DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clio 3 Exception 1,5 DCI 85 CP

radubcr
post 30 Sep 2008, 15:11
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




In sfarsit, a ajuns!
De cateva zile am devenit mandrul posesor al unui Clio Exception2 - 5 usi, de culoare Noir Nocturne (care, ca sa citez un alt forumist "numai negru nu e..."), 1,5 DCI 85CP. Alegerea am facut-o tinand cont de dotarile oferite in pret si nivelul de siguranta. Cu masini la mana a doua am avut probleme in trecut si am preferat masina noua cu garantie.

Initial am incercat sa gasesc pe stoc un Clio3 Privilege cu Clima automata si senzori de lumina si ploaie, pentru ca reducerea la masinile de pe stoc este destul de mare. Nu ma incanta interiorul bej, dar raportul dotari/pret e destul de bun. Din fericire pentru mine s-a gasit si un Exception 2 fabricat in Franta, care urma sa ajunga in tara in 3 saptamani. A iesit putin mai scump (reducerea pentru vehicule pe stoc neaplicandu-se in cazul asta) dar au meritat culoarea si tapiteria piele-textil pe care mi le-as fi dorit, dar nu eram dispus sa astept cu lunile.
Masina a ajuns cu o saptamana mai devreme biggrin.gif .

Ca dotari ar fi de mentionat:
-radio CD cu Mp3
-aer conditionat automat
-tempomat + limitator de viteza
-tapiteria mixta piele-textil
-computer de bord multi-functional
-jante aluminiu 15"
-garantia extinsa la 4 ani
-cheie briceag - un lucru nou la Renault

Pana in acest moment sunt foarte incantat de masina ca dotari, habitaclu, silentiozitate, puterea motorului. Si nu sunt incantat pentru ca ar fi prima masina pe care o conduc. Am trecut in ultimii 4 ani de la SuperNova (prima masina, perfecta pentru un incepator) la Golf IV (1,9 TDI 101 CP), apoi Ford Focus 2005 (TDCI 115 CP) si in cele din urma Megane Sedan din 2006 (1,5 DCI 85 CP).
Ca materiale folosite la bord o pot compara cu Golf (nefiind deloc mai prejos ca acesta, ci din contra), Focus lasandu-mi o impresie neplacuta din punctul asta de vedere. As indrazni sa spun ca este si peste Megane.
Am avut emotii legate de plasticul consolei centrale, dar au disparut in momentul in care am vazut-o. Din fericire (si nu inteleg de ce asta nu se mentioneaza nici la Renault si nici pe forum nu este amintit prea des) la versiunea Exception consola centrala este dintr-un plastic lucios, de calitate mult mai buna (cel putin vizual) decat plasticul existent pe celelalte echipari.

Din punct de vedere al puterii (sau mai bine spus al cuplului) sunt foarte multumit, mai ales ca in ultimele 6 luni am condus un Megane cu motor identic care mi s-a parut "corect" (nici puturoasa, dar nici puternica). Diferenta de masa isi spune cuvantul in cazul lui Clio. Deocamdata sunt sub 1000 Km si incerc sa o tin sub 2500 de ture, dar mai multe voi putea spune dupa ce voi trece de pragul asta.

Directia asistata electric m-a impresionat placut, parca nu mai e "de jucarie" ca la Megane.
Dimensiunile sunt ideale pentru Bucuresti si simti asta chiar daca nu esti genul care se strecoara inutil printre masinile din trafic.
Pachetul de drumuri grele este OK din punctul meu de vedere, mai ales ca lucrez in Pipera si trebuie sa trec si prin drumuri de tara (mai bine zis peste camp) daca nu vreau sa stau cu orele in trafic.
Din pacate latimea rotilor (175) este jenanta, mai ales pentru ca nici nu ai posibilitatea de a le schimba (legal) cu unele mai late. Deocamdata vor ramane asa...

Consumul dupa 350 km - 8%, exclusiv in oras (Bucuresti, 80% la ore de varf). Consider ca este neconcludent, tinand cont de motorul nou. Sper sa reusesc sa ies din Bucuresti in urmatoarele week-end-uri si sa fac cat mai multi kilometri in afara orasului. E cam enervant in primii 1000 km, deabia astept sa pot merge normal.

Deocamdata nu am poze (am spalat-o de 2 ori in ultimele zile, dar cu vremea asta capricioasa si praful din Pipera...)

Cam atat la 350 Km cu Clio. Cat de curand poze si noutati.

This post has been edited by radubcr: 30 Sep 2008, 21:33


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 30 Sep 2008, 15:16
Post #2


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme!

Asteptam pozele! biggrin.gif


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 30 Sep 2008, 15:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Multi km fara probleme si sa te bucuri de ea. Poze, poze, poze...



lurk0000.gif


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 1 Oct 2008, 00:15
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




s-o stapanesti sanatos, e o masina foarte buna, mai ales in dotarea excepion.

si mie la materiale interioare mi se pare peste megane, asta fiind si motivul pt care am ales clio smile.gif

daca pui poze, as vrea una si cu cheia smile.gif. as fi vrut si eu asa ceva, nu stiam ca au bagat si la clio


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 1 Oct 2008, 08:09
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




Mai jos sunt niste poze cu cheia. Cam neclare, ca e murdara lentila de la telefon...

Imag332.jpg ( Size: 60.34k ) Number of downloads: 583
Imag331.jpg ( Size: 64.01k ) Number of downloads: 686


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad B
post 10 Oct 2008, 21:55
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 28 January 08
From: Ploiesti/Bucuresti




Felicitari pentru achizitie! O combinatie ideala smile.gif.


--------------------
Renault Clio 3 2007 // 1.4 Dynamique - PH 86 BAD
Monopost Renault 2007 // F1 Team R27
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 10 Oct 2008, 23:44
Post #7


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




de curiozitate:de ce ai trecut de la megane la clio?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 11 Oct 2008, 09:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




sa o stapanesti sanatos
imi place foarte mult cheia smile.gif
iar rotile pot fi schimbate cu 185 legal (fara sa pierzi grantia, sunt trecute si in talon)


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 11 Oct 2008, 13:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




175, 185 - tot p-acolo, tot inguste smile.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 11 Oct 2008, 13:54
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




asa este dar ma gadesc ca ar arta mai normal cu 185 smile.gif


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 13 Oct 2008, 15:25
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




Am revenit si cu poze. Din pacate, a doua zi dupa spalare, din cauza prafului din Bucuresti si a unui drum pe autostrada, s-a cam asezat praful (data viitoare iau aparatul foto cu mine la spalatorie tongue.gif )

DSC00011.JPG ( Size: 421.19k ) Number of downloads: 589
DSC00013.JPG ( Size: 496.29k ) Number of downloads: 501
DSC00007.JPG ( Size: 449.2k ) Number of downloads: 447
DSC00015.JPG ( Size: 395.36k ) Number of downloads: 189
DSC00009.JPG ( Size: 475.18k ) Number of downloads: 236
DSC00018.JPG ( Size: 494.14k ) Number of downloads: 187
DSC00023.JPG ( Size: 367.86k ) Number of downloads: 331
DSC00026.JPG ( Size: 318.69k ) Number of downloads: 311
DSC00028.JPG ( Size: 431.13k ) Number of downloads: 277
DSC00021.JPG ( Size: 389.06k ) Number of downloads: 301


Am trecut cu bine de primii 1000 de Km si in sfarsit pot sa trec de cele 2500 de ture. Motorul e Ok, cuplul se face simtit destul de repede, deci din punctul asta de vedere sunt foarte multumit.
Consumul in primii 500 Km s-a stabilizat la 8,1 % (exclusiv in Bucuresti, la ore de varf), iar apoi am resetat si in combinatie cu 300 Km de autostrada (cu 110 Km/h, limitat de turatia pe care am incercat s-o tin sub 2500) si restul Bucuresti a ramas la 6,6%.

@gotty: Megane-ul l-am condus aproape un an, dar nu era al meu. Intr-adevar, in banii de Clio ma incadram si la un Megane, dar poate nu dotarile de pe Exception si in plus circul 80-90% din timp in Bucuresti, loc de parcare dificil, etc. Mi se cam luase de masini de talia Megane. Pentru nevoile mele nu isi avea rostul.

@MMVI: Asa, am primit si eu cartea masinii si am vazut ca sunt trecute si cele de 185. Poate intr-o prima faza pentru cauciucurile de iarna voi opta pentru 185. Inca nu m-am gandit prea serios daca sa le schimb si pe cele de vara cu tot cu jante. Una peste alta, in momentul asta nu prea mai sunt bani (inscriere, taxa de mediu, etc) deci nu e o prioritate.

This post has been edited by radubcr: 13 Oct 2008, 15:26


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 13 Oct 2008, 15:57
Post #12


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Se poate comanda si din Romania echipare Exception 2 sau ai avut tu noroc sa prinzi o masina care nu avea initial destinatia Romania? Jantele arata mult mai bine decat cele de pe Exception. La fel si cheia (trebuie sa ma interesez cat costa sa o schimb si pe a mea).
Pe renault.fr scrie ca in plus mai ai la Exception 2 geamuri cu tenta pronuntat fumurie. Asa e si la tine ? Din poze nu imi dau seama.

This post has been edited by r_vlad: 13 Oct 2008, 15:59


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 13 Oct 2008, 18:36
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




da, arata chiar bine jantele dar si farurile si stopurile
r_vlad sa ne spui si noua cat costa o cheie ca asta


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 13 Oct 2008, 19:05
Post #14


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Farurile si stopurile sunt identice cu cele de pe masinile vandute in Ro. Faruri normale, fara xenon sau FBL.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 13 Oct 2008, 20:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




din poze se vede ca zona semnalizatorului este inchisa la culoare smile.gif


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 13 Oct 2008, 22:35
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




@r_vlad: Pe factura scrie "Noul Exception", deci se poate sa fie Exception2. Asa cum am scris si in primul post, am cautat pe stoc (nu eu personal ca nu vand masini Renault tongue.gif ) o masina care sa aiba dotarile la care ma gandisem si alaturi de ce avea pe stoc mi s-a spus ca este in drum spre Romania acest Exception. Am renuntat la reducerea oferita pentru masini de pe stoc fabricate pana la mijlocul lui 2008 pentru ca ma interesa mai mult sa nu astept si in plus imi doream combinatia de textil cu piele si culoarea asta.
Cheia am inteles ca e un lucru nou la Renault - pe Clio cel putin (s-ar putea sa mai fie si altele de acum inainte). Dar asa cum Opel are la Corsa cheie briceag si probabil si Fiat la GP (ca am vazut si la Stilo), probabil ca nu era frumos pentru Renault sa ramana in urma.
Geamurile nu au tenta fumurie (cel putin nu mai mult decat normal - nu sunt albe ca la Dacia veche). Si eu am fost curios sa vad asta (citisem in ofertele pentru Vestul Europei despre dotarile de pe Exception2).
La jante nu ma pronunt - am mai vazut in Bucuresti jante ca astea pe Clio (tot Exception, ca avea combinatia piele-textil).

@MMVI: Farurile sunt normale. M-am uitat si eu mai bine in poze si ai dreptate - zona semnalizatorului pare mai inchisa la culoare. Dar de fapt sunt normale, ca pe toate Clio cu faruri normale. Cred ca arata asa pentru ca erau farurile aprinse si din cauza luminii de afara si a aparatului de fotografiat. Mi se pare ca in dotarile de Exception 2 pentru Franta erau si farurile cu negru in interior, chiar daca nu optai pentru Xenon (probabil ca aveau lupe indiferent de tipul becurilor - Xenon sau Halogen - ca altfel nu cred ca ar mai lumina cum trebuie)

14 Oct 2008, 14:03:
Am gasit si poza cu CLIO Exception 2 disponibil in Vest.
Renault_Clio_Exception2_3_1_.jpg ( Size: 54.51k ) Number of downloads: 251

Geamurile au o tenta foarte pronuntata (nu e cazul la mine), iar farurile au o parte inchisa la culoare, dar nu in zona semnalizarii. De asemenea difera si jantele (jante care in poza asta se vede destul de clar ca sunt adaugate in photoshop peste poza originala si as putea sa spun ca cel care a facut-o a fost destul de stangaci - se vede ca a tras serios de poza ca sa dea aceeasi perspectiva).

This post has been edited by radubcr: 14 Oct 2008, 14:03


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 14 Oct 2008, 19:18
Post #17


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(r_vlad @ 13 Oct 2008, 15:57)
La fel si cheia (trebuie sa ma interesez cat costa sa o schimb si pe a mea)
*


daca sti ceva despre astfel de cheie poate spui si la colegii de pe forum smile.gif

This post has been edited by Eggy: 14 Oct 2008, 19:19


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 14 Oct 2008, 22:32
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




jantele din poza sunt de 16" si cu ele se echipeaza clio de ceva vreme in vest. deasemenea, mai exista si prelungirea aceea sub bara din fata, care la noi nu se mai pune la clio 3.

cam orice echipari clio o sa mai apara, noi oricum o sa le primim cu jante de 15" smile.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 15 Oct 2008, 08:01
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




Ai dreptate, nici la mine nu exista prelungirea de sub bara. Intr-un fel, e mai bine atunci cand urci o bordura. Si Peugeot avea parca asa ceva din cauciuc si majoritatea pe care le-am vazut erau desfacute sau rupte.
Probabil ca pachetul de drumuri grele (obligatoriu pentru Romania) presupune si eliminarea acelei bucati de plastic.


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 15 Oct 2008, 08:21
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




da, asa este. la clio-ul vechi (bicorp), pe vremea cand reno nu stia ce e ala PDG, aveam prelungirea aia si loveam bordura de fiecare data cand ma dadeam jos de pe ea smile.gif . intr-o iarna, cand am vrut sa scot masina din nameti, dupa ce statuse vreo saptamana, prelungirea aia inghetase, iar cand am scos masinna cu spatele, mi-a ramas juma' in zapada smile.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tetelu
post 22 Oct 2008, 15:13
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 8 May 07
From: Galati




Si eu as fi FOARTE interesat de o cheie dinaia... smile.gif


--------------------
Renault Clio III 2007 Exception 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 23 Oct 2008, 08:17
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




De la 1400 km scartaie pedala de ambreiaj. Enervant! mad.gif Sper s-o rezolv cat mai repede si sa nu fie nevoie sa ma duc pana la service pentru asta... (am postat aici)

In rest, toate bune la 1600 km.

Azi sau maine trebuie sa ajunga si cablul de conectare mp3 player pe care l-am comandat. Am mai facut operatia pe Megane si complet artizanal, asa ca de data asta - cablu Jack-Mini-ISO - n-ar trebui sa fie vreo problema. CD-urile cu mp3-uri se aud foarte bine pe CD player-ul masinii, dar timpul de acces si de schimbare al melodiilor este destul de lung, iar modul de afisare (trebuie sa apesi butonul "5" ca sa arate numele melodiei si asta doar pentru 10 secunde, altfel indica doar numarul din playlist) e stupid, asa ca tot Ipod-ul ramane solutia cea mai buna. Poate peste ceva timp o sa iau unitatea de conectare audio extern de la Renault, dar deocamdata nu-mi vine sa dau 6-7 sute de lei pe ea.

Legat de chei, nu stiu cat de usor se pot obtine. Am pierdut o astfel de cheie la Golf. A durat vreo luna pana au venit cheile noi, care nu erau briceag (ca cele originale). Am facut scandal si mi-au adus pana la urma una singura de tipul asta, si asta dupa vreo 2 luni. Nu stiu cum e la Renault, dar schimbatul cheilor in general e o treaba destul de complicata.

This post has been edited by radubcr: 23 Oct 2008, 08:24


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 23 Oct 2008, 09:36
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




cat este un cablu Jack-Mini-ISO si unde ai facut comanda?


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 23 Oct 2008, 10:21
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




De pe metrafo.ro
Au cablu conectare Aux Renault la RCA. De la RCA la Jack nu e mare filozofie. Cu totul 15 lei.
Daca nu cunosti topicul legat de asta, uita-te aici.

This post has been edited by radubcr: 23 Oct 2008, 10:21


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:29
Forum Renault