DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sistem Computer de bord, componente

cristi_dj_05
post 3 Jul 2006, 23:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 06




Ar fi cineva interesat de un sitem computer de bord? Avand un display de 128/64 , fundal alb/albastru/rosu cu scris negru/alb, cu touchscreen, care se monteaza pe bord,oriunde, se poate afisa ora, temperatura exterioara, temperatura interioara, presiunea din roti, vitezometru digital, busola, calculator, distanta de parcare,animatii, etc. Daca sunteti interesati, va rog sa-mi spuneti. Va multumesc.


--------------------
Dacia LOGAN 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pegas
post 4 Jul 2006, 05:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 29 September 05
From: IASI




pai interesati cred ca ar fi multi. ai si un pret pentru acest sf?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001/Dinamyque, 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_dj_05
post 4 Jul 2006, 10:41
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 06




Pot sa spun doar un pret eastimativ: 150-200 euro. Depinde cat de complex va fi. Eu am un LGN, si incerc pana prin luna august sa-l montez la mine si sa pun cateva poze pe net cu sistemul.

Spuneti-mi ce ar trebui sa contina softul, adica ce obtiuni, ce ar trebui sa afiseze. Nu am vazut cum sunt masinile noi, ce obtiuni au la computerul de bord sau la displayurile alaturate de pe bord,de aceea va rog sa-mi spuneti ce ar fi fain sa contina.


--------------------
Dacia LOGAN 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pegas
post 4 Jul 2006, 11:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 29 September 05
From: IASI




pai stai un pic, tu vrei sa realizezi asa ceva sau ai facut unul? ca mie mi se pare destul de complicat ceea ce vrei tu sa faci. sau ceea ce ai zis in primul post. adica presiunea, de exemplu... busola e alt exemplu...

parerea mea e ca ceas nu se merita, ca toate modelele au ceas. partea cu touch screen e spectaculoasa, nu neg, dar presupun ca ar creste pretul foarte mult...

cit despre animatii, depinde ce intelegi tu prin animatii, dar nu cred ca trebuie un calculator de bord sa faca giumbuslucuri pe display...

senzor de temperatura mi se pare util.
de asemenea, mi s-ar parea util sa indici care portiera nu e inchisa(eventual portbagaj).
un indicator al nivelului de lichid in rezervorul stergatorului de parbriz.

voi mai reveni.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001/Dinamyque, 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 4 Jul 2006, 11:26
Post #5


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




eu cred ca el vrea sa faca computerul de bord de la nissan skyline care iti indica si forta de G la care este supusa masina si tot ce se misca sub capota ei ,cei care au vazut emisiuni cu masina stiu de ce vorbesc

This post has been edited by salutcalin2002: 4 Jul 2006, 11:29


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 4 Jul 2006, 11:28
Post #6


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai tu vrei sa vinzi ceva ce nu ai inca( ma refer functional)? oricum nu cred ca vei reusi si chiar daca ,pretul este mare.Nu ca vreau sa-i fac reclama lui dydycom dar solutia lui este mai practica si mai ieftina si chiar i-si merita banii.
Succes si anuntane si pe noi daca ai facut ceva,sa zicem din curiozitate.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_dj_05
post 4 Jul 2006, 11:47
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 06




Nu stiu cine e dydycom si ce solutie a propus el.
Eu vreau sa fac proiectul asta, cu ajutorul unor prieteni . Nu conteaza cat de greu e. V-am intrebat ce ar trebui sa contina, pentru ca sastiu ce ar trebui facut.
Pot pune senzori la usi care sa arate care usa e deschisa, printr-un desen grafic al masinii pe ecran. Pot pune si pentru nivelul lichidului sau al apei.
Prin animatie,ma refer la un scris animat, cu un anumit font, sau ceva poze (din pacate doar in 2 culori).
Ideea mea este de a pune un ecran nou in masina,pe bord, cum au majoritatea masinilor acum. Sa arate si loganul mai bine.
Iar in legatura cu pretul..... piesele sunt foarte scumpe, mai ales ecranul cu touchscreen; nu am cum sa reduc, altfel as iesi in pierdere. Oricum, in functie de complexitatea sistemului, se va calcula un pret.
Daca aveti idei, va rog sa-mi spuneti.


--------------------
Dacia LOGAN 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
=virus=
post 4 Jul 2006, 13:17
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 1 February 06




Adica asa ceva (ecranul de sub gurile de aerisire centrale) ?

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 60.56k ) Number of downloads: 610


--------------------
- - - - -
Addicted driver
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_dj_05
post 4 Jul 2006, 13:34
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 06




Nu chiar ca acela. nu e ecranul color,si e mai mic de 128/64. Nu va avea un meniu de mp3 sau filme. va avea un vitezxometru digital, tremperatura interioara/exterioara, presiune roti, animatie deschidere usi, scris animat, de ex un nume sau orice, si incerc si un mecanism de deschidere a porbagajului, controlat tot de la ecran.


--------------------
Dacia LOGAN 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 4 Jul 2006, 13:41
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




pentru a vinde asa ceva EXISTA SECTIUNEA BURSA...topic closed! ... trebuie creat un topic nou la BURSA (atentie la reguli!)

(daca-l mut eu acolo, topicul nu va corespunde regulilor acelei sectiuni si va fi sters iar cei care au scris vor fi santionati...)


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:00
Forum Renault