DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum poti face economie de carburant !, Puteti face multe economii...

sddragos
post 17 Feb 2006, 14:04
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Cum e recomandat sa cobor o panta lunga, d.p.d.v. al economiei de carburant? Eu merg cu maneta la punctul mort (deci, motorul al ralenti) si cu viteza ajustata din frane (altfel se duce ca nebuna la vale ohmy.gif ). E OK din punct de vedere al motorului/cutiei/etc.?


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 17 Feb 2006, 14:26
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Daca ai o masina care "știe" să taie carburantul în frână de motor, cum sunt cele pe injecție, atunci e bine să folosești frâna de motor pt economie
Dar pentru siguranța ta, tot cu frână de motor trebuie să cobori pantele, indiferent dacă ai sau nu motor cu injecție


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 17 Feb 2006, 14:45
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Ca siguranta, stiu. M-ar interesa daca apar probleme la cutie la mersul decuplat de motor cu viteze de peste 100 km/h.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 17 Feb 2006, 14:48
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Eu zic că nu are ce să se întâmple
Decât dacă la viteza aia vrei să bagi într-a doua biggrin.gif


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 17 Feb 2006, 15:18
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




S-a mai discutat. Se uzeaza cutia din cauza diferentei mari de turatie dintre pinioane si arborele secundar.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 17 Feb 2006, 16:29
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Cu tot respectul, dar mie mi e pare o aberație
Dacă scoți din viteză și lași pe liber, între pinioane este doar aer, și eventual ceva ulei sad.gif


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 17 Feb 2006, 16:49
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Pinioanele de pe trebul fix sunt intotdeauna in contact cu cele de pe arborele secundar, si daca ambreiajul nu este apasat si maneta la punctul mort se rotesc cu in functie de turatia motorului.
Pinioanele de pe arborele secundar se rotesc pe acesta, iar cele de pe arborele primar(trenul fix) sunt solidare cu arborele (de fapt arborele primar si pinioanele de pe el sunt facute din aceeasi bucata de metal, mai putin pinionul de la treapta 5).
Cand o treapta e cuplata, faci ca pinionul corespunzator respectivei trepte sa se miste solidar cu arborele secundar.
Nu e o aberatie, studiaza cum functioneaza o cutie de viteze si vei intelege.

This post has been edited by cristidb: 17 Feb 2006, 16:50


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 17 Feb 2006, 17:00
Post #98


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@sddagos; @all:

povestea asta s-a tot discutat dar imi permit sa readuc in prim plan o chestiune care pare uitata:

In special la coborirea pantelor (lungi si/sau abrupte - dar nu numai in aceste situatii) este o chestiune *de siguranta* folosirea frinei de motor. In fata acestui argument, toate celelalte palesc (sau ar trebui s-o faca): ce mai conteaza ca se uzeaza CV- sau nu?? Ce mai conteaza ca se uzeaza motorul- sau nu? Ce mai conteaza o eventuala (si adesea ipotetica) economie de combustibil?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Feb 2006, 08:27
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(os @ 17 Feb 2006, 17:00)
@sddagos; @all:

povestea asta s-a tot discutat dar imi permit sa readuc in prim plan o chestiune care pare uitata:

In special la coborirea pantelor (lungi si/sau abrupte - dar nu numai in aceste situatii) este o chestiune *de siguranta* folosirea frinei de motor. In fata acestui argument, toate celelalte palesc (sau ar trebui s-o faca): ce mai conteaza ca se uzeaza CV- sau nu?? Ce mai conteaza ca se uzeaza motorul- sau nu? Ce mai conteaza o eventuala (si adesea ipotetica) economie de combustibil?
*


Ai mare dreptate, siguranta are intiietate; totusi, ca [inca o] concluzionare, cutia se uzeaza mai PUTIN la coborirea in frina de motor, tocmai datorita micsorarii diferentei de viteza intre pinioanele trenului mobil si arborele sau.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 21 Feb 2006, 08:57
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Atunci cum [biiiip] meu se explică silențiozitatea la coborârea pantelor cu cutia de viteze în punctul mort?
Eu sunt de acord că este o anumită diferență între turațiile anumitor pinioane și axe din cutie, dar uleiul de acolo pentru ce e pus?
Există o peliculă de ulei pe suprafețele care vin în contact, nu-i așa?
Și ce sarcină (efort mecanic) este între un pinion care se învârte liber pe un ax și axul respectiv? blush.gif


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Feb 2006, 09:38
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(electromatic @ 21 Feb 2006, 08:57)
Atunci cum [biiiip] meu se explică silențiozitatea la coborârea pantelor cu cutia de viteze în punctul mort?
Eu sunt de acord că este o anumită diferență între turațiile anumitor pinioane și axe din cutie, dar uleiul de acolo pentru ce e pus?
Există o peliculă de ulei pe suprafețele care vin în contact, nu-i așa?
Și ce sarcină (efort mecanic) este între un pinion care se învârte liber pe un ax și axul respectiv? blush.gif
*


Silentiozitatea de care spui este din cauza frecarilor mai mici, normal, ca motorul e decuplat. Insa, in cazul asta, motorul se poate opri si gata cu vacuumul din servo. Apoi, vei frina mult mai des, placutele si discul se vor incinge, cu efectele cunoscute. Pe drum mai lunecos, exista pericol de derapaj.

Intre acele suprafete este ulei, dar ungerea e prin barbotaj, nu prin presiune; ca urmare filmul de ulei se poate rupe mult mai usor. Moment in care diferenta de viteza intre suprafete creaza abraziune.

In fond, astea sint sfaturi, fiecare face cum vrea.

Ca paranteza, eu unul nu mi-am pus EEBIO pentru economia din oras, care exista, totusi, la apropierea de semafor de la oarece distanta, ci pentru cea de la drum, coborirea pantelor si pentru eficienta mai buna a frinei de motor.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 21 Feb 2006, 10:05
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Nu, nu, stai puțin
Eu mă refeream strict la partea cu uzura cutiei de viteze când merge în gol
Iar atâte vreme cât roata se învârte, eu cred că există barbotaj
Cum spuneam și mai sus, sunt total împotriva coborârii pantelor fără frâna de motor, cu atât mai mult când ai un dispozitiv electronic sau de altă natură care te ajută să economisești carburant 017.gif


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Feb 2006, 10:15
Post #103


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uleiul din cutie se va incinge cand se merge la cale fara treapta cuplata. Degeaba economisesti carburant daca uzezi palcute si discuri de frana. ca sa nu mai zic ca din cauza caldurii se duce naibii unsoarea rulmentilor rotii.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 21 Feb 2006, 10:23
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Eu nu pricep de ce trebuie să specific fiecărui forumist că sunt PENTRU frâna de motor, că recomand folosirea frânei de motor
Hai noroc!


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Feb 2006, 10:45
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(einstein1984 @ 21 Feb 2006, 10:15)
Uleiul din cutie se va incinge cand se merge la cale fara treapta cuplata. [...]
*


@ electromatic
Pai aici e explicatia:se incalzeste, scade viscozitatea, filmul se rupe, uzura creste. Asta indiferent ca esti pro sau contra frinei de motor; tu cereai explicatia uzurii amplificate in cazul rularii "pe liber".
Daca o roata dintata care se balaceste in ulei mentine film de ulei pe dantura, in acel spatiu dintre arbore si ea (mic) filmul se rupe mult mai usor.

This post has been edited by diaconuliviu: 21 Feb 2006, 10:45


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 21 Feb 2006, 11:00
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Atâta vreme cât un pinion se învârte, uleiul de pe dantură este aruncat pe carcasa cutiei de viteze de unde se va scurge acolo unde e proiectat de proiectant să se scurgă, indiferent dacă e sau nu băgat în viteză
Într-un fel sau altul uleiul trebuie să aibă un circuit care să cuprindă și spațiul dintre arbore și pinion
Eu totuși sunt curios...
Câți km trebuie să cobori cu cutia scoasă pe liber ca să se încălzească, rectific, să se încingă uleiul în cutie?
Eu nu cobor pantele în felul ăsta, dar a pățit-o cineva?


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 21 Feb 2006, 11:26
Post #107


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




He he he: uleiul se incalzesze mai tare cind CV este cuplata (transmite moment motor), decit "pe liber". Si anume: randamanetul angrenajelor este de circa 98% (rog corectati-ma daca nu-mi amintesc bine - si da, e vorba de un angrenaj UNS). Sa presupunem ca CV transmite 20kW (adica circa 27CP, ca nu folosesti motorul la puterea maxima). 2% din 20kW face 400W energie pierduta in CV pruin frecari. Ca sa aveti o imagine plastica, e ca si cum ai avea un fierbator marisor in uleiul din CV. O parte a energiei mai e preluata de carcasa, dar dupa o vreme acesta e efectul.

Aceasta incalzire nu se mai produce (sau se produce numai in foarte mica masura) atunci cind CV nu transmite putere.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Feb 2006, 11:28
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(os @ 21 Feb 2006, 11:26)
He he he: [...]
*


Hehe; dar LOCAL? acolo unde viteza relativa e f. mare?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 21 Feb 2006, 11:29
Post #109


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




QUOTE(os @ 21 Feb 2006, 12:26)
Aceasta incalzire nu se mai produce (sau se produce numai in foarte mica masura) atunci cind CV nu transmite putere.
*


sad.gif Să mor io dacă mai înțeleg ceva
Unii zic că se încalzește la mersul în gol, alții că nu
trăiască forumul nostru! biggrin.gif


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 21 Feb 2006, 11:39
Post #110


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Nu-mi dau seama prea bine ce vrei sa spui prin "local". Presupun ca vorbim fie despre angrenare (zona in care dintii rotilor sunt in contact), fie despre rotirea rotilor dintare pe arbori. In angrenare: fortele sunt foarte mici. Intre roata si arbore: idem. De fapt CV sunt astfel construite incit in regimul normal de lucru (o treapta cuplata) nici una din rotile care transmit puterea nu se rotesc fata de arbori. Rotile treptelor care nu sunt cuplate se rotesc insa - fiindca sunt permanent angrenate, dar libere pe arbore. Asadar situatia "nici o treapta cuplata" nu difera fundamental de situatia "una din trepte cuplata" - e drept, diferenta de turaie este mai mare.

Sa ne intoarcem insa la intrebare: nu se dezvolta mare caldura, caci apasarea (fortele normale) sunt foarte mici si prin urmare energia pierduta prin frecare este mica. In plus, uleiul este reimprospatat continuu prin barbotaj (si sa nu uitam ca nu se mai incalzesze, deoarece CV nu transmite putere).

Edit:@electomatic: Nu, domnule. Energetic vorbind nu are de ce sa se incalzeasca. Dimpotriva uleiul se incalzeste in regimul normal de functuionare, ceea ce este normal si se ia in calcul la proiectarea CV. Daca o sa va uitati la masini puternice o sa vedeti mai ales pe diferentiale aripioare de racire.

This post has been edited by os: 21 Feb 2006, 11:43


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 21 Feb 2006, 11:47
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(os @ 21 Feb 2006, 11:39)
[...]
*



Fa un experiment: freaca intre el doua bucati de material cu 50 Hz si apoi cu 200 Hz. Cind e incalzirea LOCALA, la LOCUL DE CONTACT mai mare?

Ca diferenta intre roata - arbore la treapta cuplata e mult mai mica decit la treapta necuplata : 800 rpm arborele primar si 1500-2000 secundar. Acele 800 pe roata secundara scad la 800/ik, k=1..4[5]


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 21 Feb 2006, 12:06
Post #112


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Dragul meu: nu e nevoie de nici un experiment, fizica ne spune precis ce se intimpla. Ca nu intotdeauna ceea ce ne invata fizica se armonizeaza cu senzatiile noastre e adevarat.
La fel de avevarat este ca discutam o situatie ipotetica si *nerecomandata* (coborirea pantelor lungi cu CV decuplata) - prin urmare discutia este lipsita de scop practic.

Ca sa-ti raspund la experimentul ipotetic: pierderea de energie prin frecare (->caldura) este:
Lf=Ff*x, in care x este drumul fortei de frecare iar Ff este forta de frecare. Mai departe:
Ff=N*miu, in care N este forta normala iar miu este coeficientul de frecare.
si
x = A*f*t, in care A este amplitudinea, f este frecventa iar t este timpul.

Asadar: Lf=N*miu*A*f*t.
Daca toate celelalte ramin constante, caldura degajata depinde de f si de N. N este o masura a sarcinii transmise de CV.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 21 Feb 2006, 12:20
Post #113


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Corect, deci dacă cutia este pe liber, N este foarte mic deci cutia nu pățește nimc


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 21 Feb 2006, 12:36
Post #114


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




QUOTE(electromatic @ 21 Feb 2006, 13:20)
Corect, deci dacă cutia este pe liber, N este foarte mic deci cutia nu pățește nimc
*


Ca sa dam Cezarului ce-i al Cezarului: acolo unde apare frecare intre roata si arbore N este mic si in situatia cu o treapta cuplata (repet, numai rotile treptelor decuplate de rotesc fata de arbore). Incalzirea (uleiului din) CV este insa mult mai mica (neglijabila?) la functionarea in gol - fiindca incarcarea este foarte mica - data numai de invingerea frecarilor, barbotarea uleiului etc.
Mai mult: ceea ce se strica la cutiile de viteze este de obicei (rog corectati-ma daca gresesc): rulmenti; sincroane; danturi; cuplaje; selectoare; simeringuri. Nici unul din aceste subansamble nu-si modifica regimul de functionare "in sarcina" fata de "in gol". Ba chiar rulmentii arborilor sunt mult incarcati in sarcina (cu reactiunile fortelor din angrenare) si practic neincarcati "in gol".
Una peste alta: motivul primordial al recomandarii "nu circulati cu CV pe liber" este securitatea in trafic si *nu* o ipotetica uzura prematura a CV (uzura care din toate motivele prezentate aici nici nu cred ca apare). Mai mult, traficul e asa ca nu se poate circula cu CV "pe liber" decit un procent foarte mic din totalul traseelor parcurse. O eventuala uzura prematura n-are asadar timp sa se manifeste; in schimb o instalatie de frinare care nu mai lucreaza fiindca s-a supraincalzit... hmm... sa nu ne mai gindim, ca sa nu ne speriem.



This post has been edited by os: 21 Feb 2006, 12:46


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Berberel
post 3 Mar 2006, 21:08
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 16 November 05




Nu ma pot abtine.... Am coborat o panta cu frana de motor (treapta a II a) si dupa o portiune de asfalt, vine o portiune cu zapada ( si gheata sub). Rezultatul... nici anvelopele michelin, nici motorul pe injectie si nimic altceva nu a ajutat la evitarea copacului.... smile.gif) In rest, cand vine vb de mers la relanti, masina va consuma mai mult decat in frana de motor... e o chestie probata, fara prea multe demonstratii stiintifice...
As fi preferat sa fiarba si primaru in pat , si motoru in ulei decat sa schimb juma' de bot.


--------------------
DACIA SOLENZA - NU-05-PUN
SOLENZA TCO'03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 6 Mar 2006, 09:04
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




Sincer, îmi pare rău pentru ce ți s-a întâmplat, dar asta nu schimbă cu nimic principiile frânei de motor
Cu mențiunea, logică din punctul meu de vedere, că aceste principii nu se pot aplica pe suprafețe alunecoase
Oricum, după ce ai povestit, cred că tot în pom ajungeai și fără frână de motor
Gheața acoperită cu zăpadă e o capcană greu de evitat chiar și pentru șoferii foarte experimentați


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 8 Mar 2006, 15:45
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Poate doar o reintrare in treapta a 3-a, dar asta necesita si rapiditate, si singe inghetat... Asta ar fi facut -poate - ca rotile sa recapete oarecum aderenta.

Imi pare rau de ce ai patit.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Mar 2006, 15:47
Post #118


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Din derapaj se iese accelerand, nu cu frana de motor sau mai ales cu frana.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Korben_Dallas
post 8 Mar 2006, 16:18
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 11 April 05




QUOTE(vis-a-vis @ 8 Mar 2006, 16:47)
Din derapaj se iese accelerand, nu cu frana de motor sau mai ales cu frana.
*


De acord, dar nu în cazul relatat mai sus
Am pățit-o și eu (mă refer la gheață sub zăpadă)
După ce ai pierdut aderența nu prea mai ai ce face sad.gif


--------------------
- - -
Ce să faci, la tăți ni-i greu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Mar 2006, 13:15
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu folosesc destul de mult frana de motor si ma bucur ca am descoperit si-mi place sa aplic acest artificiu , de altfel benefic aproape in orice situatie . La fosta berlina ma cam oftica , mai ales ca de ... cutia era veche si uzata , dar la Scufita e o placere sa schimb vitezele si sa o aud cum toarce .
OFFTOPIC : Pe cheata se paote aplica fana de motor , daor ca , in momentul in care ai viteza mai mare si vrei sa bagi a doua de axemplu trebuie sa accelereziu inainte de cuplare , astfel incat turatia motorului sa ajunga exact cat ar trebui sa dea turatia rotilor in miscare . Altfel , la cuplare motorul si rotile vor merge la relanti si vei merge ca sania , pentru ca masina ar avea o viteza mult mai mare . Deci pentru o frana de motor buna trebuie inainte de cuplare in treapta inferioara sa se accelereze exact la turatia care ar fi motorul in situatia in care ai fi deja cuplat pe asfalt ... daca tu nu o duci la acea turatie initiala , atunci nu vei obtine frana de motor , pentru ca nu ai aderenta . Cuplul mare si lipsa aderentei nu fac casa buna !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 18:26
Forum Renault