe panou. Panoul trebuie sa contina astfel de informatii pentru a da posibilitatea oricarei persoane interesate sa le cunoasca si sa ia masuri in consecinta.
3. In temeiul articolelor 27 si 28 din legea 50/1991 norme metodologice, la primarie depui cerere de certificat de urbanism atit pentru terenul tau, cit si pentru terenul vecinului.
4. S-ar putea, caci asa se intimpla de ceva vreme, ca proprietarul constructiei sa fi depus dosarul de autotorizare, dar acesta nu a fost aprobat in termen si a intrat pe Legea 486/2003 (Legea aprobarii tacite). Asta nu exonereaza propritarul constructiei de a fi in legalitate, iar primaria si ISC de a lua masuri de respectare a legii. Trebuie sa afecteze numai relatia primarie-proprietar constructie.
5. Toate schimburile de hirtii intre tine si orice autoritate, sint supuse Legii 233/2002 (Legea petitiilor). Cu exceptia Legii 544/2001, care are prevederile ei speciale, sau celor legate de anumite prevederi specifice din fiecare lege.
6. Pastreaza toate hirtiile. Pe masura ce iti vin raspunsuri, vei stii ce sa faci mai departe si cum vei folosi informatiile adunate.
7. S-ar putea (poate mai mult ca sigur) sa fi tratat cu indiferenta, raspusuri in doi peri, cu abureli, etc. Citeste Legea petitiilor. Acolo spune cum trebuie raspuns la o petitie. Mai revii cu petitii la obiect si justificind legal cererile tale. S-ar putea sa nu scapi de Instanta de contencios administrativ.

Attached File(s)
Attached File  lege_50_91_MO_933_13_10_2004.pdf ( 208.73k ) Number of downloads: 260


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate, 2008 Laureate MCV GPL - Puisor
2011 Laureate MCV GPL - Puisor (de la Dacia)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_nid
post 21 Jan 2008, 23:38
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 February 07
From: bucuresti




revin cu o poza dupa ceva timp a constructiei ,deocamdata asteptam un raspuns de la disciplina in constructii la reclamatia facuta

Attached thumbnail(s)
Fotografii_0042.jpg ( Size: 121.3k ) Number of downloads: 2172


--------------------
dacia logan logan 1.4 2006 laureate plus - b-xx-nid
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 00:51
Forum Renault