DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> solenza mea trege dreapta

alex_axn
post 9 Jan 2005, 22:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




pe la vreo 4mii de km am lovito pe stanga.. nu asa rau la caroserie cat mai mult in roata.. iam schimbat bascula, pivot, planetara, amortizor, cadru motor, roata.. cam tot ce are pe stanga fata.. dupa ce sa terminat reparatia iam facut geometria (imi arata pe foaia aia ca se incadreaza in parametrii) dar totusi trage dreapta. nu asa mult la viteze mici (pana in 80 km/h) dar dupa se simte. am schimbat rotile intre ele de nici nu mai stiu care cum erau.. cert e ca atunci cand am schimbat stanga cu dreapta a inceput sa traga stanga.. asa ca mam gandit eu ca trebuie sa fie din cauza rotilor ci nu a geometriei sau ceva de genul asta. prima data ma gandeam ca ar fi de la accident., dar mai degraba cred ca e din cauza rotii asta pe care am schimbato.. dar nu inteleg de ce pt ca nici celelalte nu sunt prea uzate. am facut presiunea mereu deci nu ar fi de aici. precizez ca pe la 1500 km tot asa tregea (nu mai stiu in ce parte) am fost la meridian, iam facut geometria si tragea la fel, am fost iar la astia si miau zis sa rotesc cauciucurile si atunci a mers(la 150 km/h luam mainile de pe volan si bateam din palme). poate a mai trecut cineva prin asta si imi da si mie o indicatie...


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 10 Jan 2005, 00:20
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Ti-ai dat singur raspunsul. Daca zici ca ai schimbat rotil intre ele si acum trage stanga e clar ca vina sunt cauciucurile. Daca le ai pe cele de origine e cu atat mai mult de inteles.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 10 Jan 2005, 00:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Si eu am pățit la fel. Am platit o geometrie la roți de pomană sad.gif
După ce am schimbat cauciucurile pe fața -niște jafuri de Montana - cu Kleber a mers de parcă schimbasem toată direcția smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 10 Jan 2005, 00:51
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Sa inteleg ca Solenza e livrata cu cauciucurile Montana care sunt porcarii ? Cat costa un cauciucurile Kleber ?


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 10 Jan 2005, 00:57
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Eu am solenza de cenzuratînd și nu stiu ...parca am Montana sau Matador sincer nu m-am uitat
Faza am pățit-o cu fosta mașină, un renault 11. Cauciucele Kleber le-am luat second hand cu 500k bucata cu tot cu janta și am mers bine merci un an și ceva după aia nu mai știu că am vindut masina sa-mi iau Somnolenza biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 10 Jan 2005, 17:45
Post #6


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




eu vroiam sa-mi fac geometria...acum m-ati bagat in ceatza


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 10 Jan 2005, 21:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad_solenza @ 10 Jan 2005, 02:46)
Si eu am pățit la fel. Am platit o geometrie la roți de pomană  sad.gif
După ce am schimbat cauciucurile pe fața -niște jafuri de Montana - cu Kleber a mers de parcă schimbasem toată direcția smile.gif
*



Din cate stiu eu solenza nu este echipata cu montana! Se echipeaza ori cu Matador sau Barum .
Intradevar daca se schimba cauciucurile cu unele mai de firma se poate imbunatati directia dar asta numai daca este de la cauciucuri , si eu le-am schimbat dar de geaba , am facut si geometria si surpriza , roata dreapta are un unghi de inclinare mai mare decat cea din stanga , deci masina este mai inclinata pe partea dreapta si de aceea imi trage dreapta . Verificati geometria , dar la un service specializat , ca la mine este al III lea care mi-a spus adevarul , si a avut dreptate. Masina trage dreapta rau atunci cand este incarcata .


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 10 Jan 2005, 22:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




da stii carei treaba cu directia de pe solenze...? nu prea ai ce sa faci la geometrie decat din bieleta de directie(adica poti regla rotile doar stanga-dreapta, nu si unghiurile, sau inclinarea). ma rog asa miau zis baietii de la meridian si cam acelasi lucru vad si eu pt ca nu imi dau seama ce altceva mai poti regla... dc as avea ceva bani as incerca cu niste cauciucuri mai bune (am matador de la ei) k mai multi au spus ca astea sunt de 2 lei... dar faza e ca inainte tot cu matador mergea super-bine.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 11 Jan 2005, 10:20
Post #9


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(alex_axn @ 10 Jan 2005, 22:34)
da stii carei treaba cu directia de pe solenze...? nu prea ai ce sa faci la geometrie decat din bieleta de directie(adica poti regla rotile doar stanga-dreapta, nu si unghiurile, sau inclinarea).
*


Pai unghiurile tot bieleta le da. Daca planul axei bieletei nu face 90° cu roata, atunci roata va fi inclinata spre interior sau spre exterior si ca atare te va trage ori in stinga ori in dreapta .
Si cred ca la toate masinile geometria se face la fel, mai putin la Berlina unde se mai regla si tirantul.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 11 Jan 2005, 20:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




pai asta zic si eu ca doar atat se poate regla la roti (din bieleta) stanga-dreapta. dar roata mai poate cadea sub un unghi pe sosea. adica sa nu faca 90 de grade cu solul... atunci din ce mai reglezi la somnolenta??? si ca o curiozitate stie cineva dc se poate face ceva pe la rotile din spate in legatura cu geometria cu toate k eu sunt sigur k problema mea nu vine de acolo. eu cred ca nu, k nu vad din ce se poate regla pe spate..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 11 Jan 2005, 21:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Nenea mecanicu de la geometrie ,mi-a spus ca ar exista o solutie de a aduce roata sa cada la 90 de grade pe sosea dar trebuie umblat pe la fuzeta ,cu o saiba ....... .si in concluzie am lasat-o asa .

La faza cu rotile de pe spate m-am gandit si eu ca se poate sa influenteze unghiul de fuga de pe fata , dar cu naiba facem reglarea rotilor de pe spate ca nu avem ce regla !!! sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 12 Jan 2005, 20:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




e tare cu saiba de la fuzeta smile.gif (dacia tot dacie ramane). doar cam mult de munca pt ca trebuie sa o pui pe rampa si sa-i fixezi toate dispozitivele alea pt geometrie, vezi cam sub ce unghi cade (ca aparatele sunt destepte arata tot felul de unghiuri.. si le si tipareste pe o foaie A4).. dupa care dai totul jos bagi saiba, pui iar dispozitivele vezi sub ce unghi cade.. dc nu e bine iar dai jos incerci alta saiba, iar pui alea.. deci ar fi ceva. acum problema ar fi ca nu prea ii vad eu pe beietii de la geometrie sa stea sa incerce de zece ori si probabil iti va zice "laso ba ca merge-asa" smile.gif) sau te pune sa platesti 10 geometrii..
si dc la fata totusi sar putea face ceva cat de cat la spate probabil ciocanu' !! smile.gif)


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 13 Jan 2005, 10:29
Post #13


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(alex_axn @ 11 Jan 2005, 20:33)
adica sa nu faca 90 de grade cu solul... atunci din ce mai reglezi la somnolenta???
*


Pai asta nu mai tine frate de masina, ci de sol. Ce dracu.
E foarte simplu principiul si asta e si la alte masini. Unghiul rotii e dat de bieleta singura parte reglabila, de sasiu (parte fixa, lonjeroane) + bascule (parti fixe). In mod normal, din fabrica masina vine nedeformata si deci are toate unghiurile bune. Daca ea a fost busita si au fost afectate, lonjeroanele, atunci e naspa. Doar in service-uri meseriase poti sa le aduci la unghi.

Pe spate totul este fix. N-are cum sa bata roata, decit daca nu e echilibrata sau daca are jocuri prea mari in rulmenti.

Iar mecanicul ala cu saiba si-a batut joc de voi. Ce face saiba pe fuzeta? Decit sa actioneze ca un distantier. Adica sa scoata roata afara. Si nici nu vad unde ar intra saiba aia, care de fapt ar fi o bucsa. Fuzeta = locul unde vin rulmentii.
Ar mai fi brat portfuzeta unde se prinde pivotul. La fel, cum sa se puna saiba?
Haideti sa fim seriosi.

Da am vazut pe la unii cu cazane, care aveau lonjeroanele busite, ca taiau din bascula si mutau pivotul sau prelungeau bascula. Inconstienta totala. E directie totusi.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 13 Jan 2005, 21:34
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




pai si nu e cam trist dc tiai lovit masina sa-ti traga toata viata..? eu am lovito destul de bine dar dupa cum am scris, mai mult pe roata, lonjeronul nu a fost afectat. nu imi vine exact acum in minte directia de la solenza .. dar nu stiu de ce cred ca ar merge faza cu saiba.. (eventual una mai groasa, una mai subtire). nu stiu de ce zici u ca ar iesi roata in afara pt ca eu vad ca sar inclina roata(probabil nu ne gandim la aclasi procedeu).
si pe spate dc iei o groapa ceva sau te loveste unu putin.. teai scos:)) alta punte spate
la alte masini e la fel pe spate (adica nu se pot regla)? un vecin a avut lovita un vectra din 98 dupa care avea roata spate stanga stramba (nu roata in sine ci mecanica)... la un momentdat mia zis ca a rezolvato (sia schimbat bascula)..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 14 Jan 2005, 10:31
Post #15


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Asta e! N-ai ce-i face .Asa sunt toate masinile, cel putin pe cele care le-am vazut eu. Dar deformarea asta, are loc la impacturi puternice.
Toate calculele se fac in functie de un element fix, sasiul, lonjeron(e), pentru ca pe ele se prind elementele de prindere ale rotii.

La vecinul cu Vectra, are suspensie independenta pe spate (ceva asemanator ca la SLZ pe fata), n-are punte. Daca i-a schimbat bascula inseamna ca aia era deformata si nu lonjeroanele. Ca daca erau lonjeroanele deformate putea sa-i schimbe 1000 de bascule. Bascula pastreaza intotdeauna aceeasi distanta intre lonjeron si roata si n-are cum sa fie reglabila.

La tine, ti-a verificat cineva alinierea lonjeroanelor? Ptr ca se pot intimpla 2 situatii :
1. in urma impactului, desi nu se vede, s-au acumulat tensiuni in sasiu si acesta s-a detensionat in timp si in mers.
2. daca s-a sudat ceva pe linga lonjeroane sau s-a schimbat vreo antretoza (suport, brat ce face legatura dintre lonjeroane) :
a. la sudura, tensiuni iar o detensionare in mers
b. la schimbare suport, deformare. Pentru ca masina este putin tensionata din fabrica, tocmai pentru a contracara unele forte de deformare la impact.
Am vazut la o berlina, carei vroiau sa-i dea stilpul de la o usa din fata . Dupa ce l-a taiat, de jos, a plecat cam 10 cm din punctul de sprijin din plafon. Si cind l-au pus pe ala nou, a fost o intreaga aventura, sa o aduca la linie.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 14 Jan 2005, 22:28
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




Hai ca v-am speriat putin . Sa va lamuresc , dupa ce m-am jucat si eu la geometrie adica am inchis putin roata din dreapta spre interior pentru a nu mai trage drapta -dar se ducea cauciucul , mecanicul acela dupa ce a facut reglajele respective mi-a spus ca e posibil sa am o coborare a arcului mai mare pe partea drapta deoarece unghiul de cadere cu masina goala era mai mare fata de roata stanga .

Acum el cand a spus ca ar fi o solutie normal ca nu-mi punea o saiba si gata , sa fim seriosi ,dar mi-a explicat ca trebuie umblat la fuzeta , la tot ansamblu arc- fuzeta deoarece din cauza unei erori de caroserie se pare ca oala de la arc este mai in interior .Mecanicul se gandea sa mai deschida unghiul care il face ansamblul fuzeta cu suportul de arca+amortizor , pentru a compensa eroarea din caroserie .
Mentionez ca a tras dreapta de cand am luat masina de noua .

Oricum in toata nebunia asta cu trasul spre dreapta am avut si surpriza cand aveam anvelopele de vara sa-mi treaca prin cap ideea de a schimba cauciucul de pe spate cu cel de pe fata , si surpriza nu mai tragea drapta !!!
Acum ca suntem in sezonul de iarna am schimbat cauciucurile cu unele de iarna si surpriza iar trage dreapta . Acum astept vara sa vad ce mai trage dupa ce le put iar pe cele de vara .

Acum astept vara sa vad de la ce este :arc sau fuzeta .Pana atunci merg cu ea asa . mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 14 Jan 2005, 23:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




""Toate calculele se fac in functie de un element fix, sasiul, lonjeron(e), pentru ca pe ele se prind elementele de prindere ale rotii.""

pai nu mai e chiar asa ca de cand au montat astia motorul pe un cadru bascula se prinde de cadru.. lucru bun din pct de vedere al impacturilor pt ca nu se mai prinde direct de caroseria.. dar neplacut din cauza costului (la mine roata sa dus in spate, implicit bascula care a indoit si cadru motor care a trebuit schimbat si nu e tocmai ieftin..). la mine a puso aia pe masa de tras si nu a fost nevoie f mult (au niste cote intre diferitele parti ale caroseriei si a iesit bine). am zis k la mine a fost impactul in special pe roata.. eu cred ca nu e de la caroserie si astea (si sper in acelasi timp:) pt ca orice e posibil) pt ca am spus ca trage dreapta.. dupa ce am mutat numai stiu cum cauciucurile (ca leam pus in toate pozitiile posibile) la un moment dat tragea stanga.. morala ar fi ca unul dintre cauciucuri e de vina. am spus ca dc aveam bani le schimbam.. ar mai fi varianta sa le iau dupa o alta solenza care nu trage si sa vad dc asta e problema (dar si aici pot aparea probleme pt ca se aseaza intr-un anume fel pe fiecare masina, mai ales la dacii care fiecare difera putin smile.gif ). nu stiu cum o sa rezolv problema dar abia astept.. ori o sa ma duc sa le echilibrez cu toate ca nu prea cred ca e de aici.. ori o sa le mai schimb intre ele.. pana la urma o sa-l mai desumflu pe ala de pe dreapta smile.gif)
chiar nu e placut sa-ti traga intro parte (asta presupune o incordare suplimentara nejustificata,pe langa faptul ca si asa amortesti in scaun la drumuri mai lungi..)

si in legatura cu ce a zis by-geo cu schimbatul rotilor..: la mine tiam zis tot asa tregea putin de la inceput, am fost la service (meridian) cica miau facut geometria.. plec cu masina si nici o schimbare.. ma intorc la ei ma pun sa schimb rotile (nu mai stiu cum exact) si surpriza: directia beton. chiar era perfecta (am mai zis la 150 la ora luam mainele de pe volan si 10 secunde si eram pe aceeasi traiectorie pe cand acum pe la 130 in 10 sec cred ca sunt de mult pe aratura)








--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 15 Jan 2005, 17:52
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca trage dreata in general la SLZ de vina e bascula. Din pacate, asta nu se prea schimba in cazul unui accident ca nu se deformeaza mult si mecanicii fie nu bserva fie merg pe ideea ca "merge si asa". Schimbati basculele si scapati de probleme. Valentine a dat intr-o hartoapa cu masina si i-au lasat bascula veche. Masina tragea dreapta, volanul nu era drept etc. A schimbat bascula si lucrurile sau imbunatatit.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 15 Jan 2005, 19:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan_o @ 15 Jan 2005, 19:52)
. Schimbati basculele si scapati de probleme. Valentine a dat intr-o hartoapa cu masina si i-au lasat bascula veche. Masina tragea dreapta, volanul nu  era drept etc. A schimbat bascula si lucrurile sau imbunatatit.
*



Bine zis , mai Bogdanel ,dar ia fa si tu un calcul , la cate gropi sint in capitala Romaniei , ar trebui sa-mi fac fabrica de bascule ca le-as schimba zilnic . Cum naiba , la fiecare groapa sa schimb bascula , ca doar nu e mai prosta decat vechea berlina ......................

Totusi cred ca ar trebui gasita o solutie mai ortodoxa , ca no om fi toti astia cu solenze milionari in valuta . smile.gif

Stiu ca bascula este foarte rigida , si daca ai luat o groapa si se deformeaza asa ramane , dar trebuie sa existe si alta varianta de rezolvare a problemei .


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 11:18
Forum Renault